ulti Clocks

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
20 Grudnia 2022
Imieniny obchodzą
Amon, Bogumiła, Dominik, Liberat,
Teofil

Do końca roku zostało 12 dni.
Zodiak: Strzelec
Start ABC Rodzica
ROK SZKOLNY 2016/2017 PDF Drukuj Email

 

 

Na zakończenie roku szkolnego …


Tuż przed zakończeniem roku szkolnego przedstawiciel policji z działu prewencji, p .Cezary Koczy przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat zagrożeń, które mogą na nie czyhać podczas wakacji. Poinstruował on uczniów, jak można przez zagrożeniami się ustrzec.
23 czerwca zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2016/2017.

Na szkolnym apelu, który przygotowali pod opieką polonisty uczniowie klasy czwartej i piątych  przypomnieliśmy w sposób humorystyczny, jak uczniowie postrzegają szkołę, i przywitali wakacje.



 

Pani dyrektor, mgr Jolanta Handziuk, powołując się na słowa rzecznika praw dziecka, przypomniała uczniom, by w okresie letnim przestrzegali zasad bezpieczeństwa i cieszyli się czasem odpoczynku. Podziękowała też uczniom za ich całoroczną pracę, sukcesy odnoszone na konkursach, a nauczycielom i personelowi szkolnemu za trud wykonywania pracy.

Mamy nadzieję, że przyszły rok szkolny obfitować będzie w kolejne powody do dumy i satysfakcji.

 

UDZIAŁ   I  SUKCESY  UCZNIÓW   W  KONKURSACH

W ROKU SZKOLNYM     2016/2017


Więcej


 

Konkurs polonistyczny


Miło nam poinformować również, że uczeń klasy piątej, Matusz Cichoń, przygotowany przez polonistę p. dr hab. Izabelę Łuc, zdobył wyróżnienie w wojewódzkim konkursie literackim Twój talent szansą na lepszy świat, a polonistka zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na tekst piosenki w kategorii młodzież i starsi: Moja mała ojczyzna.

Oto tekst piosenki:

Moja mała pszowska ojczyzna

Niech każdy o tym się dowie,
że nic nie cenię bardziej od tego
że mieszkam w śląskim miasteczku Pszowie
i widzę w tym tyle dobrego

Kopalnię Anna zamknięto przed laty
I stoi teraz wymarła, statyczna
Widziałam łzy dziadka i zadumę taty 
Teraz jest dla nich jak rzeźba antyczna   

Zostały kominy wznoszące się w chmury
I hałdy wysokie, te „śląskie wyżyny” 
I przed familokiem prania pełne sznury
Symbole pięknej śląskiej krainy

Refren: Kocham tę ziemię moich ojców i dziadków
pszowskiego lasu westchnienia szumne 
Dostałem od nich wiele rzeczy w spadku
Wrażliwość, tradycję i serce dumne

Choć czasem smutek ogrania me serce
Nad losem ziemi tak pięknej i starej
Wiem, że to miejsce jest dla mnie bezcenne
Małą ojczyzną i od Boga darem 

Szanować ją będę i uczyć szacunku
Każdego, kto w życiu moim zagości 
Korzenie powinny być wartością gatunku 
Miejsce to wielką jest miarą wartości


 

Najlepsi z matematyki


W roku szkolnym 2016/2017 sukcesami matematycznymi mogą pochwalić się trzej uczniowie naszej szkoły: Szymon Bukowski z kl. V, który uzyskał bardzo dobry wynik w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, III miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas piątych i został trzykrotnym laureatem ogólnopolskiej olimpiady z matematyki Olimpus, Kamil Piechota z kl. V, który otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, i został laureatem sesji wiosennej ogólnopolskiej olimpiady z matematyki Olipmus oraz Emilia Piechaczek z kl. VI, która zajęła III miejsce w I Wojewódzkim Konkursie Matematyczno-Bibliotecznym Matematyczny Niezbędnik Ucznia Szkoły Podstawowej LAPBOOK. Uczniom tym jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Sukcesy plastyczne Naszych uczniów!


Uczniowie naszej szkoły zostali Laureatami powiatowego konkursu plastycznego pt. "Kapliczki i krzyże przydrożne"-małe formy architektury sakralnej", którego organizatorem jak co roku jest Szkoła Podstawowa w Rogowie.Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz Gimnazjum z terenu powiatu wodzisławskiego.

Nasi Laureaci:
w kategorii klas I-III forma przestrzenna"
I miejsce- kl. IIa,Olimpia Ratajska, opiekun: Klaudia Nowak

w kategorii klas IV-VI forma płaska
II miejsce-Mateusz Cichoń kl. 5b,opiekun: Sabina Pawełek
w kategorii Gimnazjum forma płaska
II miejsce- Nikola Nowotny kl. II, opiekun: Sabina Pawełek
Wręczenie nagród odbyło się 19.05. 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie.

Gratulujemy zwycięzcom!


Wręczenie nagród odbyło się 19.05. 2017 r.  w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Rogowie.

Laureatka  eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego



Uczennica klasy VI -Alicja Przybysławska zdobyła III miejsce w grupie klas IV-VI szkół podstawowych eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o tematyce Pożarniczej.
Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych.


Dzień Dziecka

 


 

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie wspólnie z koordynatorem tych działań p. Izabelą Łuc zorganizowali w ramach współpracy między naszą szkołą a szkołą wyższą Dzień Dziecka dla naszych uczniów. Tym razem impreza była organizowana pod szyldem Bawmy się na całego.

 

W pierwszej kolejności harmonogramu imprezy uczniowie mieli okazję zobaczyć przedstawienie, które przygotowali studenci. Nosiło ono tytuł Warto czytać bajki i propagowało czytelnictwo. W dalszej kolejności podopieczni uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji czytania lektur, uwiecznionej na fotografii. Kolejną atrakcją tego dnia były zajęcia w grupach. Uczniowie podzieleni na pięć grup uczyli się zumby, brali udział w twórczych zajęciach tanecznych, stymulujących wszystkie zmysły, śpiewali karaoke, lepili z masy solnej oraz uczestniczyli w zajęciach sportowych. Po wzięciu udziału we wszystkich tych atrakcjach dzieci otrzymały paczki ze słodyczami, a następnie po godzinie 12.15 udały się do domu, by tam móc w gronie rodzinnym cieszyć się swoim świętem.


Powiatowy konkursu literacki

Dziecięcy świat moich problemów oraz praw



Kategoria – uczniowie klas V-VI


I miejsce: Julia Kruszyna (V klasa, SP nr 4 w Mikołowie)

II miejsce (ex aequo):

Michalina Czuma (VI klasa, SP nr 4 w Mikołowie)

Fabian Jarczyński (V klasa, SP nr 2 w Świerklanach)

III miejsce

Jakub Witoszek (V klasa, SP nr 2 w Świerklanach


Kategoria – uczniowie klas III-IV


I miejsce: Klaudia Pieczka (III klasa, ZSP w Rzuchowie)

II miejsce (ex aequo):

Maria Śmieja (III klasa, SP 2 w Pszowie)

Michał Urbańczyk (III klasa, SP 3 w Pszowie)

III miejsce

Maria Donga (III klasa, SP 2 w Pszowie)


Wycieczka do Byczyny


W piękny poniedziałkowy słoneczny dzień, 22 maja, dwie klasy piąte  i szósta wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do malowniczej miejscowości Byczyna, położonej w powiecie kluczborskim. W planie wycieczki zorganizowanej pod hasłem „Życie w średniowiecznym mieście” znajdowały się liczne atrakcje, jak: zwiedzanie Byczyny, czyli wejście z animatorkami w strojach stylizowanych na średniowiecze do Byczyńskiej Izby Tradycji oraz na punkt widokowy w Wieży Ratusza,  wstęp na trasę gry terenowej „Republika Byczyńska”  wraz z kartą-mapą (gra edukacyjna z elementami geocachingu) oraz warsztat kulinarny wraz z ogniskiem „Co jedzono w średniowieczu”. Po tych atrakcjach dzieci zjadły domowy obiad w restauracji „Spichlerz”, będącej neogotycką budowlą,  położoną u wyjazdu ze starej części miasta, przylegającą do murów obronnych.

W godzinach wieczornych zadowoleni i pełni pozytywnych emocji uczniowie bezpiecznie powrócili  pod budynek szkoły.

Wszystkim czytelnikom Pszowika polecamy odwiedzenie tego pięknego miejsca, w którym czas płynie wolniej i panuje w nim atmosfera zamierzchłych czasów, w których nie trzeba było się nigdzie śpieszyć…

 

Dzień Różnorodności Językowej


Dnia 29 maja z okazji Dnia Różnorodności Językowej odbył się turniej scrabble w języku angielskim dla  klas   IV-VI. W turnieju wzięło udział 17 osób. Zwyciężyła drużyna z klasy Vb w składzie: Mateusz Cichoń, Kamil Piechota, Kamil Sielski, Marcin Kowalski.

Ponadto uczniowie przygotowali  plakaty umieszczone na korytarzu szkolnym, na których napisali pozdrowienia w różnych językach. Dzieci miały okazję dowiedzieć się o istnieniu wielu języków i nauczyć prostych słów.  Te same obcojęzyczne zwroty zostały zapisane na balonach, którymi dzieci bawiły się na długiej przerwie w gry integrujące społeczność szkolną.

 

Rajd rowerowy


Z okazji Dnia Ziemi 30 maja zorganizowano rajd rowerowy, którego uczestnicy musieli wykazać się wiedzą związaną z ochroną przyrody, orientacją w terenie i znajomością przepisów ruchu drogowego. W zaciętej rywalizacji uczniowie nasi zajęli II miejsce  (skład: Paweł Skiba, Krzysztof Szmelich i Jakub Siodmok z VI klasy) oraz IV miejsce (skład: Artur Słomian, Grzegorz Polnik i Mateusz Cichoń – z V klasy). Uczniom gratulujemy. 

 

JESTEM W FORMIE!!!


W dniu 23.05.2017r. w naszej szkole odbył się powiatowy konkurs pt.: Jestem w formie. Tegoroczna, pierwsza edycja dotyczyła znajomości zbilansowanej diety oraz zasad prawidłowego odżywiania się. Za organizację konkursu odpowiedzialne były p. Monika Morka oraz Danuta Dyrek. Do konkursu przystąpiło aż 24 uczestników, którzy zmierzyli się z quizem. Rywalizacja była zacięta i aż 6 uczestników musiało zmierzyć się ze sobą w dogrywce! Pierwsze miejsce zdobyła uczennica Anna Juszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wodzisławiu Śląskim, drugie miejsce zdobyła Nicola Bugdoł ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie, natomiast trzecie miejsce wywalczył uczeń Paweł Filas ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wodzisławiu Śląskim.


Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Pszów, natomiast pozostałym uczestnikom zostały wręczone drobne upominki zakupione przez sponsora. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy włożyli ogrom pacy w przygotowanie się do konkursu!

 


Jesteśmy przyjaciółmi lasów

 

 


 

Święto Ziemi corocznie obchodzone w naszej szkole, zgodnie z tradycją, zostało połączone z obchodami Dni Przyjaciół Lasu,  ogólnopolską akcją, trwającą  od 20 do 25 kwietnia. Celem owej akcji jest przybliżenie wszystkim wiedzy o polskich lasach oraz ludziach, którzy o nie dbają. Chcąc uświadomić uczniom jak ważna jest ochrona przyrody, zorganizowaliśmy 25 kwietnia uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi, który poświęciliśmy lasom. Współorganizatorem uroczystości był pan radny Jacek Kołek. Zaproszeni przez radnego goście – chór Lira oraz Piotr i Mariusz Musiolik z Koła Łowieckiego Raróg z Katowic uświetnili nasz apel. Chór wykonał piękne wiosenne pieśni, zaś członkowie Koła Łowieckiego Raróg wykonali na rogach pieśni łowieckie.. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały pana leśniczego, Jarosława Mielimąkę z Leśnictwa Syrynia, który opowiedział o drzewach rosnących w naszych lasach oraz ich znaczeniu dla ekosystemu. Uczniowie dowiedzieli się, że drzewa są elementem naszego krajobrazu, i mimo że przyzwyczailiśmy się do ich widoku, niestety, często przechodzimy obok nich obojętnie, zapominając, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu i życiu całej planety Ziemi. Należy zatem zadbać o to, by drzew i zieleni było wokół nas coraz więcej, a nie niszczyć ich  i bezmyślnie wycinać. Uroczystość uświetniła obecność zaproszonych gości – dyrektor  ZOPO,  pani Mirela Ogrodzka oraz przedstawiciel Urzędu Miasta –  Katarzyna Brachmańska.

 

Święto Konstytucji i święto flagi, patriotyczne akcenty szkolne


W tym roku 28 kwietnia uroczystym apelem uczciliśmy święto flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowani przez historyka i polonistę uczniowie deklamowali wiersze, przybliżając młodszym kolegom okoliczność świętowania obu wydarzeń. Natomiast pieśni patriotyczne, które przygotował z szkolnym chórem nauczyciel muzyki, wprowadzono wszystkich w odpowiedni patetyczny nastrój. Lekcja historii w takim wydaniu pozostaje na dłużej w pamięci młodych ludzi od tradycyjnych sposobów przekazu wartości patriotycznych.

 

Stop cyberprzemocy-pedagogizacja rodziców


10 kwietnia na zebraniu zorganizowanym dla rodziców zaprezentowano  rodzicom projekcje filmowe poświęcone niewłaściwym wykorzystaniu stron internetowych oraz niebezpiecznym grom, które mogą wywołać trwałe ślady w psychice dziełka oraz  prowadzić do śmierci. Wychowawcy rozdali rodzicom stosowne ulotki i zachęcili wszystkich  do założenia dzieciom bezpiecznej kontroli rodzicielskiej w komputerach.



Moje miasto


Dnia 25 maja uczniowie klasy piątej i szóstej, w ramach realizacji innowacji pedagogiczna Na tropach mojej małej Ojczyzny, uczestniczyli w wyciecze do Pszowa. Przewodnikiem po Urzędzie Miasta była radna Elżbieta Idziaczyk. Członkowie koła regionalnego zwiedzili między innymi Urząd Stanu Cywilnego oraz salę posiedzeń Rady Miasta. Dzieci ucieszyły się ze spotkania z panią burmistrz Katarzyną Sawicką-Mucha. Na zakończenie wycieczki zobaczyły eksponaty w Izbie Pamięci Narodowej.


 

Wycieczka do sztolni wodzisławskiej


24 kwietnia klasy piąte (a i b) oraz klasa szósta w ramach nagrody za pierwsze i drugie miejsca zdobyte w konkursie plastycznym dotyczącym tematyki górnictwa, wraz z wychowawcami (paniami: K. Łukasik, I. Kubik i I. Łuc) zwiedzili  wodzisławską sztolnię. Tam dowiedzieli się o trudnej pracy górnika, niebezpieczeństwach czyhających pod ziemią oraz trudnych warunkach pracy. Zadowoleni i pochwaleni przez prelegenta za zdyscyplinowanie uczniowie wrócili pełni wrażeń pod budynek szkoły.

 

Sukcesy naszych uczniów


W drugiej połowie kwietnia uzdolnieni językowo uczniowie z klas IV-VI wzięli udział  w trzech konkursach języka angielskiego. W Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego EDI Panda uczestniczyło pięciu uczniów. (wyniki będą znane w czerwcu), zaś w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego  w Radlinie naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów. Warto dodać, że  konkursie brało udział 17 szkół. Nasz laureat to Miłosz  Przybyła, który zajął drugie miejsce.

25 kwietnia odbył się kolejny  konkurs języka angielskiego,  w którym brali udział nasi uczniowie. Był to Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego „Let`s read”, odbywający się w  Wodzisławiu Śląskim. W konkursie wzięło udział 30 uczniów klas szóstych z powiatu wodzisławskiego. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności czytelniczych z języka angielskiego, zwiększanie zasobu słownictwa z języka angielskiego, doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów. Jeden z nich – Miłosz Przybyła, po raz kolejny odniósł sukces, tym razem w postaci wyróżnienia. Opiekunem uczniów biorących udział we wszystkich wyżej wymienionych konkursach językowych jest  nauczyciel języka angielskiego, Bogumiła Wała.


Sukcesy plastyczne naszych uczniów


Uczniowie naszej szkoły zostali Laureatami konkursu plastycznego pt.„Wielkanocne Malowanie z Mamą i Tatą 2017" zorganizowany przez Publiczne Przedszkole Nr 1 w Pszowie.Konkurs był jednoetapowy, przeprowadzony w czterech grupach wiekowych:3 –4 lata, 5 –6 lat, 7 –9 lat, 10-12 lat.


Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe .

 

Grupa wiekowa 7–9 latki

2 miejsce -Olimpia Ratajska

Wyróżnienia:

Julia Czajka

Paweł Jonderko

Filip Górka

Grupa wiekowa 10-12 latki

1 miejsce- Mateusz Cichoń

2 miejsce- Patryk Przygoda

3 miejsce- Kamil Sielski

Gratulujemy zwycięzcom!.


Pokoleniowy przekładaniec-warsztaty kulinarne





 

Miss Wiosny


Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne wybory Miss wiosny. Dziewczyny oraz chłopcy w damskich wdziankach wyglądali imponująco. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki w pięknych kolorowych wiosennych strojach otrzymali słodkie upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Chłopcy z  Samorządu złożyli wszystkim kobietom i dziewczętom piękne życzenia oraz wręczyli wiosenne tulipany. W kategorii klas I-III Miss Wiosny została Rozalia Bukowska z kl. II a, zaś w kategorii klas IV-VI zwycięzcą został uczeń klasy VI Radek Majwald ( jako „Basia”).


 

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty…


21 marca z okazji pierwszego dnia wiosny nasi uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej, by wspólnie podziwiać przedstawienie uczniów klasy IIa, przygotowane wspólnie z wychowawcą – panią Klaudią Nowak. Następną atrakcją wiosennego dnia był zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pokaz dziecięcych umiejętności, wzorowanych na komercyjnym programie Mam talent. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że posiadają wiele talentów, spośród których wyróżniają się te plastyczne, sportowe, muzyczne i konstrukcyjne. Kilkunastu uczestników wszystkich klas reprezentowało swoje grupy wiekowe.


Wszystkich biorących udział w zabawie nagrodzono słodyczami i wręczono im dyplomy.  Jury, składające się z uczniów samorządu oraz przedstawicieli widowni, uznało za zwycięzcę konkursu Mateusza Bizonia z kl. III b, który brawurowo zagrał na keyboardzie utwór Alvaro Soler „Sofia”. Uczniom gratulujemy ich talentów, a tych utalentowanych, których zjadła trema i nie zgłosili się do konkursu, zapraszamy do następnej edycji za rok  ; ).

Zajęcia pozaszkolne


Celem lepszego zrozumienia rówieśników, udoskonalenia czynności wsłuchania się i uwzględniania racji drugiego człowieka w celu uzyskania kompromisu pedagog szkolny prowadzi cotygodniowe warsztaty dla dziewczynek z klasy III b.

Pierwsze spotkanie było nietuzinkowe, ponieważ rozpoczęło się od pokoju zagadek zwanego ,,escape room", w którym uczennice musiały rozwiązać kilka zadań, by osiągnąć przypisany zadaniu cel, jakim jest przyjaźń i porozumienie. Budowanie tego mostu porozumienia okazało się dla dzieci atrakcyjną formą poznawania sztuki interpersonalnego porozumienia.

 

 

W marcu odbyły się też kolejne warsztaty kulinarne, tym razem pod nazwą ,,Hiszpański temperament w towarzystwie greckiej sałaty", czyli kebab w tortilli z grecką sałatką. Dzieci były zachwycone owymi egzotycznymi eksperymentami kulinarnymi.


 

Mali mistrzowie ortografii


Z inicjatywy Szkoły Podstawowej Nr 3 w Pszowie 20 marca 2017 r. odbył się Miejski Konkurs Ortograficzny dla uczniów kształcenia wczesnoszkolnego szkół podstawowych. Wzięło w nim udział 9  uczniów - najlepszych mistrzów ortografii pszowskich szkół. Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowały: Magdalena Hawel, Zuzanna Mamak, Joanna Utrata. Szkołę Podstawową nr 2 reprezentowały: Maja Konsik, Małgorzata Donga, Julia Gołąb. Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowali: Maria Kubek, Emilia Gajda i Michał Urbańczyk. Celem konkursu było sprawdzenie zdobytych umiejętności ortograficznych, które przekształcają się w nawyk poprawnego pisania już od najmłodszych lat.

Mali mistrzowie ortografii zmagali się z trudnym dyktandem o tematyce wiosennej. Komisja w składzie: Bożena Friedrich, Renata Skaba i Monika Szymiczek stwierdziła, że uczniowie świetnie radzili sobie z trudnościami. Poziom był wyrównany, uczniowie popełniali tylko  niewielkie  pomyłki.

 

  • I miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 Magdalena Hawel, którą przygotowywała pani Renata Skaba,
  • II miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 Zuzanna Mamak, którą przygotowywała pani Renata Skaba,
  • III miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 Maria Kubek, którą przygotowywała pani Ewelina Kołoczek.

 

Laureatka konkursu miejskiego: Magdalena Hawel z SP nr 1 będzie reprezentować miasto Pszów na Powiatowym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie  się 24 kwietnia 2017 w Gorzycach.  Organizatorzy konkursu i Dyrekcja SP Nr 3 w Pszowie dziękują Urzędowi Miasta Pszów za ufundowanie pięknych nagród rzeczowych.

Organizatorzy: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

 

Rozdanie nagród w konkursie plastycznym
w niezwykłej scenerii Sztolni Wodzisławskiej


17 lutego nagrodzeni uczniowie Naszej szkoły w konkursie plastycznym :”Górnicze tradycje Ziemi Wodzisławskiej” tegorocznej edycji: ”Niezwykłe spotkania górnika z dobrym duchem kopalni Skarbnikiem” wraz z rodzicami zostali zaproszeni do Sztolni na uroczyste rozdanie nagród, które odbyło się w niezwykłych warunkach, bo w samej kopalni- PCKZiU z siedzibą w Wodzisławiu Śl.

Laureatami zostali:

Agata Jarosz zdobywając III miejsce w kategorii klas IV

Mateusz Cichoń zdobywając II miejsce w kategorii klas V

Natalia Bizoń zdobywając III miejsce w kategorii klas V

Emilia Piechaczek zdobywając I miejsce w kategorii klas VI

Martyna Kozielska zdobywając II miejsce w kategorii klas VI



 

Wszystkich zgromadzonych przywitała Pani wice dyrektor PCKZiU Barbara Elsner. Laureatom zostały wręczone nagrody, uczestnicy zaproszeni do wspólnego zdjęcia, po poczęstunku, w Sztolni pojawił się tytułowy bohater prac plastycznych uczniów sam Skarbnik, który zaprosił ich wraz z Rodzicami do wspólnego zwiedzania kopalni. Uroczystość w niezwykłych warunkach na długo pozostanie w pamięci laureatów konkursu.


Lekcja muzealna Tradycje Wielkanocne

 

W lutym członkowie koła regionalnego uczestniczyli w lekcji muzealnej na temat Tradycji Wielkanocnych, prowadzoną przez pana Dawida Jęczmionkę z muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Dzieci zobaczyły ciekawą prezentację oraz z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania na temat obrzędów wielkanocnych oraz tradycyjnych potraw serwowanych w okresie Wielkiego Postu. Najciekawszy dla dzieci okazał się obrzęd Cichej Wody w trakcie, którego w Wielki Czwartek kobiety myły nogi w rzece w milczeniu, wierząc, że dzięki temu zachowają swoją urodę. Dopiero po przekroczeniu progu swojego domu mogły się odezwać. W trakcie lekcji odbyły się również zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie wykonali ozdoby wielkanocne.


 

Sukcesy plastyczne naszych uczniów!


Nasi uczniowie zostali laureatami powiatowego konkursu plastycznego pt. "Górnicze tradycje ziemi wodzisławskiej" tematem tegorocznej edycji były "Niezwykłe spotkania górnika z dobrym duchem kopalni skarbnikiem" organizowanego przez Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.

W KATEGORII :

Klas IV

III miejsce zdobyła Agata Jarosz-tytuł pracy „Moje cudowne ocalenie”

Klas V

II miejsce zdobył Mateusz Cichoń- tytuł pracy „Rozmowa górnika ze Skarbnikiem”

III miejsce zdobyła Natalia Bizoń-tytuł pracy „Mój dobry duszek”

Klas VI

I miejsce zdobyła Emilia Piechaczek- „Cudowna pomoc ducha Skarbnika”

II miejsce zdobyła Martyna Kozielska

Gratulujemy zwycięzcom a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

 

Opiekunem artystycznym uczniów jest Sabina Pawełek – nauczyciel plastyki.


Tradycje kulinarne regionu



W ramach realizacji programu innowacji Na tropach mojej małej Ojczyzny członkowie koła regionalnego uczestniczyli w pokazie kiszenia kapusty przygotowanym przez p. Renatę Elsner i p. Małgorzatę Demel, członkinie Kola Gospodyń Wiejskich w Krzyżkowicach.


 

W grudniu p. Bogumiła Sielska nauczyła dzieci piec ciasteczka, które sprzedano na świątecznym szkolnym kiermaszu. Uczniom bardzo się podobało kiszenie kapusty i pieczenie ciasteczek.

 

 


 

Święto Odzyskania Niepodległości

 

14 listopada w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona Świętu Odzyskania Niepodległości. Klasa V pod kierunkiem nauczyciela historii oraz nauczyciela języka polskiego przygotowała montaż słowno-muzyczny obrazujący drogę Polski do odzyskania wolności. Pani mgr Elwira Banaś przygotowała uczniów do wykonania pieśni patriotycznych. Dekorację wykonała pani mgr Irena Kubik. Akademia była dla naszej młodzieży wspaniałą lekcja patriotyzmu.

11.11.2016r. delegacja naszej szkoły pod opieką Dyrektor Szkoły Jolanty Handziukuczestniczyła w miejskich obchodach Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Reprezentujący szkołę uczniowie wraz z panią Dyrektor wzięli udział w uroczystej mszy, a następnie złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Przyłączenia Polski do Macierzy”.


I Międzynarodowy Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych


8 listopada 2016r., w naszej szkole odbył się I Szkolny Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych, w którym wzięli udział uczniowie klas I–III. Po wysłuchaniu wszystkich piosenek zadecydowano, że uczniowie klasy II b będą reprezentować naszą szkołę na przeglądzie w MOK–u. W dniu 24 listopada 2016r. odbył się I Pszowski Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych pod patronatem Senatora RP Adama Gawędy. Honorowy patronat objął ksiądz profesor Jerzy Szymik. Uczestnicy byli oceniani przez profesjonalne jury. Klasa II b zdobyła I miejsce w kategorii klasy I– III. Zespół wyśpiewał nagrodę  piosenką pt. „Serce w plecaku”. Uczniów do występu przygotowała wychowawczyni mgr Justyna Ryś.

Końcem listopada w klasach  IV-VI odbyły się debaty na temat praw dziecka. Przeprowadzono małą rozprawę sądową na temat: Czy mam prawo być uczniem, dzieckiem, czy mam prawo mieć nazwisko, numer PESEL; czy mam prawo do informacji, odpoczynku, opieki zdrowotnej. Rozmowom nie było końca. W ich trakcie, uczeń klasy szóstej, Adrian Słomian, przeczytał wiersz na temat, praw i obowiązków dzieci.


Festiwal Ortografii


23listopada 2016 pod kierunkiem pedagoga odbył się FESTIWAL ORTOGRAFII Uczniowie klas szóstych poprzebierani komicznie zaaranżowali krótkie przedstawienie,uzasadniając potrzebę pisowni ortografii. Śmiechom i radości nie było końca, ponieważ wszystkie klasy tego dnia zgadywały (albo wiedziały), jak pisze się poszczególne słowa. Wszyscy doszli do wniosku, że ortografia wcale nie musi być nudna. Poprzez humor, śmiech można nauczyć się praktycznego pisania.


Konkursu plastycznego Baśnie, naturalnie!


W listopadzie też uczniowie klas I–I wzięli udział w szkolnym etapie ogólnopolskiego konkursu plastycznego Baśnie, naturalnie!, będącym zaproszeniem dzieci do światabaśni. Aby wziąć udział w konkursie, należało wykonać pracę plastyczną – interpretację wybranej baśni z wykorzystaniem materiałów naturalnych typu: patyki, drobne kamyczki, muszelki, cekiny czy ziarna. Nasi artyści z wielkim zaangażowaniem podjęli się tego wcale nie łatwego zadania, a jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców.

Ocena prac odbyła się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VI.

Oto nasi zwycięzcy: uczniowie klas młodszych: I miejsce: Cichy Bartosz, kl. III b i Kurka Martyna, kl. III b; II miejsce:  Seget Martyna, kl. III b oraz Kubek Maria, kl. III a; III miejsce:    Zaleśny Dawid, kl. I oraz Ratajska Olimpia, kl. II a. Wyróżnienia specjalne:

Kołodziej Nadia, kl. I; Hetmaniok Milena, kl. I; Gajda Bartosz, kl. II a; Gruszka Zofia, kl. II b; Mandrysz Paweł, kl. II b; Zaleśna Daria, kl. III.

W kategorii klas IV-VI: I miejsce: Makoś Karolina, kl. IV; II miejsce: Jarosz Agata, kl. IV; III miejsce: Winkler Marlena, kl. IV oraz Przybysławska Alicja, kl. VI.

 

SZKOLNE   ZAWODY W TENISIE   STOŁOWYM


W dniu 21.11.16r  odbyły się szkolne zawody w tenisie stołowym.

Wyniki rozgrywek:

I miejsce- Szymon Bukowski kl. V b

II miejsce - Kamil Piechota   kl. V b

III miejsce - Krzysztof Szmelich kl. VI

IV miejsce- Kamil Sielski kl. V b

V miejsce- Robert Markiton  kl. IV

VI miejsce Artur Słomian-  kl. Va

VII- Dawid Śmietański - kl. IV


 

POWIATOWY DRUŻYNOWY TURNIEJ SZACHOWY


9 października odbył się Powiatowy Drużynowy Turniej Szachowy w ramach rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego. W zawodach wzięło udział 15 drużyn. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kamil Piechota, , Maria Kubek , Agata Jarosz i Szymon Bukowski  , która zajęła XII miejsce.

Zawody po raz pierwszy były rozgrywane według nowych zasad.  Niektórzy z naszych zawodników dopiero zaczynają  swoją przygodę z szachami i dlatego gratulujemy woli walki i czekamy na przyszłoroczne rozgrywki  w których na pewno powalczymy o lepszą pozycję. Możemy jednak pochwalić się  wynikiem naszego czołowego szachisty Kamila Piechoty, który nie przegrał żadnej partii szachowej. Gratulujemy i życzymy wszystkim dalszych sukcesów.

 

 

 

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE


10 października  na terenie  Ośrodka  Balaton w Wodzisławiu Śląskim odbyły się Sztafety Biegi Przełajowej szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego.

Bieg został przeprowadzony  w kategorii dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji stanęło 26  drużyn z każdej kategorii.

Naszą szkołę reprezentowała   drużyna chłopców   w składzie: Beniamin Falkowski, Paweł Kamczyk, Mateusz Kobierski, Robert Markiton, Patryk Przygoda, Artur Słomian, Krzysztof Szmelich

Walka była bardzo zacięta a nasi zawodnicy wywalczyli XVI miejsce.


 

 

ZAWODY W MINI PIŁCE NOŻNEJ

 


W dniu 27.10.2016r. na naszym boisku szkolnym zostały rozegrane zawody gminne w mini piłce nożnej w ramach rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego. Do rywalizacji stanęły drużyny chłopców pszowskich podstawówek. Walka była bardzo zacięta.  Nasi piłkarze walczyki bardzo dzielnie i zajęli III miejsce . W skład naszej drużyny wchodzili: Beniamin Falkowski,, Robert Markiton, Patryk Przygoda, Artur Słomian, Krzysztof Szmelich, Kevin Siwczyk, Radosław Majwald, Kamil Sielski, Kamil Piechota, Szymon Jenczmionka.

 

 


 

Prelekcja Sanepid


Dnia 10 października nasi uczniowie uczestniczyli w prelekcji pracownika Sanepidu. W jej trakcie przedstawiono uczniom model zdrowego i szczęśliwego życia. Ukazano też eliminujący wpływ używek i substancji uzależniających na jego obraz. Uczniowie mieli też okazję założenia alkogoogli, dzięki którym doświadczyły, jak postrzegają rzeczywistość osoby uzależnione od alkoholu lub będące pod wpływem środków odurzających.


 

Dzień Edukacji Narodowej

 


W naszej szkole corocznie obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, dlatego też z tej okazji 14 października 2016 r. odbyła się uroczysta akademia. Swoją obecnością zaszczycili nas: w-ce przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowol oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Uczniowie pod kierunkiem opiekuna samorządu szkolnego p. mgr Anny Migacz przygotowali scenki z życia szkoły, by ukazać w humorystyczny sposób, jak trudna jest praca nauczyciela. Parodie zachowań nauczycieli rozśmieszyły wszystkich, doprowadzając do salw śmiechu niejednego nauczyciela. Oprawę muzyczną na akademię przygotowała pani mgr Elwira Banaś. Samorząd uczniowski, składając życzenia wszystkim pracownikom i gościom, wręczył przygotowane na tę uroczystość upominki w postaci kwiatków. Przedstawiciel Rady Rodziców p. Monika Markiton, podziękowała za trud i wysiłek wkładany w edukację dzieci oraz zadedykowała nauczycielom wierszyk napisany gwarą śląską przez radnego p. Marka Fibica.

Dyrektor Szkoły Jolanta Handziuk podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za rzetelną pracę. Nie zabrakło również życzeń. Pani dyrektor życzyła, aby zawód nauczyciela był źródłem prawdziwej przyjemności i zadowolenia. Życzyła również codziennej radości, wielu osobistych sukcesów oraz samych dobrych dni w całym roku. Następnie wręczyła nagrody dyrektora pracownikom administracji i obsługi oraz nauczycielom.

Szczególne gratulacje należą się Jolancie Handziuk i Gabrieli Hulbój,  które otrzymaływ tym roku nagrodę Burmistrza Miasta Pszów.

Niech żyją, Świeżaki ….

Uczniowie klasy trzeciej (Daria Zaleśny, Wiktoria Rynkiewicz, Paweł Opyd, Paweł Jonderko) pod kierunkiem pedagoga szkolnego mgr Danuty Dyrek stworzyli wierszyko Świeżakach, który został wysłany do Działu Marketingowego Sieci Biedronka w Warszawie. Ku zaskoczeniu uczniów i pedagoga, szkoła otrzymała w prezencie dwa komplety Świeżaków! Gratulujemy naszym małym twórcom talentu!

 

Zaprzęgiem konnym po Pszowie

Dnia 11 października członkowie koła regionalnego naszej szkoły uczestniczyli w rekreacyjnej wyciecze zaprzęgiem konnym, która odbyła się z inicjatywy radnego Jacka Kołka i opiekuna koła Ireny Kubik. Uczniowie mieli okazję podziwiać uroki jesiennej przyrody, oraz – po raz kolejny – wysłuchać gry na rogu myśliwskim. Zadowolone z wycieczki dzieci zostały poczęstowane napojem oraz słodyczami. Dla naszych podopiecznych była to atrakcyjna forma zajęć w terenie.


Sznupek w naszej szkole


Dnia 21 września do naszej szkoły ku ogólnej uciesze naszych młodszych uczniów przybyła pluszowa policyjna maskotka  – Sznupek. Policjant z działu prewencji  –  starszy aspirant Cezary Koczy opowiedział dzieciom, na czym polega bezpieczne zachowanie w szkole, na ulicy i w innych miejscach publicznych. Nasi uczniowie zadawali policjantowi wiele pytań, a Sznupek witał się z dziećmi, przybijając piątkę bądź po prostu (jak to z psami bywa :P),  głaskał dzieci po głowie. Po tej edukacyjnej pogadance, mającej na celu  bezpieczeństwo naszych podopiecznych, pozostało wiele dziecięcych wrażeńi refleksji.  Na pocieszenie wszystkich dzieci dodajmy, że nasz psi przyjaciel, przejawiający cechy ludzkie :P,  zawita do naszej szkoły już za rok.

 


 

Dzień Chłopca


30 września wychowawcy oraz dziewczynki poszczególnych klas i w tym roku nie zapomnieli o Dniu Chłopca. Dla chłopaków przygotowano wiele słodkich niespodzianek.  Z tej też okazji odbyła się szkolna dyskoteka z okazji Dnia Chłopca. Samorząd Szkolny złożył wszystkim mężczyznom –  tym dużym i tym małym, najserdeczniejsze życzenia. Zabawa była wyśmienita, zaś biorących udział w konkursach poczęstowano słodkim podarunkiem.

Za pół roku Dzień Kobiet, miejmy nadzieję, że chłopy nie zapomną o swoich sympatycznych koleżankach…

 


 

Śladami Gołęszyców


Dnia 13 września uczniowie klasy piątej i szóstej, w ramach realizacji innowacji pedagogiczna Na tropach mojej małej Ojczyzny, uczestniczyli w wyciecze na Grodzisko Gołęszyców, której organizatorami byli: opiekun koła regionalnego - Irena Kubik i radny - Jacek Kołek. Na zalesionym terenie dzieci miały okazję zobaczyć dobrze widoczne pozostałości rozbudowanych fortyfikacji, podziwiać uroki przyrody, oraz – po raz kolejny – wysłuchać gry na rogu myśliwskim.




Wysprzątany świat …


16 września uczniowie klas IV – VI pod opieką p. I. Kubik, p.I. Łuc, p. K. Łukasik oraz p. B. Wała, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. W jej ramach  uporządkowano obejście wokół szkoły i budynku Ochotniczej Straży Pożarnej oraz  w okolicach lasu. Podczas tego przedsięwzięcia akcji uczniowie zlikwidowali kilka dzikich wysypisk śmieci. Kontynuacją akcji Sprzątanie Świata jest cykliczna zbiórka surowców wtórnych –   makulatury i baterii. Akcje te uczą odpowiedzialność za środowisko naturalne oraz przybliżają uczniom wartości lokalnego patriotyzmu.


Pierwszy dzwonek


01 września 2012 r. rozpoczął się kolejny rok szkolny – 2016/2017. Na uroczystej akademii  Pani Dyrektor mgr Jolanta Handziuk, a następnie przedstawiciele samorządu szkolnego powitali wszystkich nauczycieli, uczniów, pracowników personelu, zaproszonych gości, a w  szczególności  uczniów klasy pierwszej i ich rodziców.

W obecności nauczycieli, uczniów i rodziców pierwszaki złożyły ślubowanie. Pani Dyrektor mgr Jolanta Handziuk pasowała maluchów na uczniów, używając o tego celu symbolicznego kolorowego ołówka. Wychowawca mgr Gabriela Hulbój rozdała dzieciom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia, a szóstoklasiści wręczyli znaczki z napisem „Jestem pierwszoklasistą”.

W tym roku powitaliśmy w naszej szkole jedenastu pierwszaków. Są nimi: Bizoń Adam, Dziwisz Kamil, Górka Filip, Hetmaniok Milena, Himmel Nicola, Iwan Oliwia, Kołodziej Nadia, Lorenc Marcin, Pieczka Mateusz, Sowa Natalia, Zaleśny Dawid.

Przedstawiciel zaproszonych gości – zastępca Burmistrza Miasta Pszów –  Pan Dawid Topol życzył wszystkim uczniom samych piątek i szóste, a pierwszakom dużo uśmiechów i wielu radosnych dni w szkole.

Apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego przygotowali uczniowie klasy Va wraz z nauczycielem polonistą.

 

przesyłam Wam lekcje muzealne - możliwe do zorganizowania w szkole. Można tez poprosić o inny temat.
Pozdrawiam

W dniu 17 października 2016 08:19 użytkownik sp3pszow < Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. > napisał:
W dniu 2016-10-14 11:41:31 użytkownik Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. < Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. > napisał:


Dzień dobry

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej, bardzo proszę o przekazanie dyrektorom szkół podstawowych obecnym na dzisiejszym spotkaniu naszych materiałów reklamowych ( w załączniku). Będę wdzięczna, jeżeli roześle je również Pani dyrektorom dzisiaj nieobecnym.

 

Dodatkowo podaję link do powstającej strony EDUŚ, na której znajdzie się podręcznik do edukacji regionalnej (na razie strona jest jeszcze w fazie testów):

http://ibr.bs.katowice.pl/?cat=45

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Kinga Kłosińska – Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
os. 1 Maja 16 a, 44-304 Wodzisław Śl.
tel. fax. 32 729 32 42