ulti Clocks

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
20 Grudnia 2022
Imieniny obchodzą
Amon, Bogumiła, Dominik, Liberat,
Teofil

Do końca roku zostało 12 dni.
Zodiak: Strzelec
Start Sześciolatki
PDF Drukuj Email


Akcja „Lato w mieście 2015”

 

W dniu 01.07.2015 r.  w ramach akcji „Lato  w mieście” uczniowie naszej szkoły wyjechali do Zatoru, gdzie mieli okazję zwiedzić cztery parki: Park ruchomych dinozaurów, Park Mitologii, Park gigantycznych ruchomych figur owadów, Park bajek i stworzeń wodnych zlokalizowanych na terenie Zatorlandu. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa na terenie lunaparku. Wyjazd przyczynił się do integracji grupy oraz upowszechniania aktywnych form wypoczynku. Składamy serdeczne podziękowanie Miejskiemu Ośrodku Kultury za dofinansowanie wyjazdu uczniów.

 

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015


Tradycyjnie, jak co roku, pożegnaliśmy naszych uczniów na uroczystej akademii.  W sposób szczególny pożegnali się z nami VI - klasiści, którzy przygotowali krótki program artystyczny. Pani Dyrektor Jolanta Handziuk podziękowała uczniom za godne reprezentowanie szkoły, życząc im wielu sukcesów na kolejnym szczeblu edukacji.

Podziękowania skierowano również do rodziców za pomoc i zaangażowanie w życie szkoły oraz do nauczycieli za ich wkład w edukację dzieci.

Na zakończenie p. dyrektor życzyła wszystkim słonecznych, miłych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

 

Udział  i sukcesy uczniów w konkursach  w roku szkolnym 2014/2015

 

Więcej


 

 

Złoty Laureat

 

9 czerwca uczennica z klasy V Marta Damiec odebrała List gratulacyjny oraz statuetkę Złotego Laureata na Gali Laureatów Konkursów Przedmiotowych w roku szkolnym 2014/2015 organizowanych przez PODN w Wodzisławiu. Gala odbyła się w  Zespole Szkół Ogólnokształcących im. 13 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu. Przypomnijmy Marta zdobyła I miejsce w kategorii klas V w powiatowym konkursie plastycznym pt. "Górnicze tradycje Ziemi Wodzisławskiej"- tytuł edycji tegorocznej "Górnicze tradycje rodziny śląskiej".


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Do konkursu uczennicę przygotowała Sabina Pawełek

 

 

1 czerwca naszej szkole


Z okazji Dnia Dziecka samorząd szkolny kierowany przez p. Annę Migacz przygotował dla swoich kolegów i koleżanek wiele atrakcji. Pierwszą z nich był konkurs promujący talenty uczniów, stworzony na podobieństwo programu „Mam talent”. Uczniowie (indywidualnie lub zespołowo) mieli okazję zaprezentować się przed publicznością, pokazać swoje zainteresowania i umiejętności i talenty. Mieliśmy okazję zobaczyć taneczne układy choreograficzne (w tym tanie z szarfą), interpretacje instrumentalne utworów (wykonania utworów na  pianinie, skrzypcach, gitarze, flecie bocznym) oraz rozmaite improwizacje wokalne. Były też pokazy judo i układanie na czas kostki-rubika.


Pokazy uczniów były na wysokim poziomie, dlatego tez jury (składające się z dwóch uczniów klasy szóstej oraz nauczyciela polonisty) miało niebywale trudne zadanie, by wyłonić zwycięzcę. Po burzliwych obradach przyznano po dwie pierwsze nagrody zespołowe i indywidualne oraz jedną Grand Prix. Nagrodę Grand Prix otrzymała Estera Kampik oraz jej brat Aaron za wykonanie utworów Chopina (wspólnie) oraz Beethovena (Estera); pierwsze miejsca w kategorii  indywidualnych występów otrzymali: Wiktoria Wyrzykowska z klasy V za wykonanie utworu na skrzypcach oraz Tomasz Tesarowicz za oryginalnie wykonany taniec. Zespołowe nagrody przyznano: Agacie Jarosz, Karolinie Makoś, Agnieszce Chrószcz, Sonii Swoboda, Marlenie Winkler z klasy II za wykonanie piosenki „Zostań moją przyjaciółką” oraz Nikoli Nowotnej, Ani Nowak, Kamili Krakowczyk, Martynie Mice, Paulinie Mańce (zespół taneczny „No name”) za układ choreograficzny do utworu Katy Perry „Uncoditionally”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze.

Po tym szkolnym show uczniowie udali się na boisko. Tam wzięli udział w indywidualnych rywalizacjach sportowych. Dzieci otrzymały słodycz i napoje ufundowane przez Radę Rodziców. Kontynuacją tego radosnego święta był pokaz iluzji w wykonaniu   pana Marcina Klęka, który odbył się w środę, 3 czerwca. Uczniowie klas I-III oraz IV-V ze zdumieniem przyglądali się magicznym sztuczkom iluzjonisty, a jego „czary” nagrodzili gromkimi brawami. Występ opłaciła Rada Rodziców, której dzieci serdecznie dziękują za stworzenie okazji do przyjrzenia się z bliska, jak powstaje iluzja.


 

Konkursy plastyczne


Tradycyjnie uczniowie z klasy I-III oraz klasy 4-6 wzięli udział w miejskim konkursie plastycznym. Tegoroczna edycja obejmowała temat "Numer 112 ratuje zdrowie i życie”. Laureatami konkursu zostali:  I miejsce - Estera Kampik, II miejsce – były uczeń naszej szkoły Dawid Grendziak (szczebel powiatowy edycja zeszłoroczna rozstrzygnięta w tym roku); III miejsce – Andrzej Szymiczek; IV miejsce – Nikola Bauerek, V miejsce – Martyna Kozielska.

Rafał Żymełka – uczeń klasy V zdobył II miejsce w powiatowym konkursie plastycznym „Kapliczki – małe formy architektury sakralnej”, uczennica tej samej klasy – Marta Damiec oraz uczennica klasy VI – Paulina Robakowska – zajęły I i II miejsce w powiatowym konkursie plastycznym „Górnicze tradycje śląskiej rodziny”. Do konkursu uczniów przygotowała Sabina Pawełek.

 

 

Wartości patriotyczne w naszej szkole

 


W tym roku uroczyście uczciliśmy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dnia 8 maja na pięknie udekorowanej przez p. Sabinę Pawełek i p. Klaudię Nowak sali gimnastycznej uczniowie klasy V i VI przybliżyli swoim kolegom fakty historyczne związane z uchwaleniem polskiej konstytucji. Recytowali wiersze patriotyczne i śpiewali piosenki. Uczniów przygotowali nauczyciele historii (Irena Kubik) i języka polskiego (Izabela Łuc), natomiast o oprawę muzyczną zadbała p. Danuta Fojcik.

 

Jesteśmy przyjaciółmi lasów


Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Przyjaciele lasu, nad którą honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski. Chcąc uświadomić uczniom jak ważna jest ochrona przyrody, zorganizowaliśmy apel z okazji Dnia Ziemi, który poświęciliśmy lasom. W trakcie apelu uczniowie dowiedzieli się, że drzewa są elementem naszego krajobrazu, i mimo że przyzwyczailiśmy się do ich widoku, niestety, często przechodzimy obok nich obojętnie, zapominając, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu i życiu całej planety – Ziemi. Należy zatem zadbać o to, by drzew i zieleni było wokół nas coraz więcej, a nie niszczyć ich  i bezmyślnie wycinać.

 

 

,,Majowy zapach kwiatów wszystkim przypomina o Święcie Mamy….”



Dnia 29.05.2015 roku o godz.17: 00 w naszej szkole  odbyła się    uroczystość z okazji Dnia Matki. W imprezie wzięły udział  dzieci z klasy I b wraz  z mamusiami i wychowawcą panią B. Friedrich.  W czasie części artystycznej dzieci recytowały wiersze, przedstawiały krótkie scenki tematyczne  przy wykorzystaniu rekwizytów - serduszek i kwiatków. Występy przeplatane były piosenkami śpiewanymi i granymi przez uczniów na instrumentach. Wzruszającym momentem okazało się śpiewanie piosenki ,,Majowy zapach kwiatów”. Dzieci ilustrowały piosenkę przy wykorzystaniu pięknych, dekoracyjnych wachlarzy wykonanych samodzielnie dla mamy. Część z poczęstunkiem odbyła się w sali nr 9, przy prezentacji zdjęć klasowych. Humorystycznym akcentem imprezy okazała się gazetka z portretami mam, wykonanymi wcześniej przez dzieci. Impreza odbywała się w miłej i przyjaznej atmosferze. Wychowawczyni dziękuje wszystkim mamusiom, które mimo swojego święta były bardzo zaangażowane w przygotowanie imprezy.

 

 

Pszowski Mistrz Ortografii


Dnia 09 kwietnia 2015r. odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs Ortograficzny. Wzięło w nim udział dziewięciu najlepszych uczniów z klas trzecich szkół podstawowych w Pszowie. Tekst dyktanda napisała p. Danuta Maćkowska – metodyk edukacji wczesnoszkolnej. Nosił on tytuł „Zwiastuny wiosny”, a jego treść była zainspirowana obecną porą roku.

Mistrzem „Dyktanda 2015” został uczeń SP nr 1 w Pszowie Damian Gorczyca, który najlepiej napisał treść dyktanda. Uczeń został przygotowany przez p. Renatę Miland. Serdecznie gratulujemy!


Drugie miejsce zdobył: Mateusz Benek z SP Nr 3, które wywalczył po dwóch dogrywkach. Mateusz wraz z kolegą, Szymonem Bukowskim, rywalizowali ze sobą, reprezentując wysoki poziom przygotowania. Obaj napisali dyktando, popełniając identyczną ilość błędów (po dwa). Jury nie mogło dać im ex aequo II miejsca, ze względu na to, iż laureaci  I .i II. miejsca będą reprezentować nasze miasto w Powiatowym Konkursie Ortograficznym w Gorzycach. Mateusz, uczeń klasy IIIa,  był przygotowywany przez p. Klaudię Nowak, a Szymon, uczeń klasy III b,  przez p. Justynę Ryś.


Organizatorzy konkursu i Dyrekcja SP Nr3 w Pszowie dziękują Urzędowi Miasta Pszów za ufundowanie pięknych nagród dla wszystkich uczestników konkursu.

Organizatorami konkursu były panie nauczające w edukacji wczesnoszkolnej.

 

Osiągnięcia sportowe


Bardzo nas cieszą też sukcesy sportowe naszych uczniów.

W marcu uczniowie reprezentowali naszą szkołę w powiatowych zawodach łyżwiarskich (dziewczęta: Viktoria Matuszek, Nikola Bauerek, Paulina Mańka, Martyna Mika; chłopcy: Iwo Stanek, Adrian Gołofit, Robert Pindor). Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy zajęli VI m. w powiecie.

Uczennice: Paulina Robakowska i Anna Nowak (kl. VI) zdobyły II miejsce w powiecie w zawodach szachowych i  wywalczyły awans do zawodów rejonowych, w których zajęły IV miejsce. Chłopcy: Dawid Grendziak i Bartosz Niemiec (kl. V) w tych samych zawodach na szczeblu powiatu zajęli VI m.

Również w marcu odbyły się powiatowe zawody badmintona.

Naszą szkołę reprezentowali:  w kategorii dziewcząt: Oliwia Swoboda, Martyna Mika oraz Paulina Mańka. Dziewczęta zdobyły I miejsce,  awansując do zawodów rejonowych, na których zdobyły IV m. W kategorii chłopców szkołę reprezentowali: Rafał Maks, Adrian Gołofit i Krzysztof Olma, którzy uzyskali II miejs


Rewia na lodzie


Rewia „Śpiąca Królewna” w wykonaniu  moskiewskich łyżwiarzy figurowych okazała się być znakomitą formą przekazu scenicznego dla uczniów naszej szkoły, który mieli możliwość obejrzeć ją w dniu 17 kwietnia 2015r. Wszyscy chętni uczniowie z klas I-VI byli zachwyceni rewią wystawioną na jastrzębskim lodowisku, gdzie dotarli autobusem wspólnie z opiekunami. Tam, zajmując odpowiedni sektor, podziwiali umiejętności łyżwiarzy oraz ich piękne stroje, jak również efekty specjalne, wpisane w scenariusz spektaklu. Komentowali umiejętności jazdy figurowej Kota w butach, Kopciuszka, księżniczek, króla, królowej, krasnoludków, Czerwonego Kapturka i wielu innych baśniowych postaci, które występowały w widowisku. Ich niezwykłe wyczyny uczniowie komentowali jeszcze w autobusie i na parkingu szkolnym.


Poezja malowana słowem i wyobraźnią


Miło nam poinformować, że jesteśmy już w posiadaniu kolejnej opublikowanej  monografii twórczości naszych uczniów. Przypomnijmy, że pierwsza postała w 2011r. i nosiła tytuł Teksty uczniów malowane słowem i wyobraźnią (zawierała opowiadania fantastyczne i baśnie, których autorami byli nasi wychowankowie).

Tym razem uczniowie pisali wiersze, a publikacja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego nosi tytuł Poezja uczniów malowana słowem i wyobraźnią. Twórczość uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie. Monografia ta powstała w ramach projektu Równe szanse – lepsze jutro – dodatkowe zajęcia w Szkole Podstawowej nr 2 i w Szkole Podstawowej nr 3 w Pszowie. Zawarte w niej wiersze zostały napisane przez uczniów w trakcie warsztatów literackich prowadzonych przez dr Izabelę Łuc. Poezja uczniów powstawała podczas 45 godzin dydaktycznych, w trakcie których przeprowadzono ćwiczenia stymulujące uczestników warsztatów do aktywności twórczej i językowej. Autorami wierszy są wychowankowie naszej szkoły (w sumie dziewięciu – dwóch z klasy piątej, siedmiu – szóstej) oraz pięciu uczniów, którzy aktualnie uczęszczają do gimnazjum, a w trakcie realizacji projektu uczęszczali do klasy szóstej (wymieniam ich alfabetycznie: Giemza Jakub, Gołofit Adrian, Jarocka Daria, Lach Samuel, Mainczyk Karolina, Manderla Viktoria, Mandrysz Bartosz, Matuła Szymon, Nicz Oliwia, Nowak Anna, Robakowska Paulina, Szmelich Wojciech, Szolc Dominika, Żymełka Rafał).

W praktyce edukacyjnej, adekwatnie do założeń obowiązującej podstawy programowej, przyjmuje się, że nauczyciele języka polskiego na wszystkich szczeblach edukacji, mając możliwość nierytmicznego realizowania przydzielonych im godzin oraz realizowania specjalnych godzin zajęć rozwijających zainteresowania i zdolności uczniów, zaproponują w szkołach takie rodzaje zajęć, które z jednej strony najlepiej będą odpowiadać ich własnym talentom i możliwościom, z drugiej zaś będą skierowane do uczniów o jakichś szczególnych predyspozycjach

Takiego wyzwania świadomie się pojęto w naszej szkole, do czego  motywujemy wszystkich nauczycieli, by wykorzystali każdą sposobność w celu wyzwalania potencjału twórczego uczniów, dając im szansę rozwoju, stwarzając równe szanse edukacyjne w drodze do permanentnego rozwoju przez całe życie – „lepszego jutra”.

 

 

Witamy wiosnę



Uczniowie klas I – III uroczyście powitali wiosnę. Dnia 25 marca 2015r. na sali gimnastycznej odbyło się krótkie przedstawienie zwiastujące nadejście tej wyczekiwanej długo pory roku. Na początku uczniowie klasy II przygotowani przez p. Gabrielę Hulbój przedstawili scenkę pt: „Biuro podróży”. Przebrani za zwierzęta i kwiaty imitowali poszukiwanie wiosny, kontaktując się telefonicznie. Następnie uczniowie klasy IIIb przedstawili swój program artystyczny, który zatytułowali „Witamy wiosnę”. Na scenie pojawiły się zwierzęta, dzieci, ogrodnik oraz Pani Wiosna – we własnej osobie z dwoma koszami kwiatów. Uczniów przygotowała do występu p. Justyna Ryś.

Podsumowaniem  występów było wykonanie piosenek o tematyce wiosennej, przygotowanych przez klasę Ia i Ib wraz z wychowawcami: p. Aleksandrę Hanc i Bożenę Friedrich.

Całość wprowadziła nas w bardzo radosny nastrój.Na okoliczność wiosny salę gimnastyczną  udekorowała p. Klaudia Nowak..

Wiosnę witamy też konkursowo…

Marzanna tym razem podziwiana


Nadeszła długo oczekiwana wiosna. Symbolem odchodzącej wiosny jest kukła zwana marzaną, którą topi się zgodnie z tradycją w rzece.

W tym roku Urząd Miasta Pszów, Miejski Ośrodek Kultury w Pszowie oraz pszowskie Koło Frywolitek zorganizowali konkurs pod hasłem „Najpiękniejsza Pszowska Marzanna”.  Patronat honorowy nad konkursem objęła Pani Burmistrz Miasta Pszów– Katarzyna Sawicka - Mucha.

Miło nam poinformować, że uczeń klasy czwartej, Paweł Skiba otrzymał w swojej kategorii wiekowej pierwsze miejsce za wykonanie pięknej (ekologicznej, a zarazem podkreślającej swoją „śląskość” – zgodnie z intencją konkursu)  marzanny wiosennej.

Uczeń  został nagrodzony 22 marca podczas Jarmarku Świątecznego, mającego miejsce  w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie. Pawłowi gratulujemy  inwencji twórczej i pomysłu.


Konkursy języka angielskiego


Wiosna to tradycyjnie czas konkursów z języka angielskiego. Dnia 24.03.2015 dwóch uczniów z klas IV-VI brało udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego w Radlinie. Naszą szkołę reprezentowali Daniel Czech z klasy V oraz jego koleżanka Kamila Krakowczyk z klasy VI, która zajęła drugie miejsce.

Ostatniego marca odbył się z kolei Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego w Wodzisławiu Śląskim. Uczestniczyli w nim Paweł Skiba z klasy IV, Daniel Czech z klasy V i Kamila Krakowczyk z klasy VI. Wszystkim uczniom gratulujemy rozwijania zdolności językowych.

 

 

 

Poznajemy języki i inne kultury


W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do programu e-tweening. Po raz pierwszy współpracowaliśmy w 2007 roku z Łotwą Rumunią i Słowacją. Tym razem nawiązaliśmy kontakt ze szkołą na Cyprze.


Czym jest e-tweening? Akcja e-twinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), by w prosty sposób szkoły mogły tworzyć różnego typu wymianę komunikacji i doświadczeń. Od 2014 roku e-tweening jest ściśle związany z Erasmus+, programu Unii Europejskiej wspierającego edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe. Portal eTwinning (www.etwinning.net) jest w tej akcji głównym miejscem spotkań oraz platformą pracy. Jest dostępny w 26 językach i zrzesza blisko dwieście trzydzieści tysięcy członków i ponad pięć tysięcy projektów realizowanych przez dwie lub więcej szkół z całej Europy. Do głównych korzyści, jakie odnoszą dzieci poznające swoich rówieśników z innych krajów zaliczyć można: możliwość rozwijania umiejętności komunikacyjnych, wymianę zainteresowań, promowanie hobby, jak również interaktywny sposób komunikacji, dzięki któremu m.in. podnoszą swoje umiejętności w zakresie technologii ICT i języków obcych.


Obecnie klasa piąta pod opieką nauczycielki języka angielskiego Bogumiły Wały tworzy projekt „Healhylifestyle”. Projekt przygotowywany jest w języku angielskim. Uczniowie skoncentrowali się na zdrowym trybie życia i pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie. Wspólnie stworzono bazę informacji o klasie i ulubionych zajęciach nastolatków. Utworzono „Keepfittips”, czyli podpowiedzi, jakie formy aktywności ruchowej można wprowadzać w życie młodego człowieka. Dzieci wykonały cykl fotografii zajęć sportowych, traktując sport jako formę spędzania wolnego czasu. Na zdjęciach akcentowały moment ruchu i wzajemnej współpracy w trakcie zabaw. Podczas realizacji projektu „Healhylifestyle” istotne jest upowszechnianie świadomości promocji aktywnego trybu życia w środowisku rodzinnym dziecka, dlatego też uczniowie klasy piątej zostali zachęceni do wspólnych zajęć sportowych ze swoimi dziadkami. Ich efekt pokazują prace wykonane w programach Paint lub Power Point. Album wspólnych zajęć na spacerach, basenie lub rowerze wzbogacił nasz projekt.

Kolejne etapy realizacji naszych działań umieszczane są na platformie e-tweening, gdzie wymieniamy się naszymi doświadczeniami ze szkołą z Cypru.


My nie gryziemy – akcja fundacji Ewy Naworol


Akcja Fundacji pod hasłem "My nie gryziemy", która miała miejsce 23. i 24. marca spotkała się z wielkim zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Sprawy bezpieczeństwa dzieci są dla naszej szkoły nas priorytetem, tym bardziej miło nam było gościć przedstawicieli fundacji Ewy Naworol. Dzięki nim nasi uczniowie w oryginalny sposób pozyskali wiele przydatnych informacji dotyczących bezpiecznych zachowań w kontaktach z obcymi psami.

Dzieciom bardzo podobało się spotkanie z sympatycznym bohaterem filmu edukacyjnego –  Kazikiem i jego panią – Kasią, dzięki którym mieli okazję (poprzez wizualizację zdarzeń) zapoznać się problematyka pogryzień i ataków przez psy. Dzieci, które zostały uwrażliwione na sygnały wysyłane przez psy dowiedziały się na temat bezpiecznego obcowania i komunikacji ze zwierzętami.  Sceneria, w której odbywały się prelekcje (na parking szkolny przybył wspaniale wyposażony truck) na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów. Miło wspominać będą też sympatyczną prowadzącą, która po prelekcji poczęstowała dzieci słodyczami, wręczyła im baloniki oraz dyplom uczestnictwa w szkoleniu na temat zasad zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z psami. Miłym i pożytecznym akcentem całej akcji było również to, że zaproszeni do współpracy policjanci podarowali dzieciom kolorowe odblaski.



Zabawy taneczne dla uczniów


Po feriach zimowych 17 lutego zorganizowano w naszej szkole balik karnawałowy. Uczniowie klas młodszych do południa mieli okazję pobawić się, wziąć udział w różnych konkursach, poczęstować się nagrodami w postaci słodyczy oraz – co najważniejsze – zaprezentować się w swoim pięknym stroju karnawałowym.


Uczniowie klas starszych od popołudnia bawili się na dyskotece akcentującej niedawno obchodzone Święto Zakochanych, chętnie biorąc udział w organizowanych przez samorząd szkolny konkursach i zabawach. Ich uczestnictwo nagradzane było słodkim upominkiem. W tej sympatycznej atmosferze wszyscy świetnie spędzali czas, wypatrując kartek z serduszkiem – symbolem miłości – od swoich sympatii.


Szczególni goście w naszej szkole


W dniu 19 stycznia w ramach projektu Aktywna szkoła – aktywny uczeń odwiedził naszą szkołę Mirosław Małek, żeglarz, olimpijczyk i właściciel szkoły windsurfingu.


Nasz gość ma na swoim koncie wiele sukcesów sportowych. Jako junior był wielokrotnym mistrzem Polski w żeglarstwie w klasie Cadet. Jest o również wielokrotnym mistrzem Polski w windsurfingu, wicemistrzem Europy i zwycięzcą kilku zawodów z cyklu Pucharu Świata. W 1996 roku reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, gdzie zajął 11 miejsce. Po zakończeniu kariery sportowej w 1997 roku założył szkółkę windsurfingu POL33. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, jak wiele trzeba włożyć wysiłku i poświęcić czasu, by osiągnąć sukces w sporcie, również ważna jest w tym procesie właściwa  dieta. Dowiedzieliśmy się też, że żeglarstwo, jak każda inna dyscyplina, może powodować kontuzje, dlatego niebagatelne rolę odgrywają dbanie o kondycję i sprawność fizyczną. Pan Mirosław zachęcał uczniów do korzystania z basenu oraz uprawiania sportów wodnych.

Nasz gość przekonywał, że dzięki zaangażowaniu w uprawianie sportu, można wiele osiągnąć, poznać ciekawych ludzi, zwiedzić cały świat. Opowiadał, o tym jak w Nowej Kaledonii żeglował wśród rekinów. Ta część wypowiedzi szczególnie zainteresowała naszych najmłodszych uczniów, którzy z zaciekawieniem słuchali „morskich opowieści” naszego gościa. Przekonywał też wszystkich, że trzeba mieć marzenia: „Jeśli marzysz, możesz osiągnąć wszystko. Siła ludzkich marzeń jest przemożna. Tak naprawdę tylko od nas samych zależy, czy je zrealizujemy. Ja jestem przykładem takiego marzyciela, który kiedyś wymyślił sobie, że chce wystartować na olimpiadzie.” Zachęcał też to uprawiania windsurfingu: „Windsurfing to sport dla wszystkich. Trzeba być cierpliwym i odpornym psychicznie na wypadek słabych wiatrów. Z kolei przy silnym wietrze trzeba posiadać sprawność lekkoatlety, aby umieć utrzymać łódkę w pionie”. Wielką frajdę sprawiła dzieciom możliwość uzyskania autografu z dedykacją od naszego mistrza. Nasz wyjątkowy gość na koniec spotkania życzył dzieciom wielu sportowych osiągnięć, radości z aktywności. Przypomniał swe motto, że należy mieć marzenia, gdyż są one osiągalne, jeśli do czegoś cierpliwie się dąży. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy kontynuować takie spotkania.


Święto Babci i Dziadka


Święto Babci i Dziadka na stałe zapisały się w naszym szkolnym kalendarzu. Dnia 23 stycznia 2015r. uczniowie klasy drugiej pod opieką ich wychowawczyni (Gabrieli Hulbój) zadbali o to, by ich Dziadkowie radośnie i przyjemnie spędzili z nimi czas.

W podziękowaniu za miłość, jaką dają Dziadkowie na co dzień wnukom, przygotowali dla Nich wspaniałą uroczystość. Najpierw odśpiewali „Sto lat”, złożyli życzenia, wręczyli upominki, a potem zaprezentowali się w programie artystycznym – recytowali wierszyki i śpiewali piosenki, tańczyli odgrywali role babci i dziadka w przedstawieniu pt.: „ Spotkanie u Dziadków”. Wszystkie występy nagradzano gromkimi brawami. Na twarzach widzów rysowały się naprzemiennie radość i wzruszenie. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich wnuków. Podziwiali zarówno ich postawę, jak i umiejętności.

Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek, przygotowany przez mamy uczniów. Kolejnym punktem sympatycznego spotkania był  konkurs w rozpoznawaniu portretów babć i dziadków namalowanych przez wnuków, a następnie goście sami zaśpiewali piosenki biesiadne. Z ich inicjatywy też zebrano pieniądze, które dofinansują wycieczkę klasową, za co uczniowie z całego serca dziękują swoim ukochanym Dziadkom.

Wszyscy spędzili bardzo miło czas i w doskonałych humorach wrócili do domu. Wychowawczyni klasy II  składa serdeczne podziękowania Rodzicom, którzy podjęli inicjatywę zorganizowania imprezy i pomogli w zorganizowaniu wspaniałej uroczystości. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!!


Zabawa karnawałowa dla rodziców


Zorganizowana z  inicjatywy Rady Rodziców zabawa karnawałowa odbyła się 24 stycznia 2015r.  w obiekcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżkowicach. Uczestnicy zabawy świetnie się bawili przy muzyce D.J. Dawida Antończyk. W trakcie imprezy karnawałowej dokonano licytacji pięknego i smakowitego tortu ufundowanego przez jednego z rodziców. Rada Rodziców, dyrektor oraz grono pedagogiczne serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację  zabawy (państwu Katarzynie i Mirosławowi Piechaczek, p. Monice Markiton, Sylwii Majwald, Marioli Pałka, p. Agnieszce Kustos, p. Ewie Piekarskiej, p. Janinie Nowak,  p. Katarzynie Chlebisz, p. Justynie Chrzan, p. Monice Cichy, p. Michalinie Seget,  p. Katarzynie Kobierskiej, p. Hannie Jenczmionka, p. Jolancie Rolnik, p. Janinie Mielańczyk, p. Anecie Gensty, p. Bogusławie Sielskiejp., p. Ewie Morawiec, p. Dominice Baron,  p. Jolancie Przygoda, p. Małgorzacie Kozielskiej, p. Hannie Mucha-Falkowskiej, p. Wiesławie Leks, p. Izabeli Roth, p. Janinie Grendziak, p. Andrzelice Gołofit, p. Bożenie Krakowczyk, Tatianie Lach, p. Joannie Swoboda).

Zabrane w takcie zabawy fundusze zostaną przekazane na bieżące potrzeby uczniów naszej szkoły.



Sukcesy plastyczne naszych uczniów!


Tradycyjnie jak co roku uczniowie z klas 4-6 wzięli  udział w powiatowym konkursie plastycznym „Górnicze tradycje Ziemi wodzisławskiej” organizowany przez Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. Tematem tegorocznej edycji było: „Górnicze tradycje śląskiej rodziny”. Nasze uczennice Marta Damiec zdobyła I miejsce w kategorii klas V oraz Paulina Robakowska zdobyła II miejsce w kategorii klas VI. Serdecznie gratulujemy Marcie i Paulinie i życzymy im dalszych sukcesów. Uroczystość wręczenia atrakcyjnych nagród odbyła się 16 stycznia w PCKU w Wodzisławiu Śl.



 

Sport w SP3


 

V TURNIEJ ORLIKA O PUCHAR PREMIERA DONALDA TUSKA

W sobotę 14 września na pszowskim orliku zostały rozegrane eliminacje gminne V Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV i V: Chlebik Marcin, Chlebisz Rafał, Radosław Majwald, Rafał Żymełka, Przemysław Damiec, Kewin Siwczyk, Seweryn Pindor,  Dawid Grendziak,   Kamil Hetmaniok, Patryk Przygoda Po zaciętej walce z zawodnikami z SP1,SP3 i Akademii Piłkarskiej Silesia wywalczyli IV miejsce.

Każdy uczestnik turnieju otrzymał dyplom oraz opaskę z logo turnieju. Zapraszamy do galerii zdjęć.

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

Przy wspaniałej pogodzie  w dniu 30 września, na terenie  Ośrodka  Balaton w Wodzisławiu Śląskim, odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowej szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego.

Bieg został przeprowadzony  w kategorii dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji stanęło 21 drużyn z każdej kategorii.

Naszą szkołę reprezentowała  drużyna dziewcząt  w składzie: Paulina Mańka, Kamila Krakowczyk, Martyna Mika, Martyna Rajman, Marta Damiec, Nicola Bauerek, Anna Nowak. Walka była bardzo zacięta a nasze zawodniczki wywalczyły XI miejsce.

 

 

Nasi finaliści konkursów

 

W tym szkolnym roku nauczyciele zespołu humanistyczno-artystycznego postawili sobie nowe zadanie, by promować talenty uczniów na konkursach interdyscyplinarnych. Nauczyciel polonista zgłosił kilkunastu uczniów klasy piątej i klasy szóstej do dwóch konkursów o wspomnianym charakterze. Oba konkursy polegały na tym, by do pracy literackiej (w pierwszym z konkursów – rymowanego wiersza składającego się z trzech strof po cztery wersy, w drugim – opowiadania twórczego tworzącego dziesięciostronicową książeczkę) dołączyć prace plastyczne wykonane dowolną techniką.

W pierwszym z konkursów uczennica klasy VI – Paulina Robakowa otrzymała wyróżnienie. Był to IX Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Literacki Savoir vivre – czyli dobre maniery na co dzień zorganizowany pod patronatem dyrektora delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach. Warto dodać, ze na ów konkurs wojewódzki w kategorii wiekowej Pauliny wpłynęło 228 prac.

Podczas odbioru nagrody uczennica miała okazję spotkać się z  pozostałymi finalistami oraz podziwiać wysoki poziom artystyczny prac wszystkich uczniów, którzy uczestniczyli w konkursie.

Paulinko, gratulujemy Ci raz jeszcze!

W drugim z interdyscyplinarnych konkursów (był to Ogólnopolski Konkurs Literacko-Artystyczny Magiczny Świat Zabawek: wyruszamy w podróż z ulubionymi zabawkami) uczeń klasy V – Rafał Żymełka zdobył drugie miejsce.  Patronat honorowy nad tym konkursem objęli: Marek Michalski – Rzecznik Praw Dziecka oraz Stanisław Faber – Śląski Kurator Oświaty.  Podczas wręczenia nagród Rafał nie tylko miał sposobność poznać finalistów konkursu, ale również zobaczyć ich prace konkursowe.

Rafałku, trzymaj tak dalej, gratulacje!

Drodzy finaliści, Wasz nauczyciel języka polskiego jest z Was bardzo dumny. Ową dumę wyraża słowami: Oby pasja tworzenia nie była Wam nigdy obca, a odnoszone przez Was sukcesy umacniały Was w przekonaniu na temat Waszej wyjątkowej wrażliwości postrzegania świata.


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka


20 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Tego dnia świętujemy też 25 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych - najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka- Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była jej inicjatorem i współtwórcą. Dokument ten do dnia dzisiejszego nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka.                                                                                       W tym dniu podczas apelu uczniowie Samorządu Uczniowskiego przypomnieli swoim kolegom ich prawa. Na temat praw ucznia przygotowano również gazetkę tematyczną.

We wszystkich klasach odbyły  się również pogadanki na temat praw dziecka oraz ich respektowania. W trakcie pogadanek okazało się, że większość ich praw jest im znana – rozumieją je i akceptują.


Dzień Życzliwości


21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Tego dnia uczniowie Samorządu Uczniowskiego rozdawali „Uśmiechnięte buźki”, a informacje dotyczące tego święta zawieszono na gazetce informacyjnej.

96 Rocznica Odzyskania Niepodległości


12 listopada odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Klasa szósta pod kierunkiem nauczyciela historii oraz nauczyciela języka polskiego przygotowała montaż słowno-muzyczny obrazujący zawiłe losy naszego narodu oraz heroiczną walkę naszych rodaków podczas prób odzyskania wymarzonej wolności.  Dzięki tej lekcji patriotyzmu uczniowie nie tylko utrwalili sobie materiał dydaktyczny z historii, ale uczyli patriotyzmu młodszych kolegów.  O scenerię patriotyczną zadbała autorka dekoracji – p. Sabina Pawełek.

 

Konkurs na oryginalny lampion wykonany z dyni rozstrzygnięty


Helloween kojarzy się z lampionami zrobionymi z dyni i powiedzeniem „Trick or treat”, co oznacza „sztuczka albo poczęstunek”.

W tym roku (podobnie jak w poprzednim) zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs na oryginalnie wykonane lampiony z dyni. Wykonano ich kilkanaście. Dynie były naprawdę imponujące. Konkurs rozstrzygnięto podczas dyskoteki zorganizowanej na okoliczność  Helloween. Dyskoteka odbyła się 04.11.2014r. Nauczycielka j. angielskiego p. D. Misztal przeprowadziła wiele atrakcyjnych  konkursów. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Zabawa była wyśmienita, wszyscy uczniowie świetnie się bawili.

 

Warsztaty kulinarne


W ramach programu Warzywa i owoce w szkole klasa III b wraz z wychowawczynią Justyną Ryś wzięła udział w dwudniowych Warsztatach kulinarnych.

Zajęcia praktyczne poprzedzono blokiem tematycznym Zdrowie to skarb. Uczniowie  uświadamiali sobie zależność między zdrowiem człowieka a jego aktywnością fizyczną oraz kształtowali świadomość i poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie. Zapoznali się też z piramidą żywieniową, dowiadując się o istocie owoców i warzyw w diecie człowieka. Na podstawie zdobytej wiedzy samodzielnie układali jadłospis dla swojej rodziny.

Podsumowaniem zajęć teoretycznych były warsztaty kulinarne. W pierwszym dniu uczniowie wspólnie robili sałatkę jarzynową. Przy tej okazji utrwalili sobie higieniczne zasady przyrządzania i spożywania posiłków. Po wykonaniu zadania posprzątali swoje stanowiska pracy, a następnie przystąpili do degustacji wykonanej przez siebie potrawy. W następnym dniu uczniowie przygotowali dla siebie i swoich kolegów drugie śniadanie w postaci kanapek. Oczywiście, nie zabrakło istotnego składnika kanapek – warzyw, które podkreślały ich smak, jak również napoju (soku pomarańczowego).

Zachwyceni zajęciami uczniowie zadeklarowali chęć ich kontynuacji.

Warsztaty komunikacyjne

 

W piątek 17 października uczniowie klas IV-VI mieli okazję wziąć udział w warsztatach komunikacyjnych na temat Przestrzeganie zasad i norm społecznych. Warsztaty zorganizowano w ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Śląskim. Zajęcia prowadziła p. dr Małgorzata Bortliczek, która wedle koncepcji swojego programu autorskiego ukazała, jak ważną rzeczą jest umiejętna komunikacja w procesie przestrzegania zasad i norm społecznych. Prowadząca tłumaczyła, jak budować komunikacyjne i społeczne mosty, zamiast murów i jak efektywnie (aktywnie słuchać) innych.

Na zajęciach uczniowie uczyli się również, po co stworzono system zasad i norm społecznych, jakie są ich formy i przejawy, i dlaczego warto ich przestrzegać. W trakcie zajęć uczniowie nie tylko nabywali wiedzę, ale świetnie się bawili, tworząc rozmaitego typu teksty i współuczestnicząc w scenkach sytuacyjnych.        

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

Dzień Edukacji Narodowej, przypadający na 14 października, jest świętem wszystkich nauczycieli i całego personelu szkolnego. Z tej okazji 14 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Swoją obecnością zaszczycili nas emerytowani pracownicy szkoły oraz rodzice. Pani dyrektor Jolanta Handziuk życzyła nauczycielom, by ich praca była źródłem  przyjemności, zadowolenia i nowych inspiracji, emerytom zaś – zdrowia i pogody ducha na co dzień. Przedstawiciele Rady Rodziców: p. Monika Markiton,  p. Sylwia Majwald podziękowali nauczycielom za trud i wysiłek włożony w edukację dzieci. Podziękowania skierowano również do pracowników administracji. Uczniowie Samorządu Szkolnego przygotowani pod kierunkiem p. Anny Migacz oraz Izabeli Łuc recytowali wiersze i przedstawili humorystyczną  scenkę związaną z pracą nauczycieli. Całość imprezy dopełnił występ zespołu wokalnego oraz zespołu tanecznego.

Radosna konwencja imprezy oraz pięknie udekorowana przez p. Sabinę Pawełek i p. Klaudię Nowak sala sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili.

 


Prelekcja na temat uzależnień i chorób cywilizacyjnych

 

 


W dniu 2.10.2014 r. w ramach organizowanych w mieście Pszów XV Dni Promocji Zdrowia naszą szkołę odwiedziła pani Bożena Szymik – Iwanecka, lekarz psychiatra, pracująca w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że anoreksja jest poważną chorobą, której charakterystycznym objawem jest uporczywe dążenie do zmieszenia masy ciała. Objawy anoreksji często pozostają niezauważone przez otoczenie. Dopiero znaczna utrata wagi wskazuje bliskim chorej, że mają do czynienia z zaburzeniami łaknienia. Osoby chore nie zaprzestają się odchudzać nawet wtedy, kiedy ich organizm jest wyniszczony. Pani doktor uświadomiła uczniom, że leczenie anoreksji wymaga pomocy psychiatry, gdyż jest chorobą psychiczną, prowadząca do zaburzeń postrzegania samego siebie. Pani doktor opowiedziała też o kilku przypadkach chorych osób, z którymi spotkała się w swojej pracy oraz o tym, jak trudno leczy się anoreksję. Kolejną chorobą, związaną z nieprawidłowym odżywianiem, o której opowiadała pani doktor jest bulimia. Uczniowie dowiedzieli się, że jest to zaburzenie odżywiania polegające na występujących napadach obżarstwa oraz następujących po nich epizodach wymiotowania, ćwiczeń fizycznych, stosowania leków przeczyszczających. Osoby zapadające na tę chorobę mają obniżona samoocenę, oceniają siebie jako nieatrakcyjne, bezużyteczne i bezwartościowe, podejmują próby samobójcze, samookaleczenia, kradzieże, nadużywają wielu leków, narkotyków, alkoholu. Pani doktor przekonywała dzieci, że każde z nich ma swoją indywidualną budowę i wagę, w związku z czym inne potrzeby żywieniowe. Usłyszeliśmy również jak wielkim niebezpieczeństwem, szczególnie dla młodego, rozwijającego się organizmu, są dopalacze oraz inne używki.

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie problematyka prelekcji, dowodem czego były licznie zadawane pytania.

Dzień Chłopca

Od kilkunastu lat celebrujemy w naszej szkole Dzień Chłopca. 30 września chłopcy otrzymali od swoich koleżanek miłe życzenia oraz różne sympatyczne upominki. Po południu uczniowie klas starszych mieli okazję bawić się na dyskotece. W trakcie imprezy jej odbyło się wiele konkursów i zabaw. Na szkolnej dyskotece wszyscy świetnie się bawili.

Imprezę zorganizował Samorząd Szkolny, którego opiekunem  jest  p. A. Migacz.

 

Razem wysprzątajmy świat …

19 września uczniowie klas IV – VI, pod opieką  p. I. Łuc, p. B. Wała oraz p. I. Kubik, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata, podczas której uporządkowano obejście wokół szkoły i budynku Ochotniczej Straży Pożarnej oraz w okolicach lasu. Podczas akcji uczniowie zlikwidowali kilka dzikich wysypisk śmieci. Kontynuacją akcji Sprzątanie Świata jest zbiórka surowców wtórnych: makulatury i baterii. Akcje te kształtują odpowiedzialność za środowisko naturalne oraz wpajają uczniom wartości lokalnego patriotyzmu.

 

Nowy rok szkolny

1 września 2014r. rozpoczęliśmy uroczystą akademią nowy rok szkolny 2014/2015. Przedstawiciele samorządu szkolnego powitali wszystkich nauczycieli, uczniów i ich rodziców.  Szczególnie uroczyście powitano uczniów klas pierwszych:

I.a w składzie: Bartosz Bauerek,  Jakub Benek, Patrycja Chlebisz, Jacek Chrzan, Aron Kampik, Maria Kubek, Mańka Nikola, Maria Michałek, Bartosz Napiórkowski, Damian Ostrowski, Marcin Pieczka, Nikola Piekarska, Amelia Powała, Dawid Słowacki, Piotr Szypuła, Olaf Wilczok

I.b w składzie: Martyna Barteczko, Mateusz Bizoń, Bartosz Cichy, Czajka Julia, Nicola Czech, Emilia Gajda, Paweł Jonderko, Martyna Kurka, Alicja Libowska, Julia Malczak, Zuzanna Marcinkiewicz, Paweł Opyd, Jakub Pindor, Wiktoria Repikiewicz, Martyna Seget, Aleksandra Stanek, Michał Urbańczyk, Daria Zaleśna, Julia Żywakowska

Wychowawcą klasy I.a została p. mgr A. Hanc, zaś klasy I.b – p. mgr B. Friedrich.

Aktu pasowania na pierwszaka dokonała Pani Dyrektor szkoły mgr Jolanta Handziuk. Po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu, uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz znaczki mające na celu wyróżniać ich spośród innych uczniów, by starsi koledzy mogli im służyć pomocą.

Program artystyczny przygotowała p. dr I. Łuc.

 

..