ulti Clocks

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
20 Grudnia 2022
Imieniny obchodzą
Amon, Bogumiła, Dominik, Liberat,
Teofil

Do końca roku zostało 12 dni.
Zodiak: Strzelec
Start
ROK SZKOLNY 2006/2007 PDF Drukuj Email


WRZEŚNIOWE WIEŚCI Z KRZYŻKOWICKIEJ "TRÓJKI",

04 września 2006 r.w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2006/2007. Szczególnie uroczyście powitano uczniów klasy I czyli:Martę Czajka, Paulinę Elsner, Martę    Ferdyan, Kamila Fojcik, Dominika Gołofit, Michała Górniak, Weronikę Halama, Donatę Jureczko, Weronikę Krakowczyk, Klaudię Kucharską, Jakuba Lewandowskiego, Dawida Mańkę, Mateusza Mańka, Kamila Matusiak, Martę Migacz, Wiktorię Ogerman, Klaudię Paciok, Patryka Piekarskiego, Dominikę Pindor, Krzysztofa Polnik, Angelikę Prusowską, Kacpra Rolnik, Radosława Sielskiego, Magdalenę Stokowy, Mateusza Swoboda, Angelikę Szostek, Daniela Szostek, Mateusza Tatura, Weronikę Wójcik i Piotra Żylińskiego. W obecności nauczycieli, uczniów i rodziców pierwszaki złożyły ślubowanie. Pani Dyrektor mgr Aleksandra Hanc pasowała maluchów na uczniów dotykając ich ramienia dużym kolorowym ołówkiem. Wychowawczyni mgr Bożena Friedrich rozdała dyplomy pasowania na ucznia,  a szóstoklasiści wręczyli znaczki z napisem: „Jestem uczniem klasy I”. Przewodnicząca samorządu szkolnego Karolina Jezusek życzyła wszystkim uczniom samych piątek i szóstek, a pierwszakom dużo uśmiechów i wielu radosnych dni w szkole.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 15 września uczniowie pod opieką wychowawców brali udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Porządkowano teren wokół szkoły , boisko przy Straży Pożarnej, oraz tereny leśne w okolicy krzyżkowickiego dworku. Zebrano kilkanaście worków śmieci. Akcja koordynowana była przez nauczyciela przyrody Irenę Kubik. Kontynuacją akcji „Sprzątanie świata” jest zbiórka surowców wtórnych takich jak: makulatura, butelki, baterie itp.

 

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

W dniach 19-27 września obchodzono Dni Języków Obcych przygotowane przez nauczyciela języka angielskiego Bogumiłę Wała. Dla klas IV - VI zorganizowany został konkurs plastyczno-językowy promujący naukę języków obcych. Przygotowane prace uczniów prezentowane były na wystawie, a następnie uczniowie ubrani w swoje hasła nosili je w czasie przerw stanowiąc żywą reklamę głoszonych haseł. Zwyciężyło hasło ucznia kl. V Mateusza Moskwy: „Jeśli angielski dobrze umiesz to, z Anglikami się porozumiesz”. Kl. I-III brały udział w „Igraszkach z językiem angielskim” rozwiązując zagadki językowe. Jednak prawdziwym sprawdzianem umiejętności językowych była „żywa” lekcja języka angielskiego dla klas IV i VI. Uczniowie spotkali się bowiem z gościem z Niemiec Christianem Herderem, który przebywał w Polsce w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Dzieci przekonały jak bardzo znajomość języka angielskiego ułatwia porozumienie z kolegą z innego kraju. Wspólnie bawiono się, śpiewano i fotografowano.

 

DZIEŃ CHŁOPCA

27 września w naszej szkole bardzo uroczyście obchodzono Dzień Chłopca. Samorząd Szkolny złożył wszystkim mężczyznom tym dużym i tym małym moc najserdeczniejszych życzeń. Maluchy urządzały imprezę w klasach, dziewczęta kupiły chłopcom lizaki, maskotki, kolorowe baloniki.Klasy starsze spotkały się na szkolnej dyskotece, na której przeprowadzono różnorodne konkursy. Humory dopisywały. Chłopcy stwierdzili, że zabawa była „w dechę”.

 

VI DNI PAPIESKIE

W dniach 13 – 24.10.2006 r. z okazji VI Dni Papieskich odbył się konkurs o Janie Pawle II przygotowany przez mgr Kazimierę Bojda. W konkursie brała udział cała szkoła. Zadaniem uczniów było wyszukiwanie poprawnych informacji i składanie ich w skrzynce odpowiedzi.I miejsce zdobyła Monika Damiec z kl. V, a wyróżnienie Danuta Stania z kl. IV. Oprócz otrzymanych nagród, dodatkowo obie uczennice wyjadą na Jasełka do teatru w Cieszynie.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14.10.2006 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: dyrektor ZOPOiK mgr Halina Balicka i przedstawiciele Rady Rodziców. Uczniowie należący do kółka teatralnego klas I-III i IV - VI pod kierunkiem p. Alicji Myśliwiec i mgr Felicji Urbanek przygotowali humorystyczne scenki ilustrujące życie szkoły na wesoło. Program uświetniły piosenki w wykonaniu uczniów z koła wokalnego i instrumentalnego, którego opiekunem jest mgr Danuta Fojcik. „Gwoździem” programu był pokaz mody dla nauczycieli. Prowadzili go świetni konferansjerzy, w których wcielili się Marcin Kowol i Daniel Lach. Hitem pokazu mody były różowe okulary dla znerwicowanych nauczycieli, które zalecono przy sprawdzaniu klasówek, a przede wszystkim przy odbieraniu skromnych pensji nauczycielskich. Szybkie tempo, odpowiedni podkład muzyczny, stroje z surowców wtórnych, sprawiły, że modelki otrzymały duże brawa publiczności. Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły mgr Aleksandra Hanc wręczyła kwiaty p. Alicji Myśliwiec za 40-letnią pracę w zawodzie nauczyciela. Podziękowała panu konserwatorowi Józefowi Mika za długoletnią pracę na rzecz naszej szkoły. Pani Dyrektor wręczyła także nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody dyrektora za wybitne osiągnięcia i sumienna pracę na rzecz naszej placówki.

 

AKCJA "GÓRA GROSZA"

Już po raz siódmy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, która zorganizowana była pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.W dniach od 16 do 27 października wrzucano monety o nominałach od 1 gr do 2 zł do klasowych skarbonek. W sumie w ciągu dwóch tygodni zgromadzono kwotę 143 zł, która w tym roku zostanie przeznaczona na tworzenie nowych rodzinnych domów dziecka oraz mieszkań dla dzieci i młodzieży w domach lub blokach, gdzie grupami do czternastu osób opiekować się będą specjalnie do tego przygotowani wychowawcy. Chodzi głównie o stopniowe ograniczenie działania dużych, internatowych domów dziecka.Cieszymy się, że zebrana kwota będzie częścią olbrzymiej „Góry Grosza”, która po przeliczeniu odmieni los opuszczonych dzieci.Szkolny koordynator akcji: Kubik Irena


HALLOWEEN

31.10.2006 odbył się Halloween. Zgodnie z tradycją szkoły uczniowie bawili się  na oryginalnie przystrojonej sali gimnastycznej. Były  zwisające pająki, Baby Jagi, duszki Kacperki itp. Dekorację upiększyły świece, dynie. Osobliwością Halloween była „sala duchów”, gdzie odważne dzieci mogły przeżyć humorystyczne chwile grozy. Duszki podawały sok z cytryny, czarownice częstowały makaronem z sosem pomidorowym. Wszystkie dzieci przyszły na zabawę w bardzo ciekawie uszytych strojach. Przeważały diabełki, czarownice i wampiry. Uczniowie brali udział w konkursach i pląsach przy akompaniamencie wyjących straszków. Nawet maluchy powiedziały nam w sekrecie, że zabawa była „superowa i odlotowa”. Całość imprezy przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką mgr Anny Migacz.

 

88 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

10.11.2006 odbyła się uroczysta akademia poświęcona 88 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Uczniowie z kółka teatralnego kl. IV - VI pod kierunkiem p. Alicji Myśliwiec wystąpili w montażu słowno-muzycznym „To jest Polska”. Do programu włączyła się grupa teatralna z kl. II pod opieką mgr Felicji Urbanek. Maluchy pięknie recytowały wiersz „Kto ty jesteś Polak mały. Kółko wokalne, którym opiekuje się mgr Danuta Fojcik przygotowało piękne patriotyczne pieśni takie jak: „Legiony”, „Rota, „Jak długo w sercach naszych”. Akademię uświetnił polonez w wykonaniu uczniów klasy IV. Koordynatorem akademii była mgr Irena Kubik. Uroczystość była dla uczniów lekcją patriotyzmu.

 

BIESIADA

18 listopada Rada Pedagogiczna wraz z Radą Rodziców zorganizowały „Biesiadę Śląską”.W udekorowanej na ludowo sali, w blasku świec bawiło się wiele par, którym do tańca przygrywał zespół „Nowi”. W przerwie śpiewano pieśni biesiadne. Atrakcją zabawy było pyszne śląskie jadło –pieczony prosiaczek, krupnioki, smalec ze skwarkami, bigos , ziemniaki z masłem czosnkowym, a także pomysłowe konkursy np. sztafeta narciarska. W trakcie biesiady odbyła się loteria fantowa, w której można była było wygrać wszystko to, co w gospodarstwie przydać się może, m.in.: grabie, łopaty, miotły, młotki, obcęgi, gwoździe, tuzin jajek, worek pszenicy, ziemniaków, jabłek czy cebuli, robocze ubranie i nowa opona zimowa do… tira.  W świetnym humorze biesiadnicy zakończyli imprezę.

Składamy serdeczne podziękowania rodzicom, którzy włączyli się w organizację biesiady śląskiej, tj. wypożyczyli sprzęty i ubrania do dekoracji sali oraz pomagali  w zakupie fantów i obsłudze biesiady, a także jako sponsorzy przekazali  darowizny rzeczowe i pieniężne.Ponadto podziękowania dla: Grona Pedagogicznego, pracowników szkoły,Saloniku Prasowego Kolporter w Pszowie – p. Połednik, Sklepu „Agatka” - Radwan, Sklepu Spożywczego – Żydek, p. Piotra Kałuża.

 

BARBÓRKA

1 grudnia 2006 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji „Barbórki”, na którą przybyli: przedstawiciel kopalni KWK „Rydułtowy -  Anna” i związku zawodowego „Górników w Polsce”  p. Czesław Krzystała, przewodniczący związku zawodowego „Kadra” p. Paweł Kołodziej, przedstawiciel Urzędu Miasta p. Alicja Nawrat, dyrektor ZOPOiK  p. Halina Balicka, przedstawiciel Rady Rodziców p. Adam Urbanek.Dyrektor Szkoły p. Aleksandra Hanc wspomniała o tragicznie zmarłych górnikach z kopalni „Halemba”, których pamięć uczczono minutą ciszy.Uczniowie z kółka teatralnego, instrumentalnego i tanecznego pod kierunkiem p. Alicji Myśliwiec, p. Felicji Urbanek, p. Danuty Fojcik,  p. Edyty Budnik przygotowali interesujący program artystyczny. Były więc: śpiywki, wice, tańce śląskie i inksze ciekawostki z życia gwarków doma i na szychcie. Górnicy z nami pośpiewali, chlebusia ze smalcem skosztowali, a tyż do czarusia bajtlom cosik dali.

 

MIKOŁAJKI

Dzień 6 grudnia na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.  Dzieci uczestniczyły w szkole w spektaklu edukacyjnym prowadzonym przez  p. Stanisława Sielickiego, dzięki któremu poznały „Siedem cudów świata”. W ciekawej oprawie słowno – muzycznej uczniowie bawili się w myśl zasady:  „Nie ważne kto wygra, nie ważne kto gra, byleby zabawa była na 102!”. Jak każe tradycja 6-go grudnia w szkole gościł Święty Mikołaj, który obdarował uczniów wszystkich klas drobnymi upominkami i słodyczami. Towarzyszyły mu uśmiechnięte diabełki i chętne do pomocy aniołki.  Uczniowie z kółka gwarowego pod opieką p. Alicji Myśliwiec przygotowali scenkę w gwarze śląskiej pt: „Przajmy Mikołajowi”. Na pożegnanie Mikołaj doł bajtlom po bombonier, a wszyscy mu  zaśpiewali:

„ Mikołaju dziękujemy i za rok Cie zaś proszymy,

przyjdź do krzyżkowickiej trójeczki i przyniś nom cukiereczki”

 

BOŻE NARODZENIE

Niech Święta Bożego Narodzenia  będą czasem zadumy i wzruszeń, a przede wszystkim radości” Takie właśnie życzenia były myślą przewodnią spotkania poetycko – kolędowego zorganizowanego w naszej szkole 20 grudnia 2006r. przez kółko teatralne i instrumentalne pod kierunkiem p. A. Myśliwiec i p. D. Fojcik. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i symbolicznie połamaliśmy się opłatkiem życząc wszystkim uczniom i pracownikom szkoły dużo zdrowia oraz spełnienia najskrytszych marzeń w Nowym Roku 2007.

Bóg Wszechmogący stał się ludzkim dzieckiem

z wyciągniętymi bezradnie rękami

i świat się wcale nie zawalił,

ale zgarbiony uśmiechnął się i zaczął  prostować”

Słowa wiersza J. Twardowskiego zainspirowały uczniów z kółka teatralnego, gwarowego i instrumentalno – wokalnego z klas I-III i IV-VI do przygotowania spektaklu „Jasełka na Śląsku” w gwarze śląskiej.Uroczystość dla wszystkich rodziców odbyła się 5 stycznia 2007r. Swoją obecnością  zaszczycili nas: burmistrz Miasta Pszów M. Hawel, przewodnicząca Rady Miejskiej W. Lach –Witych, radni Miasta Pszów: B. Mojżesz, J. Szarowski, M. Jóźwicki, a także przedstawiciel Kuratorium Oświaty - wizytator A. Derska Pięknie udekorowana sala przypomniała wszystkim obecnym niepowtarzalny urok Świąt Bożego Narodzenia, a jasełka i kolędy podkreśliły, że naszo śląsko gwara i tradycje świąteczne mają dlo nos wielgo wartość. Zaproszeni goście nagrodzili małych aktorów gorącymi brawami, a nauczycielom, F. Urbanek, A. Myśliwiec i D. Fojcik, którzy przygotowali jasełka, złożono podziękowania za tak wzruszającą uroczystość. 2 stycznia 2007r. mali aktorzy mieli okazję jeszcze raz zaprezentować się na Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych w Rybniku – Chwałowicach.

 

WOŚP

9 stycznia 2007r. w naszej szkole gościliśmy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ich wykonaniu zobaczyliśmy scenkę teatralną przypominającą Święta Bożego Narodzenia. Organizatorom wręczyliśmy puszkę z pieniędzmi, które zebraliśmy w szkole. Na zakończenie spotkania higienistka szkolna p. W. Kałuża mówiła o tym, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadkach.

 

KONCERT MŁODYCH TASLENTÓW

We wtorek 6.02.2007 r. w naszej szkole odbył się „Koncert Młodych Talentów”, który zorganizowała p. Danuta Fojcik – nauczyciel muzyki. Imprezę zaszczycili swoją obecnością Dyrektor Szkoły Podstawowej z Jejkowic p. Ilona Stasiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie p.Aleksandra Hanc. Na koncercie usłyszeliśmy zespół wokalno-ruchowy kl. I-III „Hopnutki”, zespół wokalny „Bemolki”, zespół instrumentalny „Krzyżkowiki”. Były też popisy solowe: Maria Manderaskrzypce, Łukasz Jureczko – akordeon, Angelika Paulus – organy. Ozdobą koncertu był występ zespołu tańca towarzyskiego, którego zajęcia odbywają się w naszej szkole. W jego wykonaniu zobaczyliśmy walc angielski. Gościnnie wystąpili absolwenci: Joanna Szweda, Anna Wita, Dawid Bobrzyk oraz uczniowie ze Szkoły z Jejkowic: J. Łata i A. Pilniok. Po zakończeniu koncertu zgromadzeni rodzice i goście zgodnie stwierdzili, że mamy bardzo utalentowaną młodzież, która ma szansę osiągnąć w życiu wiele sukcesów. Dziękujemy Urzędowi Miasta Pszów, jako sponsorowi kół pozalekcyjnych za możliwość rozwoju utalentowanych uczniów.

 

KARNAWAŁ

Ostanie dni nauki przed feriami w naszej szkole to czas karnawału. W czwartek 08.02.07 r. w naszej szkole odbyły się bale karnawałowe dla uczniów. W bajecznie kolorowej sali gimnastycznej przypominającej komnatę lodowego pałacu królowej śniegu bawiły się maluchy. Stroje były pomysłowe, więc wszystkie dzieci otrzymały nagrody w postaci słodyczy ufundowanych przez Radę Rodziców. Dyskoteka klas starszych przeplatana była ciekawymi konkursami, takimi jak: sztafeta ziemniaczana, wyścigi samochodów, szybkościowy i odlotowy pokaz mody. Dużym powodzeniem cieszyła się zabawa ruchowa „Kareta”. Oczywiście zdobywcy pierwszych miejsc zostali nagrodzeni łakociami. Młodzież bawiła się przy nowym sprzęcie muzycznym. Atrakcją dyskoteki była obracająca się kula, która dostarczyła bawiącym się uczniom wielu ciekawych efektów wizualnych. Duże brawa dla Rady Rodziców, która zakupiła nowoczesny sprzęt: Power mixer, wytwornicę dymów i mikrofony bezprzewodowe. Dziecięcy balik rozpoczął w naszej szkole karnawał, bowiem w sobotę 10.02.07 r. bawili się rodzice i okoliczni mieszkańcy na zabawie karnawałowej. Sądzimy, że pomysłowo i oryginalnie udekorowana sala dostarczyła uczestnikom wielu miłych wrażeń. Podziękowania należą się p. Kazimierze Rupnik, która zaprojektowała dekorację sali oraz młodzieży, nauczycielom, pracownikom szkoły pomagającym przy jej wykonaniu. Do tańca przygrywał zespół „Nowi”. Nie zabrakło licznych atrakcji były tańce z kotylionami, ciasteczka z niespodzianką, a także fanty, których główną nagrodą był sportowy rower stacjonarny. Zabawa trwała do białego rana. Wszystkim sponsorom oraz tym, którzy włączyli się w pomoc i organizację „karnawału w trójce” Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje.

 

ZIMA W MIEŚCIE

Tegoroczna aura spłatała figla- śniegu nie było, ale dzięki Urzędowi Miasta Pszów w ramach akcji „Zima w mieście” zorganizowaliśmy ciekawe zajęcia i wycieczki.

W poniedziałek 12.02.2007 r. starsi uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli  dyr. A. Hanc, p. B. Friedrich i p. A. Myśliwiec wyjechali na wycieczkę do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. W ciągu dwóch godzin skorzystaliśmy ze wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie obiektu. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie, fala wodna                i kąpiel w solance, która na pewno wzmocniła drogi oddechowe naszej młodzieży. Później nasze „głodomory” obległy miejscowy bufet. Po godzinnym biesiadowaniu zadowoleni, zrelaksowani i z pełnymi brzuszkami wróciliśmy do Pszowa.

We wtorek 13. 02. 2007 r. uczniowie wyjechali do katowickiego kina IMAX pod opieką p. F. Urbanek, p. J. Handziuk i p. Z. Cieślik na trójwymiarowy film „Sezon na misia”. Oglądanie filmu w systemie 3 D przy pomocy specjalnych okularów dostarczyło dzieciom dodatkowej atrakcji. Ponadto uczniowie mogli korzystać z gier dostępnych na terenie kina: fliperów, kręgli. Wycieczka była przeznaczona głównie dla klas młodszych, jednak z powodu dużej absencji chorobowej wzięli w niej udział również uczniowie klas starszych. Dzięki temu udało się zrealizować wyjazd przy stuprocentowym wykorzystaniu miejsc w autokarze.

W środę, czwartek 14-15.02.2007 r. odbył się w naszej szkole Miejski Turniej Piłki Halowej dostępny  dla uczniów wszystkich pszowskich szkół. Uczestniczyło w nim 32 uczniów. Opiekunem turnieju był p .Z. Cieślik. W pierwszym dniu odbyły się rozgrywki grupowe, a w następnym  półfinały, mecz o 3 m-ce oraz finał. Walka była zacięta, ale fair play. Uczniowie wykazali znajomość techniki gry i duże umiejętności.

I miejsce zajęli GKS „Naprzód Pakiery” w składzie: Sebastian Margeciok, Łukasz Żydek, Jacek Szweda, Paweł Pampuch.

II miejsce RSC Green Street w składzie: Mateusz Moskwa, Łukasz Ferdyan, Dawid Bożek, Łukasz Rzodeczko,

III miejsce CWKS PGR w składzie: Kamil Steuer, Dariusz Bober, Adam Jureczko, Robert Skorupowski.

Ceremonię wręczenia pucharu oraz rozdania medali zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Miasta Pszów Marek Hawel, dyrektor MOK Michał Lorek, radny z Krzyżkowic  p. Józef Szarowski, a także przedstawiciel Kuratorium Oświaty wizytator Mirella Ogrocka.

Starsi uczniowie naszej szkoły W ramach akcji „Zima w mieście” (poniedziałek 12.02.07 r.) starsi uczniowie wyjechali na wycieczkę do  Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. W ciągu dwóch godzin skorzystali ze wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie obiektu. Atrakcjami dla wycieczkowiczów były zjeżdżalnie, fala wodna i kąpiel w solance. Później uzupełniliśmy kalorie w miejscowym bufecie i zrelaksowani wróciliśmy do Pszowa.

Nasze maluchy (we wtorek 13.02.07 r. ) wyjechały do katowickiego kina IMAX na trójwymiarowy film „Sezon na misia”. Dzieci oglądały film przy pomocy specjalnych okularów w systemie 3 D co dostarczyło im dużo frajdy. Ponadto uczniowie skorzystali z atrakcji znajdujących się na terenie obiektu, takich jak: gry komputerowe, klipery i kręgle. Zabawa była na medal -oświadczyli wycieczkowicze. Opiekunami na wycieczkach byli: dyr. Aleksandra Hanc, p. Bożena  Friedrich, p. Felicja Urbanek, p.Alicja Myśliwiec, p. Jolanta Handziuk i p. Zbigniew Cieślik.

W trakcie ferii zimowych (w środę, czwartek 14-15.02.07 r.) odbył się w naszej szkole Miejski Turniej Piłki Halowej dostępny  dla uczniów wszystkich pszowskich szkół. Uczestniczyło w nim 32 uczniów. Opiekunem turnieju był  p .Zbigniew Cieślik. Uczniowie wykazali znajomość techniki gry i duże umiejętności. Walka była zacięta, ale fair play.

I miejsce zajęli Sebastian Margeciok, Łukasz Żydek, Jacek Szweda, Paweł Pampuch (GKS „Naprzód Pakiery”).

II miejsce:  Mateusz Moskwa, Łukasz Ferdyan, Dawid Bożek, Łukasz Rzodeczko (RSC Green Street),

III miejsce: Kamil Steuer, Dariusz Bober, Adam Jureczko, Robert Skorupowski (CWKS PGR).

Ceremonię wręczenia pucharu oraz rozdania medali zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Miasta Pszów Marek Hawel, dyrektor MOK Michał Lorek, radny z Krzyżkowic  p. Józef Szarowski, a także przedstawiciel Kuratorium Oświaty wizytator Mirella Ogrocka. Uczniowie i nauczyciele dziękują Urzędowi Miasta Pszów za pomoc finansową dzięki której zorganizowano w/w atrakcje.

 

DZIEŃ KOBIET

Z okazji 8 marca chłopcy z klasy VI pod kierunkiem p. Alicja Myśliwiec przygotowali krótką audycję radiową. Złożyli życzenia a wszystkim kobietom tym małym i tym dużym zadedykowano piosenkę A. Rosiewicza.. Okazało się, że życzenia bardzo spodobały się nauczycielom i dziewczętom. Brawo ! dla pomysłowych szóstoklasistów.

 

MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 19 marca 2007 r. odbył się Miejski Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl.IV: Łukasz Jureczko, Kamil Turek i Arkadiusz Ryszka. Urząd Miasta ufundował recytatorom wartościowe nagrody książkowe.

 

DZIEŃ WIOSNY

21.03.2007 w naszej szkole obchodzono bardzo atrakcyjnie. Tradycyjnych lekcji nie było. Z dnia wagarowicza uczniowie zrezygnowali, ponieważ Samorząd Szkolny pod kierunkiem p. Anny Migacz zorganizował

 

Mini Play Back Show.

Wszyscy młodzi artyści byli wspaniali,  tak więc jury w składzie: p. Anna Migacz, p. Edyta Budnik i p. Alicja Myśliwiec miało „trudny orzech do zgryzienia”. Po burzliwych obradach naszą szkołę na eliminacjach miejskich będą reprezentowały następujące zespoły:

grupa młodsza kl. I-III:

I m-ce - zespół Blog 27 w piosence „Uh, la, la, la”,

w składzie: Żaneta Prusowska, Wiktoria Morawiec, Julia Szymiczek

II m-ce - zespół Virgin w piosence „Dżaga” w składzie: Anna Hercog, Nicola Kabut, Izabela Przygoda, Monika Jarocka i Eliza Swoboda,

III m-ce równorzędne - zespoły: Łzy w piosence „Narcyz”,

w składzie: Martyna Janosz, Klaudia Majer, Patrycja Siedlanowska i Kamil Adamczyk

Czerwone Gitary w piosence „Dozwolone od lat 18-tu”,

w składzie: Marek Ogerman, Seweryn Durczok i Karol Cichoń.

grupa starsza klasy IV-VI:

I m-ce zespół Clark Anderson w piosence „Safari duo of the people”

w składzie: Arkadiusz Ryszka, Marcin Jureczko i Kamil Turek,

II m-ce zespół Sugarbabes w piosence „Red dress” w składzie: Mariusz Marcol,

Monika Marcol, Anna Halama i Marzena Mazurek,

III m-ce zespół Vanilla Ninja w piosence „Danger zone” w składzie:

Romina Schroeder, Justyna Lemiesz, Katarzyna Czechura, Monika Grzenia, Marcin Janik i Dawid Cuber.

Warto zaznaczyć, że na imprezie wystąpili reprezentanci wszystkich klas. Pozostała młodzież bawiła się świetnie dopingując swoich ulubieńców. Tak więc z wagarów  były „przysłowiowe nici”, bo zabawa była „w dechę”, jak powiedzieli nam zadowoleni uczniowie.

 

Mali mistrzowie ortografii

Z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie 16 kwietnia 2007 r. odbył się Miejski Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III szkół podstawowych. Wzięło w nim udział 9 –ciu uczniów - najlepszych mistrzów ortografii pszowskich szkół. 
SP nr 1 reprezentowali:  Katarzyna Sankala, Wojciech Szymiczek i Dorota Bizoń.
SP nr 2 reprezentowali: Szymon Pytlik, Bartosz Kubica, Ewelina Grosman.
SP nr 3 reprezentowali: Patrycja Sznajder, Agnieszka Jarosz, Małgorzata Mańka. Celem konkursu było sprawdzenie zdobytych umiejętności ortograficznych, które przekształcają się w nawyk poprawnego pisania już od najmłodszych lat.
Mali mistrzowie ortografii zmagali się z trudnym i długim dyktandem dotyczącym zwyczajów ludności polskiej w pradawnych czasach.  Jego treść została ułożona przez metodyka nauczania zintegrowanego mgr Danutę Maćkowską. Pisanie dyktanda poprzedził występ uczniów ze szkolnego koła teatralnego pod opieką mgr Felicji Urbanek. Młodsi koledzy próbowali ,,załagodzić napięcie” poprzez  odegranie humorystycznej scenki.

Komisja w składzie: mgr Bożena Friedrich,  mgr Felicja Urbanek, mgr Joanna Brachmańska  i  mgr Renata Matysiuk oceniła, że uczniowie świetnie radzili sobie z trudnościami, popełniając niewielkie  pomyłki.

  • I miejsce zdobyła uczennica SP Nr 1 w Pszowie - Dorota Bizoń, przygotowana przez panią mgr Joannę Brachmańską,
  • II miejsce zdobył uczeń SP Nr 2 w Pszowie -Bartosz Kubica, przygotowany przez panią mgr Ewę Mąka,
  • III miejsce zdobyła uczennica SP Nr 3 w Pszowie- Agnieszka Jarosz, przygotowana przez panią Kazimierę Rupnik.

Laureatka konkursu miejskiego Dorota Bizoń z SP nr 1 będzie reprezentować miasto Pszów na III Powiatowym Konkursie Ortograficznym dla uczniów klas III szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego, który odbędzie  się 20.04.2007r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Rydułtowach.

Organizatorzy konkursu i Dyrekcja SP nr 3 w Pszowie dziękują Urzędowi Miasta Pszów za zasponsorowanie  nagród rzeczowych w postaci książek dla wszystkich ,,małych mistrzów ortografii” z Pszowa.

Organizatorzy: Bożena Friedrich, Felicja Urbanek

 

KWIECIEŃ W SP 3

4 kwietnia 2007 w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Służby Zdrowia, na którą została zaproszona pielęgniarka p. Weronika Kałuża pracująca w naszej szkole od wielu lat. Dzieci z koła teatralnego przedstawiły sztukę, w której zachęcały do dbania o zdrowie i czystość. Z kolei członkowie szkolnego koła PCK złożyli życzenia i podziękowania pielęgniarce  za jej pracę i fachową pomoc naszym uczniom w różnych dolegliwościach, które zdarzają się podczas pobytu w szkole. Organizatorzy: Felicja Urbanek i Jolanta Handziuk

19 kwietnia 2007 odbyło się wyjątkowe zebranie dla rodziców, na którym swój dorobek zaprezentowały pozalekcyjne koła zainteresowań. W ich zajęciach uczestniczy znaczna liczba (ok. 80 %) dzieci i młodzieży naszej szkoły.

Koło teatralne klas I-III pod kierunkiem p. Felicji Urbanek przygotowało spektakl teatralny pt. „Sen Dorotki”. Maluchy otrzymały II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Widowisk Teatralnych w Rybniku.

Młodzież z koła teatralnego klas IV-VI pod opieką p. Alicji Myśliwiec przygotowała odsłonę teatralną pod tytułem „Uczta u Zeusa”. Czasy starożytnej Grecji pokreśliła piękna dekoracja przedstawiająca salę balową w pałacu Zeusa którą wykonało koło plastyczne pod kierunkiem p. Kazimiery Rupnik.

Uczniowie z koła j. angielskiego pod kierunkiem p. Bogumiły Wała opowiedzieli o swoim internetowym projekcie wysłanym do rówieśników ze szkoły w Estonii w ramach unijnego projektu e-twinning.

Rodzice mogli ocenić rozwój swoich dzieci pod względem estetyki ruchu, a także podziwiać układy taneczne i piękne stroje stosowane do wykonywanych tańców w ramach zajęć koła tanecznego prowadzonych przez p. Edytę Budnik.

Uczniowie z koła j. francuskiego pod opieką. p. Ewy Korabius-Święty pochwalili się znajomością tego języka swobodnie rozmawiając i odpowiednio akcentując wyrazy i zdania.

Rodzice podziwiali talenty muzyczne grających na instrumentach szkolnych (flety i dzwonki chromatyczne), akordeonach i skrzypcach oraz występy wokalne i taneczne uczniów z koło instrumentalnego i wokalno-ruchowego pod kierunkiem p.Danuty Fojcik.

23 kwietnia 2007 r. z okazji Dnia Ziemi uczniowie wysłuchali apel przez szkolny radiowęzeł, który przypomniał im krótką historię tego święta oraz uświadomił problem wzrastającego zagrożenia środowiska naturalnego. Dzieci uzdolnione plastycznie wzięły udział w konkursie na najładniejszy plakat pod hasłem „ Co w trawie piszczy?”, w którym zwyciężyli: Agnieszka Jarosz kl.III, Aldona Kozioł kl.III, Dawid Mańka kl.I. Dużym powodzeniem cieszyła się zorganizowana specjalnie z tej okazji wystawa skał i minerałów, która zainteresowała nie tylko uczniów klas starszych, ale okazała się również atrakcją dla młodszych dzieci.

Członkowie działającego w naszej szkole koła LOP wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „ Śmieciobranie”, której celem była likwidacja dzikich wysypisk śmieci.
Z kolei uczniowie klasy VI wzięli udział w konkursie ekologicznym połączonym z rajdem rowerowym zorganizowanym przez Gimnazjum w Pszowie, w którym I miejsce zajęła nasza drużyna dziewcząt  w składzie: Maria Mandera, Karolina Jezusek, Monika Grzenia, zaś drużyna chłopców w składzie: Marcin Kowol, Marcin Janik, Arkadiusz Żyliński zajęła II miejsce. Organizatorzy: Irena Kubik i Kazimiera Rupnik.

 

PIŁKA NOŻNA

7 maja 2007 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Pszowie zostały rozegrane zawody miejskie w mini piłce nożnej, na których uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce pokonując pozostałe drużyny ze szkół miasta. W efekcie zwycięstwa 15 maja 2007 r. reprezentowali miasto na półfinałach powiatowych rozgrywanych w Szkole Podstawowej nr 5 w Wodzisławiu Śląskim. Po ciężkich rozgrywkach zajęli zaszczytne II miejsce, a trzeba przyznać, że poziom umiejętności piłkarskich prezentowany przez uczniów innych szkół był bardzo wysoki. Na pochwałę zasługują uczniowie: Marcin Kowol, Sebastian Margeciok, Dawid Wieczorek, Dariusz Bober, Jacek Szweda, Dariusz Kostera, Kamil Steuer, Rafał Spandel, Arkadiusz Fojcik, Rafał Elsner, Witold Wośkowiak. To oni pełni determinacji i chęci sukcesu dotarli tak wysoko. Opiekun: Zbigniew Cieślik

DNI EUROPY

W dniach 9 i 10 maja 2007 r. obchodzono w naszej szkole Dni Europy. Z tej okazji dzieci brały udział w uroczystym apelu oraz konkursie plastycznym pod hasłem najsławniejsze budowle europejskie. Rewelacyjne prace młodych artystów wzbudziły zainteresowanie uczniów architekturą europejską. Kolejnego dnia uczniowie reprezentujący różne kraje europejskie rozegrali Mini Turniej Europejski. Było wiele radosnej rywalizacji i zabawy uczącej młodzież że Europa to nasz wspólny dom. Organizatorzy: Bogumiła Wała i Zbigniew Cieślik

ŚWIĘTO STRAŻAKA

11 maja 2007 r. uczciliśmy „Święto Strażaka” zapraszając do naszej szkoły strażaków z OSP Krzyżkowice, którzy pokazali uczniom jak przygotowują się do akcji gaszenia pożaru. W podziękowaniu najmłodsi uczniowie z koła teatralnego przygotowali humorystyczny program artystyczny ukazujący trudną i niebezpieczne pracę strażaka. Z kolei przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli przybyłym gościom moc serdecznych życzeń. Organizatorzy: Felicja Urbanek i Anna Migacz

SPOTKANIE Z RYCERSTWEM

15 maja 2007 r. odbyły się nietypowe zajęcia edukacyjne dla dzieci pod tytułem: „Historia uzbrojenia rycerstwa w średniowieczu”, które prowadził Chorąży Chorągwi Rycerskiej Księżnej Konstancji p. Krzysztof Banaś. Była to ciekawa lekcja historii rycerstwa polskiego. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat uzbrojenia wojów i rycerzy polskich od X do XV wieku. Zobaczyli różnego rodzaju broń, hełmy rycerskie oraz pokaz walki na topory i miecze. Na zakończenie uczniowie mogli bezpośrednio zapoznać się z prezentowanymi eksponatami zakładając hełmy, zbroje, zaś trzymając miecze poczuć ich ciężar, a także wykonać pamiątkowe zdjęcie. Organizator: Irena Kubik

 

DZIEŃ MATKI

Uczniowie kl. V pod kierunkiem p. Alicji Myśliwiec przygotowali dwuaktowy spektakl teatralny „Bal u Zeusa”, z którym wystąpili dla rodziców z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Impreza była bardzo uroczysta. Po zakończeniu przedstawienia uczniowie zaprosili rodziców na poczęstunek, a uczniowie świetnie bawili się przy dźwiękach greckiej muzyki.  W przygotowaniu imprezy pomogła uczniom wychowawczyni p. Jolanta Handziuk.

 

DZIEŃ DZIECKA I SPORTU

1.06.07 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka i Sportu. Dziewczęta kl. IV-VI wzięły udział w turnieju gry w ringo, a chłopcy w turnieju piłki nożnej halowej. Uczniowie klas młodszych oraz pozostali, którzy nie brali udziału w rozgrywkach, sprawdzali swoje możliwości na przygotowanych stanowiskach ćwiczeń: skoku w dal, rzutów do celu, skoków przez skakankę, żonglerki, strzałów na bramkę, a także mieli możliwość tworzenia prac plastycznych związanych z obchodzonym dniem. Nauczyciele czynnie włączyli się do pomocy przy organizacji rozgrywek. Organizator: Jolanta Handziuk

 

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ W RINGO

W dniu 13. 06. 2007r. w naszej szkole już po raz czwarty odbył się Międzyszkolny turniej gry w ringo. Celem turnieju było promowanie rekreacyjnych form aktywności ruchowej, zachęcanie uczniów do spędzania czasu na sportowo. W tym roku gośćmi zawodów byli uczniowie i ich opiekunowie z SP 1 z Rydułtów, SP 2 z Rydułtów oraz SP 2 z Pszowa. Mecze odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: klas IV, klas V i klas VI. W sumie rozegrano 18 meczów.:

Miejsca, jakie zajęli uczestnicy turnieju- kategoria kl. IV:

I miejsce - SP 3 Pszów (Aleksandra Friedrich, Maria Wośkowiak, Klaudia Lazar, Łukasz Jureczko, Mateusz Pardubicki, Arkadiusz Ryszka)

II miejsce - SP 2 Rydułtowy, III miejsce - SP 2 Pszów, IV miejsce - SP 1 Rydułtowy

kategoria kl. V:

I miejsce - SP 2 Rydułtowy

II miejsce - SP 3 Pszów (Natalia Szarowska, Monika Damiec, Agnieszka Pieczonka, Alicja Pietrzak, Arkadiusz Fojcik, Michał Jambor, Rafał Spandel)

III miejsce - SP 1 Rydułtowy

IV miejsce - SP 2 Pszów

- kategoria kl. VI:

I miejsce - SP 3 Pszów (Maria Mandera, Monika Grzenia, Karolina Jezusek, Jacek Szweda, Sebastian Margeciok, Dariusz Bober)

II miejsce - SP 2 Pszów , III miejsce - SP 1 Rydułtowy, IV miejsce - SP 2 Rydułtowy

Za udział w turnieju uczniowie otrzymali dyplomy, a także drobne upominki oraz poczęstunek. Organizator: Jolanta Handziuk

 

SZKOLNY FESTYN RODZINNY

16.06.07 r. sobota na boisku szkolnym odbył się festyn rodzinny. Obecni byli wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Przyszło wielu mieszkańców Krzyżkowic, a wśród nich rodzice ze swoimi najmłodszymi pociechami. Część artystyczną uczniów przygotowały p. Danuta Fojcik (zespół muzyczny, wokalny, instrumentalny) oraz p. Edyta Budnik zespół taneczny. Z kolei zabawy i rozgrywki sportowe prowadził Clown wraz z pomocnikami Kubusiem Puchatkiem i Tygryskiem (Agencja Artystyczno-Koncertowa „Coral”). Była również loteria fantowa z atrakcyjnymi głównymi nagrodami, jak: rower, odtwarzacz DVD, ponton, namiot, kaski rowerowe, za które serdecznie dziękujemy sponsorom:

Firma transportowa „JUBEX” p. Jóźwicki,

Ośrodek Szkolenia Kierowców „Ruch” p. Kozioł,

Komis samochodowy MERC  p. Paulus

Szkółka Drzew Ozdobnych p. Piszczan,

Henkel Polska S. A.

Firma doradczo-handlowa ARTU-BIL p. J. Szczęsny Wodzisław Śl.

Gośćmi festynu byli. Burmistrz Miasta Pszów – Marek Hawel, radni: Józef Szarowski, Mieczysław Jóźwicki, Bolesław Mojżesz.

Wszystkim, którzy włączyli się w organizację szkolnego festynu rodzinnego tj.: uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, ZGKiM, a także sponsorom Dyrektor Szkoły Aleksandra Hanc serdecznie dziękuje i zaprasza do wspólnej zabawy za rok.

 

PODSUMOWANIE KONKURSÓW

Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach różnych szczebli i otrzymywali liczne nagrody zarówno drużynowo jak i indywidualnie. Oto ich osiągnięcia:

- Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangurek” Jakub Janosz kl. II wyróżnienie – op. mgr Felicja Urbanek.

- Ogólnopolski Konkurs Języka Polskiego „Panda” Łukasz Jureczko kl. IV,  9 miejsce, Karolina Szymiczek kl. V,  13 miejsce –op. Alicja Myśliwiec.

- Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „English ACE” Aleksandra Jóźwicka kl. IV,  35 miejsce - wyróżnienie – op. Bogumiła Wała.

- Wojewódzki Konkurs Poezji Dziecięcej Małgorzata Mańka kl. III

I miejsce – op. Kazimiera Rupnik.

-  Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Dzieci w Unii Europejskiej”, Małgorzata Mańka kl. III wyróżnienie – op. Kazimiera Rupnik.

- Powiatowy Konkurs Plastyczny „Moje nie dla alkoholu i narkotyków” Mateusz Mańka kl. III,  II miejsce – op. Kazimiera Rupnik.

- Powiatowy Turniej Piłki Nożnej kl. IV-VI w składzie Dariusz Bober, Rafał Elsner, Arkadiusz Fojcik, Dariusz Kostera, Sebastian Margeciok, Rafał Spandel, Kamil Steuer, Jacek Szweda, Marcin Kowol, Dawid Wieczorek, Witold Wośkowiak II miejsce – op. Zbigniew Cieślik.

-  Rejonowy Przegląd Małych Form Teatralnych „Scenka” w Rybniku dzieci zespołu teatralnego kl. I-II w składzie Eliza Swoboda, Patrycja Siedlanowska, Monika Jarocka, Karolina Wieczorek, Nicola Kabut, Michalina Tulec, Seweryn Durczok, Kamil Adamczyk, Marek Ogerman, Marta Migacz, Angelika Szostek, II miejsce- op. mgr Felicja  Urbanek.

- Rejonowy Konkurs Plastyczny „Zwierzęta Bohaterami Lektur”  Agnieszka Jarosz kl. III,  I miejsce, a Małgorzata Mańka i Daria Brzezinka kl. III - wyróżnienia – op. Kazimiera Rupnik.

- Ogólnopolska Olimpiada Zdrowego Stylu Życia PCK Maria Mandera kl. VI, szczebel rejonowy III miejsce– op. mgr Jolanta Handziuk.

- Konkurs Ekologiczny połączonym z rajdem rowerowym z okazji Dnia Ziemi uczniowie kl. VI w składzie Maria Mandera, Karolina Jezusek, Monika Grzenia, Marcin Kowol, Marcin Janik, Arkadiusz Żyliński - I i II miejsce drużynowoop. mgr Irena Kubik i mgr Jolanta Handziuk.

-  Miejski Konkurs Plastyczny „Śląski Utoplec w podaniach i legendach”  Agnieszka Jarosz z kl. III – II miejsce, Marta Migacz kl. I, III miejsce     op.  Kazimiera Rupnik, mgr Bożena Friedrich.

- Miejski Konkurs Plastyczny „Wielkanocne Malowanie”
Magdalena Stokowy kl. I,  I miejsce- op. mgr Bożena Friedrich.

- Miejski Konkurs Plastyczny o tematyce strażackiej Małgorzata Mańka kl. III,  II miejsce – op. Kazimiera Rupnik.

- Miejski Konkurs Ortograficzny Agnieszka Jarosz kl. III- III miejsce op. Kazimiera Rupnik.

-Miejski Konkurs Recytatorski kl. I-III „Szkoła w Poezji Dziecięcej”   Eliza Swoboda kl. II -  I miejsce i udział w konkursie wojewódzkim – op. mgr Felicja Urbanek.

 

SZKOLNE WYCIECZKI

W okresie od maja do czerwca uczniowie naszej szkoły wyjechali na następujące wycieczki: kl. I Izba Tradycji  „Przy kominku” w Gliwicach wypiek chleba, Sztolnia w Wodzisławiu Śląskim,

Kl. II i III – Kopalnia Srebra, sztolnia „Czerwonego Pstrąga” w Tarnowskich Górach.

Kl. IV i V – Planetarium i ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Kl. VI – dwudniowa wycieczka do Zakopanego.

Wycieczki oprócz wypoczynku dostarczyły uczniom wielu wrażeń turystycznych wzbogacając wiedzę o pięknych zakątkach naszej ojczyzny.

 

LATO W MIEŚCIE 2007

W ramach akcji „Lato w mieście” zorganizowaliśmy dwie wycieczki.
We wtorek 26.06.2007 r
. najmłodsi uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Bożeny Friedrich, p. Felicji Urbanek i p. Anny Migacz, mimo ulewnego poranka, udali się na wycieczkę do Rud Raciborskich. Aura nam sprzyjała, gdyż szybko się wypogodziło. Główną atrakcją wycieczki był przejazd kolejką wąskotorową. W trakcie podróży kolejką dzieci mogły obserwować m. in. skaczące po drzewach wiewiórki, co na długo pozostanie w ich pamięci. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia lokomotywowni, gdzie  na chwilę poczuli się prawdziwymi kolejarzami. Na koniec dzieci upiekły na ognisku kiełbaski. W drodze powrotnej udaliśmy się do Mc Donalda, gdzie zjedliśmy pyszne lody.
W czwartek 28.06.2007 r. starsi uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli  dyr. Aleksandry Hanc, p. Zbigniewa Cieślika i  p. Alicji Myśliwiec wyjechali na wycieczkę do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. W ciągu dwóch godzin skorzystaliśmy ze wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie obiektu. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie, fala wodna i kąpiel w solance, która na pewno wzmocniła drogi oddechowe naszej młodzieży. Później nasze „głodomory” obległy miejscowy bufet. Po godzinnym biesiadowaniu zadowoleni, zrelaksowani i z pełnymi brzuszkami wróciliśmy do Pszowa.