News
Powiatowe Święto Plonów Rudnik 2017r.
29.08.2017
Podziękowanie
Szanowni mieszkańcy Gminy Rudnik
Serdecznie dziękuję mieszkańcom , którzy zaangażowali się w wykonanie przepięknych ozdób dożynkowych w swoich miejscowościach , a było ich bardzo wiele. Wszystkie ozdoby wykonane przez Państwa wyglądały przepięknie. Ozdobiły nasze święto i naszą gminę, a na przybyłych gościach zrobiły miłe wrażenie.
Za włożony trud jeszcze raz bardzo dziękuję.
Wójt Gminy - Tadeusz Zdunek
DOŻYNKI 2017r.
Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów 2017 odbyło się w naszej gminie w Rudniku. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem dożynkowym na plac boiska sportowego gdzie o godzinie 1100 rozpoczęła się uroczysta msza św. za tegoroczne zebrane plony odprawiona w intencji rolników. Następnie Wójt Gminy Rudnik Tadeusz Zdunek powitał wszystkich przybyłych gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych województwa , powiatu , gmin, dyrektorów szkół i placówek z terenu powiatu oraz przedsiębiorstw a przede wszystkim rolników.
Po uroczystym otwarciu dożynek na placu żniwnym zaprezentowały swoje piękne wieńce dożynkowe poszczególne gminy naszego powiatu.
Po prezentacji rozpoczął się obrzęd dożynkowy przygotowany przez dzieci i młodzież z Rudnika pod kierownictwem pani Krystyny Kobylańskiej.
Starostami dożynek byli: Pani Dorota Koziej i Pan Andrzej Łoński którzy przekazali pięknie wypieczony chleb Panu Staroście Powiatu oraz Wójtowi Gminy.
Starosta krasnostawski Janusz Szpak wraz z Wójtem Gminy Tadeuszem Zdunkiem bardzo serdecznie podziękowali wszystkim rolnikom, za ich pracę, za trud i codzienne poświęcenie. Głos zabrali także parlamentarzyści, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, urzędu wojewódzkiego, a także samorządowcy.
Po przemówieniach komisje konkursowe przystąpiły do ogłoszenia wyników. Najładniejszym wieńcem dożynkowym okazał się wieniec wykonany przez Stowarzyszenie „ Sami Swoi” z Rudnika i otrzymali nagrodę główną. II miejsce otrzymał wieniec z Gorzkowa wykonany przez panią Beatę Puławską wspólnie z pracownikami Gminy i Centrum Społeczno-Kulturalnego w Gorzkowie. Miejsce III otrzymał wieniec z gminy Siennica Różana, wieniec uwiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Siennickiej. Wszystkie pozostałe wieńce zostały równorzędnie wyróżnione i nagrodzone. Obyło się także rozstrzygnięcie konkursu „Bhp – Pracuj bezpiecznie” organizowanego przez placówkę terenową KRUS w Krasnymstawie.
W konkursie na najładniejsze Stoisko Gminne I nagrodę przyznano Gminie Rudnik fundatorem nagrody były Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie. Kolejne Gminy został nagrodzone i wyróżnione.
Kolejną nagrodą przekazaną z rąk Pana Janusza Szpaka było wyróżnienie i dyplom dla Państwa Doroty i Jerzego Moń, którzy znaleźli się w gronie finalistów XVII edycji konkursu „Sposób na sukces” - „Produkcja wysokiej jakości serów podpuszczkowych”, organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Kolejnym wyróżnieniem było przekazanie nagrody dla Państwa Agnieszki i Arkadiusza Matyczów , którzy otrzymali „ Srebrny Laur” AGROLIGA 2017 - organizowanego przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Za szczególne zasługi dla rolnictwa grawerton otrzymał Pan Ryszard Wołyniak wieloletni pracownik Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie. Nagroda została wręczona przez Dyrektora Departamentu Finansów Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Pana Ryszarda Staśczaka.
Od godz. 15.00 na sceną wchodziły zespoły taneczne. Jako pierwsza wystąpiła rewia cygańska „ Cygańskie Czary” z Panią Eleną Rutkowską na czele. Ciekawy program artystyczny , w którym królowały tańce i piosenki związane nie tylko z obrzędami dożynkowymi zaprezentował zespół Wokalno-Choreograficzny z Ukrainy „Galiczyna”. Przepiękne stroje, wesoła zabawa i piękne tańce rozbawiły licznie zebraną przed scena publiczność.
Na scenę kolejno wchodziły zespoły i kapele ludowe z terenu naszego powiatu. Całej imprezie, towarzyszyły stoiska z przygotowanymi regionalnymi smakołykami. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich dwoiły się i troiły, aby obsłużyć jak największą liczbę gości odwiedzających ich stoiska.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również inne stoiska. Stoisko Nadleśnictwa Krasnystaw, gdzie można było zapoznać się z gospodarka leśną. Stoisko Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli – Oddział Krasnystaw który przygotował bardzo bogatą kolekcje odmian zbóż. Na stoisku można było skorzystać z materiałów na temat stosowanych technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Cenne informacje przekazywali również na swoim stoisku pracownicy Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa. Prezentowali szeroka gamę możliwych do pozyskania środków pomocowych. Małopolska Hodowla Roślin również prezentowała swoje stoisko, podobnie jak Agencja Rynku Rolnego, gdzie można było uzyskać wiele nowych informacji na temat materiału siewnego, czy rynku owoców i warzyw. Na stosiku KRUS pracownicy udzielali wyczerpujących informacji na temat ubezpieczeń w rolnictwie. Były także stoiska Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie i Izbicy , stoisko Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie jak również CKR MR w Siennicy Różanej prezentowały swoją ofertę dla uczniów. Wielce ciekawe stoisko przygotowało gospodarstwo ekologiczne Doroty i Jerzego Moń, którzy częstowali swoimi wyrobami wszystkich uczestników.
Dobrą zabawę zapewnili członkowie zespołu Fajny Band, którzy przygotowali najlepsze swoje przeboje dzięki czemu uczestnicy dożynek ruszyli do tańca. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Radosna atmosfera, dobra pogoda w jakiej przyszło spędzać tegoroczne dożynki przetrwała do samego końca, co z zadowoleniem podkreślali ich uczestnicy.