ulti Clocks

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
20 Grudnia 2022
Imieniny obchodzą
Amon, Bogumiła, Dominik, Liberat,
Teofil

Do końca roku zostało 12 dni.
Zodiak: Strzelec
Start 2021/2022
ROK SZKOLNY 2018/2019 PDF Drukuj Email

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

 

 


 

 

Szlakiem Piastowskim


Wycieczka klasy V a, V b i VI

 


 

Sukcesy plastyczne naszych uczniów


W ramach Węwnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego zorganizowano szkolny konkurs plastyczny dla uczniów z klas 1-8 na temat Mój zawód w przyszłości. Jury oceniło prace w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria: klasy I-III
I miejsce - Wiktoria Kusz
II miejsce - Julia Pindor
III miejsce - Jacek Reguła
III miejsce - Emilia Mączyńska
Wyróżnienie: Adam Bizoń, Katarzyna Hajduczek, Aleksander Cieślik, Martyna Nowak

Kategoria: klasy IV-VIII
I miejsce - Amelia Powała
II miejsce - Marta Gensty
II miejsce - Alicja Przybysławska
III miejsce - Tomasz Tesarowicz
Wyróżnienie: Szymon Jenczmionka, Patrycja Chlebisz, Milena Gaszka

Dziękujemy uczniom za udział, a laureatom gratulujemy!

Z kolei uczennica Agnieszka Chrószcz-Fuja z klasy 6 zdobyła wyróżnienie w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na temat Praca górnika i energetyka oczami dziecka, zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Jaworznie.
Gratulujemy sukcesu!
Opiekunem artystycznym uczniów była mgr Sabina Pawełek.

 

Festyn szkolny


Dnia 24 maja odbył się na terenie naszej szkoły festyn rodzinny. Pogoda nam dopisała, nastroje również, więc imprezę można uznać za udaną. W jej trakcie można było zarówno nieźle się pobawić, jak i zdegustować znakomitych przysmaków – słodkich i grillowanych, podziwiać występy naszych uczniów oraz skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni. Sponsorami tegorocznej imprezy byli: GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE (PAŃSTWO IZABELA I RYSZARD KIEŁKOWSCY)SZKÓŁKA DRZEW OZDOBNYCH (P. ANTONI PISZCZAN) DI –DI HANDMADE –  DIANA PIWOWARSKA, „FIZJOKRAINA” AGATA URBAŃCZYK, FRANCESCA FASHION –SKLEP Z ODZIEŻĄ DAMSKĄ, STREFA URODY I RELAKSU – A.GRABOWSKA, RESTAURACJA „HOTELOWA”– K. CHLEBOWSKA, „IZA­BELLA FITNESS” I.WYSOCKA­KABUT, KANGQI – CENTRUM CHIŃSKIE PSZÓW, FIRMA „TABAKO” PSZÓW, GABINET KOSMETYCZNY „NAIL & BEAUTY”- MARTYNA RASZCZYK, „INSTALELEKTRO”- ADAM GLACEL, PANI JUSTYNA RYŚ, PANI BEATA ŻOŁNA-DRAMIŃSKA, PAŃSTWO: CICHY, MARKITON, KAMPIK, SEGET, TOMASZ I MONIKA MANDRYSZ, CELINA I EUGENIUSZ MANDRYSZ, BUKOWSCY, HAJDUCZEK, KURKA, ŚMIETAŃSCY, SKIBA, BIZOŃ, KUBIK, PANI:  O. MAGNOWSKA, A. FRANICZEK,A. GAJDA, E. PIEKARSKA, PANI J. GAJDA, H. FALKOWSKA, M. ŚLĘCZKA, I. ZALEŚNA, I.PARDUBICKA.

Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje sponsorom za ich wkład w imprezę, a Radzie Rodziców i  rodzicom za pomoc w jej przygotowaniu.

 

Poniedziałkowy Dzień Dziecka


W poniedziałek, 3 czerwca uczniowie naszej szkoły z okazji piątkowego Dnia Dziecka udali się na seans filmowy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie. Najpierw wyruszyły klasy starsze na film Wszystkowidząca, a następnie klasy młodsze na dostosowaną do ich wieku animację: Siostry wampirki. Po powrocie dzieci w radosnych nastrojach udały się na obiad, a później mogły kontynuować swoje świętowanie w domu.


Pasowanie na czytelnika

 


 

Dnia 6 czerwca odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów bibliotecznych oraz rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, przypomnieli sobie wspólnie regulamin biblioteki,  jak należy dbać o książki oraz jakie czynności są niedozwolone w trakcie czytania książek. Poznając tajniki biblioteki uczniowie mieli okazję uczestniczyć w quizie czytelniczym, odgadywać bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość losów bohaterów baśni i bajek. Chętni uczniowie samodzielnie przeczytali fragmenty książki. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka wielką księgą dokonała pasowania każdego z uczniów. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania dostał zakładkę do książki oraz pamiątkowy dyplom, który będzie przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.


Akcja: Jak nie czytam, jak czytam

 


 

Podobnie jak w poprzednich latach, 7 czerwca, punktualnie o  godzinie 10.00  wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się na boisku szkolnym. Dzieci dowiedziały się, że biorą udział w ogólnopolskim biciu rekordu czytania w jednym momencie oraz jakie są cele akcji. Następnie wspólnie (klasami) ustawili się w cyfry rzymskie odpowiadające ich poziomowi edukacyjnemu i jednocześnie czytali przyniesione z domu swoje ulubione książki, uczniowie również wymieniali się książkami między sobą. Uczniowie mieli okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, poza ławkami szkolnymi. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy.

 

 

Pierwsza pomoc


Klasa 4a uczyła się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Od teorii szybko przeszli do praktyki, ćwicząc resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) na fantomie. Wszyscy poradzili sobie świetnie, dzieci mają zadatki na przyszłych ratowników medycznych i lekarzy. Bardzo dziękujemy pani Weronice, szkolnej pielęgniarce, za przeprowadzenie zajęć.


Wycieczka Szkolnego Koła Turystycznego "Leśna Polana"



 

Za nami kolejna wycieczka Szkolnego Koła Turystycznego „Leśna Polana”. Tym razem chętne dzieci wraz z opiekunami (szkolnym przewodnikiem górskim – panią Aldoną Wawer oraz nauczycielem wf – panią Katarzyną Malisz) odwiedziły Skoczów i Cieszyn. Uczniowie zobaczyli m.in. Wzgórze Zamkowe z Rotundą św. Mikołaja, znajdującą się na naszym banknocie 20-złotowym; Muzeum Drukarstwa, gdzie dowiedzieli się kim był zecer oraz uczestniczyli w warsztatach graficznych. Poznali również postać śląskiego pisarza – Gustawa Morcinka, zwiedzając poświęcone artyście muzeum oraz odczytując fragmenty „Łyska z pokładu Idy”. Zapraszamy na kolejne wyjazdy!

 

 

Światowy Dzień Zespołu Downa


21 marca obchodzony jest nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. To inicjatywa Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI). Aby zainteresować społeczeństwo sytuacją osób z tą wadą, zachęcić do okazywania solidarności z nimi i budować postawy tolerancji organizatorzy zachęcają do założenia tego dnia dwóch rożnych, kolorowych skarpetek.

Jako społeczność SP3 zaangażowaliśmy się w ową akcję, wspierając podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Zakątek 21. Wychowawcy przeprowadzili w klasach pogadanki na temat istoty choroby oraz innych niepełnosprawności, ucząc dzieci właściwych postaw oraz zachowań wobec osób niepełnosprawnych. 21 marca uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły na znak solidarności ubrali kolorowe skarpetki.

Pamiętajmy! Inny - nie znaczy gorszy!

Niech żyją nam, Dziadkowie!


Święto Babci i Dziadka na stałe zapisało się w naszym szkolnym kalendarzu. W tym roku 4 marca uczniowie klasy trzeciej pod opieką wychowawczyni mgr Gabrieli Hulbój postarali się, aby Dziadkowie wesoło spędzili z nimi czas. W podziękowaniu za miłość, jaką dają Dziadkowie na co dzień wnukom, przygotowali dla Nich wspaniałą uroczystość. Najpierw odśpiewali „Sto lat”, złożyli życzenia, wręczyli upominki, a potem zaprezentowali się w programie artystycznym – recytowali wierszyki i śpiewali piosenki, tańczyli oraz odegrali krótkie humorystyczne scenki, w których wcielili się w rolę babci i dziadka.  Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami. Na twarzach widzów rysowały się naprzemiennie radość i wzruszenie. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich wnuków. Podziwiali zarówno ich postawę, jak i umiejętności. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy uczniów. Potem odbył się konkurs. Babcie i dziadkowie, na podstawie opisu i portretu, przygotowanego przez wnuków, musieli  rozpoznać siebie.  Z inicjatywy szanownych gości zostały zebrane pieniądze, które będą dofinansowaniem do wycieczki klasowej, za co  uczniowie z całego serca dziękują. Wszyscy spędzili bardzo miło czas i w doskonałych humorach wrócili do domu.

Wychowawczyni klasy III  składa serdeczne podziękowania Rodzicom, którzy okazali dużą pomoc i zaangażowanie w organizację uroczystości. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego, nie tylko w dniu ich święta.


Sukcesy naszych uczniów


Miło nam poinformować, że uczniowie młodszych i starszych klas naszej szkoły odnieśli kolejne sukcesy w konkursach ogólnopolskich. W ogólnopolskim konkursie Stypendiada, organizowanym przez Firmę Edukacyjną Orzeł uczniowie klasy (przygotowani przez p. mgr Gabrielę Hulbój) otrzymali wyróżnienia; w konkursie czytelniczym – Milena Hetmaniok,
w plastycznym zaś – Nicola Himmel. W tym samym konkursie ogólnopolskim, w kategorii uczniów starszych, wyróżnienie otrzymali trzej uczniowie klasy siódmej (Anna Lukas, Mateusz Benek, Grzegorz Polnik), III miejsce zaś przyznano Agacie Jarosz z klasy szóstej. Uczniom gratulujemy sukcesów, zważywszy na ilość uczestników biorących udział w tym sprawdzianie kompetencji.

W drugim z ogólnopolskich konkursów polonistycznych Pionier, sprawdzającym poziom opanowania wiedzy z zakresu podstawy programowej, dwaj uczniowie klasy siódmej – Szymon Bukowski i Grzegorz Polnik również otrzymali wyróżnienia. Uczniów klas starszych przygotował do konkursu nauczyciel języka polskiego, dr hab. Izabela Łuc. Uczniom serdecznie gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów.

 

Szkolne biuro podróży

 

Uczniowie klasy 5b postanowili otworzyć w naszej szkole biuro podróży. W tym celu przygotowali oferty wycieczek po Afryce „Śladami Stasia i Nel”. Zainspirowani lekturą książki Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, dokładnie prześledzili losy bohaterów, po czym przygotowali plany wycieczek, zgodne z podróżą książkową, pełne niezwykłych atrakcji: spacer wąwozem im. Stanisława Tarkowskiego do posągu Stasia pokonującego lwa, warsztaty wyplatania koszy w wiosce Wa-himów, zwiedzanie skansenu na Górze Lindego, baobab „Kraków”, itp.

 

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


 


 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto, które w naszym kraju obchodzimy od niedawna. Aby upamiętnić ten dzień, uczniowie klas VI wykonali plakaty, na których zaprezentowali walkę bojowników podziemia, którzy w powojennej Polsce stawiali opór komunistycznej władzy. Wcześniej, (w ramach wprowadzenia w problem), na lekcjach historii odbyły się pogadanki, w trakcie których uczniowie dowiedzieli się, dlaczego tak ważne dla Polaków jest święto obchodzone 1 marca.


Jak uczyć się szybko i efektywnie?

 



We wtorek 4 marca gościliśmy w naszej szkole pana Szymona Gołowkin, który zawodowo zajmuje się coachingiem i szkoleniami z zakresu efektywnej i szybkiej nauki. Pan Szymon przeprowadził w klasie IVa interesujące zajęcia, dotyczące stawiana sobie celów i ich wagi w życiu; a także nauczył dzieci jednej z metod szybkiego zapamiętywania. Bardzo dziękujemy panu Szymonowi za wizytę oraz przydatne i ciekawe zajęcia.

 

Szkolne kino


Od dawien dawna wiadomo, że nie samą nauką człowiek żyje! Zgodnie z ową maksymą uczniowie klasy IV a postanowili trochę odpocząć od nauki i wraz z wychowawcą panią Aldoną Wawer urządzili w szkolnej świetlicy salę kinową, dzięki czemu na lekcji wychowawczej i języku polskim zgłębiali tajniki sztuki filmowej.

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch!


Nie od dziś wiadomo, że ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma zdrowa zbilansowana dieta. Dlatego uczniowie klasy 4 a, wraz z wychowawcą panią Aldoną Wawer, przyjrzeli się bliżej piramidzie żywieniowej. Po głębokiej analizie, w celu utrwalenia zdobytej wiedzy, dzieci wykonały własne piramidy. Efekty ich pracy można podziwiać w sali numer 11. W nagrodę za świetnie wykonaną pracę każdy dostał szklankę zdrowego soku tłoczonego z jabłek zebranych w sadach naszych polskich Beskidów.


 

Teatr


 

27 lutego klasy V oraz członkowie szkolnego koła teatralnego udali się do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego na spektakl „W 80 dni dookoła świata”. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze! Emocje sięgały zenitu! Uczniowie zobaczyli jak wygląda budynek, scena; dowiedzieli się czym jest „antrakt”; utrwalili wiedzę na temat teatru zdobytą na języku polskim i zajęciach koła teatralnego. Odświeżyli również wiadomości, dotyczące omawianej wcześniej lektury, o tym samym tytule, autorstwa Juliusza Verne. Dzieci wróciły do szkoły pełne pozytywnych wrażeń i już pytają o następną wizytę w teatrze. Organizatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia była Pani Aldona Wawer – nauczyciel języka polskiego i opiekun szkolnego koła teatralnego.


Dzień Bezpiecznego Internetu


We wtorek 5 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem: „Działajmy razem”. W tym celu zgłosiliśmy naszą inicjatywę, za pomocą systemu online, do organizatora DBI w Polsce: Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), by świętować wspólnie (online) ten dzień. Tegoroczna edycja miała na celu zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Organizatorzy chcieli podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Uważają, iż wszyscy powinni angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.
Otrzymaliśmy od organizatorów pakiet materiałów edukacyjnych i promocyjnych pomocnych w organizacji obchodów, a także elektroniczne zaświadczenie potwierdzające wzięcie udziału w akcji.


W ramach akcji podjęliśmy w szkole szereg inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Naszym nadrzędnym celem było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych; zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu. W tym celu:

  1. Przeprowadzono audycję, za pomocą szkolnego radiowęzła, przypominającą o zagrożeniach jakie czyhają na nas w sieci. Uwrażliwiono słuchaczy na to, czego nie należy robić w Internecie! Zwrócono również uwagę na możliwości wykorzystania Internetu w działaniach  pozytywnych.
  2. Zostały ogłoszone dwa konkursy plastyczne dla klas IV-VIII:

a)       Wykonanie autorskiego plakatu będącego częścią szkolnej kampanii społecznej „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”, zawierającego informacje ostrzegające przed internetowymi niebezpieczeństwami. Plakaty zostały rozwieszone na szkolnych korytarzach.

b)      Wykonanie autorskiej ulotki będącej częścią szkolnej kampanii społecznej „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”, zawierającej informacje ostrzegające przed internetowymi niebezpieczeństwami. Najlepsze ulotki zostały skserowane i rozdane uczniom klas I-III.

  1. Został ogłoszony konkurs literacki na przygotowanie rad : Jak chronić naszych bliskich (mamę, tatę, rodzeństwo, dziadków) przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie? Rady zostały odczytane przez radiowęzeł.
  2. Przygotowano quiz, który miał na celu sprawdzić, czy dzieci wiedzą jak dbać o swoje bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Chętni uczniowie mogli rozwiązywać quiz na długiej przerwie. Poprawne odpowiedzi zostały podyktowane przez radiowęzeł.
  3. Wychowawcy klas I-III przeczytali swoim podopiecznym fragment książki Barbary Stenki „Hela i zajęcia pozaszkolne” , opowiadający o tym, jak niektórzy oszukują w sieci, podając się za zupełnie inne osoby. Po odczytaniu fragmentu przeprowadzono klasowe pogadanki.
  4. 6. Uczniowie klas V w ramach lekcji języka polskiego zostali zapoznani z dwoma tekstami: Dorota Suwalska "W komputerowym świecie"; Anna Jasińska "Uzależnieni od komputera". Owe teksty stanowiły punkt wyjścia do dyskusji na temat problemu uzależnienia od komputera panującego wśród dzieci i młodzieży.
Wigilijki


W tym pięknym, przedświątecznym czasie odbyły się w naszej szkole klasowe spotkania opłatkowe. Dzieci i ich wychowawcy mieli okazję pobyć trochę razem i spędzić wspólne chwile nieobarczone lekcyjną rutyną. Zgodnie z tradycją dzielono się opłatkiem, śpiewano kolędy, jedzono pierniczki, a nawet pozostawiono talerz dla nieoczekiwanego gościa. Ów gość przybył do klasy 4a. Odwiedziła nas była wychowawczyni klasy, emerytowana nauczycielka, pani Klaudia Nowak. Bardzo dziękujemy za wizytę! Państwu życzymy zdrowych i pogodnych świąt w gronie rodziny i bliskich.

Międzynarodowe Święta w SP3



Tegoroczne święta w naszej szkole przyjęły charakter globalny, dzięki naszej nauczycielce religii. Pani Izabela Krakowczyk, razem ze swoimi podopiecznymi, zabrała nas w świąteczną podróż dookoła świata. Dzieci poznały bożonarodzeniowe zwyczaje pochodzące nawet z najodleglejszych zakątków, m.in.: Australii, Wysp Kanaryjskich, Stanów Zjednoczonych, Kanady. Wspólnie stwierdziliśmy jednak, że najpiękniej i najweselej jest u nas – na Śląsku!
Marzycielska Poczta

W ostatnim czasie uczniowie klas czwartych zdobywali umiejętności pisania listów prywatnych oraz poprawnego adresowania. Dzieci postanowiły wykorzystać wiedzę zdobytą na lekcjach języka polskiego w praktyce, dlatego przyłączyły się do akcji Szkolnego Koła Wolontariatu prowadzonego przez panią Sabinę Pawełek - „Marzycielska Poczta”. Razem z polonistą panią Aldoną Wawer napisały listy do wybranych dzieci, przesyłając im moc pozdrowień i świątecznych życzeń. Mamy nadzieję, że dzięki temu na twarzach chorych dzieci pojawi się wiele uśmiechów. Kto wie? Może nawet zrodzi się z tego jakaś przyjaźń?

 

 

Za nami andrzejki

 

 

Klasa IVa postanowiła sprawdzić co czeka ich w przyszłym roku. Razem z wychowawcą panią Aldoną Wawer posłużyli się tradycyjną metodą wróżb - laniem wosku. Cóż z tego wyszło? Jednych czekają dalekie podróżne, drugich wielka miłość, a jeszcze innych spokój i szczęście w domu rodzinnym.

 

Podróż dookoła świata

 




W czasie lekcji języka polskiego klasy piąte wybrały się w podróż dookoła świata śladami bohaterów poznanej lektury. Chętni uczniowie przebrali się za mieszkańców krain, które odwiedził pan Fogg, bohater książki Juliusza Verne „W 80 dni dookoła świata”. Tak oto do naszej szkoły zawitali: Hindusi, Japończycy, Chińczycy, Amerykanie (Indianie i kowboje) oraz przedstawiciele XIX –wiecznej Europy. Uczniowie wyszukiwali na mapach,  w atlasach i globusach miejsc, w których zatrzymywał się Fileas Fogg, odbywają w ten sposób przysłowiową „podróż palcem po mapie” dookoła świata w 45 minut! Dzieci przybliżyły również przygody, które spotkały bohaterom w poszczególnych miejscach.

 

 

 


 

Lekcja historii - wycieczka edukacyjna do Oświęcimia


22 listopada najstarsi uczniowie naszej szkoły (klasy VII oraz VIII) pod opieką swoich wychowawców i katechety zwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau - symbol Holokaustu i nazistowskich zbrodni oraz oddalone nieopodal obozy śmierci w Brzezince. Opowieści przewodników wywarły na uczniach wielkie wrażenie. Każda z  klas pod ścianą śmierci zapaliła znicz, oddając tym samym cześć ofiarom wojny.


 


I akcja Szkolnego Koła Wolontariatu



 

29 października chętni uczniowie z klas 5a i 5b w ramach działania SKW wzięli udział w akcji sprzątania opuszczonych grobów na Cmentarzu w Krzyżkowicach. Zadaniem uczniów było uporządkowanie zapomnianych grobów, złożenie sztucznych kwiatów oraz zapalenie znicza. Na koniec odbyła się wspólna modlitwa oraz poczęstunek dla każdego uczestnika u ks. proboszcza. Akcję poprowadziły panie Sabina Pawełek oraz Izabela Krakowczyk.


 

Lekcje muzealne w Raciborzu


7 listopada uczniowie klas V, VI oraz VII wzięły udział w lekcjach muzealnych w Muzeum w Raciborzu. Wyjazd był zorganizowany w ramach realizacji innowacji programowo-metodycznej z edukacji artystycznej Barwne inspiracje sztuką starożytnego Egiptu oraz twórczością wielkich twórców malarstwa. Pierwsza lekcja omawiała problem starożytnego Egiptu (Obrządek pogrzebowy i wierzenia religijne w starożytnym Egipcie), druga  dotyczyła archeologii (Najnowsze odkrycia  archeologiczne w Raciborzu). Wyjątkowym przeżyciem było dla uczniów spotkanie z mumią Egipcjanki Dżet-Amonet-ius-anch, która jest częścią jedynej na Śląsku ekspozycji przedstawiającej zespół zabytków starożytnego Egiptu. Uczniowie wysłuchali niezwykłych opowieści związanych z obrządkiem pogrzebowym we wnętrzu ekspozycji imitującej komorę grobową. W czasie drugiej lekcji Pradzieje Ziemi Raciborskiej uczniowie poznali kulturę łużycką, dzieje od paleolitu do epoki brązu i żelaza. Dużą uwagę uczniów zwróciła wykonana z naturalnych materiałów i surowców replika obozowiska paleolitycznego. W czasie wycieczki uczniowie w ramach realizacji Ogólnopolskiego Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego poznali charakter pracy archeologa oraz pracownika muzeum. Wycieczkę zorganizowała autorka innowacji z edukacji artystycznej, Sabina Pawełek.


 

Szkolne Koło Turystyczne „Leśna Polana”

 


 

Miło nam poinformować, że konkurs na nazwę i logo Szkolnego Koła Turystycznego wygrała uczennica klasy Vb - Emilia Gajda. Od dziś koło przybrało nazwę „Leśna Polana”. Projekt Emilki oraz pozostałe wyróżnione prace można podziwiać na parterze, przy wejściu głównym do szkoły. Serdecznie gratulujemy laureatom!
I miejsce – Emilia Gajda (Vb)
II miejsce – Alicja Przybysławska (VIIIa)
III miejsce – Alicja Libowska (Vb)
Wyróżnienia:
Maria Michałek. (Va)
Maria Kubek. (Va)
Martyna Kozielska (VIIIa)

 


100 - LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

 

Wiersze patriotyczne

Nasza szkoła kontynuuje działania mające na celu upamiętnienie 100-ej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym celu dzieci z klas IV i V na zajęciach z edukacji literacko-medialnej poznały wiersze patriotyczne takich autorów jak: Wisława Szymborska, Tadeusz Kubiak, Joanna Białobrzeska, Jan Pietrzak. Następnie uczniowie przećwiczyli swoje umiejętności rymowania, a także sami napisali wiersze, wyrażające ich miłość do ojczyzny. Efekty pracy można podziwiać na drzwiach biblioteki i świetlicy. Zapraszamy do lektury.

 

 

Obchody Dnia Niepodległości


W piątek 9 listopada nasza szkoła uroczyście obchodziła 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Równo o 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie, które ukazało dzieciom najważniejsze wydarzenia z historii Polski od rozbiorów, aż do czasów II wojny światowej. Zwieńczeniem uroczystości był koncert uczniów naszej szkoły, będących laureatami Międzynarodowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej oraz wystąp przedstawicieli młodszych klas, klasy IIIa.

 

 


Scenariusz dla Niepodległej


Nasza szkoła zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy scenariusz w ramach obchodów Święta Niepodległości. Prace nad przygotowaniem projektu przeprowadziły: polonistka i opiekunka szkolnego koła teatralnego pani Aldona Wawer oraz nauczycielka muzyki pani Elwira Banaś. Wygrana w całości została przeznaczona na zakup kostiumów i rekwizytów potrzebnych do realizacji przedstawienia.



 

Wystawa rodzinnych pamiątek

 

W ramach obchodów  Święta Niepodległości uczniowie klas V – VIII przygotowali wystawę rodzinnych pamiątek  z okresu powstań śląskich i II wojny światowej


 

Dzień Bezpiecznego Komputera



 

Jak co roku  (12 października) nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Dniu Bezpiecznego Komputera. Celem owej akcji jest popularyzacja wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego oraz sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci. Specjalnie na to wydarzenie siódmoklasiści przygotowali ulotki z zasadami bezpiecznego korzystania z komputera, które podczas przerwy  wręczyli dzieciom z klas I-III. Ponadto klasa VII a, na lekcji wychowawczej i plastyce wraz z paniami Ireną Kubik i Sabiną Pawełek, zgłębiła tajniki realizacji kampanii społecznej, a swoją wiedzę wykorzystała do przygotowania plakatów, mających ostrzegać przed internetowymi zagrożeniami pozostałych uczniów.  Podobne plakaty wykonali również uczniowie klasy IV a wraz z wychowawcą panią Aldoną Wawer. Przedtem jednak zostali zapoznani z fragmentem książki Barbary Stenki „Hela i zajęcia pozaszkolne”, dzięki której odkryli prawdę na temat internetowej oszustki Flexi!


Odkrywamy Archipelag Skarbów


W dwa pogodne jesienne dni – czwartek i piątek (11 oraz 12 października) uczniowie klas starszych – dwóch siódmych i ósmej wzięli udział w programie profilaktycznym „Archipelag skarbów”. W czterogodzinnym cyklu zajęć (podejmujących kwestię sześciu problemów zapisanych w   blokach: 1. Wyspa gwiazdy, 2. Gwiazda Miłości, 3. Wyspa Dżungli, 4. Wyspa seksu, 5. Wyspa Przewodnika, 6. Wyspa Mocy, uczniowie dowiedzieli się jak oswajać złość i gniew, jakie są symptomy dojrzałości seksualnej, co znaczy autentyczne obdarzanie uczuciem i empatią drugiego człowieka.  Program Archipelag Skarbów, prowadzony przez profesjonalnych trenerów, uczy zdrowego i mądrego stylu życia. Prowadzący zajęcia uświadamiali uczestnikom drzemiące w nich pragnienia i marzenia, zachęcając jednocześnie do wykorzystania uczniów do ich naturalnego potencjału. Jednym z celów programu, jak zapewniają twórcy programu profilaktycznego „jest odczarowanie przekazu mediów oraz stylu życia celebrytów”. W tym też celu w programie wykorzystano specjalnie przygotowane wywiady ze znanymi ludźmi (jak: Tomasz Adamek, Marek Kamiński, Leszek Blanik, Jacek Czachor, Anna Jamróz, Manuel Arboleda), propagującymi wartości bliskie tym, jakie zaprezentowano w profilaktycznym programie. Atrakcyjność oferty skierowanej do młodych ludzi polegała również na tym, że w cyklu zajęć zastosowano różnorodne metody pracy z grupą (jak: udźwiękowione prezentacje multimedialne, krótkie filmiki i muzyka, dynamiczne ćwiczenia, konkursy). Młodzież odpowiadała na pytania, głosowała, śpiewała razem z trenerami Szantę z Archipelagu Skarbów. Trenerzy programu dzielili się z młodzieżą doświadczeniami własnego życia, podnosząc tym samym wiarygodność i autentyczność przekazu.  Uczniom naszej szkoły zajęcia te przypadły do gustu.

Gala Laureatów

 


15 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie odbyła się Gala Laureatów, podsumowująca III Pszowski Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej pod patronatem senatora RP Adama Gawędy oraz ks. prof. Jerzego Szymika. Wśród zaproszonych gości pojawili się p. Barbara Gawęda, ks. prof. Jerzy Szymik, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół oraz inne zaproszone osobistości. Organizatorem przeglądu był Urząd Miasta Pszów, Zespół Obsługi Placówek Oświaty oraz Szkoła Podstawowa nr 4 w Pszowie.
W trakcie koncertu galowego na scenie zaprezentowali się zdobywcy czołowych lokat, których uhonorowano nagrodami oraz dyplomami. Największe emocje wywołało Grand Prix ufundowane przez senatora Gawędę.  Magdalena Durczok, uczennica SP 3 w Pszowie zdobyła Grand Prix, czyli bilet na wycieczkę do Warszawy. Pozostali uczestnicy reprezentujący naszą szkołę, również zajęli bardzo wysokie lokaty: I miejsce – Alicja Libowska, II miejsce – Sonia Swoboda, III miejsce – Natalia Siedlanowska, zespół „Skowroneczki” – kl. III. Gratulujemy uczestniczkom wspaniałego sukcesu! Warto dodać, że konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. W trakcie dwudniowych przesłuchań na scenie zaprezentowało się ponad 200  uczestników z powiatu wodzisławskiego, rybnickiego, raciborskiego,  opolskiego oraz młodzież z czeskich szkół, prezentując niezwykle wysoki poziom artystyczny.

Elwira Banaś

Powiatowy Konkurs Plastyczny


Uczniowie klas I – III brali udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pod Patronatem PODN „Kotylion dla Niepodległej”. Głównym celem konkursu było uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku do Ojczyzny. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie. Uczniowie naszej szkoły wykonali kotyliony, spośród których cztery najładniejsze zostały wysłane na konkurs główny. Dwóch naszych uczniów zostało wyróżnionych w tym konkursie – Rafał Szymiczek uczeń klasy II ( wych. B. Friedrich), raz uczeń klasy I – Adrian Pardubicki – Łuczak ( wych. J. Ryś ). Gratulujemy sukcesu!!!

 

Lekcja kleksografii

 


Uczniowie klasy IVb w czasie lekcji języka polskiego przenieśli się do niezwykłego świata omawianej właśnie lektury. Na całe 45 minut stali się uczniami Akademii pana Kleksa. Z ogromną chęcią zabrali się do nauki kleksografii. W tym celu wykonali szereg poleceń przygotowanych przez samego profesora Ambrożego Kleksa! Najpierw na czystych kartkach zrobili kleksy, potem zginali je na pół, a na koniec odczytywali historie zapisane w powstałych w ten sposób kleksach. Śmiechu i granatowych rąk z atramentu było co niemiara.

 

 

Kampania społeczna

 


Na zajęciach z edukacji literacko – medialnej dzieci z klas IV i V poznały czym jest kampania społeczna. Zrozumiały znaczenie samego pojęcia, a także obejrzały szereg przykładów, przedstawiających najciekawsze z nich. Następnie same przystąpiły do pracy. W ramach akcji „Październik Miesiącem Bibliotek” przygotowały kampanię, mającą zachęcać innych do czytania książek. Efekty ich pracy można podziwiam na szkolnych korytarzach.


 


 

 

 

Pielgrzymka na Groń Jana Pawła II

 



 

W 40 rocznicę wyboru Polaka na papieża ( 16 października) uczniowie klas VII i VIII, przygotowujący się do bierzmowania, wybrali się na pielgrzymkę, by uczcić ten ważny dzień. Razem z nauczycielami: panią Krystyną Łukasik, panią Dominiką Rduch i panią Izabelą Krakowczyk; szkolnym przewodnikiem górskim – panią Aldoną Wawer oraz wikarym z pobliskiej parafii – ks. Bobrem, wyruszyli w miejsce szczególnie bliskie sercu Karola Wojtyły – góry. Cała grupa udała się śladami jego wędrówek na szczyt, który nazwano na jego cześć Groniem Jana Pawła II (890 m n.p.m.). W tamtejszej kaplicy p.w. Matki Bożej Królowej Gór, w otoczeniu niezwykłych, górskich panoram, młodzież miała okazję uczestniczyć w specjalnie dla nich odprawionej mszy. Dzięki temu również, mogli przekonać się, że to właśnie w górach najbardziej czuć obecność Boga.

 

 

Lekcja języka polskiego


 

W ramach lekcji języka polskiego uczniowie klas IV samodzielne przygotowali przedstawienia teatralne, których bohaterami stały się najbardziej znanie baśniowe postacie: rycerz, smok, król i królewna. Podzieleni na czteroosobowe grupy zabrali się do pracy. Napisali scenariusze, nauczyli się ról na pamięć, przygotowali kostiumy, a na koniec odegrali scenki przed swoimi kolegami. Śmiechom i żartom nie było końca! Dzięki takiemu zadaniu, dzieci miały okazję wczuć się w różne role związane z teatrem: aktora, reżysera, scenarzysty, a nawet kostiumologa! Jak się okazało, zastosowana metoda dramy cieszy się wśród uczniów ogromnym powodzeniem. Czekamy na następne występy

 

 

Musical "Mikołajek"




We wtorek 3 października klasy IV i V wybrały się na wycieczkę do Raciborskiego Centrum Kultury, gdzie, już po raz drugi, miały okazję obejrzeć musical w wykonaniu Teatru Muzycznego „Forte” z Wrocławia. W zeszłym roku dzieci utrwaliły sobie treści związane z poznaną lekturą: „Opowieści z Narnii”, w tym roku przyszedł na czas na kolejną lekturę – „Mikołajek” René Goscinny'ego i Jean-Jacques'a Sempé. Interesujący spektakl został dodatkowo poszerzony o treści dydaktyczne, związane z zagrożeniami czyhającymi w cyberprzestrzeni. Ponadto uczniowie przypomnieli sobie zasady dobrego zachowania w teatrze oraz właściwego dreess code.

 


Dzień Różnorodności Językowej



25 września uczniowie klas starszych (IV-VIII) w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych zostali zaangażowali w rozmaite działania mające na celu poznawanie przez nich innych narodów oraz ich kultur. W  ramach akcji wykonali konkursowe plakaty i przewodniki po krajach europejskich. Każda z klas wylosowała państwo, którego opis (w postaci ikonograficznego projektu) musiała stworzyć, kierując się kilkoma kryteriami prezentacji: nazwa państwa, flaga, stolica, mapa kraju, symbol, ważne, interesujące miejsca, ciekawostki dotyczące danego kraju. Ponadto podczas przerw uczniowie rozwiązywali zadania (w postaci quizów i krzyżówek) dotyczące różnych krajów. Część z kreatywnych uczniów  przyodziała tego dnia koszulki z flagami lub symbolami różnych narodów.  Owa edukacyjna akcja okazała się być strzałem w dziesiątkę! Uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale dzięki swemu zaangażowaniu, rozszerzyli swe horyzonty wiedzy.  Inicjatorkami akcji szkolnej były panie uczące języków obcych: p. mgr Dominika Rduch, p. mgr Hanna Łopacz,  p. mgr Patrycja Bierza-Szmelich,


VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


28 września obchodziliśmy cyklicznie celebrowany w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Na tę okoliczność uczniowie klas IV – VIII na lekcjach matematyki odbyły się pod kierownictwem nauczycieli matematyki  konkurencje o różnym stopniu trudności, dzięki którym wyłoniono „Klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia”. Pozostały czas lekcji umilały gry i zabawy grupowe, wśród których najwięcej emocji wzbudzały karciana gra z użyciem łapek na muchy, „wojna kostkowa” oraz mecze online tabliczki mnożenia na portalu matzoo. Salę matematyczną i korytarz szkolny zdobiły samodzielnie wykonane przez uczniów piękne plakaty nawiązujące tematyką właśnie do tabliczki mnożenia.

 

Dzień Emotikona Uśmiech



19 września obchodziliśmy Dzień Emotikona. Uczniowie na tę okoliczność stworzyli, wedle własnej inspiracji, „emotki” symbolizujące wybraną, pozytywną emocję. Owa akcja, propagująca tworzenie pozytywnych relacji między rówieśnikami, okazuje się być również doskonałą zabawą dla dzieci.

 

Ognisko integracyjne


Klasa IV. I nagle wszystko staje na głowie. Trzeba opuścić przytulną klasę i zacząć wędrować po szkole. Zamiast jednej, ukochanej pani od wszystkiego, pojawia się dziesięć różnych przedmiotów z dziesięcioma różnymi nauczycielami! Oceny? Punkty z zachowania? A co to w ogóle jest? Życie czwartoklasisty bywa naprawdę trudne!

Aby umilić sobie niełatwy początek roku szkolnego i poznać się bliżej z nowym wychowawcą – panią Aldoną Wawer, klasa IVa postanowiła zorganizować ognisko integracyjne pod hasłem: Święto Pieczonego Ziemniaka. W czwartkowe popołudnie (20 września), korzystając z gościnności dziadków jednej z uczennic, wszyscy spotkali się na świeżym powietrzu, by oddać się wspólnej zabawie. Po grach zespołowych i przebiegnięciu niezliczonej ilości kilometrów, klasa IV zasiadła przy ognisku, by smażąc kiełbaski i ziemniaczki, oddać się rozmowom zapoznawczym. Radosne popołudnie upłynęło w atmosferze śmiechu i zabawy.


Zdobywamy Równicę!



W poniedziałek 24 września odbyła się pierwsza wycieczka nowopowstałego Szkolnego Koła Turystycznego. Na dobry początek, chętne dzieci z klas IV-VIII wraz z opiekunami: panią Katarzyną Malisz i panią Aldoną Wawer, wybrały się do Ustronia, by stamtąd rozpocząć pieszą wędrówkę na grzbiet Równicy (884 m n.p.m.). Mimo pogody zmieniającej się w myśl zasady: czasem słońce, czasem deszcz, już o godzinie 13.00 dzielni globtroterzy, w doskonałych humorach, stanęli na szczycie. Radość z osiągniętego celu i wspólnego wędrowania po łonie natury była tak ogromna, że jeszcze w trakcie wycieczki wspólnie zadecydowano o miejscu kolejnej wyprawy - wiosną udamy się na Błatnią (917 m n.p.m.)! A już teraz zapraszamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie na nazwę i logo Szkolnego Klubu Turystycznego. Szczegóły wkrótce!

 

 

Sprzątanie Świata

 

Dnia 20 września uczniowie pod opieką wychowawców wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Porządkowano boisko przy Straży Pożarnej oraz tereny w okolicy lasu. Zebrano kilkanaście worków śmieci. Kontynuacją akcji będzie zbiórka surowców wtórnych takich jak makulatura. Za pieniądze pozyskane ze sprzedaży makulatury zostaną zakupione pomoce dydaktyczne.



W tegorocznej akcji „Sprzątania Świata” wzięły udział również klasy czwarte, które wysprzątały szkolne boisko na przysłowiowy „błysk”. Praca szła im tak sprawnie, że starczyło czasu również na gry i zabawy. Dzieci rywalizowały w biegu z przeszkodami po śmiecia! W wesołej atmosferze uczniowie przypomnieli sobie jak ważne jest dbanie o nasze środowisko oraz zasady rywalizacji fair play. Zwycięskiej drużynie gratulujemy!

 

Witaj, szkoło!



3 września uroczyście przywitaliśmy nowy rok szkolny. W dobrych nastrojach i z pozytywnym nastawieniem, oczywiście.  W tym dniu do pięknie  udekorowanej przez panią mgr Sabinę Pawełek sali gimnastycznej przybyli uczniowie i ich rodzice oraz zaproszeni goście – przedstawiciele organu prowadzącego, przewodniczący Rady Miasta w Pszowie p. Czesław Krzystała oraz wice przewodniczący Rady Miasta p. Piotr Kowol. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor – mgr Jolanta Handziuk, która powitała uczniów i ich rodziców, nauczycieli  oraz zaproszonych gości. W przemowie nie zabrakło życzeń dla uczniów i nauczycieli, do których dołączył się również  pan Piotr Kowol.  Radny życzył uczniom sukcesów edukacyjnych, a nauczycielom satysfakcji z pracy. Następnie uczniowie klasy szóstej przywitali wszystkich w imieniu samorządu szkolnego oraz zaprezentowali kilka zabawnych scenek z życia szkoły, które miały za zadanie „oswoić” przyszłych uczniów klasy pierwszej z myślą, że szkoła jest dla nich przyjaznym miejscem. Artystyczną część programu przygotował polonista (dr hab. Izabela Łuc).

Następnym, i jednym z najważniejszych elementów uroczystości było pasowanie przez dyrektora szkoły na ucznia klasy pierwszej oraz złożenie przez przyjętych do społeczności szkolnej dzieci uroczystego ślubowania – godnego reprezentowania szkoły i ojczyzny. W tym roku klasa pierwsza liczy 25 uczniów: Biernat Wiktoria, Bytomska Maria, Cieślik Aleksander, Dratwiński Jakub, Gajda Łukasz, Glenc Oliwia, Głazik Wojciech, Indrycha Mateusz, Kiełkowski Jakub, Kolarczyk Maja, Kubek Jan, Manderla Karol, Mika Milena, Napiórkowski Mateusz, Nowak Martyna, Paliga Lidia, Pampuch Laura, Pardubicki-Łuczak Adrian, Seget Łukasz, Stanek Tomasz, Starosta Marlena, Stuchlik Franciszek, Szewczyk Natalia, Twardowski Kamil, Zając Zuzanna. Wychowawstwo klasy powierzono pani mgr Justynie Ryś.