ulti Clocks

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
20 Grudnia 2022
Imieniny obchodzą
Amon, Bogumiła, Dominik, Liberat,
Teofil

Do końca roku zostało 12 dni.
Zodiak: Strzelec
Start 2021/2022
ROK SZKOLNY 2015/2016 PDF Drukuj Email

 

Kubuś i jego przyjaciele



 

Dnia 18.05.2016 w klasie II b odbyły się zajęcia otwarte połączone z pasowaniem na czytelnika. Głównym celem tej inicjatywy jest  rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów. Zajęcia podzielono na dwie części – lekcję w klasie i pasowanie na czytelnika w bibliotece. Temat zajęć nawiązywał do uwielbianej  przez dzieci lektury Kubuś Puchatek. W czasie lekcji uczniowie musieli zmagać się z różnymi zagadkami i łamigłówkami, np. uzupełnianiem zdań, dobieraniem postaci do opisu, obliczeniem rocznicy urodzin ,,misia o bardzo małym rozumku”.

Po zakończeniu tych intelektualnych zmagań w szkolnej bibliotece miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika. Zanim to jednak nastąpiło, uczennice klasy VI wprowadziły dzieci w bajkowy  świat  książek, czytając im wiersze i zagadki. Wprowadzeni w świat bajek  uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, że będą dobrymi czytelnikami. Po akcie ślubowania pani bibliotekarz przy pomocy wielkiej księgi pasowała wszystkie dzieci na czytelników, wręczając im okolicznościowe  dyplomy.

Na zakończenie tego podniosłego wydarzenia, jedna z mam  czytała  dzieciom  fragmenty lektury ,,Kubuś Puchatek”. Inni rodzice zaszczycili nas swoją obecnością, dzięki czemu mieli okazję do obserwacji swoich pociech oraz do wspomnień.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i mamy nadzieję, że Kubuś i jego przyjaciele przyczynią  się do rozwijania zainteresowań czytelniczych naszych uczniów.

Wychowawca i bibliotekarz

Wycieczki

 


 

Dnia 30.05.2016 uczniowie klas II a, II b i III odwiedzili sąsiadów z Moraw, udając się na wycieczkę do Ostravy-Vitkovice. Wizyta w  Świecie Techniki umożliwiła dzieciom bezpośrednie poznanie różnych dziedzin nauki, techniki, fauny, flory oraz kosmosu.

Celem wycieczki było kształcenie  zainteresowań uczniów poprzez popularyzację nauki i techniki,   rozbudzenie ciekawości i wspomaganie samodzielnego poznania świata i uczenia się. Uczniowie brali udział w seansie filmowym 3D GALAPAGOS. Wszyscy  mieli  okazję do poznania nowych miejsc, kultury i języka sąsiadów, a także zakupu czeskich pamiątek. Każdemu – bez wglądu na wiek, polecamy taką formę spędzania czasu wolnego.

Uczniowie klas starszych  – IVa,  IVb oraz V tego samego dnia mieli okazję podziwiać piękno Kotliny Kłodzkiej, odbywając wycieczkę do Złotego Stoku.  Tam w podziemiach kopalni poznawali ciężką pracę górników nad wydobywaniem cennego kruszcu, łodziami w podziemnych tunelach przekraczali  ranicę  łasnego strachu, poszukiwali też złota i diamentów.

 

Klasa II b dla Swych Mam


Dnia 02.06.2016 odbyła się w naszej szkole  uroczystość z okazji Dnia Matki. W imprezie wzięły udział  dzieci z klasy II b wraz z mamusiami  i wychowawcą p. B. Friedrich.  W części artystycznej dzieci przedstawiły teatrzyk Urodziny u marchewki popularyzujący zasady zdrowego odżywiania się. W dalszej kolejności programu artystycznego zaprezentowano wiersze, piosenki, następnie złożono życzenia i wręczono upominki. Wzruszającym momentem okazało się śpiewanie piosenki Majowy zapach kwiatów. Część z poczęstunkiem odbyła się w trakcie prezentacji zdjęć klasowych. Impreza przebiegała w bardzo miłej atmosferze.


Wychowawczyni dziękuje wszystkim mamusiom, które mimo swojego święta, zaangażowały się w przygotowanie imprezy.


Bajkowy Dzień Dziecka


Dzień Dziecka jest co roku szczególnie celebrowany w naszej szkole. W tym dniu (1 czerwca) nie brakuje uśmiechu na twarzach naszych uczniów. W godzinach porannych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zabawach i rozgrywkach sportowych. Następnie impreza przebiegała pod hasłem Bajkowy Dzień Dziecka. Uczniowie przebrali się za swoje ulubione postaci bajkowe i tak przeinaczeni udali się na salę gimnastyczną, gdzie czekały ich następne atrakcje. W ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Śląskim, przybyli do nas studenci pedagogiki, by popisać się swoim aktorskim talentem. Zaprezentowali się uczniom w spektaklu pt. Gdzie podziały się te bajki?.  Po występnie nagrodzeni gromkimi brawami przyszli pedagodzy udali się wraz z nauczycielami i ich podopiecznymi do klas, by wspólnie stworzyć plakat ulubionej postaci bajkowej. Piękne plakaty zawieszono na ścianach korytarzy szkolnych. Cieszyły one nasze oczy do końca roku szkolnego.

W tym dniu nie zabrakło słodkich poczęstunków ufundowanych przez Radę Rodziców, które uczniowie otrzymali za udział w konkursach i zabawach. Wszystkie te miłe okoliczności sprawiły, że uczniowie nie mogą się już doczekać następnego Dnia Dziecka …


Święto Rodziny, czyli Festyn Szkolny


W sobotę 11 czerwca 2016r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie  odbył się festyn szkolny. Otwarcia festynu dokonała p. Dyrektor Jolanta Handziuk, która powitała wszystkich zebranych rodziców uczniów naszej szkoły oraz mieszkańców Krzyżkowic.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy uczniów naszej szkoły. Uczniowie młodszych i starszych klas zaprezentowali swoje rozmaite talenty, wśród których dominowały – gra aktorska i śpiew, a dzieci klas młodszych recytowały wiersze i tańczyły. Uczniów do występów przygotowywali wychowawcy klas, nauczyciele j. angielskiego oraz nauczyciel muzyki.

Za gościnne występy dziękujemy: młodym sportowcom Sekcji Judo Klubu Sportowego z Wodzisławia Śl., Centrum Rehabilitacji Silueta za energetyczną zumbę, a także p. Marcelinie Majcher i jej podopiecznym z zespołu Tornado z MOK-u w Pszowie.

W trakcie występów można było skorzystać z licznych atrakcji. Wśród pyszności znalazły się: ciastka, gorąca kawa, słodka wata cukrowa, popcorn, bigos, zapiekanki, w sprzedaż których zaangażowali się rodzice. Ponadto dzieci mogły skorzystać z atrakcji „dmuchanego zamku” lub pomalować twarz według własnego pomysłu, a przede wszystkim aktywnie spędzić czas wolny na świeżym powietrzu poprzez udział w licznych grach i zabawach rekreacyjnych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Uczniowie szkoły oraz ich starsi koledzy wzięli również udział w meczu piłki nożnej.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne szkoły składają serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom i sponsorom za włączenie się w organizację festynu.

Lista sponsorów festynu: Szkoła Języków Obcych Egida (Wodzisław Śląski), Restauracja Hotelowa Pszów (p. Ksymena Chlebowska), Auto Serwis Stanek, Szkółka drzew ozdobnych (Antoni Piszczan), Gospodarstwo Szkółkarskie (Izabela i Ryszard Kiełkowscy), Kwiaciarnia Coccobello (Beata Matuszek), Zakład Fotograficzny Gawęda, Zakład Fotograficzny Łękawski, Handel Artykułami Spożywczymi  i Przemysłowymi (Danuta Żydek Krzyżkowice), Sklep spożywczy w Podwórzu (Irena Kurka), Gabinet stomatologiczny Kubek, Pizzeria Paradiso, Hurtowania papiernicza Kabut,  p. Gajda (kosmetyki Avon), Salon Firan Anna Maria Pszów (Anna Grzegorzek),  p. Piwowarska – rękodzieło, Przeróbki krawieckie Joanna Damiec, Sklep spożywczo-przemysłowy (Państwo Grygierek), „Ewa” – Gabinet Kosmetyczny Pszów,  "Ismena" S.C, Kwiaciarnia Krystyna Bugdol, „Lasel” sp z o.o. autoryzowany przedstawiciel firm Husqvarna, Hona, Karcher, Kubota, Peruzzo, Dom Przyjęć Magnolia Radlin (Czesław Skowronek), Restauracja La Fiesta (Rzuchów), Silueta Centrum Rehabilitacji Konsultacje  Medyczne Radlin, Sklep „Spar” (Pszów), Posh (Hanna Cyranek wizażystka), Tinca Nova - Przetwórnia ryb (p. Achinger), Państwo Czech, Państwo Utrata, Państwo Kampik, p. Irena Kubik, Państwo Kozielscy, p. M. A. Chlebik, p. Czarnocka, p. Markiton.


Sukcesy naszych uczniów w ostatnim ze sprawdzianów szóstoklasisty

Po raz kolejny miło nam zakomunikować, że do szczególnych sukcesów naszych uczniów w tym roku możemy dołączyć wysokie wyniki osiągnięte na sprawdzianie szóstoklasisty. Zestawione wyniki przedstawia tabela.


średnia

SP 3

średnia

Pszowa

średnia

powiatu

średnia

województwa

średnia

ogólnopolska

I. cz. - ogółem

63,2%

53,7%

59,8%

61,1%

63.0%

W tym:

język polski

75,0%

67,2%

69,2%

69,5%

71,0%

matematyka

50,9%

39,8%

50,0%

52,2%

54,0%

II. cz. - język angielski

83,1%

66,88 %

70,40 %

71,5%

71,0%

 

 

 

 

UDZIAŁ   I  SUKCESY  UCZNIÓW   W  KONKURACH   ZA ROK SZKOLNY   2015/2016

Więcej

 

 

Przegląd Teatrów Dziecięcych

 

W dniu 6 kwietnia po napisaniu tekstu szóstoklasisty uczniowie naszej szkoły wzięli udział – jak nakazuje nasza szkolna tradycja, w Przeglądzie Teatrów Dziecięcych Scenka organizowanym przez ośrodek kultury w Rybniku-Niewiadomiu. Jury, składające się z trzech aktorów teatralnych, ponownie doceniło talent naszych uczniów. Przypomnijmy, że cztery lata temu otrzymaliśmy w kategorii wiekowej uczniów klas starszych drugie miejsce, dwa lata wstecz natomiast – pierwsze. W tym roku ponownie zajęliśmy drugie miejsce. Tym razem jury doceniło nasz występ za żartobliwą formę teatralną, w której odsłonięto życiowe postawy ludzkie, na podstawie których ugruntowały się kulturowo-cywilizacyjne stereotypy. Dodatkowo, nasz uczeń, Dariusz Roth, otrzymał nagrodę Scenoludka – dla najlepszego aktora przeglądu teatralnego w swojej kategorii wiekowej.

Dyrekcja szkoły oraz nauczyciel polonista składają podziękowania OSP w Krzyżkowicach i jej prezesowi p. Tomaszowi Cyranka, który bezinteresownie umożliwił trupie teatralnej dotarcie na konkurs. Jak pokazuje praktyka, warto wspierać młodych ludzi, o czym, jak widać, wiedzą nie tylko pedagodzy


Zdrowa szkoła, zdrowy uczeń



Nasza szkoła od dawna zajmuje się promocją zdrowia i prowadzi edukację prozdrowotną. Troska o dobre samopoczucie uczniów oraz dobry stan zdrowia wszystkich pracowników są jednym z priorytetów naszej działalności. Na co dzień dążymy do tego, aby w szkole panowała dobra atmosfera, a cała społeczność podejmuje działania na rzecz poprawy własnego samopoczucia i zdrowia. Wykorzystując możliwe okoliczności, uczymy, jak zdrowiej żyć staramy się rozpowszechniać wiedzę, jak podnosić  jakość swego życia w różnych jego sferach. Społeczność szkolna (uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły) czynnie włączają się w realizację zadań, wynikających ze Szkolnego Programu Promocji Zdrowia. Wspieramy dzieci w zdrowym, bezpiecznym i aktywnym spędzaniu wolnego czasu i dążymy do tego, aby dzieci stosowały w życiu codziennym zasady zdrowego stylu życia.

Efektem naszych działań jest otrzymany w dniu 18 kwietnia Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, który wręczył nam p. Tomasz Wojtasik – Wojewódzki Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Impreza odbyła się w radosnej atmosferze. Klasa trzecia – przygotowana przez p. Gabrielę Hulbój zaprezentowała spektakl, w którym mowa była o zdrowym sposobie życia. Przebrane za zwierzęta dzieci pokazały swoim rówieśnikom, jakie znaczenie odgrywa zdrowy styl życia oraz zdrowe odżywianie, zachęcając zarazem do propagowania tych wartości wszystkich uczniów.

 

Wycieczka do lasu

 


Dnia 22 kwietnia uczniowie klas: czwartych, piątej i szóstej naszej szkoły uczestniczyli w rekreacyjnej wyciecze z okazji Dnia Ziemi, która odbyła się z inicjatywy radnego p. Jacka Kołka oraz wspierającego go p. Marka Fibica. Uczniowie mieli okazję spacerować po leśnych alejkach, podziwiać uroki wiosennej przyrody, oraz – po raz kolejny – wysłuchać gry na rogu myśliwskim. Zadowoleni z wycieczki uczniowie zostali poczęstowani przez radnych słodkim napojem oraz cukierkami. Dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne raz jeszcze dziękuje inicjatorom akcji za zorganizowanie naszym podopiecznym atrakcyjnych zajęć w terenie.


Apel okolicznościowy



W tym roku 29 kwietnia uroczystym apelem uczciliśmy święto flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowani przez historyka i polonistę uczniowie deklamowali wiersze, przybliżając młodszym kolegom okoliczność świętowania obu wydarzeń. Natomiast pieśni patriotyczne, które przygotował z uczniami nauczyciel muzyki, wprowadzono wszystkich w odpowiedni patetyczny nastrój. Lekcja historii w takim wydaniu pozostaje na dłużej w pamięci młodych ludzi od tradycyjnych sposobów przekazu wartości patriotycznych.


SUKCES NASZYCH DZIEWCZYNEK NA POWIATOWYCH ZAWODACH  W BIEGACH ŁYŻWIARSKICH

 


 

W rozegranych na pszowskim lodowisku, powiatowych zawodach łyżwiarskich w dniu 9.03.21016r. reprezentowała nas drużyna dziewcząt i chłopców.

Drużyna dziewcząt w składzie: Viktoria Matuszek, Angelika Wyrzykowska, Martyna Prusowska oraz Alicja Przybysławska wywalczyły III miejsce. Chłopcy - Marcin Chlebik, Iwo Stanek, Mateusz Jędrzejczyk oraz Kamil Piechota zajęli VII miejsce. Gratulujemy.

 


Sukcesy naszych uczniów


W dniach 1-3 grudnia 2015 r. uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Stypendialnym: Stypendiada Wczesnoszkolna dla klas III., zorganizowanym przez Firmę Edukacyjną „Orzeł”.

W tegorocznej edycji odbyły się zmagania w czterech konkursach:

1. Konkurs czytelniczy „Abecadło”.W konkursie należało wykazać się znajomością treści utworów literackich wybranych ze zbioru wierszy  „Brzechwa dzieciom”. Wzięło w nim udział troje dzieci.

2. Konkurs ortograficzny „Ortografek”, podczas którego sprawdzana była znajomość reguł ortograficznych: u – ó, ż– rz, h – ch. W konkursie uczestniczyły dwie uczennice.

3. Konkurs matematyczny „Plusik”, czyli zabawy dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 100. Brało w nim udział czworo dzieci.

4. Konkurs plastyczny „Plastuś” – trzecioklasiści mieli za zadanie wykonać techniką dowolną pracę plastyczną na temat: zawieszka do kluczy, świąteczna pocztówka, moje wymarzone akwarium i parasol na słońce lub deszcz.

Wybrano trzy prace, które przesłano na konkurs. W tym roku nasi uczniowie znowu sprawili nam i Sobie wielką niespodziankę, odnosząc sukcesy w poszczególnych konkurencjach. Poświadczają to ogłoszone wyniki:

Uczniowie klas trzecich:

- konkurs czytelniczy

I miejsce – Marlena Winkler i Maciej Głazik

II miejsce – Agata Jarosz

- konkurs ortograficzny

I miejsce – Agata Jarosz i Marlena Winkler

- konkurs matematyczny

wyróżnienia – Agata Jarosz i Marlena Winkler

W Stypendiadzie zmagali się też uczniowie klas IV-VI. Sukces odniósł Paweł Skiba z klasy V, który otrzymał wyróżnienie (i piękny medal) w konkursie ortograficznym.

 

Sukcesy z języka angielskiego


W marcu uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach z języka angielskiego. Pierwszy z nich pt. „Loch Ness” wymagał od uczniów wykazania się talentem plastycznym. Głównym zadaniem konkursu było przedstawienie dowolną techniką słynnego potwora z jeziora Loch Ness. Swoimi zdolnościami wykazali się uczniowie klas IV i VI. Prace z masy solnej wykonali Julia Wierzchowska i Kamil Makoś z kl. IVa, technikę papermarche wykorzystała Nina Kustos z IVa, a rysunki przedstawili Marta Gensty z IVa i Rafał Żymełka z klasy VI. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał Kamil Makoś.

Kolejnym starciem, w którym uczestniczyli nasi uczniowie był internetowy konkurs rozwijający słownictwo pt. „VocabularyGenius”. Etap szkolny odbył się 7 marca, a Geniuszem Słownictwa został Daniel Czech z klasy VI, który zajął 1 miejsce.

Uczniowie klas IV-VI wzięli również udział w międzyszkolnym konkursie pt. „Scotland”, który odbył się 15 marca w Radlinie. Naszą szkołę reprezentowali Konstancja Czarnocka (IVa), Miłosz Przybyła (V) i Daniel Czech (VI). Możemy pochwalić się znakomitymi wynikami w konkursie, gdyż dwoje z naszych uczniów uplasowało się na bardzo wysokich miejscach. Miłosz Przybyła zdobył I miejsce (opiekun p. Dominika Misztal), a Daniel Czech zajął 3. lokatę (opiekun p. Bogumiła Wała).

Gratulujemy wszystkim uczniom i czekamy na kolejne sukcesy naszych młodych anglistów!

 

Konkurs ortograficzny

 


 

W dniu 22 marca 2016r. w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas młodszych. Do rywalizacji  o miano Mistrza Ortografii przystąpili przedstawiciele z SP nr 1, SP nr 2 i SP nr 3 w Pszowie.  Reprezentanci wyżej wymienionych szkół zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Do ortograficznych zmagań przystąpiło ośmiu uczestników. Jak co roku, uczniowie pisali dyktando, którego  autorem była metodyk edukacji wczesnoszkolnej p. Danuta Maćkowska. Treść dyktanda zawierała sporo trudności ortograficznych. Zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności oraz ich zastosowania w praktyce. Finalistami tegorocznego konkursu zostało trzech uczniów: Rafał Kubik (SP 2) – przygotowany przez p. Ewę Mąkę, Agata Jarosz (SP 3) i Marlena Winkler (SP 3) – przygotowane przez p. Gabrielę Hulbój. Ci uczniowie będą reprezentować miasto Pszów na Powiatowym Konkursie Ortograficznym  w Gorzycach.  Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a finaliści dodatkowo – nagrody książkowe.  Nagrody ufundował Urząd Miasta Pszów. Tegoroczny konkurs przygotowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej SP 3: p. Bożena Friedrich, p. Klaudia Nowak, p. Justyna Ryś, p. Ewelina Kołoczek i p. Gabriela Hulbój.

Rok szkolny jeszcze się nie skończył… Nasi uczniowie w kwietniu i w maju zmagać się będą jeszcze w następnych konkursach. I, jesteśmy pewni, że ponownie odniosą rozmaite sukcesy. Wierzą w to nauczyciele, którzy motywując Was na co dzień do pracy, stale Wam powtarzają, że sukces niejedno ma imię … Wystarczy chcieć, sporo pracować i być wytrwałym w działaniu.

 

SZKOLNE MARCOWE  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE

 

8 marca



 

Na okoliczność 8 marca Samorząd Szkolny zorganizował szkolny konkurs Mam talent. Wszyscy chętni mieli okazję pochwalić się swoimi zdolnościami przed innymi uczniami. Jak co roku nie zabrakło tancerzy, sportowców, pląsających za i z piłką : ) i uzdolnionych wokalnie dzieci z klas młodszych i starszych. Jury (w składzie – polonista i dwóch przedstawicieli samorządu) nagrodziło wszystkich uczestników dyplomami i słodyczami, honorując ich zwycięskimi miejscami 1 – 3. Uczniom gratulujemy ich talentów, a tych utalentowanych, których zjadła trema i nie zgłosili się do konkursu, zapraszamy do następnej edycji za rok  ; ).     

 

Pierwszy dzień wiosny


12 marca Samorząd Szkolny ogłosił konkurs na królową i króla wiosny. Niektórzy uczniowie wyglądali imponująco, wdziewając na siebie zielone elementy garderoby z naszytymi kwiatowymi ornamentami. Z każdej klasy wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Oby wiosna, zachęcona tą akcją zadomowiła się u nas na stałe….

 

SZKOLNE ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM



W styczniu odbyły się szkolne zawody w tenisie stołowym. Do rywalizacji stanęli uczniowie z klas IV - VI .


Najlepszym tenisistą  stołowym w szkole okazała się Maciej Urbańczyk, II miejsce zajął Przemysław Damiec a III miejsce  - Kamil Piechota.


POWIATOWE ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM


W dniu 02.02.16r. w SP1 w Pszowie zostały rozegrane powiatowe zawody w tenisie stołowym .   Do rywalizacji stanęło XVI  drużyn z naszego powiatu.


Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Maciej Urbańczyk, Przemysław Damiec , Kamil Piechota wywalczyła X IV miejsce.

 

SUKCES NA POWIATOWYCH  ZAWODACH  W BADMINTONIE



Jak co roku  nasza szkoła wystartowała w powiatowych zawodach w badmintonie. Reprezentowała nas drużyna dziewcząt w składzie: Martyna Rajman, Viktoria Matuszek i rezerwowa Natalia Bizoń oraz drużyna chłopców : Maciej Urbańczyk, Przemysław Damiec i rezerwowy Patryk Pogoda. Po zaciętej i wyrównanej walce chłopcy  zajęli IV miejsce drużynowo. To samo IV  miejsce zajęły w swojej grupie dziewczęta.


Indywidualnie nasi reprezentanci zajęli następujące lokaty:

III miejsce Przemysław Damiec

VI miejsce Martyna Rajman

V  miejsce Viktoria Matuszek

VIII miejsce Maciej Urbańczyk


 

 

Luty pod znakiem zabaw karnawałowych


sobotę 6.02.2016r. rodzice uczniów naszej szkoły  i okoliczni mieszkańcy bawili się na zabawie karnawałowej w krzyżkowickiej straży .

Zabawę zorganizowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 3.

Pięknie udekorowana sala oraz oprawa muzyczna (przygrywał      DJ RAFAŁ) dostarczyła kilkudziesięciu parom wielu miłych wrażeń, stwarzając okazję do towarzyskiej i tanecznej rozrywki.

Trzy dni później, 9 lutego,  uczniowie naszej szkoły bawili się na baliku karnawałowym. W pierwszej kolejności bawili się uczniowie klas młodszych, pięknie przebrani za różne postaci, po nich okazje do pląsów mieli uczniowie klas starszych, którzy równie chętnie odziali fantazyjne kostiumy.   Zabawa taneczna przeplatana była licznymi konkursami, za udział w których uczniowie byli nagradzani słodkościami.  Dyskotekę  karnawałową współorganizował samorząd uczniowski.



 

Książki naszych marzeń zakupione


W ramach rządowego programu  „Książki naszych marzeń”,  Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło dla naszej szkoły 1625,00 zł dotacji celowej i za te pieniądze wyposażono bibliotekę szkolną o dodatkowe – atrakcyjne dla uczniów 108 książek, w poczet których wchodzą lektury szkolne oraz książki wybrane przez samych uczniów.

Zakupione książki wyzwoliły w uczniach  pozytywne emocje. Wszyscy z niecierpliwością czekali na moment ich wypożyczenia i  przeczytania.


Uczymy się dzielić z innymi


Przypominany też, że w grudniu samorząd uczniowski zorganizował zbiórkę słodyczy i zabawek na rzecz podopiecznych z Domu dla dzieci w Raciborzu. Dzięki hojności naszych uczniów oraz ich rodziców udało się zebrać mnóstwo słodyczy, zabawek, maskotek oraz książek dla najmłodszych. Wszystkim darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy!

 

 

W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE

Mikołaj się zbliża, dzieci się radują…


W tym roku Mikołaj zawitał do krzyżkowickiej trójki 7 grudnia. Mikołaj odwiedzał poszczególne klasy, ucinając sobie sympatyczne pogawędki z uczniami, a następnie obdarował ich paczkami pełnymi słodkości. Po spotkaniu z sympatycznym starcem uczniowie udali się na salę gimnastyczną, gdzie czekała na nich kolejna atrakcja – zabawa z p. Stanisławem Sielickim. Tym razem dzieci miały okazję dowiedzieć się ciekawostek na temat miasta Krakowa, jego historycznych tajemnic oraz legend. W tej miłej atmosferze wszystkim szybko upłynął mikołajkowy czas.


Kiermasz świąteczny

Począwszy od 8 grudnia w naszej szkole można było na kiermaszu świątecznym nabyć piękne świąteczne dekoracje. Uczniowie sprzedawali domki piernikowe, stroiki, świeczniki, bombki, mieniące się gwiazdki i szyszki, karki świąteczne, wianki, kokardki i wiele innych pomysłowych ozdób wykonanych przez nich samych lub ich rodziców. Zysk z kiermaszu zostanie przekazany na potrzeby uczniów i szkoły.

Jasełka szkolne

Uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem p. mgr Aleksandry Walkowicz oraz p. mgr Teresy Milionprzygotowali jasełka w gwarze śląskiej. Przedstawili je najpierw na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Pszowie (5 grudnia). Podczas jarmarku wystąpił też zespół wokalny przygotowany przez p. mgr Danutę Fojcik.Następnie uczniowie zaprezentowali występ swoim kolegom w godzinach porannych, a rodzicom wieczorem (przed konsultacjami) w poniedziałek – 21 grudnia.  Wykonania te wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój – przygotowały dzieci do szkolnych Wigilijek klasowych, które odbyły się 22 grudnia.


Grudniowe zmagania konkursowe


W dniach 1 - 3 grudnia 2015 r.  uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Stypendialnym: Stypendiada Wczesnoszkolna dla klas 3. organizowanym przez Firmę Edukacyjną „Orzeł  1. Konkurs czytelniczy „Abecadło”. W konkursie należało wykazać się znajomością treści utworów literackich wybranych ze zbioru wierszy „Brzechwa dzieciom”. Wzięło w nim udział troje dzieci. 2. Konkurs ortograficzny „Ortografek”, podczas którego sprawdzana była znajomość reguł ortograficznych: u – ó, ż– rz, h – ch. W 
konkursie uczestniczyły dwie uczennice. 3. Konkurs matematyczny „Plusik”, czyli zabawy dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 100. Brało w nim udział czworo dzieci                                                                   4. Konkurs plastyczny „Plastuś” – trzecioklasiści mieli za zadanie wykonać techniką dowolną pracę plastyczną na temat: zawieszka do kluczy, świąteczna pocztówka, moje wymarzone akwarium i parasol na słońce lub deszcz. Wybrano trzy prace, które przesłano na konkurs.

Projekt Edukacyjny objął również uczniów klas I-VI. Do trzech z konkursów, odbywających się 1-4 grudnia, zgłoszono 17 uczniów:  1) czytelniczego „Kreator” – sześciu, 2. Ortograficznego „Ortograf” – ośmiu i 3) literackiego „Polonus” (trzech). Zasady dwóch pierwszych konkursów były identycznej do tych obowiązujących w kategorii wiekowej I-III: 1) obejmujący znajomość lektur: „Pinokio” – kl. IV, „Lew, czarownica i stara szafa” – kl. V, „Ania z Zielonego Wzgórza” – klasa VI); 2) sprawdzający znajomość zasad ortograficznych. W trzecim konkursie – literackim uczniowie mieli za zadanie napisać jednostronicowe wypracowanie na podany temat. Konkurs sprawdzał umiejętność posługiwania się trzema z dłuższych form wypowiedzi pisemnej: opowiadania twórcze (kl. IV), legenda z  zastosowaniem dialogu (klasa V) oraz list prywatny (klasa VI).

O wynikach konkursów w obu kategoriach wiekowych szkoła zostanie poinformowana do 29 lutego 2016 roku. Tak więc cierpliwie czekamy na wyniki!


KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY  DLA DZIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Dobrze znam swoje prawa


W związku z obchodami XXVI rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, nasza szkoła we współpracy z PODN w Wodzisławiu Śląskim, który reprezentowała p. Katarzyna Hawel, ogłosiła powiatowy konkurs literacko-plastyczny pt. „Jestem uczniem – znam swoje prawa”, zakładając cykliczny charakter tego przedsięwzięcia. Patronat nad konkursem objęła p. Burmistrz Miasta Pszów Katarzyna Sawicka-Mucha.

Konwencja o Prawach Dziecka jest aktem prawnym, obejmującym wszystkie aspekty związane z Twoim dobrem – dobrem i szczęściem dziecka. Dzięki niej stworzono nowe, uniwersalne i etyczne zasady oraz międzynaro­dowe normy postępowania wobec dzieci. Pomimo swej powszechności, Konwencja o Prawach Dziecka i prawa w niej zawarte, nie zawsze są przestrzegane. Organizując konkurs „Dobrze znam swoje prawa”, mieliśmy możliwość zobaczenia problemu praw dzieci ich oczami. Dowiedzieć się, co myślą o swoich prawach i prawach swych rówieśników, czy my, dorośli, jesteśmy w stanie zapewnić im poczucie bezpieczeństwa.

Celem konkursu było m.in. zwiększenie wiedzy i świadomości dzieci i młodzieży o przynależnych im prawach, rozbudzenie kreatywności, umożliwienie dzieciom przedstawienia własnego stanowiska w sprawach ich dotyczących, propagowanie tematu praw dziecka i ich przestrzegania, rozwój wrażliwości i kreatywności oraz rozwój umiejętności manualnych dzieci.

Zadaniem dzieci był wybór istotnego dla nich prawa, zastanowienie się nad tym wyborem – i na tej podstawie – stworzenie wiersza nie krótszego niż 4 strofy na ten temat oraz dołączenie do pracy literackiej samodzielnie wykonanej ilustracji dowolną techniką, formatu A-4. Ważne było, by tekst wiersza tematycznie łączył się z wykonaną pracą. Praca miała być wykonana samodzielnie lub pod kierunkiem wychowawcy. W trakcie oceny prac były brane pod uwagę –oryginalność przekazu oraz technika wykonania (punkty za prace literacką i plastyczną zostały zsumowane).

Organizatorzy konkursu otrzymali prawie sto dwadzieścia prac (po sześćdziesiąt plastycznych i tyle samo literackich) od uczniów dwóch kategorii wiekowych: I-III oraz IV-VI szkół pszowskich, wodzisławskich, szkół z Rydułtów, Rogowa i Jejkowic.

Komisja w składzie: p. Katarzyna Hawel, Hanna Krzykała oraz Sandra Szyra, pełniące funkcję jury miały trudne zadanie podczas oceny prac. Miło nam jednak przekazać informacje na temat laureatów konkursu, którym nagrody i dyplomy wręczono 10 grudnia 2015r. na sali gimnastycznej naszej szkoły. W dniu wręczenia nagród uczestnicy konkursu, zaproszeni wraz z opiekunami, mieli możliwość podziwiać prace plastyczne wszystkich finalistów, wysłuchać nagrodzonych wierszy oraz zobaczyć spektakle dotyczące praw dziecka w wykonaniu uczniów klasy trzeciej (przygotowane przez p. Gabrielę Hulbój) oraz klasy szóstej (prowadzonej pod kierunkiem pomysłodawcy konkursu – dr Izabelę Łuc).




Nagrodzeni uczniowie

Kategoria wiekowa: uczniowie klas I-III

I miejsce: Przemysław  Oczko (SP 2 w Pszowie)

II miejsce: Agata Jarosz (SP 3 w Pszowie)

III miejsce: Liliana Porwoł (SP 1 w Pszowie)

Wyróżnienia:

(uczniowie SP 2 w Pszowie): Daria BarcikowskaNikodem Banasiak, Zuzanna Pacia, Bartosz Pióro (SP 1 w Rydułtowach)

Zmiana przyznania nagród w związku z naruszeniem praw autorskich

Kategoria wiekowa: uczniowie klas VI-VI

I miejsce: Julia Krzyżok (SP w Rogowie)

II miejsce: Szymon Henek (SP 28 w Wodzisławiu Śląskim)

III miejsce: Anna Leks (SP 1 w Rydułtowach)

Kinga Pakuła (SP w Jejkowicach)

WyróżnieniaNatalia Łysakowska (SP 1 w Pszowie) oraz Aleksandra Pawłowicz (SP 1  w Rydułtowach).

Organizatorzy powiatowego konkursu literacko-plastycznego Dobrze znam Swoje prawa dziękują wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz inwencję twórczą, a ich  oraz ich opiekunom za zainteresowanie problematyką konkursu. Dziękujemy również władzom miasta za ufundowanie nagród książkowych dla uczestników, a Radzie Rodziców naszej szkoły za słodkie upominki.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Zakładając cykliczność przedsięwzięcia, zapraszamy do ponownego w nim udziału w roku następnym

 

Baw się z nami - owocami, warzywami!



W tym roku szkolnym tematyka zdrowego odżywiania się wśród dzieci jest mocno akcentowana. Nasza szkoła  przyłączyła się do ogólnopolskiego  programu  ,,Aktywnie po zdrowie - Zdrowo jem, więcej wiem”.  W ramach programu klasy I-III przeprowadzają cyklicznie szereg zadań związanych z tematyką zdrowego odżywiania. W edycji jesiennej biorą udział klasa II b pod opieką wychowawcy pani B. Friedrich   i klasa III pod opieką wychowawcy  pani G. Hulbój.

Zadaniem zajęć  było pogłębienie wiedzy na temat znaczenia warzyw i owoców dla zdrowia dzieci,   zachęcanie do codziennego ich spożywania, a także uświadomienie dzieciom szkodliwości jedzenia nadmiaru cukru i soli. W ramach lekcji dzieci robiły sałatki owocowe i warzywne, później następowała ich degustacja. Wykonano także plakat ,,Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Zadaniem zajęć w strefie aktywności ruchowej  było uświadomienie dzieciom faktu, jak ważny dla zdrowia jest ruch. Dzieci wymyślały gry terenowe i  wspólnie się bawiły na  świeżym powietrzu.

Przeprowadzono także konkurs ,,Baw się z nami - owocami, warzywami!” Zadaniem konkursu było napisanie przez dzieci w grupach lub samodzielnie zabawnej historyjki – w postaci bajki, wiersza lub komiksu – o warzywach, owocach i ich przewadze nad słodyczami. Następnie założono  klasowe księgi owocowo-warzywnych historyjek i zdrowych smakołyków.

Działania uczniów klasy II b i III były promowane na terenie  szkoły. Celem promocji było uświadomienie innym uczniom znaczenia owoców i warzyw w codziennej diecie, nakłonienie ich do zmiany złych nawyków żywieniowych i zachęcanie do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Starano się także pogłębić wiedzę rodziców na temat zdrowego odżywiania dzieci oraz ich aktywności fizycznej. Podczas zebrania z rodzicami przeprowadzono krótką  prelekcję,  rozdano ulotki informacyjne, przedstawiono prace dzieci i zachęcano do wspierania działań szkoły w tym zakresie.

Oto zwycięskie wierszyki:

,,Chcesz być zdrowy i wesoły, chodzić każdy dzień do szkoły.

- Jedz warzywa i owoce, niech nie kuszą cię łakocie.”

Bartek klasa II b

,,Jedzą pyszne gruszki  nawet maluszki.

Wszystkie owoce witaminy mają  i o nasze zdrowie dbają.

Mamy wielki sad,  każdy jeść owoce rad."

Agatka i Marlenka kl. III

 

 

 

Dyskoteka z okazji Halloween




Dnia 3 listopada szkolne czarownice,  duchy i inne wymyślne upiory tworzyły scenografię sali gimnastycznej, imitując swymi pląsami magiczny świat czarów, przesycony rozmaitymi widziadłami i dziwami.

Atmosferę tajemniczości podkreślały migoczące lampy dyniowe i przygaszone światła. W takim niecodziennym klimacie uczniowie naszej szkoły bawili się na dyskotece z okazji Halloween oraz mogli wziąć udział w wielu konkursach: na najciekawsze przebranie, na najwspanialszą dynię bądź  najbardziej upiorny taniec. Wszystkich uczestników konkursów nagrodzono  gromkimi brawami i obdarowano słodyczami w miejsce charakterystycznego dla tego święta psikusa.

Dyskotekę zorganizował samorząd szkolny wraz z ich opiekunem p. mgr Anną Migacz.


Zaproszenie do świata przyrody

 


Z inicjatywy Radnego Miasta,  pJacka Kołka, członka Koła Łowieckiego „Lis” w Pszowie, 20 października odbyła się w naszej szkole prelekcja zatytułowana „Opowieści na temat zwierzyny łownej gwarą śląską”. Odbiorcami tego spotkania były przedszkolaki oraz uczniowie kl. I-III i IV-VI z Krzyżkowic.

Na  spotkanie zaproszono: p. Jana Pawlaka (Koło Łowieckie „Lis”), p. Lesława Domogałę (Koło Łowieckie „Cyranka” z Knurowa), p. Mariusza Musiolika, p. Piotra Musiolika (Koło Łowieckie „Raróg” z Katowic) oraz Dyrektor ZOPO w Pszowie – p. Mirellę Ogrocką,  Doradcę Burmistrza Miasta – p. Dawida Topola i Radnego Miasta  – p. Czesława Muchę.


Przy pięknej leśnej scenografii przedstawiciele kół łowieckich w przystępny  sposób przekazali  dzieciom informacje o życiu zwierzyny, dokarmianiu ptaków i zwierząt zimą. Uczniowie mogli też wysłuchać gry na rogu, m.in. słynnego Hymnu Świętego Hubertusa.

Dyrektor i Grono Pedagogiczne szkoły składają serdeczne podziękowania p. Jackowi Kołkowi oraz pozostałym leśniczym za obrazową lekcję z życia zwierząt w lesie  oraz możliwość wysłuchania gry na rogu.


Dzień Edukacji Narodowej


Dnia 14 października 2015 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.Swoją obecnością zaszczycili nas – p. Burmistrz Miasta Pszów – Katarzyna Sawicka-Mucha oraz Radni Miasta: p. Czesław Mucha oraz p. Marek Fibic, jak również zaproszeni rodzice z Rady Rodziców.


Uczniowie klasy VI pod kierunkiem polonisty – dr Izabeli Łuc oraz opiekun samorządu szkolnego – mgr Anny Migacz przygotowali scenki z życia szkoły, by w sposób humorystyczny pokazać,  na czym  polega praca nauczyciela. Występ wzbogacili także uczniowie klasy III przygotowani przez mgr Gabrieli Hulbój.


Oprawę muzyczną na akademię przygotowała pani mgr Danuta Fojcik wraz z zespołem wokalnym, a salę udekorowały panie: Anna MigaczKlaudia Nowak oraz Sandra Szyra.

Samorząd uczniowski, składając życzenia wszystkim pracownikom, nie zapomniał o podziękowaniach za stwarzanie w szkole domowej atmosfery, trud i wysiłek wkładany w edukację dzieci oraz życzył gronu pedagogicznemu dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości w pracy. Rada Rodziców w podzięce ofiarowała nauczycielom słodki upominek w postaci oryginalnego tortu, którym poczęstowano zaproszonych gości i pracowników szkoły.

Dyrektor Szkoły  p. mgr Jolanta Handziuk podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za rzetelną i efektywną pracę, a następnie pogratulowała nauczycielom  i pracownikom administracji oraz obsługi  przyznanych  im nagród – burmistrza oraz dyrektora szkoły.

Pani dyrektor życzyła gronu pedagogicznemu, by zawód  nauczyciela był źródłem inspiracji i zadowolenia, a w codziennej rzeczywistości nie brakowało im osobistych sukcesów, dobrych dni oraz powodów do uśmiechu.

 

Prelekcja na temat boleriozy i meningokoków


W dniu 3.10.2015 r. w ramach organizowanych Dni Promocji Zdrowia uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na temat skutków boleriozy, spowodowanej ukąszeniem kleszcza oraz zakażenia wywołanego bakteriami zwanymi meningokokami, które to w sposób szybki i trwały niszczą wiele systemów organizmu. W trakcie prezentacji uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat objawów ukąszenia i zakażenia oraz profilaktyki.

 

Spotkanie z misjonarzami


Z inicjatywy Radnego Miasta Pszów, p. Jacka Kołka1.października 2015 roku miało miejsce spotkanie uczniów naszej szkoły z misjonarzami ze Zgromadzenia Słowa Bożego, księżmi Werbistów: o. Andrzejem Trutym oraz o. Stefanem Kukułą. Spotkanie to stworzyło uczniom szansę zdobycia informacji na temat życia misjonarza i istoty misji, w których biorą udział.

 

 

Dzień Chłopca


Od kilkunastu lat celebrujemy w naszej szkole Dzień Chłopca. 30 września chłopcy otrzymali od swoich koleżanek miłe życzenia oraz różne sympatyczne upominki. Po południu uczniowie klas starszych mieli okazję bawić się na dyskotece. W trakcie imprezy odbyło się wiele konkursów i zabaw. Na szkolnej dyskotece wszyscy świetnie się bawili.

Imprezę zorganizował Samorząd Szkolny, którego opiekunem  jest  p. A. Migacz.

 

 

Wysprzątany świat …

 

18 września uczniowie klas IV – VI pod opieką p. I. Kubik, p. I. Łuc, p. K. Łukasik oraz p. B. Wała, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. W jej ramach  uporządkowano obejście wokół szkoły i budynku Ochotniczej Straży Pożarnej oraz  w okolicach lasu. Podczas tego przedsięwzięcia akcji uczniowie zlikwidowali kilka dzikich wysypisk śmieci. Kontynuacją akcji Sprzątanie Świata jest cykliczna zbiórka surowców wtórnych –   makulatury i baterii. Akcje te uczą odpowiedzialność za środowisko naturalne oraz przybliżają uczniom wartości lokalnego patriotyzmu.

Nowy rok szkolny

 

 


 



2 września 2014r. rozpoczęliśmy uroczystą akademią nowy rok szkolny 2015/2016. Na uroczystość oprócz uczniów, rodziców i nauczycieli, przybyli również  przedstawiciele władz miasta: Wice-przewodniczący Rady Miasta Pszów – Pan Piotr Kowol oraz doradca Burmistrz Miasta Pszów – Pan Dawid Topol. Przedstawiciele samorządu szkolnego powitali wszystkich nauczycieli, uczniów i ich rodziców.  Szczególnie uroczyście powitano uczniów klas pierwszych:

I. a w składzie: Libowski Piotr, Kwiatoń Tymoteusz,  Szymura Dawid, Pietrzak Kacper, Winkler Karol, Gajda Bartosz, Hałacz Emilia, Manderla Bartłomiej, Olimpia Ratajska, Słomian Adrian, Twardowski Bartosz, Utrata Szymon, Cieślewska Nikola, Zając Jakub, Bukowska Rozalia, Roth Zuzanna,  Wieczorek Zofia, Cyranek Natan, Bednarczyk Bruno.

I.b w składzie: Piwowarski Paweł, Rygielski Dawid,  Lorek Wiktoria, Brawańska Zuzanna, Durczok Magdalena, Gruszka Zofia, Kowalski Tadeusz, Matuła Rafał, Mandrysz Paweł, Słomiński Szymon, Urbas Julia,  Dornia Kacper, Kustos Sebastian, Kowol Mateusz,  Damiec Tobiasz, Zakowicz Karolina, Kotala Marek, Francus Kamil, Stankiewicz Mateusz.

Wychowawcą klasy I.a została p. mgr K. Nowak, zaś klasy I.b – p. mgr J. Ryś.

Aktu pasowania na pierwszaka dokonała Pani Dyrektor szkoły mgr Jolanta Handziuk. Po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu, uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz znaczki wyróżniające ich spośród innych uczniów, by starsi koledzy mogli im służyć pomocą.

Pani Dyrektor życzyła uczniom wytrwałości w pracy i sukcesów, zaś nauczycielom – satysfakcji z pełnionej misji oraz satysfakcji z osiąganych efektów.

Program artystyczny wraz z przedstawicielami samorządu szkolnego przygotowała p. dr I. Łuc.