PODRÓŻ W GŁĄB ZIEMI-
Wycieczka do Kopalni Soli „Kłodawa”
24 czerwca 2013r., dzieci z klasy II i III zwiedziły Kopalnię Soli w Kłodawie. Początkowym etapem wycieczki było szkolenie BHP , podczas którego dzieci dowiedziały się jak zachować się pod ziemią.
Dla bezpieczeństwa każdy otrzymał ochronny kask na głowę. Przewodnik przedstawił uczniom wiele cennych informacji dotyczących historii jak i teraźniejszości kopalni w Kłodawie. Natura obdarzyła te tereny szczodrze zasobnym złożem wysokogatunkowej soli. Jej wartość przemysłowa, lecznicza, a tym bardziej spożywcza jest niepodważalna. Wydobywana w Kłodawie sól zawiera żelazo, wapń, magnez, mangan, cynk, oraz jod i potas. Złoża soli o barwie białej lub unikatowej różowej powstały ponad 200 mln lat temu z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i in. Zakład wydobywczy został uruchomiony w 1949 roku, a od 2004 jest udostępniany turystom.
Zjazd na głębokość 600 metrów odbyliśmy szybem w windach z prędkością 6 m/sek., czyli łącznie
z ruszeniem i wyhamowaniem ok. 2 minuty. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Przed wejściem do windy dzieciom został odebrany strach. Dla odwagi dzieci śpiewały piosenki-relacjonuje opiekun wycieczki.
Będąc pod ziemią, dzieci z uwagą wsłuchiwały się w opowieści przewodnika i zwiedzały podziemne komnaty; wśród nich kaplicę św. Kingi – patronki górników soli oraz grotę gdzie urzęduje drakula.
W jednej z komór kopalni, okazjonalnie odbywają się koncerty, podczas których prezentowane są różne rodzaje muzyki poważnej. Podobno jest tam bardzo dobra akustyka. Dzieci same mogły się o tym przekonać, śpiewając piosenki. Na ścianach podziemnych korytarzy widoczne były postacie dinozaurów wykonane przez jaskiniowców, którzy zamieszkiwali tam w dawnych czasach. Podczas zwiedzania, dzieci mogły zobaczyć sprzęt jaki był używany do wydobywania soli. Na zakończenie pobytu w kopalni, każde dziecko zostało obdarowane pamiątkową grudką soli oraz kłodawską solą pakowaną w torebkach wprost do spożycia. Wjazd na górę dostarczył dzieciom ponownie wiele wrażeń i emocji, które opadły podczas pobytu na placu zabaw.