W trosce o środowisko VolkswagenPoznań we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia zainicjował akcję na obszarze Województwa Wielkopolskiego, która ma poprawić świadomość ekologiczną wśród lokalnej społeczności.
Celem konkursu Niebieskie Granty – edycja 2014/2015 jest poszerzanie wiedzy o ochronie przyrody, kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej społeczeństwa, propagowanie aktywnej edukacji ekologicznej prowadzonej w terenie, na świeżym powietrzu, wspieranie lokalnych inicjatyw służących ochronie środowiska.
W poniedziałek, 29 września 2014r. poznaliśmy zwycięzców III edycji programu Niebieskie Granty. W ramach programu najbardziej kreatywni Wielkopolanie otrzymali granty na realizację ekologicznych projektów o łącznej wartości 24 tys. zł oraz VW Caddy w bezpłatne roczne użyczenie. Tegoroczną edycję zdominowały projekty dotyczące roli i znaczenia pszczół w życiu człowieka. To właśnie nasza szkoła znalazła się w czołówce Laureatów III edycji programu „Niebieskie Granty”. Wyniki i frekwencja konkursu (nadesłano 27 wniosków) są dowodem na to, że w Wielkopolsce nie brakuje głów pełnych ekologicznych pomysłów.
A oto, laureaci III edycji programu „Niebieskie Granty”
Szkoła Podstawowa w Sokolnikach, która podejmuje działania ekologiczne na co dzień- postanowiła wziąć udział w kolejnej edycji, gdzie można było pozyskać dofinansowanie w kwocie 6000zł na realizację zadań ekologicznych. Nasz projekt nosi tytuł:
„Przychylmy pszczołom nieba”
Celem projektu jest zapoznanie dzieci i młodzieży z przyrodniczym znaczeniem pszczoły
w ekosystemie oraz podstawowymi warunkami i możliwościami jej ochrony, zaangażowanie szerokiego grona odbiorców: dzieci, rodziców, nauczycieli, sąsiednich szkół i środowiska lokalnego w działania ekologiczne chroniące pszczołę. Trzecim celem jest adaptacja terenu przy szkole do prowadzenia działań o charakterze obserwacyjno – przyrodniczo – ekologicznym w związku
z życiem i ochroną owadów zapylających. Realizację projektu grantowego „Przychylmy pszczołom nieba” rozpoczniemy od nawiązania współpracy z pszczelarzami okolicznych pasiek oraz konferencją dla rolników i mieszkańców na temat ochrony pszczół. W dalszym etapie nasi uczniowie będą się zmagać z wykonaniem domków dla pszczół- tzw. „Pensjonatów”. W szkole powołany zostanie uczniowski zespół dziennikarsko-redakcyjny, który będzie redagował czasopismo poświęcone pszczołom. Do współpracy zaprosimy Szkołę Podstawową w Bieganowie, gdzie każda klasa zrealizuje przydzielone zadanie. Na czerwcowym Festynie Rodzinnym pod hasłem „Pracowita pszczółka – ludzi Przyjaciółka” przedstawimy szereg atrakcji dla najmłodszych
i starszych. Nie zabraknie kreatywnych warsztatów kulinarnych i plastycznych z wykorzystaniem miodu i wosku pszczelego . Zadaniem o szerokim zasięgu ma być happening ulicami Sokolnik, gdzie uczniowie będą skandować hasła promujące ochronę pszczół. Długofalowym przedsięwzięciem będzie stworzenie ogrodu kwiatowego niedaleko szkoły, gdzie posadzimy rośliny sprzyjające pracy pszczoły miodnej. Urozmaiceniem działań o charakterze edukacyjnym, będą zaplanowane wycieczki tematyczne. Dla najbardziej dociekliwych i spragnionych rywalizacji mamy przygotowane ciekawe konkursy: dla uczniów szkół powiatu wrzesińskiego konkurs na prezentację multimedialną, konkurs fotograficzny i ortograficzny. Mamy nadzieję, że zamierzone działania w pełni zostaną zrealizowane i przyczynią się do podniesienia świadomości na temat życia i ochrony zagrożonych wyginięciem pszczół. Projekt przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Milena Jóźwiak Szklarkowska, Zofia Marciniak, Magdalena Perkiewicz, Agnieszka Trzaskowska oraz Anna Woźniak.
Magdalena Perkiewicz