Przedszkole nr 3 w Pszowie

 

Nawigacja

    "KRASNALE" "LISKI" "BYSTRZAKI" "SÓWKI" "ODKRYWCY" "SKRZATY" 2021-2022 2021-2022 2021-2022 2021-2022 2021-2022 2021-2022 2020-2021 2020-2021 2020-2021 2020-2021 2020-2021 2019-2020 2019-2020 2019-2020 2019-2020 2019-2020

    Grupy przedszkolne

    2019-2020

     

                    

    WITA GRUPA 4  – LATKÓW

     

    Drodzy Rodzice!

    W związku z zaistniałą sytuacją musimy działać wspólnie. Wiemy, że razem możemy sprawić, że czas przerwy od zajęć przedszkolnych nie będzie zmarnowany. Zachęcamy do kontynuacji tematyki zajęć, ktore byłyby realizowane w przedszkolu. Propozycje do realizacji dla chętnych znajdziecie Państw poniżej.

     

    Drodzy Rodzice

    WAKACJE

    Te ostatni dni  zajęć w tym roku przedszkolnym miały nam upłynąć  na rozmowach o wakacjach: ale, z Waszą pomocą będziemy zastanawiać się, gdzie można pojechać, jak być bezpiecznym podczas wyjazdów wakacyjnych . Będziemy słuchać drugiej części Letnich opowieści Małgorzaty Szczęsnej – opowiadań: Echo w Tatrach, Zabawy w wodzie, Na plaży, Na zamku oraz Listy i pocztówki. Będziemy bawić się przy piosenkach . Zastanawiać się, jakimi środkami transportu można podróżować w trakcie wakacji, bawić się w przygotowywanie rzeczy i pakowanie walizki. Przedszkolaki  będą mogły brać udział w różnych zajęciach związanych z górami, rzekami, jeziorami i morzami. Będą  bawiły się w echo, szukały przedmiotów w wodzie z zawiązanymi oczami. Zastanawiać się, co można znaleźć w lesie, a co w parku. Dzieci będą mogły dowiedzieć się, co zrobić, gdyby się zgubiły podczas wyjazdu, i uczyć się bezpiecznie posługiwać swoimi danymi (imię, nazwisko, imiona rodziców, adres). Będziemy też mówić o ostrożności w kontaktach z obcymi zwierzętami i podczas aktywności nad wodą. Rozmawiać o tym, czym są pocztówki i w jaki sposób się je wysyła – trzeba napisać adres, nakleić znaczek i wrzucić do skrzynki. Dzieci  mogą w domu ćwiczyć i rozpoznawać zapis swojego  imiona(własnego , rodzeństwa, rodziców). Każdy z przedszkolaków otrzyma dyplom i książkę.

    DLA CHĘTNYCH PROPONUJE

    TEMAT TYGODNIA: WAKACJE

    WTOREK 30.06.2020r.

    Czym podróżujemy na wakacje?

     

    1.Zabawa  do piosenki z pokazywaniem „Oto morze Bałtyckie jest”   YouTube  https://youtu.be/W8IWJinM0Ic

     

    2.„Pojazdy” – oglądanie pojazdów

    You Tube  https://youtu.be/Mss394U8tJg

     

    3.„Czym możemy podróżować na wakacje?” – swobodne wypowiedzi dziecka– wdrażanie do wielozdaniowych wypowiedzi na określony temat.

     

    4 .„Podróże małe i duże”-

    You Tube  https://youtu.be/bugTfGPzJ4

     

    5.„Czym chciałbyś podróżować?” malowanie farbami.

    6.„Jedzie pociąg z daleka” – zabawa śpiewno-ruchowa

    You Tube  https://youtu.be/PjUopo-DJio

     

    7. „W zdrowym ciele zdrowy duch” – zabawy ruchowe 

      You Tube  https://youtu.be/I-P0PfiZp9E

     

    8.Bezpieczna zabawa w wodzie 

    You Tube https://youtu.be/Ui-ndYWcThA

     

    WESOŁYCH WAKACJI!!!!!!!!!

    Propozycja na jutro

    PONIEDZIAŁEK  29.06.2020.

    1. „Niech żyją wakacje”- dowolny taniec do piosenki, śpiewanie z podkładem.

    https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY

    2. „Kic, kic”- zabawa ruchowa z przeliczaniem. RODZIC mówi dziecku, że zamienia je w zajączka. Będzie skakał po kolorowej, letniej łące. Dziecko robi tyle skoków, ile razy Rodzic klaśnie.  Skacząc liczy, a Rodzic sprawdza poprawność. Przeliczamy w dostępnym dziecku zakresie.

    3. „Żegnamy przyjaciół”- słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie tekstu „Walizka” P. Wilczyńskiego.

    Po wysłuchaniu opowiadania proszę krótko porozmawiać z dzieckiem na temat tekstu. Następnie otwieramy Kartę Pracy, str,52. Dziecko ogląda ilustracje i opowiada, czym będzie podróżować podczas wakacji.

    4. „Mój dyplom czterolatka”- Wyprawka, str.57. Bardzo proszę RODZICÓW o wypisanie danych dziecka i wręczenie dyplomu.

    5. „Wakacje za pasem”- rozmowa na temat minionego roku szkolnego. Dziecko przypomina, co najbardziej podobało mu się w ciągu całego roku.

    6. „Zaszyfrowana wiadomość od pani Iwony i pani Edyty”-

    Na wakacje życzymy Wam:

    7. „Zrobię pamiątkę dla kolegi lub koleżanki”- nawlekanie koralików na sznurek, robienie korali lub bransoletki.

    8. Zajęcia rozwijające- „Co zabiorę na wakacje”- lepienie z plasteliny zabawek wakacyjnych.

    PIĄTEK  26.06.2020

    1. „Pizza”- masaż na dobry humor.

     https://www.youtube.com/watch?v=mf9j8MEdz3Q

    2. „Jazda samochodem”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dziecko trzyma przed sobą obręcz gimnastyczną, tak jakby miało kierownicę. Porusza się swobodnie po pokoju. Gdy skręca w prawo, obraca „kierownicę” lekko w prawo, gdy skręca w lewo- obraca obręcz w lewo. RODZIC trzyma w ręku czerwoną i zieloną kartkę. Gdy w górze jest zielona kartka- dziecko porusza się naprzód, gdy w górze jest kartka koloru czerwonego „samochody” się zatrzymują.

    3. „Pakujemy walizki”- zabawa dydaktyczna. RODZIC przygotowuje walizkę i mówi dziecku, że będą się pakować. Najpierw wkładają do walizki UBRANIA- dziecko wymienia, jaki ubrania trzeba zapakować. Potem pakujemy PRZYBORY TOALETOWE- dziecko znów wymienia, co zabierze. Następnie pakujemy RZECZY DO PŁYWANIA- dziecko wymienia, co spakuje. Kolejno pakujemy ULUBIONE ZABAWKI I KSIĄŻKI- znowu dziecko wymienia. Gdy wszystko jest „spakowane” zamykamy walizkę. RODZIC włącza piosenkę „Niech żyją wakacje” i z walizką w ręku dziecko rusza w takt muzyki.

    https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY

    4. „Będę o was pamiętać”- rozmowa na temat powodów wysyłania listów i kart pocztowych na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania „Letnie opowieści- listy i pocztówki” M. Szczęsny.

    Właśnie siedzę na balkonie. Mama położyła na podłodze koc, przyniosła zabawki, poduszki. Bawię się dobrze, choć tęsknię za moimi koleżankami i kolegami z przedszkola. Słyszę szczekanie psa i patrzę na dół.

    -Mamo idzie do nas pan listonosz. Czy mogę zejść i zapytać, czy ma coś dla nas?

    -Choć Aduniu, pójdziemy razem.

    Za chwilę wracamy z kupką listów, kartek, ulotek reklamowych, druków. Przeglądam kolorowe widokówki, odwracam je i widzę znajome litery: A…D…A

    -Mamo ta karta jest do mnie, i ta też, i ta. Nawet list jest do mnie!

    Idę ze swoją korespondencją na balkon. Rozkładam ją na kocu i liczę, ile mam pocztówek: 1…2…3…4 i list. To ile razem? Pięć!

    Najpierw biorę list. Po drugiej stronie karty, na trójkątnej klapie jest napisane: KA…RO…LI…NA. Czytam jeszcze raz. Te literki przecież znam, a nie mogę ich złożyć. Czytam szybciej początek i już wiem. Ten list napisała Karolina.

    -Mamusiu! Karolina przysłała mi swoje zdjęcie, jak pływa w dmuchanym różowym kółku- flamingu!

    - wołam do mamy po otwarciu listu.

    Razem z mamą próbujemy odszyfrować rysunki, które narysowała na kartce. Co chciała mi przekazać?

    -Tu widać dwie dziewczynki pływające w basenie, a wokół nich serduszka. Już wiem, pewnie chciałaby, abyśmy poszły razem do parku wodnego, i że bardzo mnie lubi!- domyślam się!

    -Pójdziemy tam razem, mamo proszę!

    -Dobrze, już dobrze córeczko!- mówi mama, a ja mocno ją ściskam za szyję.

    -Doskonale radzisz sobie z czytaniem swojej poczty.

    Mama idzie do kuchni, a ja rozszyfrowuję dalej.

    Czytam od kogo jest widokówka ze zdjęciem gór: K…U…B…A. To łatwe: Kuba. Narysował dziewczynkę w zielonej czapce i chłopca z opaską na jednym oku. Już wiem- z Kubusiem zawsze bawiłam się w Piotrusia Pana. Pewnie tęskni za mną (w rogu narysował czerwone serce) i wspomina naszą zabawę.

    Pocztówka z widokiem morza jest od: A…G…A- oczywiście , od Agi. Agnieszka mówiła mi, że jedzie nad morze. Narysowała huśtawki i zjeżdżalnię. Często razem bawiłyśmy się na placyku. Napisała też jakieś cyfry w serduszku. To pewnie numer telefonu jej rodziców. Poproszę mamę i do niej zadzwonię.

    Biorę do ręki kartę z rysunkiem psa na hulajnodze i już wiem, od kogo ona jest. Odwracam i czytam: K…A…C…P…E…R. Tak, zgadłam- od Kacpra. On uwielbia jeździć na hulajnodze i się wygłupiać. Po drugiej stronie narysował: niebieskie fale, żaglówkę z sercem na maszcie i chłopca. Już wiem, pewnie pływał łódką.

    Ostatnia widokówka przedstawia las i domek. Odwracam i czytam: K…A…M…I…L…A. To od Kamili! Na tej stronie są cztery małe rysunki w kwadracikach: grzyby, wiewiórka, poziomki, serce. Już wiem, co to znaczy.

    Mamusiu napisali do mnie Karolina, Aga, Kuba, Kacper, Kamila. Wszyscy mnie lubią i tęsknią za mną!

    -Teraz już wiem, jak przyjemnie jest dostawać listy i pocztówki.

    -Wiem! Teraz biorę kredki i odpisuję im. Na pewno często użyję czerwonego koloru.

     

    RODZIC zadaje dziecku pytania do tekstu, np. kogo zauważyła Ada, gdy bawiła się na balkonie; co on przyniósł; od kogo Ada dostała list, a od kogo pocztówki; co pisały do niej dzieci; w jaki sposób pisały dzieci; po co piszemy listy i kartki; w jaki jeszcze sposób można do siebie pisać; czy kiedyś dostałeś list lub pocztówkę?

    5. „Wakacyjna pocztówka”- praca z Wyprawką, nr 56

    6. „Niech żyją wakacje”- dowolny taniec do piosenki.

    https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY

    7. Zajęcia rozwijające- „Ile kroków jest do…” przeliczanie kroków w trakcie zabawy.

    8. „Kolorowanka z niespodzianką”- kolorowanie ilustracji. Po zakończonej pracy RODZIC czyta dziecku liścik ze środka pracy.

    Lub „Wakacyjne puzzle”- układanie puzzli z dowolnej pociętej  kartki pocztowej.

    CZWARTEK 25.06.2020.

    Gdzie woda jest słodka, a gdzie słona?

    1. „Skarby w wodzie”- zabawa sensoryczna. RODZIC przygotowuje miskę z wodą, do której wkłada różne przedmioty, które można znaleźć w wodzie np. muszle, patyki, kamienie, kora itp. Dziecko z zawiązanymi chustką oczami, wkłada ręce do miski i dotyka znajdujących się tam przedmiotów. Wyjmuje napotkany przedmiot i stara się powiedzieć, co trzyma w ręku.

    2. „Rzeka i drzewa”- zabawa ruchowa. RODZIC rozstawia krzesła (imitujące drzewa). Dziecko – „rzeka”- porusza się między drzewami nie dotykając ich. Naśladuje szum płynącej rzeki ( sz, sz,sz). Płynie raz wolniej, raz szybciej.

    3. „Gdzie woda jest słodka, a gdzie słona?”-  Rozmowa na temat rodzajów wód na podstawie filmiku, opowiadania i doświadczeń dzieci. https://www.youtube.com/watch?v=0rVHgxq3a_0

    „Letnie opowieści- zabawy w wodzie” M. Szczęsna

    Znów jestem na Mazurach nad jeziorem u kuzynów- Roberta i Kasi. Może pamiętacie, że bawię się tu z grupą chłopaków: Maksem, Leonem, Klaudiuszem, Dawidem. Obudziłem się, leżę i myślę, co będziemy dziś robić…

    -Ada, ty śpiochu! Wstawaj- krzyczy Maks, pukając w szybę tuż nad moim łóżkiem.

    -Już idę! Mówię, uchylając okno. Przed moją przyczepą stoi cała nasza ekipa.

    -Idziemy nad jezioro- mówi Leon, trzymając w ręku wiadro.

    -Co będziemy robić?- pytam.

    -Zobaczysz.

    Schodzimy na pomost, gdzie Robert, Paweł i pan Rysiek szykują wędki. Chłopaki podwijają wysoko spodnie i wchodzą do wody. Odgarniają piasek i pokazują mi coś szarego. To glina, którą wyciągamy z wody i wrzucamy do wiadra. Siadamy na pomoście i robimy z niej różne rzeczy- kubeczki, serca, wałki, które ozdabiamy kolorowymi kamykami. Zanosimy nasze wyroby i kładziemy wokół ogniska, by wysuszyły się i wypaliły.

    -A teraz robimy kule z gliny i zobaczymy, kto rzuci najdalej!- woła Maks. Robimy stosy kul i rzucamy.

    -Najdalej rzucił Klaudiusz i Maks- oceniają panowie z wędkami.

    -A teraz wskakujemy do wody- chłopaki zdejmują spodnie i bluzki i w kąpielówkach wchodzą do wody.

    -Nie chlapcie!- wołam przecierając oczy. Powoli wchodzę do wody, a chłopaki ze wszystkich stron nacierają na mnie i obiema rękami rozchlapują wodę.

    Wtedy potykam się o kamień, przewracam. Robert szybko podbiega, bierze mnie na ręce i grozi chłopakom.

    -Ech, ech, ech- kaszlę, bo woda dostała mi się do gardła.

    -Ta woda wcale nie jest słodka, ona nie ma smaku- mówię zdziwiona.

    -Tak mówi się na wodę, która jest w jeziorach, stawach i rzekach. Tylko taką wodę mogą pić zwierzęta- tłumaczy mi Paweł.

    -A słona?

    -Słona jest w oceanach i morzach- dodaje pan Rysiek.

    -Tak, to prawda, bo jak fala przewróciła mnie, zachłysnęłam się wodą morską i aż drapało mnie w gardle od soli, a oczy mama obmywała mi wodą z butelki.

    -Ada, czy ty musisz się ciągle przewracać i próbować, jaka jest woda?- śmieją się chłopaki. Jeszcze długo bawimy się w wodzie. Pływamy po brzegu w rękawkach, na dmuchanych kółkach, deskach. Obserwujemy pływającą ławicę maleńkich rybek i rodzinę Łabędzi. Nosimy piasek i wodę do piaskownicy, która jest tuż przy brzegu. Próbujemy puszczać kaczki na wodzie, ale nie wychodzi nam to jeszcze.

    Po obiedzie robimy małe łódeczki z połówki orzecha. Wkładamy do środka trochę gliny i wbijamy w nią wykałaczkę z nabitym na nią liściem. Kładziemy się na brzuchu na pomoście, spuszczamy łódki na wodę i dmuchamy, aby popłynęły daleko.

    -Moja najdalej!- woła Maks.

    -Nie dmuchajcie tak mocno, bo moja łódka chwieje się i zaraz się przewróci- mówię zdenerwowana. 

    -Tak, jak ty dziś rano, przewróci się i zachłyśnie słodką wodą- śmieją się chłopaki.

    Wieczorem dorośli siadają przy ognisku. Na grillu robią kolację: pieką mięsa, kiełbaski, zapiekanki, warzywa posypane przyprawami. Palce lizać!

    -Ada nie jedz tyle, bo nie będziesz miała siły biegać i przegrasz- mówi Leon, wkładając do buzi kolejną kiełbasę.

    -Jeden, dwa, trzy- liczy Maks, bo już bawimy się w chowanego. Teraz, gdy jest ciemniej, łatwiej się schować.

    -Dziesięć! Szukam!

    Siedzę cicho, schowana za najbliższym drzewem i szukam okazji, żeby wyskoczyć i się zaklepać. Myślę, co jutro będziemy robić…

    Po przeczytaniu opowiadania RODZIC zadaje dziecku pytania, np. Dokąd pojechała Ada; co tam robiła; co się stało, gdy chłopaki ochlapali Adę. Na wodę, która jest w jeziorze, mówimy, że jest słodka. Gdzie jeszcze jest słodka woda; gdzie jest słona woda; dlaczego jest słona; jaka woda jest w kałużach; w co jeszcze bawiły się dzieci na Mazurach, w co ty się bawisz, gdy jesteś nad wodą; o czym należy pamiętać, gdy bawimy się w wodzie?

    4. „W wodzie”- kolorowanie ilustracji lub rysowanie kredkami.

    5. „Boogie Woogie”- zabawa ruchowa do piosenki.

     https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w  

    6. „Gdzie można to znaleźć?”- praca z Kartą Pracy str.50.

    7. „Niech żyją wakacje”- dowolny taniec do piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY

     

    8. Zajęcia rozwijające- układanie rytmów z użyciem naturalnych przedmiotów: patyczków, łusek, szyszek, liści, muszki, kamyków.

     

    ŚRODA 24.06.2020r.

    Co zrobię, gdy się zgubię?

    1.SPOTKANIE Z PRZEDSZKOLAKAMI- wręczanie książek i dyplomów w przedszkolu zgodnie z zasadami BHP.

    2.„Morskie party” - zabawa ruchowa z piosenką You Tube https://youtu.be/LKSsreR4VkY

    3.Letnie opowieści – na plaży – wdrażanie do uważnego słuchania, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą przytrafić się podczas wakacji i sposobów radzenia sobie z nimi.

                  Jest lato, gorąco, a my jesteśmy na plaży. My, to znaczy moi rodzice, brat, siostra i ja Ada. Rozkładamy się nad samą wodą. Tata i ja robimy piękny zamek z piasku – z fosą, mostem zwodzonym i czterema wieżami. Mateusz i Karinka grają w piłkę plażową. Później biorą materac i idą do wody. Leżą na brzuchu i ruszają rękami w wodzie, by odpłynąć od brzegu. Mama, mimo że zaangażowana jest w treść czytanej książki, nagle zrywa się i krzyczy. My z tatą wstajemy i patrzymy, jak materac z Matim i Karinką szybko się oddala. Ratownik też to zauważa i głośno gwiżdże. Moje rodzeństwo odwraca się, zawraca materac i płynie już w naszym kierunku. – Patrzyliśmy w tę stronę, w którą płynęliśmy. Gdy usłyszeliśmy gwizdek i odwróciliśmy się, byliśmy zdziwieni, że jesteśmy tak daleko – tłumaczy się Mateusz. – Nie przypuszczaliśmy, że tak szybko oddalimy się od brzegu – mówi zdyszana Karinka. Kładą się na kocach, a ja bawię się zamkiem z piasku. Podchodzą do mnie dzieci, których rodzice leżą koło nas. – Jaki piękny zamek! Możemy się z tobą pobawić? Kiwam głową. Najstarsza dziewczynka – Kaja, przynosi wodę w wiaderku i dolewa do fosy. Wtedy chłopcy – Dominik i Alek, kładą patyki. Obserwujemy, jak płyną. Woda wsiąka w piasek, patyki nieruchomieją. Po chwili zabawy dzieci podchodzą do swoich rodziców. Kaja bierze pieniądze i cała trójka idzie kupić lody. Lodziarz oddala się, więc dzieci podbiegają do niego. Z lodami w dłoni rozglądają się dookoła. Kaja przeciera dłonią oczy, pewnie płacze. Bierze Dominika i Alka za dłonie. Nie wie, w którą stronę iść, ale trzyma mocno chłopców, by nie zgubili się w tym tłumie ludzi, koców, materacy. – Mamo, te dzieci, z którymi się bawiłam, zgubiły się. Nie wiedzą, w którą stronę wrócić do rodziców – pokazuję dłonią miejsce, w którym stoją. Mama szybko rusza na pomoc. W kilku susach pokonuje odległość do dzieci. Przykuca, coś mówi, uśmiecha się i wskazuje dłonią nasze stanowisko. Ja z daleka macham do nich ręką. Kaja rozchmurza się i pewnie idzie do rodziców. N. zadaje dzieciom pytania: Dokąd wyjechała Ada z rodziną? W co bawiły się dzieci? Co się stało, gdy Mateusz i Karinka pływali na materacu? Co zrobili, gdy usłyszeli gwizdek ratownika? Kto podszedł do Ady, aby pobawić się zamkiem z piasku? Co się stało, gdy dzieci poszły kupić lody? Co trzeba zrobić, gdy zauważymy, że zgubiliśmy się na plaży? Co powinniśmy powiedzieć ratownikowi? Czy kiedyś byliście w podobnej sytuacji? Dzieci przypominają sobie swój adres zamieszkania.

    4.„Wakacje nad morzem” – praca z KP2.51.(książka str.51) Dzieci opowiadają, co przedstawiają ilustracje. Odnajdują na nich takie same elementy.

     

    5. „Oto morze Bałtyckie jest” – piosenka z pokazywaniem.   You Tube  https://youtu.be/W8IWJinM0Ic

     

    6.Zajęcia o emocjach – przerażenie związane ze zgubieniem się. Zagubiona córka – słuchanie wierszyka i rozmowa na jego temat, Dominika Niemiec

     Wybraliśmy się z mamą i tatą na wyjątkową wycieczkę. Zwiedzamy krakowską starówkę, ale zaraz, chwileczkę... Tata tuż obok mnie robił zdjęcia. Mama szukała pamiątek w sklepiku. Ja przyglądałam się kamienicom, a jest ich tu chyba ze sto, bez liku. I nagle rozglądam się wokół, na plecach mam gęsią skórkę, bo moi cudowni rodzice zgubili własną córkę. Albo ja się zgubiłam, właściwie już nie wiem sama. Jestem naprawdę przerażona. Ratunku! Gdzie jest mama? Co robić? Strach mnie obleciał... Tętno mi przyśpieszyło. Uwierzcie mi, w tym momencie do śmiechu mi wcale nie było. Stanęłam w miejscu i stoję, stoję, stoję i czekam. Proszę, niech rodzice mnie znajdą... Już będę się pilnować, przyrzekam! I nagle z ulgą zauważam, że biegnie do mnie mama, a tata już mi przypomina: Nie odchodź nigdzie sama!

     N. rozmawia z dziećmi na temat wiersza: Gdzie wybrała się dziewczynka z rodzicami? Co przydarzyło się dziewczynce? Jak się czuła dziewczynka, gdy się zgubiła? Co poczuła dziewczynka, gdy odnaleźli ją rodzice? Jak powinniście się zachować, gdy się gdzieś zgubicie? Jak myślicie, czy czulibyście się podobnie, gdybyście zgubili swoich rodziców?

     – Ćwiczenie z księgą emocji. „Zagubione dzieci”

     Dzieci układają historyjkę obrazkową pasującą do treści opowiadania. Opowiadają, co się po kolei wydarzyło.

    7.„Lato” – malowanie kulkami z waty przy muzyce A.Vivaldi Lato   

    You Tube  https://youtu.be/hGV-MRdcQOE 

     

    8.Zajęcia  rozwijające–  zabawa:. „Co mam zrobić z butelką?”

    RODZIC  wspiera dziecko, doskonaląc jego umiejętności matematyczne poprzez zabawę: Dziecko siedzi przy brzegu stolika, na którym stoi butelka i leży serwetka. Serwetka jest na środku.

    RODZIC zadaje dziecku pytania: Czy ta butelka jest pusta, czy pełna? Co jest cięższe: butelka, czy serwetka? (dziecko wskazuje) Co jest lżejsze? (dziecko wskazuje)

     RODZIC podnosi do góry butelkę: Co mam zrobić z butelką, by postawić ją na serwetce? Podnieść ją wyżej, czy opuścić niżej?

     RODZIC stawia butelkę na stoliku, ale nie na serwetce. Mam butelkę przesunąć bliżej ciebie, czy dalej od ciebie? W prawo czy w lewo?

    RODZIC zadaje kolejne pytania w taki sposób, by doprowadzić butelkę do serwetki i postawić ją na niej.

     

     

    WTOREK 23.06.2020r.

    „DZIEŃ OJCA”

     

    1.„Skaczące piłeczki– zabawa ruchowa z piosenką.

     You Tube     https://youtu.be/R72gkEcADgE

    2.„Życzenia na Dzień Taty” bajka po polsku- wypowiadanie się dziecka na temat spędzania czasu z tatą,( co najbardziej lubię robić z tatą) 

    You Tube https://kXT48OLPucU

     

    3.„Kocham Cię Tato!!!”- nauka  piosenki.                                       You Tube  https://youtu.be//tkvq0rjrLtw

     

    4.„Prezent dla Taty”- wykonanie dowolnego upominku dla taty z wykorzystaniem różnych dostępnych materiałów.

    5.„ Maszynista zuch”  – zabawa ruchowa z całą rodziną.

    You Tube   https://youtu.be/i76CIBnx2Ik

    6.Zajęcia rozwijające –  „Moja rodzina”- rysowanie kredkami, podpisanie osób na obrazku, policzenie ile osób jest w rodzinie.

     

    7. „  Daj mi rękę tato”–  dowolny taniec z grzechotkami do piosenki. You Tube https://youtu.be/ZxgFEtsfIBs

    8.Wspólne spędzanie czasu z rodzicami (wspólne zabawy, celebrowanie posiłków, itp.)

     

     

    PONIEDZIAŁEK 22.06.2020r.

    „Jadę w góry!!!”

    1.„Skaczące piłeczki” zabawa ruchowa z piosenką. You Tube

    https://youtu.be/R72gkEcADgE

    2.„Wysoko, nisko” – zabawa ruchowa z piłką. Podrzucanie piłki: parę razy wysoko i parę razy nisko. (można powtórzyć kilka razy.

    3. „Jadę w góry, góry, góry!” – rozmowa na temat  górskich krajobrazów  na podstawie doświadczeń dzieci, opowiadania Małgorzaty Szczęsny Letnie opowieści – echo w Tatrach. Byliście kiedyś w Zakopanem, tam gdzie są najwyższe nasze góry? Właśnie tam jedziemy całą rodzinką! Dojeżdżamy już na Jaszczurówkę do przyjaciół rodziców – Bogusi i Janusza. (Zawsze się zastanawiałam, czy kiedyś mieszkały tam jaszczurki?) Jest wieczór i się ściemnia. Gospodarze otwierają bramę, a ich syn – Kamil, już biegnie, by nas przywitać. – Witojcie, witojcie – wita nas Janusz po góralsku. Bogusia i mama jak zwykle ściskają się ze łzami w oczach. Rozlokowujemy się i jemy kolację w ich przytulnej kuchni. Po posiłku my z Kamilem idziemy do jego pokoju i gramy w gry planszowe, a rodzice długo rozmawiają. Rano szeroko otwieramy okno i podziwiamy widok gór. Przed nami Nosal i Giewont z krzyżem na szczycie. Mimo że jest lato, na wierzchołku Giewontu widać śnieg. My z  mamą nie wytrzymujemy i już śpiewamy. Pomóżcie nam: Biegnie do Nosala, słońce ją przypala. Siadła na Giewoncie, tam też piecze słońce. – Jak widać, nie całkiem udało się przegnać zimę! – mówi Karinka. Janusz proponuje wycieczkę. Zatrzymujemy się w miejscu, skąd możemy oglądać, jak na dłoni, całe Zakopane. Stąd wydaje się takie malutkie. Jedziemy dalej. Następny nasz przystanek to duży parking. – Co będziemy teraz robić? – Idziemy do Morskiego Oka – wyjaśnia ciocia Bogusia. – Czeka nas długi spacer. Droga chwilami jest trudna i z radością widzimy, że zbliżamy się do celu. Widok jest wspaniały. Staję na dużym kamieniu, z ciupagą w ręku, w góralskim kapeluszu z piórkiem i muszelkami. Rozpoczyna się sesja zdjęciowa! Wszyscy pstrykają mi zdjęcia. Czuję się jak gwiazda filmowa. – Chciałabym jeszcze przejść się wokół jeziorka! – mówi mama i patrzy w stronę ścieżki wyłożonej kamieniami. – Mamo, nie mamy siły, chodźmy na naleśniki do baru – prosi Mateusz. – Ja przejdę się z mamą! Zamówcie dla mnie z serem i czekoladą! – staję koło mamy. – Tylko uważajcie, bo często niedźwiedzie schodzą z gór! – przestrzega wujek. Nikogo nie ma na ścieżce, tylko my. Nagle słyszymy: uuuuu, uuuu. Przyspieszamy kroku, prawie biegniemy. – Uuuuu, Uuuuu, Uuuuuuu – głos rozlega się coraz głośniej i dobiega do nas ze wszystkich stron. Stajemy przerażone! – Uuuuuu – ten głos rozlega się teraz bardzo blisko nas! Nagle zza krzewu jałowca wybiega w naszym kierunku…. roześmiany wujek Janusz. – Janusz! – dobiega do nas Bogusia. – To wcale nie jest śmieszne! Bardzo przestraszyłeś dziewczyny. Gdy dociera do nas, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa, wybuchamy śmiechem. – Wujku, jak to zrobiłeś, że głos dochodził do nas ze wszystkich stron – pytam, rozglądając się. – To echo! Gdy ryknąłem „uuu”, dźwięk mojego głosu odbił się od ścian lasów, górskich zboczy, skał i powrócił do nas.– Chodźmy lepiej na te naleśniki – mówi zdecydowanym głosem ciocia Bogusia. Jest jeszcze trochę zdenerwowana na wujka za ten żart.

     Po wysłuchaniu opowiadania RODZIC zadaje dziecku pytania: Dokąd pojechała Ada z rodziną? Narysujcie w powietrzu, jak wyglądają pagórki, wyższe wzniesienia, wysokie góry. Jakie góry zobaczyli przez okno rankiem? Dokąd pojechali na wycieczkę? Co chciała zrobić mama, gdy zobaczyła jezioro? Jaki dźwięk Ada usłyszała na ścieżce? Kto to był? Co należy zrobić, gdy usłyszy się dziwny dźwięk lub zobaczy dzikie zwierzę? Rozmowa na temat bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami w czasie wakacji.

    4.„Moje góry”- tworzenie własnego pejzażu górskiego z wykorzystaniem różnych materiałów (wycinki z gazet, widokówki, dorysowanie, malowanie itp.)

    5.Zabawy umuzykalniające. „ W góry”–  zabawa ruchowa z pokazywaniem  do piosenki.

    You Tube https://youtu.be/FDY3HNRUaeE

     

    6.Gra na instrumentach dostępnych w domu(lub wykorzystanie sprzętu kuchennego) do piosenki „W góry”

    7.„Zabawa w echo” – zabawa dźwiękonaśladowcza. RODZIC wypowiada poszczególne słowa: echo, góry woda, Tatry, a dziecko wypowiada te słowa coraz ciszej – od krzyku do szeptu.

    8.„Moja grupa przedszkolna jest jak…” – zabawa słowna.                                                                                                                         Dziecko siedzi na dywanie lub kanapie  RODZIC  zadaje dziecku pytania i wspiera  dziecko w kończeniu zdań: W przedszkolu najbardziej podobało mi się…  Gdy wychodziliśmy do ogrodu przedszkolnego, to…  Najciekawsza nasza wycieczka…  Dzięki eksperymentom (np. WULKAN) dowiedziałem/am się o…  Pamiętam, że aby dbać o bezpieczeństwo nie można…  Najbardziej lubiłem/łam, gdy na rytmice… Najbardziej lubiłem/łam słuchać opowiadania o…   Najbardziej lubiłem/am, gdy w przedszkolu…  Moje koleżanki z grupy są… Moi koledzy z grupy są….

    9.Zajęcia rozwijającezabawę z farbami . RODZIC proponuje dziecku zabawę z farbami – „ Co przypomina ci ta plama”– dziecko zagina kartkę, w zagięciu umieszcza trochę farby, zagina kartkę ponownie, ściskają ją i rozkłada. Palcem rozciera plamę, aby otrzymać to, co sobie wyobraziły.

     

    TEMAT TYGODNIA:  LATO.

     W tym tygodniu rozmawiać będziemy o lecie. Słuchać pierwszej części Letnich opowieści Małgorzaty Szczęsnej – opowiadań Rośliny na mojej działce, Burza na Mazurach, Tęcza nad morzem, Zwariowana pogoda i W ogrodzie botanicznym. Rozmawiać będziemy o cechach charakterystycznych lata: letnich zapachach (słońca, rześkiego powietrza i letniego deszczu), kwiatach, owocach (poziomkach, czereśniach, wiśniach, malinach, gruszkach), młodych zwierzątkach, wakacjach, dłuższych wyjazdach z rodzicami. Poznawać wybrane gatunki roślin rosnących w Polsce: kwiat i liść lipy, liść brzozy brodawkowatej, kwiat i liść akacji, liść i owoc maliny, liść i owoc aronii, igły i owoc jałowca, liście mięty, babka lancetowata, mniszek lekarski. Rozmawiać o tym, do czego mogą się przydać. Dzieci mają się dowiedzieć, że dotykając i używając roślin, należy zachować ostrożność, i że nie wolno dotykać tych nieznanych. Poszukiwać też roślin leczniczych w okolicach domu.                               Warto uczyć dzieci zastosowania różnych ziół. Nawet w malutkim mieszkaniu można postawić doniczki i zasiać ziarna wybranych roślin. Waszego syna lub córkę pewnie zaciekawi obserwacja małych roślinek, które powoli wychodzą z ziemi, a następnie rosną. Wiedząc, że dana potrawa jest przyprawiona ziołami „z własnego ogródka”, chętniej będzie próbować nowych smaków. Suszonymi ziołami czy kwiatami można też udekorować ozdobne mydełko. Aby je zrobić, należy rozpuścić 75 g żelatyny w 250 ml gotowanej wody, dodać 250 ml płynu do kąpieli, 1,5 łyżki soli i szczyptę cukru, a następnie wymieszać. Do silikonowych foremek na babeczki trzeba wsypać suszone zioła czy kwiaty i wlać przygotowaną masę, a następnie zostawić do zastygnięcia.                                                                                 W tym tygodniu przedszkolaki będą też zachęcane do obserwowania pogody. Wybierania ubrania odpowiedniego do pogody. Poznawać sposoby bezpiecznego zachowania w trudnych sytuacjach (silne słońce, burza). Dzieci dowiedzą się, jak powstają pewne zjawiska atmosferyczne i jakie mogą być ich skutki – mówiliśmy o suszy, powodzi, bardzo silnym wietrze oraz o tęczy. Za pomocą wierszyka o żółwiku chcemy, aby dziecko  zapamiętało kolejność kolorów tęczy od góry do dołu. Rysować będziemy obrazki w kolorach tęczy, mieszać barwy, uczyć się odróżniać kolory ciepłe od zimnych i robić „tęczowy eksperyment” – obserwować małe tęcze w wodzie wlanej do oleju. Dzieci zapoznają się z pracą artysty: malarza, rzeźbiarza, poety, muzyka.

    DLA CHĘTNYCH PROPONUJEMY:

    19.06.2020.

    W pięknym ogrodzie

    1. „Rzeźby’- zabawa integracyjna. Dziecko porusza się w rytmie wyklaskiwanym przez rodzica. Kiedy RODZIC przestaje klaskać dziecko zatrzymuje się i układa ze swojego ciała rzeźbę. Zabawę powtarzamy kilka razy, za każdym razem dziecko przyjmuje inną pozę.

    2.”Bajkowa gimnastyka”- zabawa ruchowa. RODZIC mówi: jesteś drewnianym ludzikiem Pinokiem- robisz pajacyki; jesteś Kubusiem Puchatkiem- robisz przysiady; jesteś Kopciuszkiem tańczącym na balu- obracasz się na palcach; jesteś smerfem Osiłkiem-  robisz pompki; jesteś energiczną dziewczynką Maszą- biegasz po pokoju, wysoko podskakując. Dziecko wykonuje podane czynności.

    3. „W pięknym ogrodzie”- rozmowa na temat artystów ich pracy na podstawie filmu, doświadczeń dzieci i opowiadania M. Szczęsny „Letnie opowieści- w ogrodzie botanicznym”. https://www.youtube.com/watch?v=k1ssOxzUbBg

    Po wysłuchaniu opowiadania RODZIC zadaje dziecku pytania dotyczące opowiadania np. gdzie wybrała się rodzina Ady; kogo tam spotkała; co to jest ogród botaniczny; co rośnie w takim ogrodzie.

    4. „Artyści w ogrodzie”- praca z Kartą Pracy, str. 49.

    5. „Barwy ciepłe i zimne”- oglądanie palety barw, rozpoznawanie kolorów. „Ciepłe- zimne”- zabawa z piłką. RODZIC rzuca do dziecka piłkę wymawiając  kolor. Gdy wymawia barwę ciepłą- dziecko łapie piłkę, kiedy wymawia barwę zimną- dziecko staje na baczność i nie łapie piłki.

    6. „Dwa ogrody”- praca plastyczna. Dziecko wybiera, jakimi barwami wykona pracę: ciepłymi lub zimnymi. Wybiera kredki, flamastry, kolorowy papier w danych barwach. Maluje tło ogrodu, dokleja ławki, altanki, drzewa, krzewy itp. wycięte z gazet  lub maluje samodzielnie pamiętając o wybranej palecie barw.

    7. „Bawimy się muzyką”- śpiew, taniec i gra na instrumentach. Dziecko wybiera przedmioty ze swojego otoczenia na których można grać (np. klocki, pokrywki, rolki po ręcznikach papierowych). RODZIC  włącza wybrany przez dziecko utwór muzyczny, a dziecko śpiewa, gra i tańczy.

    8. Zajęcia rozwijające- wycinanie łatwych elementów i doklejanie ich do pracy plastycznej.

    CZWARTEK 18.06.2020.

    Jaka jest pogoda?

    1. „Deszczowa piosenka”- zabawa z piosenką; interpretacja ruchowa według inicjatywy dziecka (można wykorzystać parasol). https://www.youtube.com/watch?v=nusPMHbwlrQ

    2. „Zdmuchiwanie kropelek deszczu”- zabawa ruchowa z ćwiczeniami oddechowymi. Do zabawy przygotowujemy kawałki papieru, rozrzucamy je na stoliku. Rozpoczynając zabawę RODZIC mówi: wyszliśmy na spacer i zaczął padać deszcz. Dziecko biega wokół stolika. Na sygnał RODZICA np. klaśnięcie- zatrzymuje się i zdmuchuje „kropelki deszczu” ze stolika. Bierze wdech i zdmuchuje kropelki mówiąc: fffff, fffff, fffff. RODZIC mówi „ pojawiły się kałuże”- wskocz w nie i podskakuj wołając ( wdech- wydech) łał, łał, łał. Dziecko przeciąga się, ruszając ramionami, prostują się. Śpiewają powtarzając za RODZICEM coraz wyżej: plum, plum, plum, kap, kap, kap, hop, hop, hop, prysk, prysk, prysk. Za drugim razem śpiewają to samo cichutko, głośniej i najgłośniej.

    3. „Jaka jest dzisiaj pogoda?”-  rozmowa na temat aktualnej pogody na podstawie filmiku, doświadczeń dzieci i opowiadania M. Szczęsny „Letnie opowieści- zwariowana pogoda”.  https://www.youtube.com/watch?v=staX3SFwKz8

    Po wysłuchaniu opowiadania RODZIC zadaje dziecku pytania dotyczące tekstu np. jaka była pogoda gdy rankiem Ada z Kacprem poszli na plac zabaw; jak Ada wyszła ubrana; dlaczego dzieci się przebrały; co założyła Ada; co zrobili, gdy padał deszcz; dlaczego Ada znów musiała się przebrać;

    4. „Dostosuj ubranie do pogody”- zabawa dydaktyczna.  RODZIC wypowiada zdania:

    - „Jest chłodny letni poranek. W co się ubierzesz?” Dziecko opisuje jakich części garderoby użyje wychodząc na podwórko, przy takiej pogodzie. Może też wyjąć  właściwe ubrania z szafy.

    - „Jest gorące letnie południe. Jak się ubierzesz?”

    -„Pada letni ciepły deszcz. Co założysz na siebie?”

    5. Zestaw ćwiczeń ruchowych                                                                                                               

    - „Pogoda”- RODZIC przygotowuje gazetę i woreczek foliowy. Kładzie je na podłodze. Dziecko siada za nimi. Zadaniem dziecka jest właściwie zareagować na polecenie: „Pada deszczyk”- cichutko uderza paluszkami  o gazetę; „wieje wietrzyk”- cichutko pociera palcami o woreczek; „uwaga błyskawica”- zakrywa oczy rękami;  „wielki grzmot”- mocno szeleści gazetą; „wielki huk”- mocno szeleści woreczkiem.                                                                                                                                                     -„Plażowanie”- dziecko staje bosą stopą na woreczku gimnastycznym lub foliowym. Na sygnał RODZICA podnosi woreczek palcami stopy. Ćwiczenie wykonuje raz jedną, raz drugą stopą.

    -„Przeciąganie liny”- RODZIC z dzieckiem trzymają skakankę za końce i przeciągają.

    6. „Pogoda na polach”- gra ruchowa.   

    RODZIC  mocuje do podłogi taśmą dwustronną kartki A4 z naszkicowanymi grubym markerem symbolami pogody (słońce, częściowe zachmurzenie, zachmurzenie, wiatr, burza, deszcz, śnieg, grad) i napisem START. Naklejone kartki tworzą jeden duży prostokąt. Dziecko staje na polu START i wykonuje polecenia RODZICA: np.  stań kolejno polach:  burza, deszcz, słońce, wiatr. Dziecko staje po kolei na wymienionych polach, starając się nie nadepnąć na linię. Utrudnienie: dziecko stoi na polu START i wykonuje polecenie np. połóż prawą rękę na polu „burza” a lewą na polu „zachmurzenie”. Wygrywa, kiedy wykona wszystkie polecenia bezbłędnie.

    7.  „Ubieramy lalkę lub misia”- zajęcia rozwijające. Wykonywanie dla lalek lub misiów rzeczy z papieru ( ubrań, przedmiotów typu łyżka, krzesło, szafa itp.).

    8. Obserwacje pogodowe- opisywanie pogody podczas spaceru.                                                   

    ŚRODA 17.06.2020r.

    BAWIMY SIĘ TĘCZĄ.

    1.Zabawa z piosenką You Tube       https://youtu.be/nusPMHbwIrQ

    2.„Słońce świeci – pada deszcz”zabawa orientacyjno- porządkowa z wykorzystaniem parasola.

    3.„Kolory tęczy”  – rozmowa na temat powstawania i kolejności kolorów tęczy na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania Letnie opowieści – Tęcza nad morzem.  Małgorzata Szczęsna Jedziemy nad morze, do Gdańska – rodzice, siostra, brat i ja, Ada. W Gdańsku mieszka mamy przyjaciółka – Ewa. Bardzo ją lubimy, bo rozmawia z nami jak z dorosłymi, interesuje się naszymi sprawami i zawsze, gdy o coś zapytamy, chętnie i dokładnie nam tłumaczy. Podróż szybko nam mija, bo słuchamy i śpiewamy ulubione piosenki. Mama zadaje nam zagadki, a tata rozśmiesza. Ewa wita nas na progu domu z plecakiem: – Cześć, kochani! Cieszę się, że was widzę. Proponuję, od razu, wycieczkę nad morze, bo zapowiadają, że od jutra pogoda się zmieni i będzie padał deszcz. Pakujemy się z powrotem do samochodu – w końcu jesteśmy w Gdańsku, a rządzi tu Ewa! Tata jedzie według jej wskazówek i za chwilę jesteśmy w Sobieszewie – małej nadmorskiej miejscowości. Idziemy przez wydmy porośnięte lasami sosnowymi. – Jak tu pięknie, odpocznijmy chwilę! – mama już rozkłada koc na polance porośniętej mchem. Wszyscy rozciągamy się na nim. Patrzymy w niebo. Suną po nim leniwie małe chmurki. – Zobaczcie, ta przypomina bałwana, a ta smoka! – mówię, wskazując ręką chmurę. – Oj, chyba nie! Ta chmura przypomina mi ciebie, jak wychodzisz po kąpieli w szlafroku z ręcznikiem na głowie! – jak zwykle żartuje Mati. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej. – Za tą wydmą zobaczysz już morze! – mówi Ewa, a ja biegnę, bo chcę pierwsza cieszyć się tym widokiem. Staję i patrzę: od lewej do prawej strony woda, daleko przede mną statki, wyglądają jak zabawki. Łapię się za głowę – chwytam czapkę w ostatniej chwili. Co za wiatr! Idziemy wszyscy na brzeg i siadamy na piasku. Teraz już nie można cicho rozmawiać, bo zagłusza nas plusk fal. – Chyba zaczyna kropić! – Ewa wystawia dłoń i obserwujemy padające na nią kropelki deszczu. – Uciekamy? – pyta Karinka. – Nie zdążymy! – Ewa wyjmuje z torebki wielki przezroczysty parasol i wszyscy chowamy się pod nim. Teraz możemy spokojnie obserwować ulewę. Nagle zza chmur wychodzi złociste słońce, ostatnie kropelki deszczu padają na parasol. Ewa strzepuje z niego resztki wody… – Ojej, tęcza, tęcza, tęcza! Na niebie i na Ewy parasolce! Tata robi zdjęcia. Mama i Ewa, wzruszone tym widokiem, uśmiechają się do siebie. My wyliczamy, czy tęcza ma wszystkie kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy! Zgadza się!  – Ewo, jak to się dzieje, że powstaje tęcza? – pytam zaciekawiona. – To proste. Gdy w czasie deszczu wyjdzie słońce, jego promienie załamują się na kropelkach wody unoszących się w powietrzu. Wtedy promień słońca zamienia się w siedem barw! Nagle tęczowe zjawisko na niebie blednie, blednie i rozpływa się. – Deszcz całkowicie zniknął, wyparował i nie ma już tęczy! Spacerujemy jeszcze długo brzegiem morza. Z Karinką zbieramy ładne kamienie. Mateusz chowa do torby wyrzucone przez morze patyki o dziwnych kształtach. – Co będziesz z nich robił? – pytamy zdziwione. – Zobaczycie! Wracamy do samochodu przez wydmy i las. W domu Ewy dorośli rozmawiają, wspominają, patrzą na zdjęcia. A my oglądamy zebrane nad morzem skarby. Czy już wiecie, co z patyków zrobił Mateusz?

     RODZIC  zadaje dziecku pytania: Dokąd pojechała Ada z rodziną? Przez co szli, zanim dotarli nad morze? Co obserwowali, odpoczywając na polanie? Co się stało, gdy usiedli nad morzem? Z jakich barw składa się tęcza? Kiedy pojawia się tęcza? Co zbierały dzieci nad morzem? Co Mateusz mógł zrobić ze swoich patyków? Czy widzieliście kiedyś tęczę? Gdzie? Czy wczesnej padał deszcz?

     

     

    4.„Tęcza” – puzzle, praca z W.55. (karta z teczki numer 55) Przed wypchnięciem i  złożeniem puzzli dziecko  wymienia kolory, z których składa się tęcza.

    5.Akrostych „żółwik” – zabawa z zastosowaniem mnemotechniki do zapamiętania kolorów tęczy. (w kolejności od góry do dołu). RODZIC  uczy dziecko  wierszyka. Człapie powoli żółwik Ziemowit, niesie grającą fujarkę. RODZIC tłumaczy, że początkowe głoski (lub pierwsze sylaby) słów w tym zdaniu są początkiem nazw kolorów tęczy, od góry do dołu: cz – czerwony, po – pomarańczowy, żół – żółty, zie – zielony, nie – niebieski, gra – granatowy, f – fioletowy.

    6.„Tęcza w ogrodzie” – eksperyment.  w ogrodzie.

     Problem do rozwiązania: Co się stanie, gdy do wystawionej na słońce miski z wodą wlejemy olej? Dziecko podaje hipotezy.

     Przeprowadzenie eksperymentu:                                                                                                                              Dziecko wynosi miskę z wodą na ostre słońce. Wlewa parę kropli oleju. Obserwuje. Lekko miesza  patykiem wodę z olejem. Dodaje więcej oleju.

    Wnioski: Po wlaniu oleju do wody pojawiło się w niej wiele kolorów.

    Wyjaśnienie: Kolory zostały wywołane przez światło, którego promienie załamały się między warstwami oleju. Kolory pojawiły się w innej kolejności niż w tęczy.

    7.„Tęczowe rysunki” – rysowanie kredkami w siedmiu kolorach.

    8. Zajęcia rozwijające przeliczanie kolorów tęczy z puzzli z W.55.

      i  You Tube    https://youtu.be/X5OTGXAk7yU

    WTOREK 16.06.2020r.

    CO ZROBIĘ W CZASIE BURZY I SILNEGO WIATRU?

    1.Zabawa z piosenkądziecko porusza się po pokoju udając, że pada deszcz,( można wykorzystać do zabawy parasol), przeskakuje kałuże  You Tube

    https://youtu.be/nusPMHbwIrQ

    2.„Muchy do sieci”- zabawa ruchowa.                                Dziecko biega swobodnie, na hasło RODZICA „Pająk” staje nieruchomo. Zabawę powtarzamy kilka razy.

    3.Co zrobię w czasie burzy i silnego wiatru?” rozmowa na temat  zjawisk pogodowych na    podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania Letnie opowieści – burza na Mazurach.

    Jedziemy na Mazury – rodzice, siostra, brat i ja. Z przyczepioną do samochodu małą przyczepką kampingową szybko docieramy do celu – nad jezioro Kuc. Jeżdżę tu od urodzenia, każdego lata. Ledwo przekraczamy bramę, a już serdecznie witają nas kuzyni – Kasia i Robert, ich dzieci oraz Paweł i pan Rysio. – Ada, czekamy na ciebie od rana! Idziemy kosić pokrzywy! – tak wita mnie Maks, podając kij. Całą mazurską paczką idziemy przetrzeć nasz szlak, dróżkę, którą tylko my, dzieci, chodzimy. A nasza grupa to: Maks, Leon, Dawid i chłopak z sąsiedniej działki – Klaudiusz oraz ja. Wracamy zmęczeni, poparzeni, ale zadowoleni z dobrze wykonanego zadania. Nasza przyczepa jest właśnie przesuwana przez mężczyzn na swoje miejsce. Najsilniejszy jest pan Rysiek. Jeszcze jeden jego ruch i gotowe. Mamy domek pod gruszą! Tata podłącza prąd, gaz, ustawia równo przyczepę. Mama z Matim i Karinką wszystko rozpakowują i układają. Grunt to rodzinka! – Teraz pora przywitać się z jeziorem! – krzyczy tata. Wszyscy zbiegamy na pomost. Widok zapiera dech w piersiach! Jak okiem sięgnąć – jezioro. Promienie słońca odbijają się o jego taflę tak intensywnie, że muszę zmrużyć oczy. Dookoła lekko falują trzciny, a w nich błyszczą niebieskie ważki. Niebo jest czyściutkie, ani jednej chmurki. – Kto płynie łódką? – pyta tata. – Ja, ja! – wołamy z mamą jednocześnie. – My nie płyniemy! – decyduje za Karinę Mateusz. – Kasia i Robert z dzieciakami pojechali na przejażdżkę rowerową, a pozostali wybrali się do Mrągowa. Musi ktoś zostać! Napompujemy materace i pogramy w grę planszową – siostra potwierdza decyzję brata. Zakładamy kapoki, czapki i  okulary przeciwsłoneczne. Smarujemy twarz i  ręce kremem. Z mamą siadamy na ławeczce w łodzi, a naprzeciw nas sadowi się tata z wiosłami. Powolutku suniemy po gładkim, spokojnym jeziorze. – Opłyńmy wyspę! – prosimy. Po drugiej stronie wysepki jezioro jest płytsze i zarośnięte trzcinami. Przedzieramy się przez szuwary, jak podróżnicy przez nieznane tereny. Wiosło wciąż zaplątuje się w korzenie roślin wodnych. Nagle tata nieruchomieje! Patrzymy za jego wzrokiem i widzimy obrazek jak z bajki! Dookoła nas, tworząc jakby ogrodzenie, są pałki wodne. Pośrodku tego miejsca, gdzie się znajdujemy, leżą na wodzie duże owalne liście. Między nimi, unosząc się na łodyżce, wyglądają żółte główki grążeli. Obok nich pływają białe kwiaty grzybieni o żółtych środkach. A wśród tego wspaniałego widoku – rodzina łabędzi: mama, tata i troje dzieci. Myślę, że one też są zdziwione naszym widokiem. Przez chwilę nieruchomieją, patrzą na nas i majestatycznie odpływają. Czekamy chwilę i też wypływamy z tego pięknego miejsca. Suniemy dalej wokół wyspy. Teraz widzimy ją doskonale. – Popatrzcie na te powalone drzewa! To robota bobrów! – powiedział tata i skierował łódź na środek jeziora. – Podpłyńmy do brzegu, na drugą stronę, tam zawsze były pyszne maliny! – proszę tatę, bo przypomina mi się smak słodkich, pachnących owoców, zrywanych tam każdego roku. – Nie! Pora wracać! Robi się parno, słońce przypieka. Zobaczcie, nie wiadomo skąd napływają chmury! – wskazuje w górę zaniepokojony tata.  Czyste przed chwilą niebo pokrywają ciemne chmury. Zrywa się wiatr. Nagle robi się chłodniej. – Tato, co teraz będzie? – pytam już trochę przestraszona, gdy fale kołyszą łódką. – Nie bój się, zaraz dopłyniemy do brzegu. Tata szybko wiosłuje. Fale robią się coraz większe, opryskuje nas woda. – Siadajcie na dnie łódki! Posłusznie zsuwamy się z ławeczki, a ja chowam się pod wielką spódnicę mamy i przytulam do jej kolan. Od czasu do czasu wyglądam, wysadzając głowę. Z daleka coś mruczy i na ciemnym niebie pojawiają się błyski. – Burza! Wokół nas robi się biało, jakbyśmy płynęli we mgle. Teraz już zaczynam płakać. Jak tata trafi do pomostu Roberta, gdy nic nie widać?! Ale tatuś nie daje za wygraną, tylko mocno wiosłuje. Zaczyna padać deszcz, a po chwili już leje! Mama uspokaja mnie i dla otuchy cicho śpiewa: Słoneczko nasze rozchmurz buzię, bo nie do twarzy ci w tej chmurze. Ta piosenka zawsze działa, słońce wychodzi zza chmur, a teraz nic! Może mama śpiewa za cicho?! Teraz błyski na niebie są coraz jaśniejsze. Po nich szybko pojawiają się głośne grzmoty. Podobno, gdy zobaczy się błysk, trzeba powoli liczyć 1…2…3…, aż do usłyszenia grzmotu. Wtedy wiemy, czy daleko od nas jest burza. Ale tu, na jeziorze, nie mogę liczyć – od pojawienia się błyskawicy na niebie do grzmotu nie ma przerwy. Czyli burza jest koło nas. – Widzę nasz brzeg! – krzyczy tata z ulgą. Ale okazuje się, że to jeszcze nie koniec zmartwień. Im bliżej jesteśmy brzegu, tym większa fala. Woda zaczyna wdzierać się do łódki. Tata obmyślił inny sposób dotarcia do lądu. Nie płynie na wprost brzegu, tylko wzdłuż, wolno przybliżając się do niego. To okazuje się skuteczne. Wkrótce widzimy pomost. Na jego końcu stoją Mateusz, Karina, pan Rysiek i Paweł. Machają do nas. Widzę, jak zbiegają na brzeg pozostali nasi przyjaciele. Na przedzie przerażony Maks. Widzą, jak tata zmaga się z wiatrem i falą i nic nie mogą zrobić. Gdy już wreszcie dopływamy do brzegu, pan Rysiek z Pawłem wskakują w ubraniach do wody, holują nas i przycumowują łódź do pomostu. Maks pomaga mi wysiąść. Karina i Mati mocno nas obejmują, w oczach mają łzy. Robert, przekrzykując wiatr, woła: – Przebierzcie się szybko i wszystkich zapraszam do naszego Palace! (Palace – tak wszyscy nazywali ich przestronną przyczepę). – U nas mniej odczujecie podmuchy wiatru. Przebieramy się i idziemy do Palace, Kasia robi gorącą czekoladę. – Kasiu, a wy jak poradziliście sobie w tę burzę? Przecież byliście na wycieczce rowerowej. – Nie odjechaliśmy daleko. Gdy zobaczyliśmy, że nagle się chmurzy, zaczęliśmy wracać. Założyliśmy peleryny, mocno dopięliśmy kaski i pojechaliśmy. Deszcz nas nie przestraszył, choć widoczność była słaba, bo zrobiło się biało. Gdy rozszalała się burza skręciliśmy z drogi i schowaliśmy się w czyjejś stodole. – Kiedy ruszyliście dalej? – Gdy burza zaczęła się przemieszczać z drogi nad jezioro. Wtedy przypomnieliśmy sobie, że przecież wy wypłynęliście. Nie wiem, skąd mieliśmy tyle sił! Jestem zdumiona niemożliwym wyczynem Maksa, a zwłaszcza Leona. Tak pedałowali, że wkrótce byliśmy na działce. Zbiegliśmy z górki na pomost, a Maks już krzyczał: Są ,są! Odetchnęliśmy. Wszystko dobrze się skończyło. Wszyscy jesteśmy bezpieczni. Dziękujemy Kasi i Robertowi za przyjęcie w Palace. Idziemy do domku pod gruszą. Zasypiamy w naszej przyczepie, kołysani przez burzowy wiatr.

     RODZIC  zadaje dziecku pytania: Dokąd pojechała Ada z rodziną? Gdzie mieszkali? Co robili, gdy już się rozpakowali? Co zrobili dla swojego bezpieczeństwa przed wypłynięciem na jezioro? Co się stało, gdy byli na środku jeziora? Co należy robić, by dowiedzieć się, czy burza jest daleko od nas? Czy udało im się bezpiecznie wrócić do przyczepy? • „Jak się zachować w czasie upalnego dnia i w czasie burzy”

    4.„Jak się zachować w czasie upalnego dnia i w czasie burzy” – praca z KP2.48

          (książka str.48)

    5.Zabawy umuzykalniające.  Osłuchanie z piosenką „Deszczowa piosenka” You Tube     https://youtu.be/gejrQZVgDIM                                                                                                                                                        Grainstrumentach dostępnych w domu (można wykorzystać sprzęt kuchenny)

    6.„Deszcz, słońce, wiatr” – powódź, susza, zniszczenia” – zabawa dydaktyczna.                                                                           Dziecko siedzi na dywanie. RODZIC zadaje dziecku  pytania i nakierowuje na poprawne odpowiedzi: Kiedy pada deszcz? (gdy powstanie dużo chmur) Co się dzieje, gdy bardzo długo pada deszcz? (w rzekach przybiera woda, wylewa się i jest powódź) Kiedy słońce grzeje najmocniej? (latem, gdy słońce jest najwyżej, czyli w południe) Co się dzieje, gdy jest gorąco, świeci słońce i długo nie pada deszcz? (rośliny wysychają, jest susza) Dlaczego wieje wiatr?                              RODZIC  wyjaśnia, że wiatr wieje wtedy, gdy zła pogoda walczy z dobrą pogodą i próbują się nawzajem przepędzić. Wiatr cichnie, gdy któraś z nich wygra. Co się dzieje, gdy wieje bardzo silny wiatr? (dochodzi do zniszczeń: złamane drzewa, zerwane dachy) Zabawa: Dziecko uważnie słuchają poleceń RODZICA: Gdy powie: deszcz – chowają się pod stolik. Gdy  powie: deszcz, deszcz, deszcz – dziecko woła: powódź  siada na podłodze  i udaje że  wiosłuje. Gdy RODZIC  powie: słońce – dziecko spaceruje po pokoju, uśmiechając się. Gdy RODZIC powie: słońce, słońce, słońce –dziecko  woła: susza i ucieka pod ścianę. Gdy RODZIC powie: wiatr – staje w rozkroku, poruszając rękami uniesionymi ku górze. Gdy RODZIC  powie: wiatr, wiatr, wiatr –dziecko z RODZICEM  chowają się w jednym, wspólnie wyznaczonym miejscu.

    7.Zajęcia rozwijającewykonanie ilustracji do usłyszanego opowiadania.

     

    PONIEDZIAŁEK15.06.2020r.

    ROŚLINY MOGĄ LECZYĆ.

    1.Zabawa ruchowa do piosenki „Bal na Łące” 

    You Tube   https://youtu.be/VL-Xy0jo

    2.„Spacer” – zabawa dramowa.

    Dziecko powtarza za RODZICEM: Idziemy do babci przez las. To zdanie wypowiadają cztery razy na różne sposoby: jak człowiek przestraszony, szczęśliwy, smutny, zdziwiony. Dziecko naśladuje ruchy RODZICA.  RODZIC mówi: Idziemy pod górę. Tu spotykamy kota (dziecko przeciąga się jak kot) i bociana (stają na jednej nodze, ręce w bok). Schodzimy ze stromej góry na plażę z rozgrzanym piaskiem. Przechodzimy po kamieniach przez rzekę. Tu spotykamy babcię i przytulamy ją.

    3.„Kolory lata” – zabawa dydaktyczna.

    RODZIC pyta: Jakie są kolory lata? Dlaczego?  Rodzic kładzie przed dzieckiem kartki różnych kolorów (lub przedmioty w różnych kolorach) Dziecko podaje nazwy kolorów i mówi z czym kojarzą się te kolory (co jest związane z latem) każdy kolor z czym się dziecku kojarzy.

    4.„Malowanie kolorów lata” – praca z KP2.47.

    5.„Rośliny mogą leczyć!”pogadanka na temat popularnych roślin, wsparta opowiadaniem Letnie opowieści – rośliny na mojej działce Małgorzata Szczęsna.

     Gdy rozpoczyna się lato, wszyscy jedziemy na działkę: rodzice, siostra, brat, babcia Asia, pies, żółw, papugi i ja. Mieszkamy wtedy w pięknym miejscu – z jednej strony las, z drugiej łąka, blisko wieś i rzeczka. Na naszej działce rośnie dużo brzóz, sosen, jałowców, krzewów aronii i ziół. Żółw ma tu swoją zagrodę, aby mógł swobodnie poruszać się i jeść, co chce. Papugi przeprowadzają się z małej klatki do przestronnej woliery, którą zrobił tatuś. Piesek biega jak szalony, sprawdza wszystkie swoje miejsca i zaznacza teren. My zajmujemy się wypakowywaniem, układaniem, wietrzeniem, wieszaniem hamaków, huśtawek. Mati i Karinka, czyli moje rodzeństwo, wożą z górki świeży piasek do piaskownicy, a ja myję zabawki i pomagam ustawić zjeżdżalnię. Rano budzi mnie śpiew ptaków i cudowny zapach kwiatów i innych roślin. Wszyscy śpią, tylko babci łóżko puste. Wybiegam przed dom i widzę babcię Asię przytuloną do drzewa. – Dzień dobry babciu, co robisz? – podbiegłam, by dać całusa mojej kochanej babci. – Cześć Aduniu! Przytulam się do brzozy. Nie wiesz, że rośliny leczą? – Wiem, czasem piję ziółka z apteki. Ale przytulanie do drzewa?! – Czytałam o tym i wierzę, że brzoza da mi dużo siły, radości i zdrowia. Nie będą mnie bolały nogi. Po całym roku w mieście muszę się odnowić. – Mamo, nie przytulaj się tak długo, bo wyssiesz z brzozy wszystkie soki i drzewa nam powysychają – żartuje tata i przeciąga się na progu domu. – Babciu, a czy to tylko brzoza tak leczy? – Najlepiej działa na człowieka brzoza, lipa i sosna. – Babcia zamyka oczy, policzkiem dotyka kory, rękami oplata pień drzewa. – Aduniu, przynieś mi parę listków mięty i dziesięć jagód jałowca, tych starych, pomarszczonych! – woła mama przygotowująca śniadanie. Prędko zrywam jasnozielone listki mięty, płuczę i wrzucam do dzbanka z wodą i cytryną. Ranek jest bardzo ciepły i taki napój nas orzeźwi. Ale po co mamie te kulki jałowca? Niosę je do kuchni i patrzę, jak mama rozgniata je, dodaje innych przypraw i posypuje mięso. – Mamo, po co dajesz jałowiec do jedzenia? – Roztarte jagody jałowca i inne przyprawy poleżą z mięsem kilka godzin. Potrawa będzie pyszna, pachnąca i lekkostrawna, czyli po zjedzeniu jej nasz brzuszek będzie lekki. Po śniadaniu idziemy nad rzeczkę. Bierzemy koc, napoje, ciasteczka i ręczniki. Idziemy przez las sosnowy. Jak tu pachnie! Mama każe nam stanąć i wymienić powietrze w płucach. Ale to jest przyjemne! Rozkładamy koc na miękkiej trawie nad rzeczką. Mateusz schodzi na brzeg i wkłada jedną nogę do wody. – Brrr! Nie wchodzę, za zimna! Karinka bierze mnie za rękę. Wbiegamy do wody, rozbryzgując ją. – Może zrobimy skocznię i poskaczemy z niej do wody! Bierzemy się do pracy. Mateuszowi spodobała się ta zabawa i dołącza do nas. Oczywiście! On skacze najdalej. Po pikniku na kocu wracamy na działkę. Biegnę przodem, by jak najszybciej opowiedzieć o wszystkim babci. Nagle potykam się o korzeń i upadam na rozbitą butelkę. – Łał, ,Łał – krzyczę rozpaczliwie, widząc cieknącą krew po kolanie. Tata podnosi mnie, czyści ranę, polewając wodą z butelki. – Musimy cię nieść. Ale co zrobić, by zatamować krew? Mama zrywa liście rosnące przy drodze. Przeciera je, przemywa wodą, rozgniata, aż puszczają sok i przykłada mi do rany. – Co… to… jest? Nie… będzie… szczypać? – łkam. – Aduniu, uspokój się, to liście babki. Zaraz przestanie ci lecieć krew. Rana się oczyści i szybko zagoi. Na działkę niosą mnie na zmianę – tata i na zrobionym z dłoni krzesełku Mateusz i Karinka. Mateusz całą drogę żartuje: – Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała! Naprzeciw nas wybiega zaniepokojona babcia. – Co się stało? – Skaleczyłam się, babciu! – Dobrze, że przyłożyli ci liść babki. Jutro, Aduniu, będziesz jak nowa! A teraz napij się soku z aronii, który zrobiłam poprzedniego lata. Zaraz uspokoisz się i wzmocnisz! Wypijam soczek, choć jest trochę cierpki. Kładę się w hamaku i, patrząc na lekko poruszające się, maleńkie listki brzozy, zasypiam. Pierwszy dzień tego lata na działce był dla mnie pełen wrażeń. Postanowiłam, że codziennie będziemy zbierać śmieci, które wyrzucają ludzie do lasu. Przynajmniej tu, koło mojej działki, będzie bezpieczna okolica od stłuczonych butelek.

     RODZIC  zadaje dziecku pytania: Gdzie Ada spędzała początek lata? Kto pojechał tam z dziewczynką? Jakie prace wykonywali po przyjeździe na działkę? Co robiła babcia? Dlaczego? Dokąd rodzina poszła po śniadaniu? Co tam robili? Co się stało, gdy wracali na działkę? Co zrobiła rodzina, by pomóc Adzie?

     

     You Tube   https://youtu.be/bgYeAZm8mqk

     

    6.„Rośliny w okolicach mojego domu” – zajęcia terenowe

    „Jakie rośliny rosną w okolicy mojego domu” KP2.46.(książka str.46)

    RODZIC mówi, jakie rośliny przedstawione są na karcie. Tłumaczy, jak dziecko ma wykonać zadanie: zaznaczają znakiem X rośliny, które zobaczą w czasie spaceru.

    Karta wycieczki przedstawia dziewięć rysunków roślin.                                                         

     1.Mniszek lekarski (dawna nazwa – dmuchawiec, mlecz to inna roślina).                                                     

      2. Liście mięty.                                                                                       3.Liść brzozy brodawkowatej.                                                             4.Liść maliny z owocem.                                                                       5.Igły jałowca z owocem.                                                                     6.Babka lancetowata.                                                                         7.Kwiat i liść lipy.                                                                                   8.Liść aronii z owocem.                                                                         9. Kwiat i liść akacji (w czerwcu są liście i kwiaty – dzieci mogą skreślić liść, by zapamiętały, że jest trujący).

    RODZIC opowiada dziecku, w jaki sposób stosuje się daną roślinę. Przypomina, że liście akacji są trujące. RODZIC mówi: Żadnych samodzielnie zerwanych roślin (kwiatów, liści, owoców) nie należy wkładać do ust bez zgody dorosłych!!!!!!!!!!!!!!

     

    7.„Gra w kolory” – zabawa integracyjna z piłką.

     RODZIC  rzuca piłką do dziecka.  Przy rzucaniu mówi jakiś kolor. Jeśli dziecko nie złapie piłki lub złapie ją, słysząc słowo: czarny, biega dookoła pokoju lub wyznaczonego miejsca na podwórku.

    8. Zajęcia  rozwijające –  przeliczanie patyczków  zebranych w ogrodzie.

    RODZIC  wspiera dziecko, doskonaląc  umiejętność przeliczania (przeliczanie patyczków  lub kamieni zebranych w ogrodzie)

     

     

    TEMAT TYGODNIA: Na łące

     Wiosenne tygodnie to dobry czas, by wspólnie obserwować zmieniającą się przyrodę. W tym tygodniu mieliśmy podziwiać piękno łąki, zwracać szczególną uwagę na jej mieszkańców i rośliny na niej rosnące. Wspólnie mieliśmy  rozwiązywać zagadki i układać zdania o łące i jej mieszkańcach. Poznawać etapy rozwoju żaby i motyla.W otoczeniu i na ilustracjach wyszukiwać mieszkańców łąki i ich nazwy dzielić na sylaby Rysować po śladzie. Podczas zabaw matematycznych posługiwać się liczebnikiem głównym i porządkowym. Ćwiczyć rozpoznawanie i podawanie nazw figur geometrycznych. Używać określeń: na, za, obok, pod, przed, z lewej / prawej strony, w prawym / lewym górnym dolnym rogu itp. Z różnych materiałów wykonywać prace plastyczne.Podczas zabaw robić liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała. Naśladować ruchy zwierząt żyjących na łące.

    Dobre pomysły dla  rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

    • Rozmowy o zwyczajach owadów, ptaków oraz innych zwierząt wiosną.
    • Spacer po łące, w parku, nad stawem – obserwowanie roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku.
    • Zabawy w układanie zagadek.
    • Zabawy w kalambury – jedna osoba tylko mimiką i gestami naśladuje wybrane zwierzę, druga zgaduje.
    • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby podczas różnych zajęć i zabaw.
    • Zabawy w rozwijanie zdań.
    • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

    DLA CHĘTNYCH PROPONUJEMY:

     

    PIĄTEK 12.06.2020r.

    Biedroneczki są w kropeczki a żaby zielone.

     1.„ Co można zobaczyć na łące?” – utrwalenie wiadomości na temat mieszkańców łąki.

    You Tube   Mieszkańcy łąki.   https://youtu.be/LIsNWZUA8X4

    2. „ Na łące” - zabawa rozwijająca prawidłową artykulację. Dziecko wyraźnie powtarza za RODZICEM.

    Motyl lata nad kwiatkiem, kwiatek się dziwuje,

     Pasikonik gra, żabka podskakuje,

     A mała biedronka po trawce wędruje.

     3. „Biedronka” – wycinanie biedronki z czerwonego papieru.  Wycinanie i naklejanie kropek na skrzydła biedronki, przeliczanie kropek.

    4.„ Wierszyk o Żuczku i Biedronce” – słuchanie wiersza i inscenizowanie ruchem.

    You Tube  https://youtu.be/gvg8kqnCpR4

    5..„Bal na łące”- zabawa muzyczno - ruchowa do piosenki YouTube.  https://youtu.be/VL-Xy0jo

     6.„ Gdzie jestem?” – zabawa dydaktyczna kształcąca umiejętność orientacji w przestrzeni .(dziecko wykorzystuje maskotkę lub zrobionego przez siebie mieszkańca łąki):

    RODZIC wydaje polecenia dziecku używając określeń : połóż ( np. pszczołę biedronkę )na krześle, pod stołem, za fotelem, obok telewizora, przed telewizorem, z prawej strony poduszki, z lewej strony  fotela itp.

    7.„ My jesteśmy żabki” –  słuchanie piosenki  i zabawa z elementem skoku. You Tube.https://youtu.be/bSvnVcfC3-s

    8.Zajęcia rozwijające – wykonanie ŻABY dowolną techniką i z dowolnych materiałów.

     

    ŚRODA 10.06.2020r.

    Ślimak i gąsienice.

     

    1.„ Ślimak” – zabawa utrwalająca znajomość kolorów.

    RODZIC daje dziecku  kolorowe plastikowe nakrętki (lub niewielkie kolorowe kartki) i układają z nich wzór zakręconej muszli ślimaka. Dziecko pokazuje i mówi jakie kolory ma muszla.

    2. „ Wróżka z łąki” – zabawa naśladowcza.

    Wróżka z łąki – zabawa naśladowcza RODZIC jako łąkowa wróżka dotykając  dziecka różdżką mówi: raz, dwa, trzy będziesz pszczołą/ślimakiem/żabą/ biedronką/motylem. Dotknięte dziecko naśladuje ruchy zwierzęcia.

    3.„Ślimak”zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki You Tube https://youtu.be/MfmuhNczI94

    4.„Ślimak i ślimaczek” – ćwiczenia słownikowe. Wzbogacenie słownictwa o zgrubienia i zdrobnieni

     RODZIC mówi: duży, wielki to ślimak; Maleńki (dziecko dopowiada)… ślimaczek

    RODZIC mówi : malutka mróweczka; a duża to(dziecko odpowiada) …mrówka

    RODZIC  podaje różne nazwy zwierząt, a dziecko dopowiada:  zdrobnienia lub zgrubienia.

    5.Praca plastyczna; Lepienie z plasteliny ślimaka lub gąsienicy (można też wykonać pracę plastyczną z innych materiałów)

    6.„Gąsienice i motyle” – zabawa bieżna w domu lub ogrodzie.

     Dziecko swobodnie biega naśladując fruwanie motyli, a na hasło RODZICA „gąsienice”  staje nieruchomo. Zabawę powtarzamy 2-3 razy.

     7.„  Taniec z Mają”- zabawa muzyczno –ruchowa. You Tube

     https://youtu.be/UG-WU0ZbgK8

    8. Zajęcia rozwijające:

     „ Sprawne paluszki” – naśladowanie, dwoma palcami ruchu cięcia nożyczek.

    Zielona trawa” – samodzielne cięcie nożyczkami, bez oznaczonej linii cięcia

     

    WTOREK 9.06.2020r.

    KOLOROWE MOTYLE. 

    1Zabawa ruchowo - muzyczna do piosenki. 

    You Tube. https://youtu.be/A3JEJqsP5P4 

    2.Rozwiazywanie zagadek

    Lubi siedzieć w stawie, lub skakać po łące. Kiedy pada deszcz i kiedy świeci słońce (żaba) 

    Po łące lata od rana, nektar z kwiatów zbiera. Będzie z tego miód słodki, gdy dużo nektaru uzbiera. (pszczoła) 

    Jest zielony skakać lubi. Swoim graniem wszystkich budzi. (konik polny) 

    3. Skąd się biorą motyle? YouTube  Próby samodzielnego wypowiadania się na temat rozwoju motyla.

    https;//youtu.be/cW47pgAevKM

    "Motyle"oglądanie obrazków, ilustracji przedstawiających różne motyle. Wypowiadanie się dzieci na temat ich wyglądu, kolorów.

    You Tube https://youtu.be/eMUawKnnHU4

    5. Praca plastyczna. Wykonanie motyla dowolną techniką i z dowolnego materiału. 

    6. "Gdzie jest motyl?" Zabawa orientacyjno-porządkowa metodą "ciepło - zimno. 

    7. Zajęcia rozwijające. Rysowanie lub malowanie łąki. Można również powycinać kwiaty z gazet i nakleić" na łąkę"

    8." Motylki"  ćwiczenia oddechowe. Przenoszenie kolorowych kawałków karteczek  na "łąkę" przy pomocy słomki. 

     

    PONIEDZIAŁEK 8.06.2020r.

     

    KTO MIESZKA NA ŁĄCE.

     

    1.„Rozmowy na łące” – wierszyk

     Na zielonej łące zwierzęta mieszkały i tak rozmawiały:

     - Jestem żabka cała zielona prawie, mieszkam w pobliskim stawie.

     - Ja jestem motylkiem, co lata nad kwiatkiem przez chwilkę.

     - Pszczółki łąkę uwielbiają, nektar z kwiatków tam zbierają.

    - A w trawie ślimaczki wędrują, dużo czasu potrzebują.

     - Ja  gąsienica mała też byłam na tej łące, przyglądałam się biedronce. - Chyba kropki pogubiła, gdy za świerszczem goniła. Miała dużo, teraz mało jej zostało.

     - Czy owadki, czy też kwiatki, to mieszkańcy łąki koło domu Agatki.

    RODZIC prosi dziecko aby wymieniło zwierzęta występujące w wierszyku.

    2.„Wróżka z łąki” – zabawa naśladowcza.

    Dziecko biega po pokoju, a gdy RODZIC jako łąkowa wróżka mówi stop ,  dziecko zatrzymuje się .RODZIC dotyka różdżką dziecko i mówi: raz, dwa, trzy będziesz pszczołą/ślimakiem/żabą/ biedronką/motylem. Dziecko naśladuje ruchy zwierzęcia, które wymienił RODZIC.

     

    3.„ Małgosia szuka przyjaciół” – słuchanie opowiadania.

    Małgosia od kilku dni chodzi smutna. Kiedy wraca z przedszkola, chce się bawić z rodzicami, ale mama i tata wcale nie umieją się bawić! Wczoraj pani w przedszkolu czytała opowiadanie o przyjacielu sarenki. Koziołek uczył ją skakania. Razem biegali, robili wyścigi, kto szybciej dobiegnie do zielonej polany z mrowiskiem. O, oni to fajnie się bawili! Małgosia postanowiła, że też chce mieć przyjaciół. Ale gdzie oni są? Gdzie ich szukać?  Mama mówiła, że na łące mieszka mnóstwo zwierząt. Może ktoś zostanie moim przyjacielem? – myśli Małgosia.

    RODZIC proponuje dziecku, aby wypowiedziało się na temat zwierząt, które mieszkają na łące

     - Kto mieszka na łące? - co lubią zwierzęta mieszkające na łące? - Czy zwierzęta z łąki mogą bawić się z Małgosią w jej domu? - Kogo Małgosia może zaprosić do wspólnej zabawy w jej domu?

     I teraz Małgosia zrozumiała, że przyjaciół ma w przedszkolu.

     Mamo, tato czy jutro może przyjść do mnie Asia, żeby razem się pobawić?- pyta Małgosia.

    Dziecko może opowiedzieć kogo  lubi? Z kim najbardziej lubi się bawić?

    4.  „Taniec kwiatów” – improwizacje ruchowo - taneczne przy muzyce P. Czajkowskiego „Walc kwiatów”  RODZIC daje dziecku  chustki, które trzyma ukryte w zaciśniętych dłoniach i kuca. Propozycja układu tanecznego przy muzyce: - dziecko powoli wstają - unoszą do góry ręce z rozłożonymi chusteczkami i macha nimi - porusza się po okręgu oraz w przód i w tył - zatrzymują się i obracają wokół własnej osi, machając chusteczkami na wysokości kolan, nad głową.

    You Tube    https://youtu.be/GC7PycSBILc

    5.Praca plastyczna- wykonanie pszczoły dowolną techniką i z dowolnie wybranych materiałów.

     You tube    https://youtu.be/KNgDitm-oEE

    6. „Mieszkańcy łąki– ćwiczenie słuchu fonematycznego, dzielenie wyrazów na sylaby:

     mo-tyl;   pszczo-ła;  śli-mak;  ża-ba;  o-sa;  bie-dron-ka;  gą-sie-ni-ca;  itp.

    7.Zajęcia rozwijające

    Spacer na łąkę – prowadzenie obserwacji z wykorzystaniem lupy.

    Zabawy tropiące, słuchanie ciszy, głosów łąki, obserwacja, co przypełzło/przyleciało na, rozłożony na trawie, fragment białej tkaniny.

     

    WTOREK 9.06.2020r.

    KOLOROWE MOTYLE. 

    1Zabawa ruchowo muzyczna do piosenki.  You tubę. 

    2.Rozwiazywanie zagadek. 

    Lubi siedzieć w stawie, lub skakać po łące. Kiedy pada deszcz i kiedy świeci słońce (żaba) 

    Po łące lata od rana, nektar z kwiatów zbiera. Będzie z tego miód słodki, gdy dużo nektaru uzbiera. (pszczoła) 

    Jest zielony skakać lubi. Swoim graniem wszystkich budzi. (konik polny) 

    3. Skąd się biorą motyle? YouTube  Próby samodzielnego wypowiadania się na temat rozwoju motyla. 

    4 Oglądanie obrazków, ilustracji przedstawiających różne motyle. Wypowiadanie się dzieci na temat ich wyglądu, kolorów. 

    5. Praca plastyczna. Wykonanie motyla dowolną techniką i z dowolnego materiału. 

    6. "Gdzie jest motyl?" Zabawa orientacyjno-porządkowa metodą "ciepło - zimno. 

    7. Zajęcia rozwijające. Rysowanie lub malowanie łąki. Można również powycinać kwiaty z gazet i nakleić" na łąkę"

    8." Motyle" g ćwiczenia oddechowe. Przenoszenie kolorowych kawałków karteczek i przenoszenie ich na "łąkę" przy pomocy słomki. 

     

     

    Drodzy Rodzice!

     W związku z Dniem Dziecka w tym tygodniu będziemy rozmawiać o dzieciach. Będziemy zastanawiać się, jakie są prawa i obowiązki dzieci oraz co oznaczają te pojęcia i dlaczego są ważne. Przedszkolaki dostaną list od Josepha – kolegi z Ugandy (postać chłopca jest autentyczna, a zawarte w liście informacje – prawdziwe). Z listu dowiedzą się, jak wygląda dzień w jego kraju, dostaną różne zadania do wykonania oraz poznają afrykańskie opowiadanie o rybaku i białym człowieku. Będą wymyślały, z czego można zrobić zabawki. Takie aktywności wspomagają rozwój kreatywności i uświadamiają, jak wiele można stworzyć samodzielnie.  Można co jakiś czas schować wszystkie zabawki, a zamiast tego bawić się kartonami, butelkami plastikowymi czy tkaninami; być może dziecko zainteresuje się, np. szyciem czy modelarstwem. Każdy będzie narysował jedną lubianą przez siebie, wykonywaną codziennie czynność. Można też próbować  mówić Dzień dobry w różnych językach. Takie zajęcia miają na celu uświadamianie dzieciom różnorodności kulturowej na świecie. Jeśli Waszemu synowi lub córce podoba się poznawanie słów w obcych językach, można to kontynuować poznawanie różnych słów, ucząc elementów znanego języka lub znajdując wyrazy w Internecie. Nauka liczenia do dziesięciu czy wymawiania podstawowych zwrotów w językach obcych może wpływać pozytywnie na rozwój: wzbudza ciekawość świata (warto zachęcić dziecko do pytań o dany kraj), wspomaga rozwój pamięci, być może sprawi, że nauka języków będzie się dziecku kojarzyć z przyjemnym zajęciem, a nie ze żmudnym zapamiętywaniem słówek.  Jeśli Wasze dziecko jest na to gotowe, można mu pozwolić na sypianie od czasu do czasu u kuzynów czy dziadków. Dzięki temu będzie uczyć się samodzielności i umacniać więzi z krewnymi. W tym tygodniu będziemy  poznawać  Prawa dziecka Janusza Korczaka, Kwoka Jana Brzechwy (znanego dzieciom dzięki piosence z filmu Akademia Pana Kleksa) i Baśni o ziemnych ludkach (fragmentu opowiadania Juliana Ejsmonda).

     

     

    DLA CHĘTNYCH

     

    PIĄTEK 05.06.2020.

    W CO SIĘ POBAWIMY?

    1. Do jakiej zabawy przyda się ta zabawka”- rozpoznawanie przedmiotów dotykiem. RODZIC przygotowuje worek nieprzezroczysty (np. ze stroju do ćwiczeń). Do worka wkłada różne przedmioty (użytku codziennegi, zabawki itp.). Zadaniem dziecka jest wylosować przykładowy przedmiot, określić co to jest i do jakiej zabawy może być wykorzystany, używając tylko totyku.

    1. Celne rzuty”- zabawa z elementem rzutu. RODZIC rozkłada na podłodze obręcz lub robi koło ze wstążki. Dziecko staje przed obręczą i stara się wrzucać woreczki z grochem lub małe piłeczki do obręczy licząc celne rzuty.

      3. Zajęcia o emocjach, ”Nauka cierpliwości”- słuchanie wiersza D. Niemiec i rozmowa na jego temat.

     

    Gramy w planszówkę,

    przesuwam pionek, raz i dwa.

    Najpierw rzuć kostką ty,

    potem znów rzucę ja.

    Ty będziesz pierwsza mamo,

    następnie się zmienimy,

    a jeszcze chwilkę później

    w coś innego się zabawimy.

     

    Może weźmiemy kredę?

    Będę rysować motyle.

    Wezmę niebieską i żółtą,

    ale dam ci ją za chwilę.

    Bo przebywając w grupie,

    to bardzo ważna sprawa,

    trzeba być cierpliwym i się dzielić

    • to nauka, nie tylko zabawa.

     

    Po przeczytaniu wiersza RODZIC zadaje dziecku pytania np. w co miały zamiar bawić się dzieci; jakim trzeba być, gdy bawimy się z innymi; czy ty jesteś cierpliwy; czy podczas zabawy potrafisz dzielić się zabawkami z innymi dziećmi; czy trudno jest poczekać na swoją kolej w zabawie.

     

    1. Ćwiczenia z „Księgą Emocji”- dziecko szuka odpowiednich obrazków w Księdze Emocji i układa historyjkę obrazkową pasującą do treści wiersza. Opowiada, co się po kolei wydarzyło.

    2. Klocki”- praca z Kartą Pracy, strona 42.

    3. Mama mówi”- zabawa ruchowa. RODZIC wydaje polecenia dziecku. Jeżeli rozpocznie swoje zdanie od słów: „Mama mówi”- zadaniem dziecka jest wykonać polecenie, natomiast jeżeli RODZIC wyda polecenie bez użycia tych słów, dziecko nie wykonuje zadania. Zabawa trwa do chwili popełnienia przez dziacko błędu.

    4. Simona ka”- zabawa afrykańskich dzieci- utrwalenie.

    5. Zajęcia rozwijające- rozmowa na temat aktywności, którą dziecko najbardziej lubi. Rysowanie tej aktywności kredkami na kartce lub kredą na chodniku.

     

    CZWARTEK   04.06.2020.

    O CZYM MARZYSZ?

    1. „Simana ka”- utrwalenie zabawy afrykańskich dzieci (według opisu z wtorku 02.06, punkt 6).

    2. „Kwiaty kwitną, kwiaty zwiędły”- zabawa ruchowa. Na hasło” kwiaty kwitną”- dziecko stoi wyprostowane z rękami podniesionymi do góry , na hasło „kwiaty zwiędły”- kuca i chowa głowę pomiędzy nogami.

    3. „O czym marzą dzieci”- zapoznanie z piosenką.

    https://www.youtube.com/watch?v=byt1c9NQvLs

    4. „O czym marzysz?”- rozmowa na temat dziecięcych marzeń.

    5. „Moje marzenia”- rysowanie świecą i malowanie. Dziecko na kartce A4 rysuje białą lub kolorową świecą swoje marzenie. Następnie zamalowuje całą powierzchnię kartki farbą plakatową.  Porządkuje stanowisko pracy po zakończonym malowaniu.

    6. Zajęcia umuzykalniające:

    - dziecko porusza się zgodnie z  granym lub wyklaskiwanym przez RODZICA rytmem: marsz, podskoki, bieg;

    - „Podróżuję z moim psem”- ćwiczenia oddechowe: dziecko robi szybkie wdechy i wydechy naśladując zdyszanego psa. Wykonuje je w różnym tempie- raz szybko, raz wolno;

    - „Rozśpiewanie”- dziecko porusza się w rytmie wyklaskiwanym przez RODZICA, kiedy RODZIC przestaje klaskać dziecko zatrzymuje się i śpiewa coraz wyżej: hau, hau, hau…uuu, uuu, uuu…wrr, wrr, wrr.

    - nauka wybranego fragmentu piosenki, wymyślanie inscenizacji do niej;

    http://teksty.org/radiowe-nutki,marzenia-te-duze-i-te-malenkie,tekst-piosenki  

    Omówienie treści piosenki. Rodzic zadaje pytania np. o jakim zwierzątku marzy dziewczynka; kogo chciałaby mieć na strychu; dokąd chłopiec chce dolecieć; z czego mają być ściany domu itp.

    - dziecko gra lub klaszcze do rytmu piosenki;

    - „Muzyczne wyciszenie”- dziecko leży na plecach i słucha utworu „Marzenie” R. Szumana. https://www.youtube.com/watch?v=HrBMrTH2Jh4

    7. „Co przedstawia mój rysunek?”- wypowiedzi dziecka na temat namalowanych wcześniej marzeń.

    8. Zajęcia rozwijające- „Moje klocki”- segregowanie klocków według kolorów i kształtów, przeliczanie, stosowanie liczebników i pojęć: więcej, mniej, tyle

     

    ŚRODA  3.06.2020

    CZY MOGĘ KOGOŚ  ODWIEDZIĆ.

    1.„Wszystkie dzieci nasze są”– utrwalenie piosenki ze śpiewem.(link , poniedziałek 1.01.)

    2.„Jestem kulturalny” zabawa integracyjna.

     

    RODZIC gra na jakimś instrumencie, dziecko biega po pokoju. Gdy RODZIC  mówi: – dzień dobry – dziecko  wykonują dwa przysiady, – do widzenia – dziecko  podskakuje

     – przepraszam – dziecko siada po turecku.

    3.„Nad przepaścią” – zabawa z elementami równowagi

     RODZIC rozkłada  skakankę lub coś innego wzdłuż pokoju. Mówi dziecku: To lina, pod nią jest przepaść, zapraszam do przejścia na drugą stronę. Dziecko z wyciągniętymi na boki rękoma  idzie po skakance jak po linie (stopa za stopą).

    4.„Jak zachować się, gdy do kogoś przychodzimy i gdy kogoś zapraszamy?” – rozmowa na temat  zasad dobrego wychowania na podstawie doświadczeń dzieci i wiersza Kwoka Jana Brzechwy.

     

    Dziecko siedzi RODZIC czyta wiersz lub korzysta z linka,lub odtwarza piosenkę Kwoka z filmu Akademia Pana Kleksa. Kwoka Jan Brzechwa

    Proszę pana, pewna kwoka traktowała świat z wysoka i mówiła z przekonaniem: „Grunt do dobre wychowanie!” Zaprosiła raz więc gości  by nauczyć ich grzeczności. Pierwszy osioł wszedł, lecz przy tym w progu garnek stłukł kopytem. Kwoka wielki krzyk podniosła: „Widział kto takiego osła?!” Przyszła krowa. Tuż za progiem zbiła szybę lewym rogiem. Kwoka gniewna i surowa zawołała: „A to krowa!” Przyszła świnia prosto z błota kwoka złości się i miota: „Co też Pani tu wyczynia? Tak nabłocić! A to świnia!” Przyszedł baran. Chciał na grzędzie  siąść cichutko w drugim rzędzie, grzęda pękła, kwoka wściekła coś o łbie baranim rzekła i dodała: „Próżne słowa, takich nikt już nie wychowa, trudno, wszyscy się wynoście!” No i poszli sobie goście. Czy ta kwoka, proszę Pana, była dobrze wychowana?

     RODZIC zadaje dziecku pytania: Dlaczego kwoka zaprosiła gości? Co zrobili: osioł, krowa, świnia, baran? Co zrobiła gospodyni – kwoka? Kwoka źle się zachowała jako gospodyni. Była niemiła, krzyczała, wyśmiewała swoich gości. Goście nie uważali i zniszczyli dom kwoki. Jak należy się zachowywać, gdy zaprosi się gości? Jak należy się zachować, gdy idzie się do kogoś w gości.

    You Tube   https://youtu.be/DEYO0J78ycw

    5.Zabawa śpiewno - ruchowych. You Tube   https://youtu.be/yajQTJ1EgRA

    6.„Mój kolega, koleżanka”– wykonanie postaci dziecka z rolki papieru toaletowego.

    7.Zajęcia  rozwijające–  przeliczanie członków rodziny (można wykorzystać zdjęcia, guziki, kamyki itp.)

     

     

    WTOREK 2.06.2020r.

    WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ.

    1.„Wszystkie dzieci nasze są”- zabawa śpiewno –taneczna.You Tube  (link poniedziałek 1.01.)

    2.„Mój kolega z Afryki” – list od chłopca z Ugandy.RODZIC mówi dziecku, że dostało list od kolegi (można zaaranżować sytuację i pokazać list wyciągając go z koperty) Nadawca – Joseph Lwevola (czyt. Lłewola), Afryka, Uganda.                                              

    RODZIC czyta list i zadania dla dziecka. Drogi Przyjacielu! Przesyłam CI pozdrowienia z  mojego rodzinnego kraju, z  Ugandy. Mam na imię Joseph Lwevola, mam 9 lat. Moje imię nadała mi babcia. W moim kraju, w Ugandzie, ludzie mają po dwa imiona: jedno chrześcijańskie (ja mam Józef – Joseph), drugie – ugandyjskie. W moim liście są dla Ciebie  zadania do wykonania.

    I zadanie – powiedz, jak macie na imię (jeśli dziecko ma dwa imiona , to może je wymienić).  Czy wiesz, kto Ci wybrał imię?     W mojej okolicy są pola kukurydzy i fasoli – gdy długo nie ma deszczu, wszyscy się martwią o plony. Mieszkam z rodziną w domu – lepiance krytej słomą, której dach często umacniamy  kamieniami i cegłami od góry. Opiekuje się nami chory dziadek. Mam czworo rodzeństwa: Irenę, Tapenensi, Roberta, Fhionę. Lubię robić zabawki. Z drutu zrobiłem samochód i wózek. Z butelek i kory bananowca zrobiłem piłkę i skakankę.         

    II zadanie – podpowiedz  mi, z czego jeszcze można robić zabawki?    Lubię też zajmować się zwierzętami i grać w piłkę nożną. Potrafię cały wolny dzień bawić się z kolegami na powietrzu. Z rodzeństwem często śpiewamy i przygotowujemy przedstawienia. Dużo pomagam dziadkowi: koszę wysoką trawę, karczuję krzewy, pomagam przy ścinaniu drzew i wyrywaniu ich z korzeniami oraz kopaniu. Pomagam w domu, w polu i przy zwierzętach – karmię kozy liśćmi sorgo. Pomagam też mieszkańcom mojej wioski w pracach w ogrodzie.                                                                             

    III zadanie – powiedz, w jaki sposób można pomagać innym.              Największym moim marzeniem było – móc się uczyć. Dzięki pomocy jednej z warszawskich szkół, z której dzieci zbierają pieniądze i wysyłają do moich opiekunów, już od roku mogę chodzić do szkoły.        

     IV zadanie – powiedz, jakie jest Twoje największe marzenie.             Czasem dziadek opowiada nam bajki i opowieści. Oto jedna z nich: Usiądź wygodnie i posłuchajcie...       Rybak i muzungu Nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie żył sobie pewien rybak. Miał on żonę, troje dzieci, malutką chatkę i bardzo dobrą wędkę. Codziennie rano szedł na brzeg jeziora i łowił ryby. Kiedy złowił już 10 sztuk, zabierał je na targ do znajomego sprzedawcy, sprzedawał, a pieniądze przeznaczał na jedzenie i ubranie dla swojej rodziny. Pieniądze wystarczały na zaspokojenie potrzeb całej rodziny. Praca ta zajmowała mu pół dnia. Resztę dnia spędzał, siedząc przed domem, patrząc na jezioro i rozmawiając z żoną, dziećmi i wszystkimi, którzy do niego przychodzili. Tak mijał dzień za dniem. Pewnego dnia zjawił się pewien muzungu – człowiek biały. Długo przyglądał się rybakowi, kiedy on łowił ryby. Następnego dnia, ten sam muzungu znów przyszedł na brzeg jeziora i przyglądał się rybakowi, aż w końcu podszedł do niego i powiedział: – Rybaku! Dlaczego łowisz tylko 10 ryb dziennie? Przecież możesz poświęcić więcej czasu i łowić więcej ryb! – Ależ dlaczego? – ze zdziwieniem zapytał rybak. – Kiedy złowisz więcej ryb i sprzedasz je, będziesz miał więcej pieniędzy. Jeśli będziesz miał więcej pieniędzy, będziesz mógł kupić sobie łódź i wypłynąć na jezioro, by łowić jeszcze więcej ryb – tłumaczył muzungu. – Dobrze, ale po co? – znów zapytał rybak. – Kiedy będziesz miał łódź i będziesz łowił więcej ryb, sprzedasz je i będziesz mógł sobie kupić łódź motorową, żeby móc wypływać daleko na jezioro, gdzie jest więcej ryb i łowić jeszcze więcej. – To prawda, – odrzekł rybak – ale czemuż miałbym to robić? – To proste! Będziesz łowił więcej, będziesz miał więcej pieniędzy. Będziesz mógł zbudować większy dom dla swojej rodziny, kupić samo chód, kupić wiele innych rzeczy... – wyliczał muzungu. – Lecz po co mi to wszystko? – ze zdziwieniem zapytał rybak. – Jak to po co? By być bardziej szczęśliwym! – wykrzyknął muzungu. – Ale ja już jestem bardzo szczęśliwy! –powiedział rybak                                           

    V zadanie – jak zrozumiesz morał tej bajki? O czym mówi? Na pewno już wiesz!                                       

     Nam w Afryce do szczęścia potrzeba niewiele – nauka w szkole, zabawa z kolegami, rodzeństwem, opowieści dziadka.                           Mój dzień w Afryce wygląda tak: w dniu, w którym idę do szkoły, dziadek budzi mnie o 7.00 rano. Myję się, wkładam mundurek szkolny i czasem jem śniadanie – porycz (jest to ugotowana mąka kukurydziana z wodą i z cukrem), który bardzo lubię.                           VI zadanie – powiedz, co ty jesz na śniadanie w domu.                           Przed wyjściem do szkoły karmię zwierzęta. Do szkoły idę pół godziny piaszczystą drogą. W szkole jem obiad: poszo, czyli gęstą papkę z gotowanej mąki kukurydzianej, czasem polanej ostrym sosem.            

    VII zadanie – powiedz, co lubISZ najbardziej jeść na obiad.  

    Po lekcjach gramy z kolegami w piłkę nożną lub bawimy się w grę „sula katambala – tomuli lamu tak jak w Afryce. Po powrocie ze szkoły pomagam w domu i w polu. Na kolację jemy banany, smażony plantan – podobny do bananów, potrawy z batatów (słodkich ziemniaków) i prosa, kukurydzę lub placki z sorgo.               

    VIII zadanie – powiedz, co jesz na kolację.               Gdy idę spać i jest mi zimno, przykrywam się kocem lub kurtką. Czuję się bardzo dobrze. Zawsze oglądam zdjęcia uczniów szkoły, która się mną zaopiekowała. Wtedy czuję się szczęśliwy! Niech Was Bóg błogosławi! Joseph 1

    3.„Mój dzień w Polsce” – rozmowa z dzieckiem na temat i wykonanie rysunku „Co najbardziej lubię robić?”

    4.„Dzieci z różnych zakątków świata” – praca z KP2.41.(książka str.41)

    5.„Jakie są moje prawa i obowiązki”- rozmowa na temat praw i obowiązków dzieci na podstawie doświadczeń dzieci i wiersza Janusza Korczaka „Prawa dziecka”                                                               Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały. Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa, chcąc wielu dzieci los odmienić, stworzyli dla Was mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta Spróbujcie dobrze zapamiętać:                                         

     Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego, a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego. Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi i mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.           Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać, i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać. Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami, nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.           Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, mam też prawo do tajemnic i własnego zdania. Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa, a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa. Tak się tu w wiersze poukładały prawa dla dzieci na całym świecie, byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej, jak umiecie. Dziecko – na podstawie wiersza i swoich doświadczeń – mówi, do czego ma prawo.                                     

     Obowiązki dzieci Julian Ejsmond (fragment opowiadania Baśń o ziemnych ludkach)               

    W głębi ziemi wśród korzeni żyją sobie ziemne ludki… Ród to miły i wesoły, i potężny, choć malutki. Podczas zimy, gdy na świecie srogie mrozy i wichury, ziemne ludki zamieszkują kretowiska, mysie dziury… Ale skoro złote słonko promieniście znów zaświeci, matka – Ziemia budzi ze snu ukochane swoje dzieci. Malcy biorą się do pracy, pełni szczęścia i wesela, jeden szczotką i grzebykiem czesze złote włoski trzmiela.  Drugi skrzydła chrabąszczowi myje gąbką, co ma siły. Pieszczotliwie doń przemawia: „Chrabąszczyku, ty mój miły”. Trzeci zasiadł do malarstwa: chwyta żuczki, chrząszcze, larwy i odnawia na ich szatkach świeżą farbą zblakłe barwy.                           RODZIC zadaje dziecku pytania: Gdzie żyją ziemne ludki? Matka – Ziemia budzi je wiosną, aby zabrały się do pracy. Jakie są ich obowiązki? Kogo przypominają te ziemne ludki? Czy one żyją naprawdę? Te ziemne ludki miały różne obowiązki. Jakie TY masz obowiązki w domu?

    6.„Simana ka” – zabawa afrykańskich dzieci.  

    Tekst afrykańskiej rymowanki: Simama ka, simama ka, ruka ruka ruka, simama ka, tembeja kimbija, tembeja kimbija, ruka ruka ruka simama ka.

    Ruchy dzieci: Simama – kucają, ka – wstają, ruka – klaszczą lub tupią, tembeja kimbija – obchodzą krzesło dookoła lub obracają się wokół własnej osi. Bawią się dwa trzy razy razy. Za każdym razem śpiewają i poruszają się  szybciej.

    7. Zajęcia rozwijające ulepienie ziemnych ludków z plasteliny.

     

    PONIEDZIAŁEK 1.06.2020r.

    DZIEŃ  DZIECKA

    1.KOCHANE DZIECIAKI !!!

    Z okazji Dnia Dziecka, który jest raz w roku,

    Niech wasze dziecinne lata będą pełne uroku.

    Składamy Wam szczere życzenia,

    I lodów każdą niedzielę,

    Aby Wam się spełniły ,

    Najskrytsze marzenia i pragnienia….

    Takie życzenia radości, sukcesów i zdrowia

    Składają Wam : Pani Iwona i Pani Edyta

    2. W tym wyjątkowym dniu dla Was proponuję wspólne, dowolne zabawy z rodziną.

    3.Piosenka  „Jesteśmy dziećmi „  You tube

    https://www.facebok.com/groups/portalnauczycieli przedszkola/permalink/3224747257556802/

    4. „Jeśli jesteś szczęśliwy to… " you tube        https://youtu.be/az7AZ2La6g4

    5. „Wszystkie dzieci nasze są” you tube       

    https://youtu.be/d_vuxQ-9iVQ

    6. Zabawy na podwórku.

    7.Domowe kino- wspólne oglądanie ulubionej bajki dziecka.

    Mamy dla Was niespodziankę ...

    Zapraszamy na naszą stronę internetową do AKTUALNOŚCI :-)

    MIŁEJ ZABAWY W DNIU DZIECKA!!!

     

     

     TEMATYKA NA TYDZIEN 25 - 29. 05.2020.

    ŚWIĘTO MAMY I TATY.

    grały na instrumentach i rozmawiały o spaniu pod namiotem.  W tym tygodniu będziemy rozmawiać o rodzinie. Dzieci zrobią prezenty dla mamy i taty. Będziemy się uczyć, w jaki sposób okazywać najbliższym miłość i szacunek. Przypomnimy sobie, jak nazywają się poszczególni członkowie rodziny. Porozmawiamy na temat rodzeństwa. Spróbujemy namalować emocje – dzieci będą tworzyły obraz kojarzący się im z mamą i tatą. Przećwiczymy umiejętność składania życzeń. Dzieci będą rozwijały sprawności manualne, umiejętności prawidłowego posługiwania się nożyczkami. Będą robiły telefony z kubeczków oraz

    Jak mogą Państwo wspomagać dziecko w rozwoju:

    Dzieci lubią budować schronienia z poduszek, koców i krzeseł. Dobrą zabawą może okazać się konstruowanie prawdziwych szałasów z gałęzi, domków na drzewie i chowania się w nich. Przedszkolakom prawdopodobnie spodoba się przygotowywanie posiłku i jedzenie w kryjówce. Można jednocześnie bawić się w Indian. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto pozwolić dziecku na spanie w namiocie. Ważne by zapewnić mu komfort. Należy wyjaśnić, z czym wiąże się taka przygoda. Nie można jednak dziecka zmuszać do spania w namiocie.  Lepiej, żeby kojarzyło mu się to z przyjemnością niż z przymusem. Alternatywą dla namiotu może by hamak. Jeżeli nie ma możliwości zbudowania dużego schronienia, można wspólnie z dzieckiem skonstruować „domek dla krasnoludków” z patyczków, liści, mchu itp. Jest to zabawa pobudzająca wyobraźnię i wspomagająca rozwój manualny. Tworzenie budowli razem z mamą, tatą, siostrą czy bratem może być dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu.

     

    Propozycje dla chętnych:

    PIĄTEK 29.05.2020

     

    1.„Czego można życzyć rodzicom?” – układanie życzeń.   Mamo, Tato cóż Wam dam, jedno serce które mam.       A w tym sercu róży kwiat  żyjcie Rodzice nam 100 lat.(można nauczyć dziecko na pamięć)

    2.„Kocham Cię, Ti Amo, Je T'aime”- słuchanie piosenki, próby śpiewania.

    https://www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA

    3.„Kwiaty dla mamy i taty”- tworzenie zbiorów równolicznych, przeliczanie elementów.

    Rodzic na kartce rysuje dwa wazony, jeden dla mamy, drugi dla taty(można podpisać). Mówi dziecku aby narysowało kwiaty w wazonie dla mamy, potem prosi ,aby dziecko policzyło narysowane kwiaty. Następnie mówi ,aby dziecko narysowało tyle samo kwiatów w wazonie dla taty. Wspólne przeliczanie i sprawdzenie czy w wazonach jest po tyle samo kwiatów. Dziecko koloruje kwiaty i wazony.

    4.Ćwiczenia gimnastyczne . You tube

    https://youtu.be/TPHa1hK81CI

    5.„Mamo, tato, zapraszamy na herbatkę” – wspólne przygotowanie i wypicie herbaty z rodziną.

    6.„Dla Ciebie Mamo i Tato”- rysowanie serca dla mamy i taty, kolorowanie lub malowanie na czerwono, odbicie ust i podarowanie rodzicom.

    7.Zajęcia rozwijające - wyliczanka z członkami rodziny.

    you tube 

     8.  Pomaganie rodzicom w codziennych czynnościach.

     

     

    CZWARTEK 28.05.2020r.

    KOCHAM CIĘ MAMO! KOCHAM CIĘ TATO!

    1.„Chcę być jak mama, chcę być jak tata!” – zabawa z elementami pokazywania.  Dziecko siedzi na dywanie kończy  zdanie: Chcę być jak mama, bo… lub Chcę być jak tata, bo…. oraz wykonuje ruch z tym związany –  Np. Chcę być jak mama, bo mama pięknie maluje. (wykonują gest malowania pędzlem)

    2.„Co robimy razem?” – rozmowa na temat sposobów spędzania czasu z rodziną na podstawie doświadczeń dzieci. Dziecko opowiada, jak spędza czas ze swoją rodziną. RODZIC pyta, czy było kiedyś  na biwaku, spało pod namiotem. RODZIC pokazuje dziecku zdjęcia namiotu lub  pokazuje prawdziwy namiot .

    3.„Do namiotu!” – zabawa tematyczna, rozkładanie prawdziwego namiotu lub zrobienie namiotu z wykorzystaniem koca, lub innego materiału.

    4.„Na biwaku” – praca z  KP2.40.(książka str.40)

    5.„Kocham Cię Mamo! Kocham Cię Tato!” – praca plastyczna, malowanie farbami kwiatów (np. w wazonie)dla rodziców.

    6.Zestaw ćwiczeń ruchowych  You Tube

    https://youtu.be/hBFLp08y33Y

     

    7. „Kocham Cię, Ti Amo, Je T'aime”- słuchanie piosenki, próby śpiewania.

    https://www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA

    8.Zajęcia rozwijające– dziecko przepisuje tekst na namalowany obrazek dla rodziców.

    DLA MAMY I TATY 

    I wpisuje również swoje imię.

     

    ŚRODA  27.05.2020.

    1. „Kocham Cię, Ti Amo, Je T'aime”- utrwalenie słów i melodii piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA 

    2. „Spacer z tatą”- zabawa ruchowa. Dziecko  dobiera się w  parę z Rodzicem lub rodzeństwem.  Jedna osoba jest  tatą tata jest duży, a druga jest dzieckiem dziecko jest małe, więc kuca. Tata chwyta dziecko za rączkę i idą razem na spacer. Po chwili następuje zamiana ról.

    3.” Mój kochany tata”- rozmowa na temat relacji dzieci z tatusiami na podstawie doświadczeń dzieci i wiersza  „Mój kochany tata”

    Mój tato nigdy się nie złości.
    Na jego twarzy uśmiech gości.
    Chociaż problemów ma niemało,
    to jeszcze chęci mu zostało.
    Pomaga mamie przy kostiumie
    dla brata, który apel ma.
    Bo tata z mamą wszystko umie
    i tak też będę umieć ja.
    I chociaż czasu mało mają,
    dzieciom swym go nie odmawiają.
    I chociaż każde z nich pracuje,
    obowiązki ważne mają,
    to mamusia razem z tatą
    o pociechy swoje dbają.

    Po przeczytaniu wiersza można zadać dziecku pytania np. jak nazywa się tato, gdzie pracuje, jak wygląda, w jaki sposób spędzasz z tatą czas itp.

    4. „Opaski indiańskie”- wykonywanie prezentu dla taty, praca z Wyprawką nr 51-52.

    5. „ZOO”- śpiewanie piosenki, dowolna interpretacja ruchowa.

    https://www.google.com/search?q=ZOO+piosenka+z+akademii+Pana+kleksa&ie=utf8&oe=u   tf-8&client=firefox-b-ab  

    6. Zajęcia rozwijające- malowanie farbą plakatową portretu taty.

    7. „Pomagam tacie”- pomoc w codziennych czynnościach domowych. Proponuję też wspólną zabawę w Indian z wykorzystaniem opasek indiańskich.

    WTOREK  26.05.2020.

    Dziś Dzień Mamy i z tej okazji:

     Najdroższe Mamy! Zawsze cierpliwe, oddane, troskliwe, zawsze spieszące z pomocą, żyjcie w szczęściu i zdrowiu. Sto lat!           

    1. „Sto lat dla Mamy!”- dziecko składa swojej mamie  życzenia, wręcza  upominek, śpiewa piosenkę. https://www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA

    2.Ile kroków do domu?"- zabawa ruchowa.
    Dziecko trzyma kostkę do gry. Ustawia się są na jednym w końcu pokoju. W drugim końcu, na przeciwko leży obręcz - domek. Dziecko rzuca kostką, przeliczają wyrzucone oczka na kostkach,  i robi tyle skoków obunóż w kierunku domku. Czynność powtarza do momentu dojścia do domku. Można do zabawy zaprosić rodzeństwo i wspólnie rzucać kostką.

    3. „Rodzinny album”- wspólne oglądanie albumów rodzinnych. Rozmowa o rodzinie podczas  oglądania zdjęć. Przykładowe pytania: kto jest na zdjęciu, pokaż mamę, kto należy do rodziny, czyją mamą jest babcia…, czyim tatą jest dziadek… itp. Zwrócenie uwagi na przemijanie czasu.

    4. „Portret mamy”- malowanie farbą plakatową portretu swojej mamy. Zwrócenie uwagi na takie cechy jak: kolor oczu, włosów, okulary itp.

    5.Zajęcia rozwijające -  rozwiązywanie zagadek słownych na temat członków rodziny. http://zagadkidladzieci.net/zagadki/Zagadki+dla+dzieci+o+cz%C5%82onkach+rodziny?page=1 

    6. „Pomagam mamie”- pomoc w codziennych czynnościach domowych np. sprzątanie pokoju, odkurzanie, karmienie pupila, podlewanie kwiatków. Można też wspólnie przygotować „coś słodkiego” z okazji dzisiejszego święta.

    PONIEDZIAŁEK  25.05.2020.

    1 „Kocham Cię, Ti Amo, Je T'aime”- słuchanie piosenki, próby śpiewu.

      https://www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA

    2. „Znajdź rodzinę”- zabawa orientacyjno – porządkowa. RODZIC przygotowuje karteczki z narysowanymi kółkami: 2 kółka na kartce- rodzina dwuosobowa,  3 kółka - rodzina trzyosobowa, 4 kółka- rodzina czteroosobowa itd. Rozkłada je na podłodze Dziecko swobodnie porusza się po pokoju w określony przez RODZICA sposób (marsz, bieg, podskoki obunóż, czworakowanie). Na hasło RODZINA  np. dwuosobowa dziecko szuka odpowiedniej kartki, zatrzymuje się przed nią i wykonuje tyle przysiadów, ile jest kółek na kartce.

    3. „Nie ma takiego miejsca”- słuchanie wiersza, rozmowa na temat relacji dzieci z ich mamami. Po wysłuchaniu wiersza dziecko opowiada o swojej mamie: jaka jest, jak wygląda (kolor oczu, włosów, ulubiony kolor), co lubi ( robić, jeść, jak odpoczywa), jak pomaga mamie, za co ją kocha.

    „Nie ma takiego miejsca” A Bębenek

    Nie ma takiego miejsca
    Gdzie by nie było mamy.
    Mamy są przy nas blisko
    Gdy książkę otwieramy.

    Mamom jabłonie kwitną
    Ciasto im się udaje
    Mamy nie gubią dróżek
    Do lasu i do bajek.

    Czy mamy są na morzu
    W urzędach, czy w aptekach
    Zawsze ktoś o nich myśli
    Zawsze ktoś na nie czeka.

    Mamy pracują cicho
    Śmieją się do nas głośno.
    Od śmiechu jak od słońca
    Dzieci wesoło rosną.

    4. „Ramka dla mamy”- praca z Wyprawką nr 50. Dziecko ma przygotowane zdjęcie rodziny. Wykonuje ramkę a do środka wkleja zdjęcie swojej rodziny. Wykonane prace będą upominkiem na Dzień Mamy.

    5. „Czego mogę życzyć mamie?”- układanie życzeń dla mamy. Zwrócenie uwagi na poprawne gramatycznie wypowiedzi.

    6.  Zajęcia rozwijające –„Kocham Cię, Ti Amo, Je T'aime”- nauka słów piosenki na pamięć. https://www.google.com/search?q=+Kocham+Ci%C4%99%2C+Ti+Amo%2C+Je+T%27aime-+s%C5%82owa+piosenki&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab

     

     

    TEMATYKA NA TYDZIEŃ 18 - 22.05.2020.

    ZWIERZĘTA DUŻE I MAŁE

    Tematyką tego tygodnia będą zwierzęta. Poznamy nazwy, wygląd, środowisko życia i sposób zachowania wybranych zwierząt poprzez różne zabawy: ruchowe, paluszkowe, rysowanie, rozwiązywanie zagadek czy gry. Będziemy śpiewać piosenki o zwierzętach i czytać opowiadanie o nich. Przypomnimy sobie, jakie zwierzęta żyją w Polsce na wolności i co oznacza pojęcie "dzikie zwierzę". Poszukamy podobieństw i różnic pomiędzy omawianymi zwierzętami. Będziemy naśladować odgłosy wydawane przez zwierzęta. Omówimy  proste zasady bezpieczństwa w kontaktach ze zwierzętami spotkanymi w lesie. Dowiemy się, że w lesie należy zachowywać się cicho, bo jest on mieszkaniem różnych stworzeń.

    Jak moga Państwo wspomagać dziecko w rozwoju:   

    Wycieczka do lasu może być okazją do obserwowania zwierząt. Podglądanie zwierząt może wydawac się trudne, bo zobaczenie sarny lub dzika wymaga zachowania bezwzględnej ciszy, a i tak nie zawsze się udaje. O wiele łatwiej jest obserwować mniejsze zwierzęta: wiewiórki, ptaki czy owady. Dzięcioł stukający dziobem w drzewo, mrówki budujące mrowisko czy żuk gnojowy transportujący kulkę odchodów może bardzo zainteresować dziecko. Można też szukać roślin, kwiatów- wiosną, owoców- latem, grzybów- jesienią, a tropów zwierząt- zimą. W czasie pobytu na łonie natury warto przypomnieć dziecku, że nie należy śmiecić ani krzyczeć- jest to miejsce, w którym ludzie sa gośćmi i powinni zachowywać się właściwie. Poza obserwacją przyrody do wycieczek po lesie może zachęćić dziecko zdobywanie odznak Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Innym sposobem poznania zwierząt jest wizyta w ogrodzie zoologicznym. Tam można nie tylko patrzeć, ale również czytać informacje o zwierzętach, poszukać zwierząt pochodzących z określonych krajów, czy takich o dziwnych kształtach, czy nazwach.

    Propozycje dla chętnych          

    PONIEDZIAŁEK  18.05.2020.

    1. "ZOO"- osłuchanie ze słowami i melodią piosenki, próby wspólnego śpiewania refrenu.

    https://www.youtube.com/watch?v=U9qwrBxkRdQ

    2. "Czy potrafisz tak, jak ja?"- zabawa ruchowa z elementem rownowagi. RODZIC pokazuje lub omawia ruch, a dziecko- wykonuje. Czy umiesz tak jak ja:  stać na jednej nodze; narysować stopą jajko na podłodze; podnieść nogę zgiętą w kolanie i klasnąć pod nią; zrobić dwa kroki w przód z zamkniętymi oczami; obrócić się szybko i stanąć na jednej nodze itp. 

    3. "Gdzie mieszkają?"- rozmowa na temat dzikich zwierząt żyjących w Polsce z wykorzystaniem filmu edukacyjnego i informacji o zwierzętach.

    https://www.youtube.com/watch?v=0NzmLjsO1YE

    RODZIC czyta informacje o zwierzętach:

    Niedźwiedź polarny- drapieżny ssak, o ciemnobrązowym kolorze sierści, Można go spotkać w polskich górach. Niedźwiedzie to bardzo duże zwierzęta o grubej szyi i nieco wydłużonej głowie. Żywią się najchętniej rybami.

    Żmija zygzakowata- gatunek węża jadowitego. Cialo ma zazwyczaj w kolorze ciemnozielonym lub brązowym, na grzbiecie nieco ciemniejszy "zygzak". Można ją spotkać na obrzeżach lasów i podmokłych łąk. Żywi się małymi zwierzętami: kretami, żabami, gryzoniami.

    Wilk szary- drapieżny ssak. Wilki są podobne do średniej wielkości psów np. owczarków niemieckich, ich sierść składa się z kilku rodzajów białych i szarych włosów. Żywią się innymi zwierzętami. Można je spotkać w polskich lasach, najwięcej ich jest w górach (Karpatach).

    Dzik- duży ssak. Wyglądem przypomina dużą świnię domową, jego skóra jest pokryta szorstkimi włosami (szczeciną) w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym. Dziki występują w całej Polsce, naimniej jest ich w górach. Są wszystkożerne, najczęściej jedzą: żołędzie, grzyby i inne rośliny.

    Sarna- ssak parzystokopytny. Można ją spotkać w całej Polsce, zamieszkuje głównie lasy liściaste, ale niektóre sarny przystosowały się do mieszkania na polach, łąkach, nawet w pobliżu dużych miast. Sarna jest zwierzęciem średniej wielkości, ma smukłe ciało i wysokie nogi. Kolor jej sierści zmienia się w zależności od pory roku: latem jest czerwonobrązowa, zimą- siwobrązowa, Żywi się trawami, ziołami, grzybami, owocami leśnymi.

    Łoś- największy ze ssaków kolpytnych, ma duże rozlożyste poroże. Można go spotkać w wielu parkach narodowych w Polsce, lubi mokre podłoża np. bagna. Żywi się roślinami.

    Bielik zwyczajny- duży ptak drapieżny, błędnie nazywany orłem. Można go zobaczyć w różnych miejscach naszego kraju, głównie przy zbiornikach wodnych (rzekach, jeziorach), bo boeliki żywią się rybami.

    Następnie dziecko wybiera dowolne zwierzę i przedstawia je za pomocą ruchów i wydawanych odgłosów. RODZIC stara się odgadnąć, o jakie zwierzę chodzi.

    4. "Co to za zwierzę?"- Praca z Kartą Pracy, strona 43. Przed przystąpieniem do pracy RODZIC rozmawia z dzieckiem na temat tego, jak poruszają się różne zwierzęta (pełzają, latają, biegają na czterech nogach). Po skończonej rozmowie dziecko wykonuje zadanie według polecenia z Karty Pracy, strona 43.

    5. "Ćwiczymy rączki"- ćwiczenia grafomotoryczne. Dziecko ołówkiem prowadzi linie po śladzie.

    6. "Rybki"- masaż relaksacyjny. Dziecko siedzi za RODZICEM lub rodzeństwem i wykonuje masaż na plecach według słów rymowanki. Po przeczytaniu- zamiana miejsc.

    Raz rybki w morzu brałyślub-   rysuje na plecach faliste linie.

    i tak chlupały: chlup, chlup, chlup.-   lekko stuka w plecy rozluźnionymi dłońmi.

    A wtem wieloryb wielki wpadł-     masują całe plecy.

    i całe towarzystwo zjadł.-   lekko szczype w plecy.

    7. Zajęcia rozwijające- lepienie z plasteliny wybranego dzikiego zwierzęcia.

    8. "Sówki"- kolorowanie sówek z punktu 5.

     

    WTOREK   19.05.2020.

    1. "Koty"- zabawa kształtująca prawidłową sylwetkę. Do zabawy będzie potrzebny woreczek do ćwiczeń (może być woreczek z ryżem).Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, kładzie woreczek na głowie. RODZIC mówi: wyobraź sobie, że jesteś dostojnym kotem. Teraz wstań, postaraj się, aby woreczek nie spadł ci z głowy. Pospaceruj trochę. Spróbuj usiąść i ponownie wstań. Teraz naśladuj głos kota.

    2. Zabawy umuzykalniające:

    - "Jak trąbi słoń?"- ćwiczenia oddechowe. RODZIC mówi: jesteśmy w ZOO. Zatrzymujemy się przed wybiegiem dla słoni. Wybiegł mały słonik. Jak on trąbi, wołając mamę? Dziecko naślasuje głos słnia- lekko trąbiąc.Przybiegła mama słonika.Trąbi- dziecko głośniej trąbi. W oddali słychać głos trąbiącego taty.Dziecko trąbi bardzo głośno.

    - rozśpiewanie- dziecko stoi wyprostowane i śpiewa naśladując głos trąbki: tru, tu, tu, tru, tu,tu. Śpiewa coraz wyżej: tri, tri, tri (aż buzia drży). Śpiewa jeszcze wyżej: nie, nie, nie - jak kaczka, z zatkanym nosem. Dziecko masuje palcami całe policzki okrężnie, szczególnie żuchwę, przeciąga się, ziewa.

    - "ZOO"- nauka piosenki (link z wczoraj). Dziecko słucha piosenki. Po wysłuchaniu RODZIC zadaje dziecku pytania: co znajduje się w zoo: co robią małpy, lis, żubr, dzik, niedźwiedź: jakie jeszcze zwierzęta można spotkać w zoo.

    https://www.tekstowo.pl/piosenka,piotr_fronczewski,zoo.html

    - wyklaskiwanie rytmu- dziecko wyklaskuje rytm pierwszej zwrotki i refrenu piosenki. Za drugim razem śpiewa refren piosenki i wystukuje rytm-uderzając o kolana.

    - muzyczne wyciszenie- dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, słucha utworu F. Chopina "Preludium deszczowe". Dłońmi naśladuje padający deszcz (porusza palcami w rytm muzyki).

    https://www.youtube.com/watch?v=SoteyAXuEKY

    3. "Rybki"- masaż relaksacyjny, Tekst rymowanki i wykonywany masaż podany wczoraj.

    4. "Kto tak ryczy, kto tak śpiewa?"- naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta z wykorzystaniem filmu.Dziecko naśladuje głosy zwierząt, rozpoznaje ich nazwy.Dzieli nazwy zwierząt na sylaby, próbuje wysłyszeć pierwszą głoskę.

    https://www.youtube.com/watch?v=ZKhGL9Cu_a0 

    5. "Mój zwierzak"- rysowanie zwierzęcia z wyobraźni. RODZIC mówi: wyobraź sobie, że podczas leśnej wycieczki odkryłeś zwierzę, którego nikt jeszcze nie widział. Do jakiego zwierzęcia byłoby podobne? Jaki miałoby kolory? Narysuj to zwierzę.

    6. Zajęcia rozwijające- układanie maskotek w zbiory. Zadaniem dziecka jest ułożyć trzy zbiory, w każdym po cztery maskotki. Można wykorzystać pętle zrobione ze wstążek.

     

    ŚRODA   20.05.2020.

    1. "Co to za zwierzę?"- rozwiązywanie zagadek słownych

    - Kolorowych piór ma w bród, a midzy oczami wielki dziób.

    Ten głośny skrzek to jej zasługa, bo to jest głośna....(papuga)

    - Do konia trochę podobna tak samo rży, gdy jest głodna.

    Czarne pasy ma tam, gdzie są żebra, bo to jest wesoła...(zebra)

    - Szary, duże uszy i trąba, taki ma wygląd, że bomba!

    Wielki jest jak cała jabłoń, bo to jest szary...(słoń)

    - Jestem duży i wesoły, pływam w wodzie całkiem goły.

    Błoto? Co mi tam! Ja jestem szary...(hipopotam).

    2. "Pingwin"- zabawa przy piosence. Dziecko może do zabawy zaprosić kogoś z domowników. Uczstnicy  trzymają ręce na ramionach osoby stojącej przed sobą. Śpiewają i wykonują ruchy:

    O, jak przyjenmnie i jak wesoło w pingwina bawić się, się, się - maszerują jeden za drugim, na słowo się- wykonują podskok obunóż.

    Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa- wysuwają w bok kolejno prawą i lewą nogę, opierając je na pięcie.

    Do przodu, do tyłu- wykonują po jednym skoku obunóż w tył i w przód.

    Raz, dwa, trzy- po jednym podskoku w miejscu.

    zabawę przeprowadzamy kilkakrotnie, za każdym razem coraz szybciej.

    3. "Ale w zoo jest wesoło!"- rysowanie na kartce z bloku technicznego wybranego zwierzęcia (zwierząt), które można spotkać w zoo, kolorowanie i wycinanie zwierzęcia. Doklejanie wspornika, za pomocą którego można "postawić" sylwetkę zwierzęcia.

    4. "Piosenki o zwierzętach"- śpiewanie piosenek o tematyce zwierzęcej np. "ZOO", "Wełniany baranek", "Wlazł kotek" itp.

    5. Od nalmniejszego do największego"- praca z Kartą Pracy, strona 44. RODZIC prosi dziecko o podanie nazw zwierząt i uporządkowanie ich według wielkości. Dorysowanie wielbłądowi brakujących elementów, oraz poprowadzenie wzorków graficznych.

    6. "Wyścigi zwierząt"-  zabawa ruchowa. Przed rozpoczęciem zabawy RODZIC rozmawia z dzieckiem na temat sposobu poruszania się i szybkości wybranych zwierząt. Wyznacza START i METĘ, a dziecko pokonuje dystans wcielając się w podane zwierzę (np. jaguar, żółw, słoń, zebra...).

    7. Zajęcia rozwijające- kończenie pracy na temat zoo. Dziecko rysuje ścieżki, zieleń itp. Uklada ogrodzenie dla zwierzęcia z klocków.

     

    CZWARTEK 21.05.2020r.

    Kto mieszka w lesie?

    1.„Zoo”utrwalenie słów piosenek i dowolny ruch do piosenki.(link do piosenki dostępny w poniedziałek 18.05.2020r.)

    2.„Stary niedźwiedź” – dowolna zabawa przy piosence.

    YouTube         https://youtu.be/trY1_BpfM2l

     

    3. „Kto mieszka w lesie?” – rozmowa na temat zwierząt mieszkających w polskich lasach na podstawie doświadczeń dzieci. Dziecko siedzi na dywanie. RODZIC rozkłada obrazki że zwierzętami leśnymi  (lis, niedźwiedź, sarna, ryś, dzik, żmija, sowa, wilk, dzięcioł, borsuk itp.), lub wykorzystuje film You Tube       https://youtu.be/0NzmLjsO1YE

     

    Dziecko stara się rozpoznać i nazwać zwierzęta. Dziecko wspólnie z RODZICEM rozmawiają na temat zwierząt leśnych w Polsce.

    4.„Wiewiórko do dziupli”zabawa orientacyjno-porządkowa. RODZIC wyznacza miejsce poduszką w pokoju(to będzie dziupla). Rodzic gra na wybranym instrumencie(zrobionym przez dziecko w ubiegłych tygodniach lub innym dostępnym w domu), a dziecko swobodnie biega po pokoju. Gdy rodzic przestaje grać, dziecko szybko ucieka do dziupli- siada na poduszce. (zabawę można przeprowadzić na podwórku).

    5.„Żmija” – praca z W.54. (Karta pracy z teczki nr 54) Dziecko siedzi przy stoliku i ma rolkę po papierze toaletowym i kartę z teczki.

    6.„Rybki”– masaż relaksacyjny.  Dziecko siedzi za rodzicem lub rodzeństwem.  Wykonuje masaż na plecach do słów czytanych przez RODZICA. Raz rybki w morzu brały ślub Rysuje na plecach  faliste linie i tak chlupały: chlup, chlup, chlup. Lekko stuka w plecy rozluźnionymi dłońmi. A wtem wieloryb wielki wpadł, masuje całe plecy, i całe towarzystwo zjadł. Lekko szczypie w plecy.

    7.Zajęcia rozwijające– ulepienie z plasteliny dzikiego zwierzęcia.

     

     

    PIĄTEK 22.05.2020r.

    Wiem, jak bezpiecznie chodzić po lesie.

    1.„Ciiiii….” – zabawa wprowadzająca w temat dnia.  RODZIC  w  różnych miejscach na ścianach lub w innych miejscach rozwiesza zdjęcia zwierząt np.: lisa, niedźwiedzia, sarny, rysia, dzika. Dziecko  podchodzi  do wybranego zdjęcia na palcach i szeptem mówią: Ciiiii, to wilk, odejdźmy stąd. Następnie podchodzi do kolejnego zdjęcia i postępują w ten sam sposób. Zabawa kończy się, gdy  odwiedzi każde zwierzę.                                         2.„Lisek”zabawa ze śpiewem.                                                                  3. „Kto tak hałasuje?” – rozmowa na temat zwierząt mieszkających w lasach oraz niebezpieczeństw z nimi związanych na podstawie doświadczeń dzieci i fragmentów opowiadania Zofii Staneckiej Basia i wyprawa do lasu.

    – Chrup, chrup! – pod stopami zachrzęściły im szyszki. – Zaraz poszukamy twoich kuzynów – szepnęła Basia do siedzącego w koszu Miśka Zdziśka. – Coś Ty! W tym lesie nie ma niedźwiedzi – powiedział Janek, ale na wszelki wypadek obejrzał się za siebie. – A wilki? – Basia przysunęła się do niego trochę bliżej. – Myślisz, że tu są wilki? – Nie wiem. Antek mówił, że jak był w górach, to słyszał wycie, ale wcale się nie bał. Nic a nic. – Janek umilkł i w ciszy, jaka zapadła, Basia usłyszała bicie własnego serca. Łup, łup! – waliło jak oszalałe. Po chwili oprócz niego usłyszała coś jeszcze. Szum wiatru w gałęziach, trzask pękających gałązek i szelest opadających na ziemię liści. I jeszcze ptaki. Tirit, tirit! – zaświergotało nad ich głowami. Tju, tju, tju! – echo rozniosło czyjeś śpiewane nawoływanie.  A gdzieś dalej w lesie rozległ się rytmiczny stukot: łup, łup, łup! Łup, łup, łup! – Słyszycie dzięcioła? – spytała Mama, która nadeszła nie wiadomo kiedy ścieżką od strony parkingu. Basia aż podskoczyła na dźwięk jej głosu. – Jest tam. – Mama wskazała między drzewa. Wysoko na suchej sośnie siedział biało-czarny ptak z czerwonym łebkiem i walił w pień dziobem. – Po co on to robi? Nie boli go od tego głowa? – wyszeptała Basia. Mówiła półgłosem, bo bała się, że dzięcioł odfrunie, jeśli zapyta zbyt głośno. – Wyławia robale – wyjaśnił też szeptem Janek. – Nie robale, tylko owady – poprawiła go Mama. (…)

    RODZIC zadaje pytania: Jakie zwierzęta spotkała w lesie Basia? Jakie zwierzęta wy spotkaliście, gdy byliście w lesie? Jak się wtedy zachowaliście? Pamiętajcie o odpowiednim zachowaniu w lesie, jest to bardzo ważne zarówno dla was jak i dla zwierząt tam mieszkających.

    4.Ćwiczenia ruchowe z pokazywaniem i liczeniem.

    https://www.facebook.com/groups/portalnauczycieliprzedszkola/permalink/3189039951127533/

     

    5.„Kto mieszka w lesie?” –  praca z KP2.45.praca z książką str.45) RODZIC rozmawia z dzieckiem na temat zachowania bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami spotkanymi w lesie. Tłumaczy, jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania takich zasad.

     Uzupełnianie ilustracji naklejkami, rozmowa na temat sposobu zachowania się w kontaktach ze zwierzętami przedstawionymi na ilustracji.

    6. „Grzybki” – zabawa paluszkowa.

     W lesie grzyby sobie rosły. Dłoń zaciśnięta w pięść.

    Nagle wszystkie się podniosły. Dłoń otwarta.

    Ujrzały zająca. Wszystkie się schowały. Dłoń zaciśnięta w pięść.

    Tylko nie ten mały. Mały palec wyprostowany, reszta zaciśnięta w pięść.

    Przyszedł zając, ugryzł go. Mały palec wyprostowany, reszta zaciśnięta w pięść, druga dłoń szczypie mały palec.

    Wszystkie grzyby mówią, sio! Machanie dłonią.

    7.Zajęcia rozwijające–  przeliczanie elementów znajdujących się na ilustracji (książka str.45): brzóz, zwierząt, grzybów.

     Narysowanie własnej  ilustracji przedstawiającej las i cztery zwierzęta, które można spotkać w lesie.

     

                                                       

    TEMATYKA NA TYDZIEŃ: 11-15.05.2020.

    WRAŻENIA I UCZUCIA

    W bieżącym tygodniu będziemy rozmawiać o wrażeniach i uczuciach.  Postaramy się je nazywać, odczytywać i szukać sposobów, by radzić sobie, kiedy odczuwamy trudne, nieprzyjemne emocje. Postaramy się odgadywać emocje osób przedstawionych na ulustracjach, zrozumieć, jakie sytuacje mogą wywołać dane uczucia. Będziemy robić do lusterka różne miny: smutną, zdziwioną, wesołą, przestraszoną oraz poznawać znaki przedstawiające uczucia: smutek, zdziwienie, radość, strach. Poznamy wartośc emocjonalną otoczenia przyrodniczego. Porozmawiamy o smutku, aby uświadomić dzieciom, że czasem jest on potrzebny. Pokażemy różne sposoby radzenia sobie w przygnębiających chwilach: pocieszenie przez zabawę z piosenką, uśmiech, poproszenie o pomoc, bliskość mamy, taty, siostry, brata.                                                                                                 Jak mogą Państwo wspomagać dziecko w rozwoju:               Czterolatek jest dość chwiejny emocjonalnie. Mogą zdarzać się sytuacje, kiedy rzewnie płacze, a za chwilę śmieje się do rozpuku. Nie rozumie swoich emocji, dlatego warto z nim rozmawiać, by wyjaśnić, co odczuwa i dlaczego. Ważne jest, by nie mówić, że przeżywane przez niego uczucia są złe lub nieważne. Dziecko zaczyna się też buntować- to, co mówią dorośli często budzi jego sprzeciw. Nie potrafi jeszcze odróżnić prawdy od fikcji, a rozwijająca się wyobraźnia może sprawić, że nasilają się lęki. Pojawiają się takie emocje jak: duma, zazdrość, zakłopotanie, wina, wstyd. Kształtuje się sumienie.

     

    PIĄTEK 15.05.2020r.

    O CZYM OPOWIADA NAM MUZYKA?

    1.Masaż na dobry humor.

    Dziecko wspólnie z RODZICEM wypowiadają rytmicznie tekst rymowanki. Żeby było nam wesoło, masujemy swoje czoło. Raz, dwa i raz, dwa, każdy ładne czoło ma. Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami. Język w górę raz i dwa. Ładny język każdy ma. Powiedz: mama, tata, lala i zaśpiewaj: la la la la. Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże. Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło. Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz1

    2.Piosenka o beksie – inscenizacja do piosenki. (piosenka z poprzedniego dnia)

    3. O czym opowiada nam muzyka?”rozmowa na temat  przekazu muzycznego na podstawie utworu W grocie króla gór Edvarda Griega”.

     Dziecko leży na dywanie i słucha utworu.  W czasie słuchania dziecko wyobraża sobie, o czym opowiada dany utwór. Po wysłuchaniu muzyki  siada przy stoliku i rysuje to, co sobie wyobraziło. RODZIC wielokrotnie uruchamia utwór, aż do ukończenia pracy przez dziecka. Dziecko pokazuje swoją pracę  i opowiada, co sobie wyobraziło.   YouTube

    https://youtu.be/ZEpWsu5IuiQ

     

    4.Impresje ruchowe do utworu  muzycznego „W grocie króla gór” •Impresje ruchowe do utworu muzycznego. Dzieci tańczą swobodnie do utworu W grocie króla gór Edvarda Griega lub Marzenie Roberta Schumana.

    5.„Teraz czuję, jak pada deszcz”– malowanie w rytm muzyki Fryderyka Chopina „Preludium deszczowe”.  Dziecko siada przy stoliku, na którym leżą farby, woda w kubeczkach, gruby pędzel. RODZIC włącza utwór Fryderyka Chopina Preludium deszczowe. Mówi, że ten utwór opowiada o padającym deszczu. Dziecko palcami w powietrzu maluje do usłyszanego rytmu padający deszcz. W czasie powtórnego słuchania maluje już farbami po kartce. Dostosowując dotknięcia pędzla do tempa i natężenia utworu. Gdy utwór grany jest głośniej, dziecko mocniej przyciska pędzel do kartki. Dziecko tworzy swój deszczowy obraz, cały czas słuchając Preludium deszczowego.   YouTube

    https://youtu.be/SoteyAXuEKY

     

    6. „Muzykujemy” – gra na instrumentach dostępnych w domu, wykonanych samodzielnie lub wykorzystanie przedmiotów kuchennych.  Dziecko siedzi na dywanie z  instrumentem. RODZIC mówi: Teraz  jesteś muzykantem i opowiesz  muzyką pewną historię. RODZIC opowiada, dziecko gra, dostosowując natężenie i tempo do treści.       Jest poranek. Rodzice jeszcze śpią. Idę na palcach do dużego pokoju. Otwieram szafę i wyjmuję z niej prezent dla rodziców z okazji ich święta. Prezent z wielkim hukiem upadł mi na podłogę. Słyszę, jak rodzice wstają, i widzę, jak wbiegają do pokoju. Biegnę do nich z prezentem. Uśmiechamy się i przytulamy do siebie.

    7.Zajęcia rozwijające – improwizacja muzyczno-plastyczna: malowanie farbami do wysłuchanego utworu  „Marzenie” Roberta Schumana. YouTube  https://youtu.beV1uEgptq95A

     

    CZWARTEK 14.05.2020r.

    JAK ŚMIESZNIE WYGLĄDA STRACH.

    1.„Piosenka o beksie” – inscenizacja do piosenki.

    YouTube https://youtu.be/PeYcxLa31hY

    2.„Uciekające pszczoły” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci biega swobodnie po pokoju, naśladując pszczoły. RODZIC lub rodzeństwo jest niedźwiedziem – krąży powoli między pszczołami. Na hasło: Niedźwiedź szuka miodu dziecko (pszczoła) się zatrzymuje i nie może się poruszać. Niedźwiedź chodzi i sprawdza, czy dziecko się poruszyło, jeśli tak, to jest koniec zabawy. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

    3.„Kto może nam pomóc, gdy się boimy?” – rozmowa na temat sposobów radzenia sobie ze strachem na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania Renaty Piątkowskiej

    „Zły sen.”

     Jak ja nie lubię, gdy śni mi się ten pies. Jest duży, czarny i zły. Stoi na mojej drodze i warczy. Gdy unosi górną wargę, widać białe, ostre kły. Ale najgorsze są jego oczy, niespokojne i błyszczące. Śledzi nimi każdy mój ruch. We śnie na widok tego psa ogarnia mnie taki strach, że nie mogę uciekać ani wzywać pomocy. Mogę tylko płakać, więc robię, co mogę. Tej nocy znowu czarny pies pojawił się przede mną. Wydawał się większy i bardziej groźny niż zwykle. Przysłoniłem oczy ręką, żeby go nie widzieć, i głośno zapłakałem. Obudził mnie głos taty: – Tomku, to tylko zły sen. Już dobrze syneczku. Śnił ci się ten pies, prawda? – Tak, to znowu on – chlipałem. – Tato, zostań ze mną. Jak będziesz blisko, to on nie wróci. Będzie się bał – poprosiłem. – W porządku – tata uśmiechnął się i otulił mnie pierzyną. Bałem się tego psa, więc pomyślałem, że najlepiej będzie, jak nie zmrużę już oka do rana. Ledwo tak postanowiłem, natychmiast zasnąłem. Pies też chyba zasnął, bo tej nocy nie pojawił się już w moim śnie. Nie dał jednak o sobie zapomnieć, bo cały czas słyszałem jego ponure warczenie. Co gorsza, słyszałem je również rano, gdy się już obudziłem. Dopiero po chwili dotarło do mnie, że ten okropny dźwięk wydaje z siebie mój tata. Okryty kocem, chrapał w fotelu tuż obok mojego łóżka. Nie do wiary, że można spać i jednocześnie tak strasznie hałasować – pomyślałem i cichutko wymknąłem się z pokoju. W kuchni krzątała się mama. Zanim postawiła na stole śniadanie, opowiedziałem jej mój sen. Na koniec dodałem: – Ten pies jest paskudny i nie wiem, czemu ciągle się mnie czepia. – Wiesz, w tej sytuacji dziwię się, że nie poprosiłeś o pomoc Zmorka. – mama pokręciła głową z niedowierzaniem. – Kto to jest ten Zmorek? – spytałem zaskoczony. – Och, Zmorek to taka dziwna postać. Najbardziej ze wszystkiego przypomina jamnika. Wielkiego, latającego jamnika. Z  aksamitnymi skrzydłami, okrągłym brzuszkiem i  wąskim pyszczkiem. Nie jest piękny, ale bardzo pożyteczny. Zmorek zjada złe sny. Na zawołanie pożera je, jakby to był makaron. Wciąga koszmary i zjawy, nawet te najdłuższe i najstraszniejsze. Mlaska przy tym i niestety czasem mu się odbija, ale wtedy po złych snach nie ma już ani śladu. A Zmorek krótkimi łapkami gładzi brzuszek i już rozgląda się za następnym nieszczęśnikiem, którego męczą nocne zmory. Dlatego gdy następnym razem przyśni ci się ten okropny pies, to zawołaj : „Zmorku, tutaj!”, a on nadleci w jednej chwili. Zje twój zły sen, jakby to było ciastko z kremem. Wiem, co mówię, bo sama też nie raz wzywałam Zmorka i nigdy nie zawiódł. – Tobie, mamusiu, też śnił się czarny pies? – spytałem zdziwiony. – No, niekoniecznie pies. Śniły mi się inne okropieństwa. –Jakie? Jakie? – chciałem wiedzieć. Na przykład, że wygrałeś konkurs na najbardziej upartego chłopczyka na świecie. Albo, że w twoim przedszkolu wydano zakaz gotowania zupy jarzynowej, a dzieci karmiono wyłącznie chipsami i czekoladą – wyliczała mama. – Ale to nie są żadne koszmary! Sam chciałbym mieć takie piękne sny. Dziwię się, że Zmorek w ogóle chciał je zjeść! – zawołałem. – Jemu tam wszystko jedno. Pożarł wszystko co do okruszyny. Mlasnął jęzorem i odleciał. Gdy mama powiedziała mlasnął jęzorem, przyszła mi do głowy pewna piękna myśl. – Mamo, czy ten Zmorek pojawia się tylko we śnie? Czy nie mógłby przylecieć choć raz do przedszkola? Gdybym zawołał: „Zmorku, tutaj!” i pokazał mu Jolkę, dałby radę wciągnąć ją jak makaron? Bo ona ciągle pokazuje mi język, mlaska przy stole i chwali się, że już dwa razy była w szpitalu. No, jak myślisz, Zmorek mógłby to zrobić dla mnie? – spytałem z nadzieją w głosie. – Nie, na pewno nie. On może przyjść tylko we śnie. Zje złego, czarnego psa, ale Jolki nie tknie – wyjaśniła mama. – A tak w ogóle, to dlaczego ja nie byłem jeszcze w szpitalu? – spytałem ze złością. Mama, zamiast odpowiedzieć po ludzku, wzniosła oczy do nieba. A ja pomyślałem, że jeśli Zmorek nie może przylecieć do przedszkola, to trudno. Za to, jeśli przyśni mi się Jolka to go zawołam i Zmorek zrobi, co do niego należy. Fajnie jest mieć takiego kolegę. Dobrze, że mama mi o nim powiedziała. Teraz nie mogę się doczekać, kiedy znowu przyśni mi się ten czarny pies.

                    RODZIC  zadaje dziecku  pytania: Jakiego snu bał się Tomek? O co chłopiec poprosił tatę, gdy obudził się w nocy, bo znów przyśnił mu się ten pies? Dlaczego, mimo że chłopiec spał z tatą, wciąż słyszał warczenie? Co poradziła Tomkowi mama na jego sen o złym psie? Co robił Zmorek? Co trzeba zrobić, by pojawił się Zmorek? Kto pomógł Tomkowi poradzić sobie ze złym snem? Jak wy radzicie sobie, się gdy boicie?

    4.„Jak  wygląda Zmorek „ - pożeracz strachów.” – projektowanie własnego pożeracza strachu: rysowanie, wycinanie, przyklejanie, itp.

    5.„W domu czuję się bezpiecznie” – praca z KP2.38. (książka str.38)

    6. „Już się nie boję!” – zabawa terapeutyczna.  Dziecko na kartce rysuje to, czego najbardziej się boi. Zgniata rysunek w ciasną, małą kulkę i dają do pożarcia Zmorkowi. Wołając: Zmorku tutaj! i mocno przygniatają kulkę do Zmorka. Teraz „strach” dziecka jest w brzuchu Zmorka. Dzieci krzyczą: Już się nie boję!  (dziecko wraz z rodzicem wyrzucają kulkę )

    7.Zajęcia rozwijające – zabawa w ciepło – zimno: Szukamy  Zmorka.

     

    ŚRODA  13.05.2020.

    1. "Celne rzuty"- zabawa z elementem rzutu. Na środku pokoju leży obręcz lub miska. Zadaniem dziecka jest wrzucanie woreczków gimnastycznych (piłeczek) do środka, jednocześnie  licząc celne rzuty.

    2. "Szukanie ciemności"- dziecko szuka najciemniejszego miejsca w pokoju. Chwilę przebywa w tym miejscu z zamkniętymi oczami. Po chwili otwiera oczy i opowiada, jak się czuło w ciemności.

    3. "Ciemność jest niezwykła"- rozmowa na temat ciemności  i oswajania się z nią na podstawie doświadczeń dzieci i wiersza E. Szelburg- Zarembiny "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać".

    "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać" - E. Szelburg- żarembina

    Ciemnego pokoju nie trzeba się bać,

    bo w ciemnym pokoju czar może się stać...

    Ach! W ciemnym pokoju, powiadam wam, dzieci,

    lampa Aladyna czasem się świeci...

    Ach! W ciemnym pokoju wśród łóżka poduszek

    spoczywa z rodzeństwem sam Tomcio Paluszek...

    Ach! W ciemnym pokoju podobno na pewno

    zobaczyć się można ze Śpiącą Królewną...

    Ach! W ciemnym pokoju, Kot, co palił fajkę,

    opowiedzieć gotów najciekawszą bajkę,

    a wysoka czapla chodzi wciąż po desce

    i pyta się dzieci: Czy powiedzieć jeszcze?

    Po przeczytaniu wiersza RODZIC zadaje dziecku pytania: dlaczego ciemnego pokoju nie trzeba się bać; jakie postaci z bajek możemy sobie wtedy wymyślić; co ty widzisz, gdy jesteś w ciemnym pokoju; czy to jest miłe; dlaczego; jaką miłą postać chciałbyś zobaczyć w swoim ciemnym pokoju; dlaczego.

    4. "Straszydło"- praca z Wyprawką, strona 49. Przed przystąpieniem do pracy dziecko opowiada o tym, czego się boi i co pomaga mu przezwyciężyć strach. Stara się z pomocą RODZICA wymyślic, jak może wyglądać strach. Po rozmowie przystępuje do wykonania Straszydla. 

    5.  "Ćwiczymy razem"- zestaw ćwiczeń ruchowych wg załączonego filmiku z plastikowymi butelkami.

    https://www.youtube.com/watch?v=HvW4UOhQo3U

     

    6. "Tańczące Straszydła"- zabawa muzyczna. Dziecko trzyma w rękach swoje Straszydło i porusza się w rytm ulubionej muzyki.

    7. "Bajka o misiu, który bał się ciemności"- utrwalenie zdobytej wiedzy.

    https://www.youtube.com/watch?v=9FMNdL2l5A8

    8. "Pokój dlaStraszydła"- budowanie z klocków, zabawa w nim.

     

     

    WTOREK  12.05.2020.

    1. "Piosenka o beksie"- osłuchanie ze slowami i melodią, nauka refrenu piosenki.

    https://www.youtube.com/watch?v=PeYcxLa31hY 

    http://www.wildboar.net/multilingual/easterneuropean/polish/muzyka/wykonawcy/nataliakukulska/piosenki/piosenka/piosenkaobeksie.html

    2. "Marmurki"- zabawa orientacyjno- porządkowa. Przebieg według opisu z wczoraj.

    3. "Deszczowy kij"- wykonanie instrumentu z wykorzystaniem rolki po ręczniku papierowym.

    https://www.youtube.com/watch?v=X11tWK8egEM

    4. "Co robić, gdy chce mi się płakać?"- udzielanie odpowiedzi na pytania na podstawie doświadczeń dzieci i słów piosenki "Piosenka o beksie". Rozmowa na temat płaczu.      

    RODZIC zadaje dziecku pytania: z jakiego powodu czasem płaczesz; co robią wtedy twoi rodzice, rodzeństwo, babcia, dziadek; czy radzisz sobie z płaczem; kiedy przestajesz płakać; co lub kto ci w tym pomaga; czy płacz jest czasem trochę potrzebny; kiedy i dlaczego; jak się nazywa osoba, która bardzo często płacze bez powodu; jak ty możesz pomóc takiej osobie.           Powtórnie słuchamy piosenki. Po wysłuchaniu kontynuujemy rozmowę: jaką radę daje beksie piosenka (żeby się uśmiechnęła); ta rada jest dobra dla każdego, aby odzyskać dobry humor!     Kolejny raz słuchamy piosenki. Kiedy padnie słowo "beksa"- dziecko przybija piątkę RODZICOWI lub rodzeństwu i szeroko się uśmiecha.

    5. "Trudne słowa"- ćwiczenia oddechowe. Dziecko w pozycji stojącej, bierze głęboki oddech, a na wydechu wymawia różne słowa np. gratka, zagadka, płacze, kleksa, beksa przedłużając brzmienie ostatniej głoski. Za drugim razem wymawia te same słowa, dzieląc je na sylaby.

    6. "Rozśmieszamy płaczącego"- wykonywanie rozweselających okularów. Dzieci wycinają okulary, sklejają, kolorują, ozdabiają. Mogą dokleić jakieś śmieszne elementy: krzaczaste brwi, długi nos itp. Dzieci zakładają okulary i robią śmieszne miny  Można też wykorzystać zabawkowe okulary dziecka.

    7. Próby zrobienia różowych szybek w okularach z kawałka folii lub koszulki na dokumenty pokolorowanych różowym flamastrem. Oglądanie świata przez "różowe okulary".          

    PONIEDZIAŁEK  11.05.2020.

    1. "Masaż na dobry humor"- według tekstu rymowanki z środy 6.05.

    2. "Marmurki"- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dziecko swobodnie biega w różnych kierunkach. Na hasło RODZICA - "Marmurki"- zatrzymuje się i nieruchomieje w różnych pozach przy kolejnych powtórzeniach zabawy.

    3. "Co mówi lusterko?"- zabawa dydaktyczna. dziecko patrzy na swoje odbicie w lusterku i stara się określić swój nastrój. Mówi: jestem np. wesoły, smutny itp.

    4. "Znaki uczuć"- dziecko ogląda emotki przedstawiające: radość, smutek, zdziwienie, strach. Stara się nazwać uczucia na obrazku, a następnie zrobić taką minę, jak na znaczku. Podaje przykład sytuacji, podczas której przeżywało to uczucie.

    5. "Co czuję, gdy"- praca z Kartą Pracy strona 37. Dziecko opowiada, co widzi na obrazkach. Nakleja w okienkach symbole odpowiednich uczuć. Opisuje, co wywołuje u niego radość.

    6. "Drzewo na wietrze"- ćwiczenia dużych grup mięśni. Dziecko stoi w rozkroku, ramiona uniesione w górę. Porusza ramionami kołysząc się na boki zgodnie z poleceniami RODZICA np. bezwietrznie (stoi nieruchomo), silny wiatr (skłony pogłębione) itp.

    7. "Ubu poznaje emocje"-oglądanie bajki, utrwalenie wiedzy o emocjach.

    https://www.youtube.com/watch?v=TcLK9ZBUsDs 

    8. "Cieszy mnie taniec"- improwizacja taneczna do wybranej muzyki.

    9. Zajęcia rozwijające- "Wesoła twarz"- rysowanie kredkami. RODZIC pomaga dziecku narysować (odrysować) koło na kartce A4. Dziecko dorysowuje elementy twarzy i koloruje rysunek.

     

     

    TEMARTKA NA TYDZIEŃ: 4-8.05.2020.

    W KRAINIE MUZYKI.

    W bieżącym tygodniu udamy się do "krainy muzyki". Będziemy śpiewać piosenkę "A ram, sam, sam" z pokazywaniem, poznamy wiersz D. Gellner "Mysia muzyka". Poznamy wybrane instrumenty: fortepian, skrzypce, trąbkę, bęben, harfę, trójkąt oraz ich cechy. Spróbujemy naśladować ich dźwięki oraz ruchy wykonywane przez muzyka podczas gry. Pobawimy się w orkiestrę, poznamy określenia: dyrygent, batuta. Dzieci same wykonają instrumenty, będą rozwiązywały zagadki o nich. Przypomnimy sobie zasady, których należy przestrzegać podczas oglądania wystepów. Przypomnimy sobie, jak brzmi Hymn Polski i w jaki sposób należy się zachowywać, gdy się go słyszy. Przypomnimy, jak szkodliwy jest hałas, jakie dźwięki są przyjemne dla ucha, a jakie nie. Poznamy budowę aparatu słuchowego człowieka.

    Jak mogą Państwo wspomagać dziecko w rozwoju:

    W dzisiejszym świecie spotykamy się na co dzień ze stosunkowo dużym natężeniem hałasu. Tymczasem człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wyciszenia, przynajmniej przez jakiś czas. Dzieci, choć mają tendencje do krzyku,również potrzebują uspokojenia. Warto je uczyć robienia przerw od hałasu. Można zaproponować wyzwanie: "Zobaczymy, czy uda nam się być tak cicho, żeby nie było słychać żadnych dźwięków; zbudować wieżę z klocków tak, żeby tata nie usłyszał; usłyszeć bicie serca". Dobrym pomysłem jest też proponowanie wykonania różnych zadań, w taki sposób, by nie było słychać żadnych dźwięków. Wówczas dziecko będzie się uczyło panować nad sobą i własnym ciałem. Będzie to dla niego fascynujące doświadczenie, prawdopodobnie wpłynie również korzystnie na jego funkcjonowanie m. in. zdolność koncentracji uwagi.

    PROPOZYCJE DLA CHĘTNYCH:

    PIĄTEK 8.05.2020R.

    JAK PORADZĘ SOBIE Z HAŁASEM?

    1. „Moje skarby” – zabawa rozwijająca orientację w przestrzeni. Odszukiwanie ukrytych przedmiotów. (zabawa ciepło – zimno)

    2. „Jazda samochodem” – zabawa orientacyjno-porządkowa. DZIECKO trzyma przedmiot imitujący kierownicę. Swobodnie porusza się po pokoju. Gdy skręca w prawo „kierownicę” obraca lekko w prawo, gdy skręca w lewo- obraca „kierownicę” lekko w lewo. RODZIC trzyma dwa kolory : czerwony i zielony. Gdy w górze jest kolor zielony dziecko porusza się, gdy czerwony- „samochód” zatrzymuje się.

    Można wykorzystać do zabawy piosenkę  youtube

    https://youtu.be/DG7h0Nb6TWI

    3. Jak poradzę sobie z hałasem?” – rozmowa na temat tego, jak należy dbać o swoje uszy na podstawie doświadczeń dzieci i zabawy dydaktycznej.  „Co to za dźwięk?” – zabawa dydaktyczna. Dziecko siedzi z zamkniętymi oczami. RODZIC  prezentuje różne odgłosy, zadaniem dziecka jest odgadnąć, co to za dźwięk: zatrzaskiwanie drzwi, stawianie kubka na stole, szeleszczenie pogiętą kartką papieru, gwizdanie na gwizdku, głośne tupanie, przewracanie stron w książce, przelewanie wody z kubka do kubka, przesypywanie klocków lub ryżu, gra na instrumencie.  RODZIC pyta dziecka: Które z tych odgłosów były dla ciebie przyjemne? Które były nieprzyjemne? Jak myślisz dlaczego? Dlaczego jedne dźwięki są dla nas przyjemne, a inne nie? Od czego to zależy? RODZIC mówi dziecku o szkodliwości hałasu dla naszego zdrowia.

    4.  „Ciche dźwięki” – karta pracy  KP2.36. (książka str.36) - odszukiwanie przedmiotów wydających ciche dźwięki.

    5.„Po cichutku” –odpowiadanie na pytania szeptem. Dziecko siedzi  z  zamkniętymi  oczami. RODZIC mówi „Gdzie jesteś(imię dziecka)?” – z pewnej odległości po cichu. Dziecko odpowiada po cichu (gdyby dziecko nie dosłyszało trzeba się przybliżyć i powtórzyć pytanie.  Przykładowe pytania:

     „Ile palców ma ręka?” , „Jaka jest twoja ulubiona zabawka?, „Co najbardziej lubisz jeść?, „Jaki jest twój ulubiony kolor? Itp.

    6. „Ucho – dzięki niemu słyszę” – wykonanie modelu ucha z plasteli

    7.„Ruch łagodzi stresy”zabawa muzyczno - ruchowa

    Youtube   https://youtu.be/YQNaA-U9Lcc

    8.Zajęcia  rozwijające– wymawianie łamańców językowych.

     NRODZIC zachęca dziecko do wyrazistego wymawiania łamańców językowych: Kra krę mija, Lis ma norę, Stół z powyłamywanymi nogami, Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego, Ząb – zupa zębowa, dąb – zupa dębowa.

     

     

     

    CZWARTEK 7.05.2020r.

    MUZYKA JEST WSZĘDZIE.

    1.„ Z Lewa Do Prawa” – zabawa z pokazywaniem, utrwalenie pojęć: prawa, lewa strona.

    https://youtu.be/xmKRSJamquM

     

    2.Zabawy umuzykalniające „ Misia A Misia B”–zabawa z piosenką, interpretacja ruchowa do piosenki.

    Youtube https://youtu.be/wwWpSVYLe1w

    3.Gra instrumencie– gra na gitarze  przygotowanej przez dziecko.(instrument wykonany w środę)

    4.Muzyka jest wszędzieodgłosy natury. Youtube

    https://youtu.be/JwMnvfN2y8

    5. „Malowane muzyką”- malowanie farbami : jak widzę, słyszę i czuję muzykę.

    6.Mazurek Dąbrowskiego – utrwalenie hymnu.

    7.Zabawa ruchowa do utworu A. Vivaldiego „Wiosna” (dowolny taniec)

    Youtube  https://youtu.be/Z_tk-AhlA1o

    8.Zajęcia rozwijające–ćwiczenia aparatu mowy, lizanie lizaka, nadmuchiwanie balonów, puszczanie baniek itp

    Youtube  https://youtu.be/Lod1r88h61I

     

     

     

     

    ŚRODA  06.05.20.

    1. "Masaż na dobry humor" B. Bednarczyk

    Dziecko wspólnie z RODZICEM wypowiada rytmicznie tekst, wykonując czynności:

    Żeby było nam wasoło,masujemy swoje czoło.

    Raz, dwa i raz, dwa każdy ładne czoło ma.

    Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.

    Język w górę raz i dwa. Ładny język każdy ma.

    Powiedź; mama, tata, lala i zaśpiewaj: tra la la la.

    Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.

    Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.

    Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz.

    2. "Co już potrafię zaśpiewać?"-śpiewanie znanych piosenek.

    3. "Jazda zamochodem"- zabawa ruchowa. Dziecko trzyma w rękach "kierownicę" i jedzie przed siebie.RODZIC podaje sygnały według światał sygnalizatora.

    4. "Robimy instrumenty"- wykonywanie gitary z pudełka po chusteczkach higienicznych według instrukcji.

    https://ekodziecko.com/zabawkowa-gitara 

    5. "Co słychać?"- zabawa dydaktyczna.Dziecko porusza się w takt dowolnej muzyki. Gdy muzyka milknie, zatrzymuje się, kuca i zamyka oczy. Zadaniem dziecka jest wsłuchać się w ciszę. Po około 5-7 sekundach otwiera oczy i odpowiada na pytanie: co słyszało, kiedy było cicho?

    6. "Muzyka to coś wspaniałego. Słuchanie wiersza D. Niemiec i rozmowa na jego temat.

    Dźwięki płyną bardzo leciutko

    niby fruwające ptaszki na wietrze,

    ciekawi was, czego słucham?

    właśnie przysłuchuję się orkiestrze.

    W tle brzmią grube trąby.

    Słychać skrzypce, dzwonki i flety.

    Mam na twarzy coraz większe wypieki.

    teraz partię solową mają klarnety.

    Orkiestra gra coraz głośniej,

    czuję się podekscytowana.

    Dźwięków jest wokół mnie coraz więcej,

    chciałabym umieć tak grać sama.

    Bo świat nut jest zaczarowany,

    muzyka to coś wspaniałego.

    Może wzruszać, albo zachwycać,

    wzbudzić euforię w sercu każdego.

    Po wysłuchaniu wiersza dziecko odpowiada na pytania: jak myślisz, gdzie byla dziewczynka; czego słuchała; jakie instrumenty grały w orkiestrze; jak czula się dziweczynka słuchając muzyki; jakie emocje może wywołać muzyka.

    7. "Policz ile?"- zabawa dydaktyczna. Przygotowujemy miskę i klocki. Dziecko ma zawiązane oczy. RODZIC wrzuca kilka klocków do miski, a dziecko liczy ( do ośmiu lub dalej). Używa liczebników głównych i porządkowych.

    8. Zajęcia rozwijajace- ozdabianie wykonanej wcześniej gitary.

    9. Zabawa wykonanymi instrumentami.

     

     

    WTOREK  05.05.20.

    1."Co to? Kto to?"- rozwiązywanie zagadek

    - Może być dęty, może być strunowy, ważne aby był do gry gotowy. Piękne dźwięki nam wygrywa, z nim piękna muzyka jest możliwa. ( instrument muzyczny)

    - Jest to zespół niemały, mogą w nim być skrzypce,a nawet organy. Gdy wszyscy razem zaczynają grać , to aż publiczność chce z foteli wstać. ( orkiestra)

    - Zna go każde w przedszkolu dziecko, zawsze stoi przed swoją orkiestrą i porusza drewnianą pałeczką. ( dyrygent)

    - Dyrygenta wszyscy się słuchają, tylko na nią patrzeć mają. Dzięki tej drewnianej pałeczce wszystko uda się w kazdej pioseneczce. (batuta)

    2. "Pająk i mucha"- zabawa ruchowa. Dziecko swobodnie biega po pomieszczeniu wydając odgłosy latającej muchy bzzz.. Na hasło RODZICA "pająk"- zastyga w bezruchu.

    3. "Orkiestra"- rozmowa na temat wspólnego muzykowania na podstawie doświadczeń dzieci i wiersza "Mysia orkiestra" D. Gellner. Poznanie składu orkiestry symfonicznej.

    https://www.youtube.com/watch?v=UhxmIGMhC3Y 

    "MYSIA ORKIESTRA"

    Dl akotów w sylwestra gra kocia orkiestra.

    Stanęła pod bramą, gra w kółko to samo.

    Mysz pierwsza po strunach ogonem przebiera.

    Mysz druga się śmieje jak głupi do sera.

    A trzecia i czwarta ze złotym bębenkiem, fałszując okropnie, śpiewają piosenkę.

    Więc koty z piwnicy stos waty przyniosły i uszy zatkały, i gdzieś się wyniosly, wołając:

    - Ach nie ma jak kocia muzyka! Od mysiej niestety dostaję bzika!

    Po przeczytaniu wiersza RODZIC zadaje dziecku pytania: co to jest orkiestra; jaka orkiestra grala dla kotów w sylwestra; ile myszek było w tej orkiestrze; czy kotom podobala się mysia orkiestra; gdzie można zobaczyć i usłyszeć orkiestry; czy widziałeś kiedyś orkiestrę; jak wyglądała.

    4. "Muzyczne ludziki"- dzieci oglądają ilustracje fortepianu i wiolonczeli. RODZIC podaje nazwy instrumentów i pokazuje, jak na nich grać. Dziecko naśladuje. Po zabawie dziecko wykonuje instrumenty według Wyprawki, strona 48.

    5. "Wspólne muzykowanie"- słuchanie utworu muzycznego.Dziecko wciela się w rolę wybranego muzyka z orkiestry inaśladuje go.

    https://www.youtube.com/watch?v=TI_P7pnZrJs

    6. "A ram, sam, sam"- utrwalenie piosenki (link z wczoraj).

    7. "Mój instrument"- rysowanie lub malowanie dowolnego instrumentu.

    8. Zajęcia rozwijające- zabawa w muzykanta z wykorzystaniem dostępnych w domu instrumentów lub adaptacja wybranych sprzętów domowych na instrumenty.

    PONIEDZIAŁEK  04.05.20.

    1."A ram, sam, sam"- nauka słów i melodii piosenki z pokazywaniem. Próby śpiewania w zmiennym tempie.

    https://www.youtube.com/watch?v=44HW5mqOHVY 

    2."Nad przepaścią"- zabawa z elementem równowagi. Rozkładamy na podłodze skakankę. RODZIC mówi dziecku, że to kładka, pod którą jest przepaść. Zadaniem dziecka jest przejść po "kładce" z wyciągniętymi na boki rękami, stopa za stopą.

    3. "Jaki to instrument"- rozmowa na temat instrumentów na podstawie filmiku i doświadczeń dzieci. Po obejrzeniu filmu dzieci starają się wymienić nazwy instrumentów, podzielić nazwy na sylaby, wyodrębnić głoski w nagłosie. Następnie wykonują polecenia według Karty Pracy, str.35.

    https://www.youtube.com/watch?v=5lrMLE0KFtQ 

    4. "Zapraszam do instrumentu"- zabawa ruchowa. Dziecko spaceruje (biega) po pokoju, na sygnał (klaśnięcie) zatrzymuje się i naśladuje grę na wyznaczonym instrumencie i dźwięk instrumentu. Wykorzystujemy instrumenty z Karty Pracy ze str.35.

    5. Ćwiczenia ruchowe:

    - "Tańcząca piłka"- podrzucanie pi lki nisko, potem coraz wyżej i łapanie oburącz; odbijanie od podłogi i łapanie; bieganie wokół piłki ze zmianą kierunku.

    - "Żołnierze"- marsz z wysokim unoszeniem kolan. Na hasło "saperzy na poligonie"- czołganie się.

    - Masaż"-dziecko wykonuje masażna plecach Rodzica lub rodzeństwawg wiersza. Po chwili zamiana miejsc:

    IDĄ SŁONIE- dotykanie pleców całymi, otwartymi dłońmi

    POTEM KONIE- delikatne uderzanie piąstkami

    PANIENECZKI NA SZPILECZKACH- stukanie palcami wskazującymi

    Z GRYZĄCYMI PIESECZKAMI- delikatne szczypanie

    ŚWIECI SŁONKO- zataczanie kół dłońmi

    PŁYNIE RZECZKA- rysowanie liniiwzdłuż pleców

    PADA DESZCZYK-  stukanie wszysrkimi palcami

    CZUJESZ DRESZCZYK- łaskotanie.

    6. "Podaj instrument"- zabawa dramowa. Dziecko naśladuje trzymanie instrumentu: mały trójkąt, duży bęben, delikatne skrzypc itp. Stara się pokazać, w jaki sposób niesie i przekazuje dany instrument.

    7. Zajęcia rozwijające- lepienie z plasteliny (modeliny) dowolnego instrumentu muzycznego.

    TEMATYKA OD DNIA 27.04.DO 30.04.2020r.

    POLSKA TO MÓJ DOM.

    W tym tygodniu mieliśmy rozmawiać o Polsce. Przedszkolaki miały dowiedzieć się, jakie są polskie symbole narodowe oraz co to oznacza, że należy je szanować. Stojąc na baczność, miały słuchać polskiego hymnu – Mazurka Dąbrowskiego, zrobić małą flagę i godło, szukać  symboli narodowych w okolicach przedszkola i poznać słowo patriota. Mieliśmy mówić o tym, czym jest mała ojczyzna, wspólnie wymieniać  jej elementy (charakterystyczne miejsca, piosenka, taniec…) i zaznaczyć  ją na mapie. Uczyć się wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka i czytać wiersz Budujemy mosty Zofii Bronikowskiej. Dzieci miały  zdobyć informacje o Warszawie – stolicy Polski. Słuchać legendy Wars i Sawa, oglądać herb Warszawy i lepić warszawską Syrenkę z plasteliny. Próbować śpiewać w różny sposób: ciszej, głośniej, wolniej, szybciej, cienkim głosikiem, grubym głosem. Przedszkolaki miały oglądać mapę fizyczną Polski i dowiedzieć się, co oznaczają zaznaczone na niej kolory (niebieski – morze, rzeki i jeziora; brązowy – góry; zielone – niziny). Bawić się w jeżdżenie pociągiem po Polsce i malować farbami obraz wybranego krajobrazu Polski.  mieliśmy rozmawiać  o znaczeniu wody dla ludzi, zwierząt i roślin, o rzekach i o budowaniu mostów. Przeprowadzić eksperyment – porównaliśmy wodę z rzeki lub stawu z wodą z kranu.

    Zabawy z mapą mogą być dla dzieci świetną przygodą. Pozwalają na niemal niezauważalne przyswajanie wiedzy o świecie i nabywanie umiejętności orientowania się w przestrzeni. Warto powiesić na ścianie dużą mapę Polski, Europy czy świata i zaznaczać miejsca wymarzonych podróży oraz te, które odwiedziliście wraz z dzieckiem. Można też kupić lub wydrukować plan najbliższej okolicy i zaznaczyć ważne dla rodziny miejsca – dom, pracę mamy i taty, miejsca zamieszkania dalszych członków rodziny, przedszkole, szkołę, basen, kościół itp. Podobną zabawę można przeprowadzać podczas wyjazdów na wakacje. Już maluchowi da się wytłumaczyć, czym jest i do czego służy mapa, i stopniowo uczyć korzystania z niej. Jeśli jest taka możliwość, warto wziąć udział w turystyczno-rekreacyjnych imprezach na orientację – są one ciekawą alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania. Polegają na odwiedzeniu zaznaczonych na mapie punktów i wykonaniu zadań. Nawet jeśli dziecko nie jest jeszcze w stanie samo poradzić sobie z mapą, może ją nieść i zaznaczać na niej odwiedzone punkty – dzięki temu będzie czuło się ważne i prawdopodobnie będzie miało więcej zapału do maszerowania.

    PROPONUJEMY DLA CHĘTNYCH.

    CZWARTEK  30.04.20.

    1. "Katechizm polskiego dziecka"- utrwalenie wiersza W. Bełzy.

    2. "Mazurek Dąbrowskiego"- nauka pierwszej zwrotki Hymnu Polski.

    https://www.youtube.com/watch?v=ioUutRw9WeQ 

    3. "Wiem, gdzie Wisła jest na mapie!"- patrząc na mapę Polski dziecko wskazuje góry i Morze Baltyckie. RODZIC wskazuje Wisłę od żródła do ujścia, dziecko w powietrzu kreśli płynącą rzekę. Do ułożonego poprzedniego dnia schematu granic Polski dokłada niebieską wstążkę- symbol Wisły.

    4. "Dlaczego ludzie osiedlali się nad rzekami?"- pogadanka na temat roli rzek w życiu czlowiekaz wykorzystaniem filmiku.

    https://www.youtube.com/watch?v=XwPK0mCWq2Y

    Po zobaczeniu filmu RODZICzadaje pytania: do czego potrzebna jest woda ludziom; czy rośliny, zwierzęta i ryby potrzebują wody do życia; czy należy dbać o czystość wód i oszczędzać wodę.

    5. "Budujemy mosty"- słuchanie wiersza Z. Bronikowskiej. Konstruowanie mostów z klocków.

    6. "Czy woda z kałuży jest czysta?"- eksperyment.

    Na początku stawiamy pytanie- czy wodę z kałuży można pić? Dziecko podaje hipotezę. Następnie nalewamy do dwóch przezroczystych szklanek wodę- do jednej z kranu, a do drugiej z kałuży. WNIOSKI: woda z kranu jest przezroczysta i bez zapachu, woda z kałuży jest mętna i ma zapach. Brudnej wody (np. z kałuży, rzeki) nie można pić! Brudna woda może powodować wiele chorób!

    7. Zajęcia rozwijające- budowanie miasta z wieżami, domami, uliczkami.Przeliczanie klocków użytych do budowy wieży (liczebniki główne i porządkowe).

    8. Dowolne zabawy samochowami i figurkami (ludzi, drzew itp.) w zbudowanym miescie.

    "BUDUJEMY MOSTY"- Z. Bronikowska (wiersz do punktu 5)

    -Masz już klocki?

    - Mam!

    -Usiądź sobie tam,

    a ja tu - na wprost...

    zbudujemy most!

    Na tym pierwszym będą tory,

    bo most będzie kolejowy...

    A ten drugi most

    wspaniały

    Auta będą tu jechały

    i tramwaje. I ...co chcesz1

    -Amost trzeci?

    -Będzie też!

    Po tym trzecim,białym moście

    przyjdą do nas lalki w goście...

    Śliczne lalki- malowanki,

    kolorowe wycinanki!

    O...już idą!

    Patrz!...

    Więc się teraz pobaw z nami,

    a jak będzie czas,

    to dom lalkom zbudujemy,

    dom piękny - jak nasz!

    WTOREK 28.04.2020r.

    Jak powstała Warszawa?

    1.Katechizm polskiego dziecka utrwalenie wiersza. (tekst wiersza podany w poniedziałek 27.04.20r

    2. "Jedzie pociąg z daleka"- zabawa muzyczno - ruchowa. Dziecko śpiewa piosenkę kilkakrotnie – raz cicho, raz głośniej, raz wolno, raz szybciej, cienkim głosikiem, grubym głosem – przemieszczając się po mieszkaniu. Dojeżdża „pociągiem” np.: do toalety i myje ręce przed posiłkami. Zabawę można wykorzystać w  ciągu całego dnia.

    Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka. Konduktorze łaskawy, zabierz nas do Warszawy. Konduktorze łaskawy, zabierz nas do Warszawy. Konduktorze łaskawy, zabierz nas do Warszawy. Trudno, trudno to będzie, dużo osób jest wszędzie.  Trudno, trudno to będzie, dużo osób jest wszędzie.  Pięknie pana prosimy, jeszcze miejsce widzimy. A więc prędko wsiadajcie, do Warszawy ruszajcie. A więc prędko wsiadajcie, do Warszawy ruszajcie.

    YouTube    https://youtu.be/PjUopo-DJio

    3. Jak powstała Warszawa?” Joanna Kończak – formułowanie odpowiedzi na pytanie na podstawie legendy Wars i Sawa.

    Gdy rybak Wars wypłynął na połów, zobaczył w rzece dziwną, wielką rybę. Z ciekawości podpłynął bliżej. To nie była ryba, ale syrena. Miała ciało pięknej dziewczyny i rybi ogon. Nazywała się Sawa. Wars zakochał się w syrenie, a ona w nim. Syrena nie chciała dłużej żyć w rzece. W magiczny sposób ogon Sawy odmienił się w ludzkie nogi. Szczęśliwa para zamieszkała w chacie nad Wisłą. Pewnego razu zapukał do nich gość. To był książę Ziemomysł, który zgubił się na polowaniu. Wars i Sawa nie wiedzieli, jak ważna osoba do nich trafiła. Z dobroci przyjęli wędrowca pod dach, nakarmili i przenocowali. Książę wyznał potem, kim jest. Podziękował  szczerze za pomoc i powiedział: „Ziemie te na zawsze Warsawa zostaną”. Warszawa zyskała więc swoją nazwę, by wszyscy pamiętali o dobrym sercu Warsa i Sawy.

     RODZIC zadaje pytania do treści legendy: Co zobaczył rybak, gdy wypłynął na połów? Co się okazało, gdy podpłynął bliżej? Jak wyglądała syrena? Jak miała na imię? Co się stało, gdy rybak i syrena zakochali się w sobie? Gdzie zamieszkała szczęśliwa para? Kto pewnego dnia zapukał do ich chaty? Wars i Sawa nie wiedzieli, że ten człowiek to książę. Jak go przyjęli? Jak odwdzięczył się książę gospodarzom? Od czego Warszawa uzyskała swą nazwę?

    4.„Wars i Sawa” – praca z KP2.33 (książka str.33) . Dziecko wskazują na obrazku, które elementy mogą być prawdziwe, a które – zmyślone. RODZIC opowiada dziecku, że dowody historyczne świadczą o tym, że nad Wisłą najpierw powstała osada rybacka, która się stopniowo powiększała i z której powstała wieś Warszawa. Książęta mazowieccy mieli tu jedną ze swoich siedzib. Przybywało ludzi, którzy budowali tu swoje domy i pracowali. Dziecko w książce na stronie 33  skreśla elementy, które nie pasują do Warsa, Sawy i ich otoczenia (zegarek, telefon, motorówka, gitara, słuchawki, aparat, skuter) i wyjaśnia dlaczego. Zastanawia się, czym mógł dawniej płynąć Wars – dziecko dorysowują prostą łódź.

    5.Prezentowanie herbu Warszawy.(zdjęcie)

    6.Zestaw ćwiczeń muzyczno - ruchowych. (YouTube) Najlepszą formą ruchu (jeśli to możliwe) są zabawy na podwórku, bo rozwijają nie tylko sprawność fizyczną dzieci, ale wszystkie obszary rozwoju.

    https://youtu.be/Zg7pCZOtMXo

    7. „Warszawska Syrenka”– wykonanie pomnika z plasteliny, pobudzanie wyobraźni, doskonalenie sprawności dłoni i palców

    8.Zajęcia rozwijające –narysowanie oraz przeliczanie i wycięcie sylwet postaci z legendy, doklejenie do nich plastikowych rurek i zrobienie przedstawienia.

    PONIEDZIAŁEK 27.04.2020r.

    SYMBOLE NARODOWE- DLACZEGO NALEŻY SZANOWAĆ FLAGĘ?

    1.Katechizm polskiego dzieckanauka wiersza Władysława Bełzy.

    – Kto ty jesteś? – Polak mały.

     – Jaki znak twój? – Orzeł biały.

    – Gdzie ty mieszkasz? – Między swymi.

    – W jakim kraju? – W polskiej ziemi.

     – Czym ta ziemia?  – Mą Ojczyzną.

    – Czym zdobyta? – Krwią i blizną.

    – Czy ją kochasz? – Kocham szczerze.

     – A w co wierzysz? – W Boga wierzę. 

     

    2. „Mało nas „ zabawa  z piosenką.

    3. „Kocham miejsce, w którym mieszkam” – rozmowa na temat okolic zamieszkania dzieci. RODZIC  zadaje dziecku pytania: Co znaczy słowo „ojczyzna”? (wszystko wokół nas) Co dla nas jest „małą ojczyzną”? (dzieci wymieniają wszystkie elementy, które kojarzą im się z miejscem zamieszkania) RODZIC prezentuje dziecku mapę Polski. Opowiada, gdzie znajdują się góry, a gdzie jest morze. RODZIC zaznacza na mapie Polski obszar, w którym znajduje się miasto w którym mieszka- dom.. Dziecko  oglądają zdjęcia, widokówki  przedstawiające charakterystyczne miejsca w regionie, w którym mieszka. Dziecko kończą zdanie: Kocham moją „małą ojczyznę , bo…”

    https://images.app.goo.gl/y8a8K5mBVh1bEbJEA

    4.„To moja PolskaDominika Niemiec - słuchanie wierszyka i rozmowa na jego temat – duma z bycia Polakiem.  

    To moja Polska Tu jest moje miejsce na Ziemi.

     Tu jest mój dom i moja rodzina.

    To jest moje miasto, moje ulice.

    Tu każdy mój dzień się kończy i zaczyna.

    Znam tu każdy plac, każdy zakątek.

    Tu mam kolegów i chodzę do przedszkola.

    To miejsce kochać, cenić i szanować to moja Polaka – patrioty rola.

     RODZIC rozmawia z dzieckiem  na temat wiersza: Którego kraju dotyczył ten wiersz? Kim są ludzie mieszkający w Polsce? Kto to jest patriota? Jakimi uczuciami darzymy nasz kraj? Dlaczego czujemy się związani z naszym krajem, co tutaj jest nasze?

    5.„Mój dom, moja ojczyzna”- rysowanie lub malowanie farbami swojego domu i rodziny.

    6.„Dlaczego trzeba szanować flagę?”– szukanie odpowiedzi na pytanie na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadaniaKotylion”. Piotr Wilczyński

     Pani Kasia opowiadała nam w przedszkolu o naszych barwach narodowych i o różnych symbolach. – A to jest nasze godło, czyli znak wszystkich Polaków – i pokazała na obrazek, który wisi na ścianie w naszej sali. – Jak myślicie, co on przedstawia? – To jest ptak, bo ma skrzydła i dziób – zawołała Helcia. – Proszę pani, a co to za ptak? – spytał Bartek. – Naszym godłem jest biały orzeł – odpowiedziała pani – i właśnie teraz nauczymy się pięknego wiersza, który zna każdy Polak. Słuchajcie, a potem będziemy powtarzać: — Kto ty jesteś?— Polak mały.— Jaki znak twój?— Orzeł Biały— Gdzie ty mieszkasz?— Między swymi.— W jakim kraju?— W polskiej ziemi.— Czym ta ziemia?— Mą Ojczyzną.— Czym zdobyta?— Krwią i blizną.— Czy ją kochasz?— Kocham szczerze.— A w co wierzysz?— W Boga wierzę. Pani Kasia mówiła, że niedługo będzie Święto Flagi, i że wtedy nie będziemy szli do przedszkola. Za to wszyscy, to znaczy mama, tata, dziadek i ja, pójdziemy oglądać obchody  „święta flagi”. Ale na razie musimy się do tego święta przygotować. Bo my też chcemy pokazać, że jesteśmy dumni z naszej flagi. Gdy wróciłem z przedszkola, całe popołudnie robiliśmy z dziadkiem świąteczne dekoracje. – Mamo, mamo, zobacz – pomachałem do mamy flagą. – Piękna flaga. Sami ją zrobiliście? – Mama uśmiechnęła się. Dziadek właśnie wszedł do pokoju. – Tak Grażynko, a za chwilę będziemy robić dla nas wszystkich kotyliony. – Dziadku. Co to jest kotylion? – spytałem. – Kotylion to jest taka kokarda w kształcie koła. Nosi się go na czapce albo przypięty do ubrania. To jest taki symbol, patriotyczna odznaka. Nasza kokarda narodowa ma te same kolory co flaga. Kolor biały to kolor naszego białego orła, a czerwony to kolor tarczy, na której tego orła się przedstawia – dziadek tłumaczył mi cierpliwie. Usiedliśmy przy stole. Dziadek wycinał nożyczkami kółka małe i duże. – Michałku. Podaj mi, proszę, klej – powiedział dziadek. Nakleiliśmy białe, bibułkowe środki, a jak tylko wyschną, przyczepi się agrafki do przypięcia i będą gotowe. Dziś od samego rana nie mogłem spokojnie usiedzieć. Po prostu nie mogłem się doczekać ,kiedy już będą te obchody. Wzięliśmy ze sobą flagę, tę którą zrobiłem  z dziadkiem. I wszyscy mieliśmy przypięte do kurtek kotyliony. Przyjechaliśmy na Plac Zamkowy i właśnie zaczęły się pokazy. Żołnierze w  zielonych mundurach chodzili parami, a  potem czwórkami ,i robili różne sztuczki z karabinami. – To jest pokaz musztry paradnej – powiedział dziadek. – A co to musztra, dziadku? – Musztra to jest taki trening. Żołnierze muszą być dobrze wyszkoleni i bardzo sprawni. Ćwiczą więc razem na poligonie, żeby byli wytrzymali. Podczas różnych świąt pokazują taką musztrę i możemy wtedy zobaczyć, jak są wytrenowani, żebyśmy mogli być z nich dumni i czuć się bezpiecznie. A potem tata jeszcze powiedział, że to jest bardzo ważne, żeby wiedzieć, kim jesteśmy, gdzie jest nasza ojczyzna. Wtedy lepiej i chętniej pracujemy dla siebie nawzajem, bo wszyscy razem budujemy Polskę. – A  wiesz, Michałku, że nie zawsze była Polska. Było tak kiedyś, że chciano nam zabrać ojczyznę. Były wojny i powstania, ale dziś mamy wolny kraj i musimy znać naszą historię. I dlatego świętujemy naszą flagę, bo to jest znak wszystkich Polaków. Nagle w górze zahuczało tak, że nic nie było słychać. Wszyscy popatrzyliśmy na niebo, a tam nad nami przeleciało sześć samolotów, równiutko jeden nad drugim. I naraz wypuściły smugi kolorowego dymu. Trzy samoloty wypuściły biały, a trzy czerwony dym i na niebie z tego dymu powstała wielka biało-czerwona flaga. I machaliśmy do pilotów naszymi flagami, które zrobiliśmy z dziadkiem. Potem poszliśmy na spacer i lody. Wieczorem, kiedy już leżałem w łóżeczku, przyszedł do mnie tata. Co wieczór przychodzi, żeby mi poczytać bajkę. Czasami też mi opowiada różne ciekawe historie. – Tatusiu, a dlaczego Orzeł Biały jest naszym znakiem? – spytałem. – Opowiem Ci legendę o trzech braciach. Dawno temu nasi przodkowie wędrowali w poszukiwaniu krainy, w której mogliby zamieszkać. Ich wodzami byli bracia: Lech, Czech i Rus. Pewnego dnia przybyli do pięknej doliny, gdzie rosły piękne lasy, płynęły wartkie rzeki pełne ryb, a ziemia była urodzajna. Słońce już zachodziło i zabarwiło niebo na czerwono. Nagle w górze dał się słyszeć krzyk jakiegoś ptaka. Bracia podnieśli głowy i ujrzeli krążącego nad ich głowami białego orła. Wtedy Lech powiedział: – To jest dla mnie znak, że ze swoim ludem mam zostać w tej ziemi. Bracia pożegnali się serdecznie. Czech wraz ze swoim plemieniem poszedł na południe, a Rus na wschód. Lech zaś zbudował warowny gród nieopodal wielkiego, starego dębu, na którym było gniazdo tego orła i nazwał ten gród Gnieznem. Na pamiątkę tamtego wydarzenia Lech przyjął znak białego orła na czerwonym tle, jako herb swojego państwa, a my jesteśmy potomkami Lecha.

      Dziecko mówi, jakie kolory ma flaga Polski oraz co znajduje się na godle. Wypowiada się na    temat: „Dlaczego należy szanować flagę”.

    „Polskie symbole narodowe”– flaga i herb” – praca z W.47.( teczka kartka nr47)

    7.Katechizm polskiego dzieckanauka wiersza Władysława Bełzy.

    8.Zajęcia rozwijające – ciecie według linii: prostej, falistej, jednostajnie zygzakowatej, wykonanie kotylionu. . Średnica kokardy narodowej powinna wynosić 4–6 cm, powinna składać się z dwóch okręgów – białego centralnego oraz okalającego go czerwonego (symbol godła Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu). (potrzebna jest krepina: czerwona i biała

    POLSKIE SYMBOLE NARODOWE- Polak Mały – film edukacyjny do dzisiejszego dnia.

    https://youtu.be/xQk8p7XY23A

     

     

     

    TEMATYKA od 20.04 do 24.04.2020r.

    "Dbamy o naszą planetę"

     W tym tygodniu mieliśmy zastanawiać się, kim jest przyjaciel przyrody, zrobić znaczki Jestem przyjacielem przyrody. Mieliśmy przypomnieć  sobie nazwy owadów i poznać nowe: biedronka, chrząszcz – jelonek rogacz, pająk, pszczoła, osa, nartnik, mrówka. Ćwiczyć umiejętność orientowania się w przestrzeni i w schemacie własnego ciała. Wspólnie zastanawiać się, jak można dbać o środowisko (oszczędzając wodę i prąd, sadząc i pielęgnując rośliny, troszcząc się o zwierzęta, segregując odpady). Dzieci miały być zachęcane do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, poznawać zasady zachowania w lesie i porządkować ogród przedszkolny. Poznać pojęcie recyklingu i sposób, w jaki się go na produktach oznacza, uczyć się prawidłowej segregacji śmieci (dzielenie odpadów na przetwarzalne i nieprzetwarzalne, a przetwarzalnych na odpowiednie kategorie). Żeby wspólnie z dzieckiem dbać o środowisko, warto zapoznać się z aktualnymi wytycznymi. Poznać piosenkę „ Sprzątanie Ziemi”. Dzieci miały dowiedzieć  się również, czym jest prąd i do czego służy, jakie urządzenia potrzebują go do działania i jak można go oszczędzać. Przedszkolaki miały brać  udział w grze dydaktycznej i quizie ekologicznym, dowiedzieć  się, dlaczego trzeba chronić lasy. Wspólne wycieczki na łono natury mogą przynieść wiele korzyści zarówno dla całej rodziny, jak i dla poszczególnych jej członków. Jest to nie tylko czas ruchu na świeżym powietrzu, ale również obserwowania przyrody i umacniania relacji. Dlatego warto ryzykować, nawet jeśli czasem dziecko jest tak zmęczone, że trzeba je trochę ponosić. W zależności od upodobań i możliwości można wędrować po lesie. Na pierwszą wędrówkę z 4-letnim dzieckiem, które nie jest przyzwyczajone do chodzenia, najlepiej wybrać trasę o długości ok. 2–3 km – ważniejsze jest zadbanie o to, by udało mu się dojść do celu, niż przejście jak największej liczby kilometrów. Dzięki temu dziecko będzie zachęcone do kolejnych wędrówek. Bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie: zapewnienie mu wygodnych butów, odpowiedniego ubrania, ochrony w razie deszczu, zimna czy ostrego słońca, wystarczającej ilości picia i jedzenia oraz zaplanowanie trasy. Istotne jest, by była ona interesująca, i by dziecko miało świadomość, jaki jest jej cel (np. dotarcie na leśną polanę) – dzięki temu łatwiej mu będzie pokonywać zmęczenie. Na koniec trzeba koniecznie pochwalić je za wytrwałość. Jeśli wycieczki odbywają się w czasie dłuższych wakacji, należy pamiętać, by dłuższe marsze odbywały się nie częściej niż raz na kilka dni – codzienne wędrówki mogą zniechęcić dziecko do takiego sposobu spędzania wolnego czasu na wiele lat.

     

    PROPONUJEMY  DLA CHĘTNYCH

    PIĄTEK 24.04.20.

    1. "Co powiedziałyby zwierzęta?"- zabawa dydaktyczna. Prosze zobaczyć ilustracje drzew, jedno pochodzi z pięknego, pachnącego i zadbanego lasu, a drugie z zniszczonego, gdzie są brudne rzeki i pełno śmieci.Zamknijcie teraz oczy i wyobraxcie sobie, że jestescie zwierzątkami leśnymi. Teraz oczka otwórzcie i powiedzcie, co powiedziałyby zwierzęta gdyby mieszkały w takich lasach.W którym byłoby im lepiej? Teraz zastanówcie się i powiedzcie co ludzie mogą zrobić, by wszystkie zwierzęta były szczęśliwe?

    2. "Wyścigi dźdźownic"- zabawa ruchowa z elementem pełzania. Dziecko leży na brzuchu, przedramiona ma oparte o podłogę, podnosi biodra do góry i opuszcza je z jednoczesnym przesunwaniem się do przodu. Rodzic wyznacza start i metę, a zadaniem dziecka jest jak najszybsze dotarcie do mety, pełzając jak dżdżownica.

    3. "Co zrobię dla Ziemi?"- gra dydaktyczna. Proszę przygotować kartki z numerami od 1 do 20. Układamy je kolejno na podłodze. Przy pierwszej kartce kładziemy napis START, przy ostatniej- META. Potrzebna będzie też kostka do gry. Dziecko rzuca kostką, staje na określonym polu. Każde pole ma przypisane znaczenie, jeżeli jest ono dobre dla środowiska- gracz przesuwa się do przodu, a jeźli złe- cofa się.Celem gry jest dotarcie do numeru 20.

    ZNACZENIE PÓL:

    1. Pomagasz sprzątać las. Przesuń się o 2 pola do przodu.

    2.Gasisz światło wychodząc z pokoju. Przesuń się o 3 pola do przodu.

    3. Pomagasz leśniczemu dokarmiać zwierzęta. Przesuń się o 2 pola do przodu.

    4. po pikniku zostawiasz śmieci w lesie. Cofnij się o 2 pola.

    5. Kupujesz z rodzicami energooszczędne żarówki. Przesuń się o 1 pole do przodu.

    6. Urwałeś gałąź drzewa. Cofnij się o 2 pola.

    7. Myjesz zęby przy zakręconym kranie. Przesuń się o 2 pola do przodu.

    8. Włożyłeś kij w mrowisko. Cofnij się o 1 pole.

    9. Pomagasz sadzić drzewa. Przesuń się o 3 pola do przodu.

    10. Głośno krzyczysz w lesie. Cofnij się o 2 pola.

    11. Dokarmiasz ptaki zimą. Przesuń się o 1 pole do przodu.

    12. Posadziłeś kwiaty na balkonie i je podlewasz. Przesuń się o 2 pola do przodu.

    13. Podeptałeś grzyby. Cofnij się o 2 pola.

    14. Segregujesz śmieci. Przesuń się o 2 pola do przodu.

    15. Wraz z rodzicami włączacie pralkę dopiero, gdy jest pełna. Przesuń się o 2 pola do przodu.

    16. Złapałeś biedronkę i uwięziłeś ją w pudełku. Cofnij się o 2 pola.

    17. Ubrania, z których wyrosłeś, oddajecie innym dzieciom. Przesuń się o 2 pola do przodu.

    18. Do przedszkola przychodzisz pieszo, bo mieszkacie niedaleko. Przesuń się o 2 pola do przodu.

    19. Wyrzucasz kartkę porysowaną tylko z jednej strony. Cofnij się o 1 pole.

    20. Gratulacje- WYGRAŁEŚ

    Dziecko może samo przesuwać się po kolejnych polach, lub też można użyć pionka do gry.

    4. "Czy potrafię chronić Ziemię?"- quiz ekologiczny. Przygotowujemy 7 rolek papieru toaletowegi i sznurek do nawlekania rolek. Po kazdej poprawnej odpowiedzi i dobrze wykonanym zadaniu dziecko nawleka 1 rolkę na sznurek.

    PYTANIA:

    1. Co robimy, by oszczędzać wodę?

    2 Jak zachowujemy się w lesie, by nie płoszyć zwierząt?

    3. Kiedy należy dokarmiać ptaki?

    4. Co należy zrobić wychodząc z pokoju lub łazienki?

    ZADANIA:

    1. Posegreguj śmieci z Michałem. Katra Pracy, str.29.

    2.Zaśpiewaj piosenkę "Ziemia wyspa zielona".

    3. Poprowadz stopą rolkę papieru toaletowego od jednej ściany pokoju do przeciwległej.

    Udało się, dołóż kolejną rolkę do sznurka. Policz wszystkie rolki na sznurku. Na pewno udało ci się zrobić wiele dobrego dla Ziemi. Zasługujesz na wielkie brawa.

    5. "Ziemia, powietrze, ogień"- zabawa ruchowa. Dziecko swobodnie porusza się. Na hasło ZIEMIA- kładzie się na plecach z wyprostowanymi rękami i nogami. Na hasło POWIETRZE- klęka i wymachuje podniesionymi rękami. Na hasło OGIEŃ- staje nieruchomo. Hasła można powtarzać kilkakrotnie.

    6. Zagadki ekologiczne- rozwiązywanie zagadek słownych.

    7. "Biało- zielony obrazek"- dziecko rysuje białą świecą na białej kartce papieru wesołe drzewo. Następnie zamalowuje całość zieloną farbą plakatową. .

    ZAGADKI EKOLOGICZNE:

     

    1. W zimie i w lecie, nosi na grzbiecie szpilek sto. Kto to? (jeż)

    2. Pstrokaty kowal w lesie się schował. Siedzi za sosną i kuje głośno. (dzięcioł)

    3. Rude futerko, biały brzuszek, skacze tak, jak leśny duszek. (wiewiórka)

    4. Ma długie uszy, bardzo zwinnie skacze. Zmyka szybko przez pole, kiedy psy zobaczy.

    (zając)

    5. Mieszka przy ziemi, pod niebem śpiewa, jego piosenka wiosnę przywiewa. (skowronek)

    6. Ma brązowe śliczne oczy, nóżki zgrabne, cienkie. Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą .....

    (sarenkę)

    7. Najczęściej jest biały, choć i czarny bywa. Spotkacie go w parku, gdzie po stawie pływa.

    (łabędź)

    8. Ma okrągłe oczy, świetnie widzi w nocy. I widzi i słyszy, poluje na myszy. (sowa)

    9. Na jesieni je zasiali. W zimie śnieg je obielił. Wiosną szumi pod niebem. Latem stanie się chlebem. (zboże)

    10. Sosnowy, dębowy, stary lub młody. Rosną w nim grzyby, rosną jagody. (las)

    11. Co to jest? Nie drzewo, lecz roślina, gałęzie od ziemi rozpina. (krzew)

    12. Liliowy górski kieliszek, ni mrozu, ni śniegu się nie lęka, lecz zniszczyć może go tylko bezmyślna człowieka ręka. (krokus)

    13. Chociaż nierzadko wiatr mroźny w białych kwiatkach zawiśnie – odważny, nieostrożny przebił śnieg. (przebiśnieg)

    14. Ma nóżkę, nie ma buta. Ma kapelusz nie ma głowy. Czasem gorzki i trujący częściej smaczny, zdrowy. (grzyb)

    15. Używamy jej do gotowania, mycia. Potrzebna jest ludziom, zwierzętom, roślinom do życia.

    (woda)

    16. Dobrze ją znamy z prześlicznej woni, kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni. Zdobi nam lasy, więc jej nie zrywaj! Za to odpowiedz jak się nazywa? (konwalia).

     

    CZWARTEK  23.04.20.

    1. "Jazda samochodem"- zabawa ruchowa. Dzieci trzymają w rękach przed sobacoć imitującego kierownicę ( pokrywka od garnka itp). Poruszają się swobodnie po pomieszczeniu przed siebie. Rodzic mówi, jak pojazd ma jechać: prosto, w prawo, w lewo a dziecko skręca w daną stronę i lekko obraca obręcz. Rodzic sygnalizuje też hasła: STOP i JEDZ wg kolorów sygnalizatora.

    2. "Po co nam prąd"- rozmowa na temat sposobu wykorzystania prądu na podstawie opowiadania i filmiku. Zwrócenie uwagi na zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.Dziecko wypowiada się na temat; jakie zasady korzystania z urządzeń elektrycznych przekazał Dominik Juniorowi?

    https://www.youtube.com/watch?v=LmpLrMs44VQ&list=PLCvWKLNHy5j3g8UI5dx2ImyfxjzFARpeE&fbclid=IwAR0-OQyuDJAoM_yTBXHVXl2H_dXH3Fdr8v2Br7Hj0Cn3AmLqM0MKOLEveXo

    3. Praca z kartą pracy- str.28. Dziecko koloruje przedmioty występujące w opowiadaniu (czajnik, radio) i dorysowuje brakujące (pralka, lodówka). Liczy wszystkie urz,adzenia elektryczne na obrazku i zaznacza kreskami w ramce.

    4. Zestaw ćwiczeń ruchowych:

    - "Rakieta"- dzieci stoją naśladując rakietę przy starcie. Klaszczą i tupią początkowo wolno, pochylając się w prawo i lewo. Powoli przyspieszają tempo klaskania i tupania. Obracając się, szybko uderzając w dłonie i kolana. Kolejno podskakują wyciągając ręce do góry z okrzykiem "Hura".

    - "Planety"- dzieci udają, że przyleciały rakietą na inną planetę. Witają mieszkańców tej planety w wymyślony przez siebie sposób (podchodzą do domowników).

    - "Powrót na Ziemię"- dziecko trzyma się z drugą osobą za ręce leżąc. Pary starają się podnieść do pozycji stojącej nie puszczając rąk.

    "Ziemia wyspa zielona"- improwizacja ruchowa do piosenki, link z dnia 21.04.20.

    6. " Coś z niczego"- zajęcia rozwijające. Konstruowanie maszyny z wykorzystaniem znajdujących się w domuodpadów nadających się do recyklingu.

    7. "Jak działa moja maszyna"- zabawa z wykorzystaniem skonstruowanej wczesniej maszyny. 

     

    ŚRODA 22.04.2020r.

     

    DZIEŃ ZIEMI !!!

    1.„Ziemia, wyspa zielona” – utrwalenie piosenki, inscenizacja ruchowa do piosenki. Link do piosenki w zadaniu nr 6 z  dn. 21.04.20r.

    2.„Ptaki” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci biegają z rękoma jak skrzydłami i naśladują lot ptaków. RODZIC gra na instrumencie( zrobionej grzechotce). Gdy przestaje grać, dziecko zatrzymuje się i naśladuje odgłosy ptaka wymienionego przez rodzica: bocian- kle, kle, kle; kukułka- kuku, kuku, kuku; dudek- tu, tu, tu itp.

    3.„Czy to się jeszcze przyda?”– rozmowa na temat  recyklingu. Rady na odpady- bajka edukacyjna YouTube       https://youtu.be/0WS8vo0iD2k

    4. „Coś z niczego” – wykonanie  robota lub innego stwora z  odpadów.

    5.„Gdzie z tym śmieciem?”– zabawa ruchowo – dydaktyczna, dziecko może pomagać w codziennym segregowaniu śmieci w domu.

    6. „Segregacja śmieci”– wypychanie, dopasowywanie – praca z W.43.(karta pracy z teczki 43)

    7. Zajęcia rozwijające Co to jest?”– rysowanie palcem na plecach. Dziecko z RODZICEM lub rodzeństwem nawzajem rysują sobie na plecach różne przedmioty i zgadują, co to jest. Zaczynają od prostych form takich jak fala, piłka, choinka, serce, kwiatek, dom, przechodząc do trudniejszych- bałwan, ryba, samochód, człowiek itp.

    8. Malowanie lub rysowanie  plakatu na temat ekologiczny według własnego pomysłu dziecka. 

     

    WTOREK 21.04.2020r.

    Cieszę się piękną i zdrową Ziemią.

    1.„Jak wygląda Ziemia?” – oglądanie modelu Ziemi – globusa.   YouTube                   https://youtu.be/JJ-Gn52CMYk

     

    2. „Spacer żuka” – opowieść ruchowa.  RODZIC czyta opowiadanie, dziecko stoi na dywanie  i wykonuje ruchy zgodnie z treścią opowiadania. Pewien mały żuk poszedł na spacer. (dziecko maszeruje po pokoju) Na swej drodze napotkał dużego jeża. (zatrzymuje się i patrzy do góry) Jeż był tak ogromny, że żuk musiał wysoko podskoczyć trzy razy, aby jeż go zauważył. (dziecko podskakuje, licząc: jeden, dwa, trzy) Poszedł dalej (maszeruje), lecz tam rosła bardzo gęsta trawa, więc żuk musiał się schylić, aby przejść. (dziecko chodzi na ugiętych kolanach ze schyloną głową) Gdy mu się to udało, dotarł na bardzo piaszczystą drogę, trudne to zadanie dla żuka, trzeba szybciutko przebierać nogami. (dziecko przemieszcza się po pokoju, szybko poruszając nogami) Ale cóż to?! Nie udało się! Nasz żuk przewrócił się na plecy. (dziecko kładzie się na plecach) Biedny mały żuk przebierał nóżkami tak szybko i bujał się na boki (dziecko wykonuje te czynności), ale nie udawało mu się podnieść. Nagle zawiał mocniejszy wiatr i przewrócił żuka z powrotem na nogi. (dziecko przekręca  się na bok, później kładzie się na brzuchu i wstaje) Bardzo już zmęczony, ale zadowolony żuk wrócił do domu i położył się, aby odpocząć. (dziecko idzie powoli, następnie kładzie się na brzuchu i zwija w kulkę)

    3.Wykonanie ryżowych grzechotek (ryż w butelce plastikowej).Dziecko wsypuje do butelki plastikowej ryż(lub groch, fasolę ...), buteklę może ozdobić w dowolny sposób (okleić kolorowym papierem, plasteliną...)

    4.  „Ziemia, wyspa zielona” – nauka piosenki i dowolna improwizacja ruchowa do niej.  YouTube  https://youtu.be/_SKe11ntnGc

    Gra na instrumentachryżowych grzechotkach.

    5. „Drzewo” – praca z KP2.27. (książka str.27) Przed wykonaniem zadania RODZIC powtarza z dzieckiem zdobyte wcześniej informacje na temat: Czego rośliny potrzebują do życia?

     

    6.„Co możemy zrobić dla naszej Ziemi?”– rozmowa na temat sposobów dbania o środowisko. RODZIC mówi: Abyśmy nadal mogli oglądać drzewa, słyszeć śpiew ptaków i czuć zapach kwiatów, musimy dbać o środowisko. Jak możemy chronić lasy? (dziecko odpowiada…), wodę (dziecko odpowiada…), dbać o przyrodę? (dziecko odpowiada…). Dziecko swobodnie wypowiada się na temat sposobów ochrony przyrody. RODZIC uzupełnia wypowiedzi dziecka o inne pomysły: Wyłączaj światło w pokoju, z którego wychodzisz! Zakręć wodę, gdy jej nie używasz, na przykład, gdy myjesz zęby! Można wymienić żarówki na energooszczędne! Posadzić z rodzicami drzewo, krzew lub inne rośliny! Posadzić i pielęgnować kwiaty na balkonie i rabatce! Gdy są mrozy, można dokarmiać ptaki! Segregować śmieci!

     (YouTube)  https://youtu.be/zleEx18fqQ

     

    7.„Cienie – chrońmy Ziemię” – skojarzenia. RODZIC za pomocą światła lampy rzuca na ścianę cienie różnych przedmiotów (rozgałęzionego patyka, kwiatka, szczotki do mycia zębów, żarówki, butelki plastikowej, słoika). RODZIC pyta: Co kojarzy ci się z tym cieniem? Widząc obraz (cień) na ścianie, dzieci swobodnie wypowiadają się co mu przypomina cień.

     

    8.Zajęcie rozwijającewykonanie improwizacji muzycznej do ulubionej piosenki z zastosowaniem ryżowych grzechotek.

     

    WIĘCEJ INFORMACJI NA WhatsApp

     

    PONIEDZIAŁEK 20.04.2020r.

    JESTEM PRZYJACIELEM PRZYRODY.

    1. Gimnastyka poranna – zabawa przy muzyce, ćwiczenie równowagi (YouTube)       https://youtu.be /ozl7YcVASgo

    2. „SPRZĄTANIE ŚWIATA” – zapoznanie z piosenką. ( youtube)  https://youtu.be/wzuAW3NfMHQ

    3. „Uciekające pszczoły” – zabawa orientacyjno-porządkowa.

    Dziecko biega swobodnie po pokoju, układając ręce jak „skrzydełka” i bzycząc – jest pszczołą.  Na hasło RODZICA: Niedźwiedź szuka miodu! pszczoła zatrzymuje się i nie może się poruszać. Niedźwiedź chodzi i sprawdza, czy  się poruszyło – jeśli tak, musi wykonać jakieś zadanie np.: 3 przysiady, pięć klaśnięć. Następnie  pszczoła znów zaczyna latać…..Rodzic znowu mówi: Niedźwiedź szuka miodu!.....zabawę można powtórzyć kilka razy.

    4. „Wielka przygoda małej Zosi” słuchanie opowiadania z nagrania nauczycielki. (nagranie)

    Odpowiadanie na pytania do treści opowiadania.

    Czy Zosię można nazwać przyjacielem przyrody, kiedy złapała i zamknęła biedronkę Kropeczkę do pudełka? Co się stało gdy Zosia zasnęła? Jakie zwierzęta spotkała Zosia? Co się stało, gdy dzieci złapały Zosię w siatkę na motyle? Co zrobiła Zosia, gdy się obudziła? Jak zachowuje się przyjaciel przyrody? Czy jestem przyjacielem przyrody?

    5.Znaczek – Jestem Przyjacielem Przyrodypytanie „Kogo nazywamy przyjacielem przyrody”, uzasadnia swoją odpowiedź przykładami.

    – wykonywanie znaczka z W.42.( Karta z teczki nr 42)

    6. „Pajączek”– masaż relaksacyjny. Dziecko siedzi na dywanie z rodzicem lub rodzeństwem na dywanie, jedno za drugim, Rodzic  czyta wiersz, mówiąc i pokazując, jakie ruchy należy wykonywać na plecach. Rodzic  czyta wiersz po raz drugi, pokazując w powietrzu te ruchy, które mają być wykonane.

     Wspinał się pajączek po rynnie. Dziecko „wędruje” palcami od dołu ku górze po plecach rodzica/ rodzeństwa. Spadł wielki deszcz i zmył pajączka. Układają obie dłonie płasko na plecach i szybko przesuwają je w dół. Zaświeciło słoneczko. Masują plecy ruchem okrężnym. Wysuszyło pajączka, rynnę i… Masują plecy tak długo, aż poczują ciepło. dalej wspinał się pajączek po rynnie. Zaczynają masaż od początku.

    7. Zajęcia rozwijające – wyklaskiwanie sylab, rozróżnianie głoski na początku słowa   obrazek : na łące (karta pracy do druku) lub ( można wykorzystać obrazki z książki). Kolorowanie lub rysowanie własnego rysunku „Na Łące”.

    8.„Sprzątanie świata”- dowolna improwizacja piosenki,                        ( kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej).

     

    Więcej informacji na WhatsApp

     

    Tematyka od 14.04 do 17.04.2020r.                                                         

      "Tajemnice książek"

     W przyszłym tygodniu  mieliśmy odkrywać tajemnice książek – dowiedzieć się, jak powstaje papier i skąd się biorą książki, co to są księgarnia i biblioteka, rozmawiać też o swoich ulubionych książkach. Powtórzyć piosenkę Bajeczki i słuchać fragmentu książki Zofii Staneckiej Basia i biblioteka. Dzieci miały ćwiczyć umiejętność wypowiadania się na temat ulubionej książki, zastanawiać się, jakie uczucia wywołuje czytanie jej i poznawać różne rodzaje książek: zawierające krótkie opowiadania, opowiadające długą historię, napisane wierszem.  Powtórzyć nazwy poznanych wcześniej zawodów (malarz, kierowca, piłkarz, piekarz, rolnik, pisarz) i poznać nowe, związane z tworzeniem książek (grafik, redaktor, drukarz).  Mieliśmy próbować  wspólnie stworzyć opowiadanie – każdy po kolei opowiadać część bajki. Można taką zabawę zrobić z dzieckiem w domu. Rozwija ona kreatywność, pobudza wyobraźnię i wzmacnia wiarę w siebie. Czasem warto nawet poprosić syna lub córkę „Opowiedz mi bajkę”, a potem pochwalić za starania i za konkretne elementy opowiadania, na przykład „podobało mi się to, że Małgosia w bajce nie zrezygnowała z wycieczki, chociaż była zmęczona”. W ten sposób nie tylko zachęcamy dziecko do dalszego ćwiczenia wyobraźni, ale również pokazujemy mu, jakie postawy są właściwe i pomocne w życiu. Dzieci miały uczyć się zasad zachowania w księgarni i posługiwania się pieniędzmi, bawiąc się w sklep, w którym można by było płacić. Maluchom najłatwiej jest przyswajać wiedzę w praktyce, dlatego warto, chodząc z nimi do sklepu, pozwolić im czasem za coś zapłacić, a w domu używać do zabawy również „prawdziwych” pieniędzy – można kupić je w sklepie z zabawkami lub wydrukować samodzielnie. Przedszkolaki miały poznać też nazwy innych sklepów: sklep spożywczy, cukiernia, kwiaciarnia. Odwiedzić bibliotekę i zapoznać  się z zasadami jej działania: książki się wypożycza, a po jakimś czasie oddaje, są uporządkowane według kategorii i nazwiska autora, w bibliotece nie można rozmawiać (jedynie szeptem w ważnych sprawach) ani biegać, należy odkładać książki na miejsce. Mieliśmy ćwiczyć porządkowanie przedmiotów (książek) według cech (wygląd, treść). Nawet z 4-letnim dzieckiem już warto chodzić do biblioteki – zazwyczaj można w niej znaleźć również pozycje dla najmłodszych czytelników. Można wspólnie poszukiwać interesujących malucha książeczek i pozwalać mu na samodzielny wybór. Dzięki temu czytanie będzie mu się kojarzyło z ciekawą przygodą i dobrą zabawą, a nie z przykrym obowiązkiem. Jeśli to możliwe, dobrze jest założyć mu kartę biblioteczną – dziecko będzie dumne z tego, że może wypożyczać książki.

    PROPONUJEMY DLA CHĘTNYCH

    PIĄTEK  17.04.2020.

    1. "Witajcie w naszej bajce"- zabawa ruchowa przy piosence, interpretacja według inicjatywy dzieci.

    2. "Z czym ci się kojarzy"- zabawa słowem.Dopasowywanie bohaterów i przedmiotów do bajek np. dom z piernika-" Jaś i Nałgosia".

    3."Basia i biblioteka"słuchanie frafmentu książki Z. Staneckiej. Udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu.

    W poniedziałek przed obiadem pani Matra zaprosiła grupę Basi do kręgu.

    - Jutro zaraz po śniadaniu pójdziemy do biblioteki- powiedziała.

    - La, la, la...- zanuciła radośnie Amelka.

    - Co tam będziemy robić?- spytał Kuba.

    - No własnie, kto wie, co robi się w bibliotece?- odpowiedziała pani pytaniem. Basia wyciągnęła rękę do góry. Babcia Marianna już dawno temu, chyba z rok wcześniej, zapisała ją do biblioteki.

    - w bili...bliotece są książki!- zawołała. - Zabiera się je do domu, a potem oddaje.

    - Ja bym nie oddał- oświadczył Karol.

    - Jak oddasz, to bierzesz inną. I tak w kółko. Oddajesz i dostajesz, oddajesz i dostajesz...

    - Za darmo?- upewniła się Zuzia.

    - Tak, Zuziu. - Pani włączyła się do rozmowy.- Książki z biblioteki pożycza się, nie kupuje. Dzięki temu każdą z nich może przeczytać wiele osób.

    - O książki trzeba dbać- wygłosiła Basia.- Nie można do nich chować kanapek. Ani czytać w wannie. Tata kiedyś o tym zapomniał i książka wykąpała się razem z nim. Potem powiedział, że trzeba ją będzie odkupić.

    - W...bi...liotece...jest...cicho- szepnął Titi.

    Wszyscy spojrzelina niego ze zdziwieniem, bo Titi rzadko coś mówi sam z siebie. Pani skinęła głową.

    - W bibliotekach można pracować i czytać na miejscu. Trzeba zachować ciszę, żeby nie przeszkadzać innym. (...)

    Przykładowe pytania do tekstu: dokąd wybierają się dzieci, co robi się w bibliotece, o czym powiedziała Basia, czy za książki w bibliotece trzeba płacić, w jaki sposób trzeba dbać o książki, jak trzeba się zachowywać w bibliotece, dlaczego itp.

    4. "Gdzie postawię tę książkę?"- segregowanie. Praca z Kartą Pracy, str. 32.

    5. "W bibliotece"- opowiadanie i kolorowanie wybranej ilustracji.

    6. "Potrafię to zatańczyć"- zabawa do piosenki Boogie Woogie".

    7. Rysowanie ilustracji do ulubionej książki ze swojej biblioteczki.

    8. Wspólne czytanie ulubionej książki ba dobranoc.

     

    CZWARTEK 16.04.2020.

    1. "Witajcie w naszej bajce"- słuchanie piosenki z Akademii Pana Kleksa, dowolna interpretacja ruchowa słów piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=Nb_n1JFzjZA 

    2. "Co można kupić w księgarni"-rozmowa na temat księgarni na podstawie doświadczeń dzieci i ilustracji. "Poproszę trzy książki"- zabawa dydaktyczna z domownikami z wykorzystaniem biblioteczki dzieci. Zwrócenie uwagi na stosowanie zwrotów grzecznościowych i poszanowanie książek.

    3. Ćwiczenia ruchowe:

    -"Ile zrobię kroków"-dziecko z książką w twardej oprawie na głowie, w pozycji wyprostowanej stara się iść przed siebie, licząc wykonywane kroki;

    -"Co to za bajka"- dziecko za pomocą gestów i ruchów przedstawia postać z bajki, opiekun lub rodzeństwo- odgadują. Następnie proponuję zamianę ról;

    -zabawa według słów piosenki "Boogie Woogie". https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w 

    4. "Memory"- gra pamięciowa z wykorzystaniem kart z Wyprawki nr 46. Kartoniki leżą na stole obrazkiem do spodu. Zadaniemdziecka jest dobieranie par np. Kopciuszek ipantofelek. Można grać w kilka osób.

    5. "Biblioteczka"- rysowanie regałów z książkami, przeliczanie książek z użyciem liczebników głównych i porządkowych.

    ŚRODA  15.04.2020r.

    1. „Jaki to zawód?” – zabawa dydaktyczna. Dzieci siedzą na dywanie. Rodzic pokazuje dziecku zawód, nie używając słów.  Dziecko odgaduje zawód. Zawody do pokazania: malarz, kierowca, piłkarz, piekarz, rolnik, pisarz.

    2. „Wyścigi dżdżownic” – zabawa ruchowa z elementem pełzania    – dzieci leżą na brzuchu, przedramiona oparte o podłogę, podnoszą biodra do góry i opuszczają je z jednoczesnym przesunięciem się do przodu,pełznąc jak dżdżownica.

    3. „Basia i biblioteka”-słuchanie fragmentów książki i odpowiadanie na pytania do jego treści.

     W bibliotece Zofia Stanecka (…) – Cieszę się, że przyszliście do naszej biblioteki. Mam nadzieję, że będziecie dobrze się bawić. – Bibliotekarka uśmiechnęła się miło. – Już za chwilę przyjdzie autorka, ale najpierw chciałam was o coś zapytać. Kto z was wie, gdzie pracuje pisarz? – W bibliotece! – zawołała Basia. – W pisarni! – przekrzyczeli ją Olaf z Karolem. – Oj tak, przydałoby się, żeby istniały takie miejsca jak pisarnie – powiedział ktoś rozbawionym głosem. Basia odwróciła głowę. W progu sali stała pani z plakatu. Na głowie miała masę loczków i uginała się pod ciężarem wielkiej, wypchanej czymś torby. – Mam na imię Róża – powiedziała, gdy dotaszczyła torbę pod tablicę. – Zajmuję się pisaniem oraz ilustrowaniem książek. Ilustruję w domu, a piszę wszędzie tam, gdzie mogę usiąść z laptopem i pomyśleć. Bo w pracy autora myślenie jest bardzo ważne. Myślenie i coś jeszcze. Coś, co sprawia, że można tworzyć nowe opowieści, rysować i marzyć… To coś nazywa się… – Czekolada! – zawołała Basia. Mama nigdy nie siada do pracy bez czekolady. Autorka roześmiała się. – Czekolada rzeczywiście bywa pomocna w myśleniu, ale chodziło mi o coś innego. O supermoc, z której korzysta każdy pisarz lub ilustrator, gdy tworzy książki. Moc na literę „w”. – Wrotki! – ucieszył się Karol. – Wy – ob… – podpowiedziała autorka (…)

    Rodzic zadaje pytania: Co miała na myśli autorka? (wyobraźnia) Dlaczego pisarce potrzebna jest w pracy wyobraźnia? Czym jeszcze, oprócz pisania, zajmowała się autorka, z którą spotkały się dzieci? Kto jeszcze jest potrzebny, aby powstała książka? Dziecko podaje swobodne odpowiedzi.  Rodzic nakierowuje je tak, aby powstał opis zawodów: grafika, redaktora, drukarza.

    4.„Kto jest potrzebny aby powstała książka?”- rozmowa na temat procesu powstawania książki (YouTube).

    https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3g5wlYELHptBf3hrh6kzEDCG4MU-HCm8HuiGjpJkyI7c0Iu-1aOQoNUSo

    5.„Ile sylab ma słowo książka?”- dzielenie wyrazów na sylaby KP str.31(książka)

    6.Zabawy umuzykalniające.

     „Jestem książką”-utrwalenie piosenki i inscenizacja ruchowa do piosenki.

    Gra na instrumencie (np.: na garnku, patelni itp.).

    Tańczenie z chustą do utworu F.Schuberta- Moment Musical Op.94 nr 3 (YouTube)

    https://www.youtube.com/watch?v=mwcnhmAY8bI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3MNBc0Mmk04rM0zn0rdhaJE9FGIdIB2WaZEYlLe5zHLf5l1zO2qOaJRyk

    7.„Nasza historia”- wspólne, rodzinne układanie opowiadania, zaprojektowanie okładki do ułożonego opowiadania.

    Więcej informacji na WhatsSpp

    WTOREK 14.04.2020r.

    1. ZAGADKI

    Gdy chcesz stworzyć obrazek nowy, taki piękny, kolorowy. Będzie ci potrzebna ona, najlepsza będzie biała, ale może być i czerwona. Na niej namalujesz lub narysujesz, co tylko chcesz, a potem możesz wyciąć każdą narysowaną rzecz. (kartka papieru)

    Czyta ją mama, czyta i tata często w obrazki jest bogata. Dużo liter na każdej stronie, są historie o królu na tronie. Są też wiersze rymowane, najlepiej, gdy przez babcię czytane. (książka)

    Zanim zaczniesz czytać książkę, najpierw, gdy ją bierzesz w rączkę, patrzysz, co jest z tyłu, co jest z przodu, czy jest tam rysunek samochodu? Jest i taka, co przedstawia niedźwiadka, to właśnie jest… (okładka)

    2.„Jakie książki lubimy?” – rozmowa na temat literatury dziecięcej na podstawie doświadczeń dzieci i książek znajdujących się w domu. Dziecko układa na środku dywanu (stołu) swoje ulubione książki. Rodzic razem z dzieckiem omawia tematykę zgromadzonych książek. Tłumaczy, że książki mogą zawierać krótkie opowiadania (pokazuje taką książkę), opowiadać długą historię (pokazuje taką książkę) lub mogą być napisane wierszem (pokazuje taką książkę). Dziecko  mówi, jakie książki lubi najbardziej.   Po kolei opowiada, jaka jest ich ulubiona książka, próbują wymienić jej tytuł i bohaterów.

    3. Zajęcia o emocjach – zachwyt, emocjonalny stosunek do książek.

    Mole książkowe – słuchanie wierszyka Dominiki Niemiec i rozmowa na jego temat.

    - Otwieram książkę, jedna chwilka i już jestem w innym świecie. W wyobraźni staję się piękną królewną lub pszczółką skrytą w kwiatów bukiecie. Każda książka roztacza przede mną świat niezwykły, wspaniały. Z zachwytem pochłaniam każde słowo, zdanie, rozdział od deski do deski… czyli cały. Rodzice doskonale rozumieją mój zachwyt nad książkami, bo tak jak ja są zwyczajnie książkowymi molami.

     Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat wiersza: O jakim przedmiocie był wiersz? W kogo zamienia się dziewczynka, czytając książkę? Jak czuje się dziewczynka, gdy czyta książki? Kto jeszcze razem z dziewczynką zachwyca się książkami? Co to znaczy czuć zachwyt? Co to znaczy „przeczytać coś od deski do deski”? Kto to jest „mol książkowy”? Czy lubicie czytać książki? Czy są takie książki, którymi jesteście zachwyceni? 

    4.  „Książka, która mnie zachwyca” – ćwiczenia w budowaniu zdań. Dziecko wybiera swoją ulubioną książkę. Rodzic  prosi, aby dziecko dokończyło zdanie: Ta książka mnie zachwyca, bo... .

     „Książkowe mole” – zabawa z elementem liczenia. Dzieci siedzą  z książkami. Rodzic recytuje wierszyk.                                                Zachwycamy się książkami, jesteśmy książkowymi molami. Gdy poczytać długo masz chęć, weź książek więcej/ mniej niż pięć.

     Po wyrecytowaniu wierszyka  dziecko zabiera  więcej niż pięć książek, a potem  mniej niż pięć książek.

    5. „Ja będę księżniczką, a ty rycerzem” – praca z W.44 i W.45. (karty pracy z teczki nr 44 i 45)

    Rodzic pyta w jakiej bajce, baśni wierszu  występuje rycerz i księżniczka.      Dzieci bawią się bohaterami baśni o rycerzach i księżniczkach według własnego pomysłu.

    6. „Jestem książką” -słuchanie i dowolna interpretacja ruchowa piosenki (YouTube)

    https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2F2k13EM6NtCg%3Ffbclid%3DIwAR08MmISgF6Ui4y7o-DDDcDKLWMhp-x5q4-MdenUR1TuaIDVDHfqb_ILwew&h=AT2rOFsIsvhHqRzJdHbqQMy6Gc69muyELYFK1O0NCly_lUZRfy70Rmu6eZFji3PCAY8hqY7FZ7ee54L5nLa27G2LIFPARUI7S4UnknkkY19X1ZklUnMDk8x51QPZZP_swOdo

    7. Zajęcia rozwijające. Rodzic  wspiera dziecko, doskonaląc ich umiejętność przeliczania. Rodzic razem z dzieckiem przy półeczce z  książkami. Prosi, aby dziecko zdjęło z półki trzy dowolne książki i głośno je przeliczyło. Potem zabiera dwie książki z półki i głośno je przelicza. Następnie.  Następnie dziecko liczy ile ma książek razem.

    8. „Czego można użyć do zabawy w księżniczkę, a czego do zabawy w rycerza?” – karta pracy str. 30 ( książka).   

    Więcej informacji na WhatsApp.

     

                   

    Tematyka od dnia 6.04 do 10.04 2020

    „Wielkanoc”

    W tym tygodniu mieliśmy poznawać zwyczaje wielkanocne. Mieliśmy poznać wielkanocną piosenkę Wełniany baranek (sł. Jan Gałkowski, muz. Adam Markiewicz) i Bajeczkę wielkanocną Agnieszki Galicy. Mieliśmy robić porządki w sali i ozdabiać ją wykonanymi przez siebie ozdobami. Rozmawiać o tym, jak wyglądają przygotowania do Świąt Wielkanocnych:  jak tworzy się i święci palmę, robi porządki, przystraja pomieszczenia, robi zakupy, przygotowuje potrawy, piecze mazurki i baby, robi kraszanki i pisanki, święci pokarmy. Podczas rozmów i zabaw dzieci miały poznać zwyczaje i obrzędy świąteczne – dowiedzieć się, czym jest Niedziela Palmowa, Wielki Tydzień, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego oraz jakie tradycje się z nimi łączą. Mieliśmy rozmawiać o poście, święconce, dzieleniu się jajkiem i o lanym poniedziałku. Oglądać koszyk wielkanocny i sprawdzać, co się w nim znajduje (malowane jajka – kraszanki i pisanki, chleb, sól, chrzan, wędlina, wielkanocna babka, baranek wielkanocny z czerwoną chorągwią), mieliśmy mówić o tym, jakie znaczenie symboliczne mają wymienione produkty. Dzieci miały stworzyć swoje własne koszyczki z papieru. Przypominać sobie nazwy tradycyjnych potraw świątecznych i ćwiczyć umiejętność składania życzeń. Dzieci miały brać udział w różnych zabawach związanych ze świętami wielkanocnymi: nakrywać świąteczny stół, używając do tego ozdób, produktów ze święconki, ciast i innych potraw, robić babki z masy solnej i pisanki, szukać czekoladowych jajek i bawić się w dziwne kroki, „Kic, kic” oraz „Gdzie jesteś, kurczaczku?”.

     

    DLA CHĘTNYCH PROPONUJEMY

     

    PONIEDZIAŁEK 6.04.2020

     

    1. "Wełniany baranek"- nauka piosenki (YouTube)

    https://youtu.be/6xpm8tTKdCQ

    Ten mały nasz baranek, wszyściutko ma wełniane. Lali la, lali la, lali la. x2

    Wełniane ma trzewiczki, wełniane rękawiczki. Lali la, lali la, lali la. x2

    Co tu robisz, baranku? Chłodno dzisiaj od ranka, chmurki w niebie jak pianka. Lali la, lali la, la la. Wełniane masz trzewiczki, wełniane rękawiczki. Lali la, lali la, lali la! x2

     Ten mały nasz baranek wszyściutko ma wełniane. Lali la, lali la, lali la. x2

     W kołnierzu futra pełnym ma łebek cały z wełny. Lali la, lali la, lali la. x2

    Ślicznie ci jest, baranku, w tym wełnianym ubranku, ślicznie ci jest, baranku. Lali la, lali la, la la. W kołnierzu futra pełnym masz łebek cały z wełny. Lali la, lali la, lali la! x2

    2. "Czy umiesz tak jak ja"-zabawa ruchowa z elementami równowagi. Dziecko swobodnie biega, a na sygnał dźwiękowy np.:na klaśnięcie       -staje na jednej nodze,                                                                                - rysuje stopą jajko na podłodze              -  podnosi nogę i klaszcze pod kolanem                                                 -robi dwa kroki w przód z zamkniętymi oczami        -obraca się wokół własnej osi i staje na jednej nodze.

    3."Jak przygotowujemysię do Świąt  Wielkanocnych?"- próba odpowiedzi na pytanie na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania:

    „Wielkanocny zajączek „

    W  sobotę od samego rana przygotowywaliśmy „święconkę”. To taki pleciony koszyczek, w którym jest kawałek chlebka, kiełbaski i są jajka na twardo. Takie zwykłe, do jedzenia, i kolorowe, malowane. Właśnie siedzieliśmy z babcią w kuchni i obieraliśmy cebulę. – Babciu, a do czego nam te łupinki od cebuli? – spytałem. – Popatrz, Michałku – babcia włożyła do garnuszka całą garść cebulowych łupinek i nalała wody. – Teraz ugotujemy w tych łupinkach jajka na twardo. Kiedy woda będzie wrzeć, łupiny puszczą sok i zabarwią skorupki na brązowo. Po wystygnięciu takie jajka można ładnie ozdobić. – A jak, babciu, a jak? – byłem bardzo ciekaw. – Trochę cierpliwości – powiedziała babcia. Jajka się ugotowały. Jak wystygły, babcia wzięła jedno i taką grubą igłą do szycia zaczęła je wydrapywać. – Babciu, a ja tak nie umiem. –Ty możesz zrobić pisankę. Weź pędzelek i ładnie pomaluj jajko farbkami. – Dobrze, babciu. To ja namaluję wyścigówkę i żołnierza – postanowiłem. – Ja wiem, że lubisz malować żołnierzy , ale na pisance malujemy kwiaty, bazie, różne szlaczki – zygzaczki. Takie wzorki, które mówią o nowym życiu, o wiośnie i o radości.  – A co tu napisałaś, babciu? – Alleluja, to znaczy „chwalcie Boga”. Kiedy tylko nasza święconka była gotowa, wziąłem koszyczek i pobiegłem do Miśki, żeby się pochwalić. Misia też miała koszyczek i też był śliczny. A potem poszliśmy do kościoła. Był taki długi stół i stało na nim mnóstwo święconek. Ale nasze były najładniejsze. – A tu jest grób Pana Jezusa. – W kąciku była zbudowana z kartonu i szarego papieru jaskinia, a w środku ktoś leżał pod prześcieradłem. – To on umarł? – spytała Misia. – Tak, ale potem zmartwychwstał. – To dlaczego leży tutaj? – zupełnie nie mogłem zrozumieć. – Tu prawdziwego Pana Jezusa nie ma. To jest taki symboliczny grób. Żebyśmy wszyscy pamiętali. – Aha. Tak jak kartki przypominajki? – No, powiedzmy, że trochę tak. W niedzielę rano usłyszałem na schodach jakiś turkot. – Misiek, Miiisiek! Co ci przyniósł zajączek? – Michasia wpadła do mojego pokoju jak bomba. – Bo ja dostałam wózek dla lalki i ubranka – Miśka była uradowana. – A co ty dostałeś? – spytała. – Mój zajączek włożył mi do koszyczka robota, takiego na baterię. Co chodzi i mówi. – Zajączek chyba siedział w krzakach na podwórku i słyszał, jak kiedyś powiedziałem Bartkowi, że chciałbym takiego robota. Nagle Misia wstała. – Dzień dobry – to moja mamusia weszła do pokoju. – Dzień dobry, Michasiu. Wesołego Alleluja – odpowiedziała mama. – O! Jaki ładny wózek. To od zajączka? – mama uśmiechnęła się do Misi. – Tak, proszę pani. I jeszcze ubranka dla mojego bobaska. – Miśka wyciągnęła malutki sweterek i mięciutkie kapciuszki. – No, to się zaczęło. Dziewczyny zawsze gadają o ciuchach – westchnąłem. – Nie tylko, syneczku. O kosmetykach też – mamusia roześmiała się. – Ja dostałam od zajączka moje ulubione perfumy. Jaki mądry ten zajączek – mama pogłaskała po policzku tatę, który właśnie wszedł. – Oj tak, bardzo mądry i ma dobry gust. Ja od niego dostałem bardzo elegancki krawat – tata był jeszcze w piżamie, ale na szyi miał zawiązany nowy krawat i wyglądał bardzo śmiesznie. Tata mówi, że to dobrze, jak ktoś umie się z siebie śmiać. Kocham mojego tatę. – No, kochani, ale chyba już czas się ubrać i zasiąść do świątecznego śniadania? – powiedziała mama, wchodząc do łazienki. – To ja też już lecę, u mnie też będzie śniadanie – Miśka złapała wózek z ubrankami i już jej nie było. Na stole stały talerze i szklanki i półmiski, a także waza z zupą. Była wędlinka i jajka. Wszyscy złożyliśmy sobie życzenia. Uściskałem mamusię i powiedziałem jej, że bardzo ją kocham i życzyłem, żeby była zawsze uśmiechnięta. Dziadkowi i babci życzyłem stu lat, a tacie, żeby zawsze się mu się wszystko udawało. – Michałku, daj mi swój głęboki talerzyk, dam ci żurku z białą kiełbaską – mama zdjęła pokrywkę z wazy. – Nie lubię, nie chcę – skrzywiłem się i zakryłem rękami talerz. – Michałku, a czy ty kiedyś jadłeś żurek z białą kiełbaską? – mama popatrzyła na mnie. – Nie, ale nie lubię! Jak w przedszkolu był żurek, to też nie jadłem – upierałem się. Czułem, że się rozpłaczę. Nie chcę żurku i już.  – Michałku, zrobimy tak. Naleję ci tylko łyżkę, spróbujesz i jak ci nie będzie smakowało, to nie będę cię zmuszała. Dobrze? – spytała mama pojednawczo. – Dobrze, ale tylko łyżeczkę. Taką malutką – pokazałem paluszkami. Spróbowałem, i wiecie co? Żurek jest pyszny. I biała kiełbaska też. Ja nie chciałem jej jeść, bo się bałem, że będzie niedobra. A kiedy mama zapytała: – Kto ma ochotę na jajeczko faszerowane, to pierwszy powiedziałem: – Ja poproszę – i też było bardzo dobre. Mniam, mniam. Teraz już wiem, że nie można mówić, że się czegoś nie lubi, tylko najpierw trzeba spróbować.

    W koszyczku święconka, wszystko dziś smakuje. Pan Jezus zmartwychwstał, każdy się raduje. N. zadaje dzieciom pytania do treści opowiadania. Wspólnie z dziećmi ustalanie, jak wyglądają przygotowania do Świąt Wielkanocnych ( wykonuje się palmy, robi porządki, piecze mazurki i baby, maluje jajka, święci pokarmy).

    4. "Baranek i nie tylko"- wykonanie ozdób do swojego pokoju: wycinanie,kolorowanie,naklejanie,ozdabianie itp. (YouTube, karta pracy)

        https://www.facebook.com/pg/KreatywnieWdomuBlog/photos/?tab=album&album_id=1865863330295083                        

    5."Jajka"-praca z KP str.22

    6."Tulipany"-wykonanie kwiatów z kolorowego papieru i plastikowych rurek lub rolek po papirrze toaletowym.

    7.Zajęcia rozwijające: podział wykonanych kwiatów na zbiory- ze względu na kolor, przeliczanie, porównywanie liczebności.

    DLA CHĘTNYCH PROPONUJEMY

    WTOREK 7.04.2020 

     1. "Kic,kic"- zabawa z elementami skoku (skakanie jak zajączek).

    2. "Gdzie jesteś zajączku"- zabawa orientacyjno-porządkowa (szukanie ukrytego zajączka metodą  CIEPŁO-ZIMNO )

    3. "Bajeczka wielkanocna" Agnieszka Galica-słuchanie opowiadania 

    Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków. – Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać? A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło: – Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty. Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk–puk i przygrzewało mocno. – Stuk–stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki żółty Kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i  przewiązało czerwoną kokardką. – Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc. Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę. – Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś. – Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące. – Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie. – Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki. A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać. – Wstawaj, śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś. A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka: dzeń–dzeń, dzeń–dzeń. Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe. – Co to? Co to? – pytał Zajączek. – Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek. I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi. – To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:  W Wielkanocny poranek dzwoni dzwonkiem Baranek, A Kurczątko z Zającem podskakują na łące. Wielkanocne Kotki, robiąc miny słodkie, już wyjrzały z pączka, siedzą na gałązkach. Kiedy będzie Wielkanoc? Wierzbę pytają.

    Zadajemy dzieciom pytania: Kogo obudziło wiosenne Słonko?             Mówimy dziecku..... Z gałązek wierzby z „kotkami” robi się palmy wielkanocne, które święci się na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi, w Niedzielę Palmową. Kurczaki, Zajączki, Baranki, to symbole Świąt. Te zwierzęce postacie ozdabiają stół wielkanocny i wkładane są do koszyczka wielkanocnego.  W Wielką Sobotę święcone są wielkanocne koszyczki, które wypełnione są różnymi rodzajami pokarmów.

    4."Jakie są tradycje Świąt Wielkanocnych w moim domu?"- próba odpowiedzenia na pytanie.                                                                            MALOWANIE FARBĄ- karta pracy

    5."Wełniany nasz baranek"-śpiewanie piosenki, inscenizacja do piosenki z elementami tańca. (piosenka opisana w poniedziałek  dnia   6.04)

    6. "Zagadki wielkanocne"- utrwalenie wiedzy o zwyczajach wielkanocnych.                                                                                                 - Usiadły na gałązce wierzbowe kotki, jak na obrazie.                                 Są szare, puchate,pewnie już wiesz, że to...(BAZIE)                                - Gdy skorupka jajka pęka,wychodzi z jajeczka.                                             Wygląda wtedy jak mała, żółciutka kuleczka...(KURCZĄTKO)               - Mogą zaszywać  się w lesie lub skakać po łące.                                           Mogą też być czekoladowe to...(ZAJĄCE)                                                 - Wełniane ma trzewiczki, wełniane rękawiczki...(BARANEK)

    7.Zajęcia rozwijające- rysowanie flamastrami, mazakami na napompowanym balonie.

    DLA CHĘTNYCH PROPONUJEMY

    ŚRODA  8.04.2020

    1. Masaż na dobry humor.

    Żeby było nam wesoło,masujemy swoje czoło. Raz, dwa i raz, dwa,każdy ładne czoło ma. Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami. Język w górę raz i dwa. Ładny język każdy ma. Powiedz: mama, tata,lala i zaśpiewaj: la,la,la,la. Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże. Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło. Poszczyp lekko całą swoją twarz i już dobry humor masz!

    2. "Wełniany baranek"- utrwalenie słów piosenki, dowolna interpretacja ruchowa do piosenki. 

    3."Co włożymy do koszyka wielkanocnego?"- szukanie odpowiedzi na pytanie na podstawie doświadczeń dzieci, rozmowy oraz karty pracy str.23.

    4. Zestaw ćwiczeń ruchowych:

     – „Skaczące żabki” – dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii i skaczą,  naśladując żabki. Po drodze, na hasło : hop, wykonują pełny obrót dookoła własnej osi.

     – „Jajko na łyżce” –  dziecko trzyma w rękach dużą łyżkę, a na niej ugotowane na twardo jajo. Jego zadaniem jest przejść  z kuchni do pokoju, z pokoju do pokoju, aby nie zrzucić jajka z łyżki.                        – „W koszyku” – dziecko rzuca piłkę do koszyka (miski), wymieniając przy tym nazwy różnych produktów spożywczych.

    5." Koszyk papierowy"- cięcie, przyklejanie,ozdabianie (YouTube)

    https://youtu.be                                                                                                    /bcq6AhQMqcQ 

    6.Zajęcia rozwijające- wyraziste wymawianie łamańców językowych.

    Kra, krę mija. Lis ma norę. Stół z powyłamywanymi nogami. Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego. Ząb- zupa zębowa, dąb- zupa dębowa.

    DLA CHĘTNYCH PROPONUJEMY

    CZWARTEK  9.04.20.

    1. "Zakręć magicznym kołem"- ćwiczenia ruchowe

    https://miastodzieci.pl/zabawy/mini-gimnastyka-dla-mlodszych-dzieci/?fbclid=IwAR20GjEyPEOxZuLjufcXn6AygFeJTC8sezvc8dmdBXHNOO2TVEniNAYou80

    2. "Obudziły się pisanki"- słuchanie wiersza. Rozmowa na temat: jakie potrawy postawimy na świątecznym stole na podstawie wiersza i tradycji rodzinnych.

    "Obudziły się pisanki"- D. Gellner

    Obudziły się pisanki wielkanocnym rankiem i wołają:

    - Patrzcie! Tu na stole same niespodzianki!

    Bazie srebrno- białe i baranek mały.

    Ten baranek ma talerzyk, skubie z niego owies świeży.

    A baby pękate w cukrowych fartuszkach

    śmieją się wesoło od ucha do ucha.

    "Stół wielkanocny"- praca z Kartą Pracy nr 24.

    3. "Kartka świąteczna"-wykonanie dowolnej kartki z motywem świątecznym . Wykorzystanie jej do złożenia sobie życzeń.

    4. "Babki wielkanocne"- modelowanie masy solnej w foremce lub pomoc w pieczeniu ciasta świątecznego w rodzinie.

    5. "Ciepło- zimno"- zabawa z bliskimi w poszukiwanie schowabego jajka.

    DLA CHĘTNYCH PROPONUJEMY

    10.04.20.  PIĄTEK

    1. "Rzeżucha"- pielęgnacja hodowli.

    2. "Wełniany baranek"- śpiewanie piosenki z własną interpretacją ruchową dziecka.

    3. "Wielkanocne pisanki"- słuchanie wiersza D. Niemiec

    Czekam na Wielkanoc, na czekoladowe króliczki i kurki.

    A! I jeszcze czekam na słodkie mazurki.

    A przy tym wszystkim jestem wyjątkowo zadowolona,

    bo mama będzie na pewno niezmiernie zdziwiona,

    gdy zobaczy przeze mnie samodzielnie przygotowane

    pisanki i kraszanki, pięknie malowane.

    Są w paski i w kropki,z kwiatkami i jednolite,

    wsytstkie mają na sobie wzorki znakomite.

    Są przepiękne i w koszyku czekają na święta.

    Dzięki nim każdy będzie o tradycji pamiętać,

    by iść na wybitki. Wielkanocne, kolorowe jajka zdobywać.

    Zadowolona będę jeszcze bardziej, gdy będę w tej grze wygrywać.

    Zachęcenie dzieci do wspólnego przygotowania dekoracji świątecznych.

    4. "Kraszanka- pisanka"- ozdabianie jajka. Praca z wyprawką nr 40. Proponuję wypchnięcie pomarańczowej kraszanki i naklejając kolorowe paski papieru wyczarowanie z niej pisanki.

    5. "Hop, Hop"- zabawa dydaktyczna, rzucanie kostką do gry, skoki obunóż według ilości wyrzuconych oczek na kostce.Przeliczanie ilości skoków.

    6. "Stroik świąteczny"- ozdabianie ugotowanych jajek (np. oklejanie plasteliną i ozdabianie ryżem). Układanie pisannek na podstawce z rzeżuchą i komponowanie ozdoby świątecznej na stół.

     

    Więcej informacji dotyczących zadań w grupie na WhatApp.

     

     

     

     

     

    TEMATYKA od dnia 30.03 do 3.04 2020

    TEMATYKA :  Praca rolnika.

    - Dzieci miały zapoznać się z pracą  rolnika, mieliśmy rozmawiać o uprawie ziemi i hodowli zwierząt.

    - Zaplanowaliśmy naukę piosenki „Jarzynowy wóz”, czytanie wiersza wraz z zadawaniem pytań „Jak kotek zwierzęta częstował”

    - Mieliśmy dowiedzieć się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas pobytu na wsi, mówić o obowiązkach związanych z posiadaniem zwierząt i o tym co jedzą poszczególne zwierzęta żyjące na wsi,  zasiać rzeżuchę i obserwować jej wzrost, dzięki czemu przedszkolaki mogły by poznać cykl rozwoju roślin, utrwalać sobie nazwy, sposoby poruszania się i odgłosy zwierząt żyjących w gospodarstwie, chcieliśmy naśladować odgłosy, które wydają zwierzęta   i bawić się w zgadywanki.

     - Mieliśmy rozmawiać o maszynach i urządzeniach rolniczych(traktor, kombajn zbożowy, silos, prasa belująca, pług, siewnik) i rozcierać sól w moździerzu, żeby doświadczyć, jak przebiega proces mielenia zboża na mąkę, mieliśmy poznać etapy powstawania chleba, degustować różne rodzaje pieczywa. Mieliśmy tworzyć i przeliczać zbiory (dzielenie figur na trójkąty, koła, kwadraty i prostokąty oraz według kolorów), mieliśmy poznać różne rodzaje prac w gospodarstwie, które wykonuje się w określonych porach roku( nawożenie, sianie, żniwa, zbiory, wykopki, karmienie zwierząt sianem, pielęgnacja młodych zwierząt)                                                                                                            

     Zajęcia miały między innymi na celu wzbudzenie życzliwości wobec ludzi pracujących w gospodarstwach rolnych i hodujących zwierzęta gospodarskie. Mieliśmy utrwalać podział wyrazów na sylaby i jaką głoską rozpoczyna się dane słowo, ćwiczyć klasyfikowanie i przeliczanie przedmiotów.

    PONIEDZIAŁEK  30.03.2020r.

    1. "Stary donald fermę miał"- zabawa przy piosence.

    2. "Z wizytą u babci i dziadka na wsi"- rozmowa  z dziećmi na temat bezpieczeństwa na wsi oraz obowiązków związanych z posiadaniem zwierząt.  Czy byliście kiedyś na wsi?, Jakie zwierzęta można tam spotka?, Na co trzeba zwracać uwagę, gdy podchodzi się do zwierząt, których się nie zna?, Czy można podchodzić do zwierząt od tyłu? Czy mieliście kiedyś jakąś przygodę związaną ze zwierzętami na wsi?

    3. "Czym nakarmię kota, a czym konia?- pogadanka na temat pożywienia dla zwierząt.

    Czytanie wiersza i zadawanie dzieciom pytań.

    JAK KOTEK ZWIERZĘTA MLEKIEM CZĘSTOWAŁ

    To jest Filik- kotek bury.Ma wąsiki i pazury. Dobry jest ten kotek Filik.: chce by wszyscy mleko pili. Stanął Filik przy kurniku. - " Czy chcesz mleka koguciku? Lecz kogucik z kurką czarną na śniadanie jedli ziarno. Pytanie do dzieci: "Jakie zwierzęta jedzą ziarno? ( kury,indyki, kaczki gęsi) Koło żłobu konik stoi. Filik ładnie się ukłonił. - Lubisz mleko?  - Nie, ja rano smaczny owies jem i siano. Pytanie: Jakie zwierzęta jedzą siano? (konie, krowy, kozy, owce).  Do królika kotek poszedł. - Pij,pij mleczko, bardzo proszę! Ale królik siadł pod drzewkiem: -chrupu, chrupu- gryzł marchewkę.  Pytanie: Jakie zwierzęta jedzą marchewkę? (króliki,krowy, konie, kozy) Przed gołąbkiem Filik staje, słodkie mleko mu podaje. - Wypij mleczko sam, Filiku, ja mam groszek w gołębniku. Pytanie: Co jedzą gołębie i inne ptaki?  Więc do krówki poszedł kotek - Czy na mleczko masz ochotę? -Nie, Filiku, bo ja przecież jem zieloną trawkę w lecie.Pytanie: Jakie zwierzęta jedzą latem trawę? (krowy, kozy, owce, konie)  Koło furtki kózka biała także mleczka pić nie chciała.  -Zabierz sobie kotku dzbanek! Ja jem liście kapuściane. Pytanie: Co jedzą kozy? (siano, marchew, kukurydzę, groch) Wraca kotek. Koło płotka spotkał Filik drugiego kotka. Kotek woła go z daleka: Kotku Filiku daj mi mleka. O, bo ja jak inne kotki, bardzo lubię mleczko słodkie. 

    4. Praca z kartą pracy str. 25. Utrwalenie nazw zwierząt i połączenie ich z odpowiednim pokarmem, ćwiczenia w liczeniu. Nazwy zwierząt można wprowadzić również w języku angielskim: krowa- cow, pies- dog, indyk- turkey, kura - chicken, koń - horse.

    5." Jajko" - zabawa z wierszykiem - masażyk  ( wierszyk opisany w dniu 26.03. tj.czwartek)

    6. Zajęcia rozwijające sprawność manualną- lepienie z plasteliny lub masy solnej zwierząt gospodarskich. (ulepione z masy solnej można pomalować farbami)

    WTOREK 31.03.2020r.

    1. "Stary Donald farmę miał"- zabawa ruchowo- naśladowcza przy piosence.

    2.Wymarzony ogródek- rysowanie lub malowanie farbami ulubionych kwiatów, (lub dowolna  forma i technika wykonania kwiatów).

    3. Zabawy ruchowe doskonalące ogólną sprawność ruchową dzieci (YouTube)

    4."Jarzynowy wóz"- osłuchanie z piosenką. Próby śpiewania piosenki. (YouTube)

    5."Moja uprawa" - zasianie rzeżuchy, budowanie wiedzy na temat cyklu rozwoju roślin.

    ŚRODA 1.04.2020

    1."Jak powstaje chleb?"- film edukacyjny YouTube. Karta pracy ( książka str.26)

    2. "Mało nas" - zabawa integracyjna z piosenką (zabawa z rodziną).

        Dziecko chodzi w kółko i śpiewa:   Mało nas, mało nas do pieczenia chleba. Tylko nam, tylko mam....( dziecko wymienia kogo zaprasza do zabawy ) np. mamę tu potrzeba. Zabawa kończy się gdy wszyscy utworzą koło.

    3. "Ile mamy tu figur?"-  zabawa w tworzenie zbiorów różnych figur geometrycznych( można wykorzystać klocki, wycięte figury z kolorowego papieru, z tektury itp.). Polecenie: Podziel figury tak, aby w każdej grupie były te same figury. Ile jest trójkątów, kwadratów,kół, prostokątów? Podziel figury kolorystycznie. Np. Ile jest figur czerwonych, niebieskich, żółtych? 

    4. "Jarzynowy wóz"- inscenizacja do piosenki ( piosenka YouTube z dnia 31.03. tj.wtorek).

    5. Zajęcia rozwijające - ulepienie z masy solnej lub plasteliny różnych rodzajów pieczywa: chleba,bułeczek, rogalików. Porównywanie wielkości np.: Co jest większe chleb czy bułka? Co jest większe rogalik czy chleb? Co jest mniejsze bułka czy chleb? 

    CZWARTEK 02.04.2020.

    1. Jarzynowy wóz- utrwalenie słów i melodii piosenki oraz inscenizacji do niej.

    2. Jakie maszyny pomagają rolnikowi?- zapoznanie z wybranymi maszynami wykorzystywanymi przez rolnika, określanie ich funkcji (traktor, kombajn, siewnik itp.) na podstawie filmu i doświadczeń dzieci. https://www.youtube.com/watch?v=XQoI6p720ac

    3. Traktor- składanie przestrzennego pojazdu z papieru. Praca z Wyprawką 41

    4. Sól i cukier- porównywanie wyglądu i smaku (doświadczenie). Określenie przeznaczenia w kuchni.

    5. Pole pod zasiew- wycinanie kolorowych pasków papieru i tworzenie pola uprawnego dla rolnika na wcześniej wykonanym traktorze.

    PIĄTEK 3.04.20.

    1."DZIEŃ DOBRY ZWIERZĄTKA"- zabawa z elementami ćwiczeń logopedycznych. Polecenie- posłuchajcie i naśladujcie zachowanie zwierząt

    Bardzo wcześnie ranowszystkie zwierzęta jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie (oblizywanie czubkiem języka górnych zębów po wewn. stronie), krowa i koń w oborze (unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego) a piesek w budzie (oblizywanie górnych zębów. Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szerokie otwieranie buzi i wysuwanie języka nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (kierowanie języka w kąciki ust przy szeroko otwartych ustach), wyskoczył na płot (unoszenie języka nad górną wargę) i głośno zapiał - kukuryku!! Głośne pianie koguta obudziło kury, ktore zawołały ko-ko-ko!! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (chwytanie ziarenek ryżu preparowanego wargami). Obudził się też piesek, zaszczekał hau-hau-hau!! Pobiegł w koło podwórka (usta szeroko otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwanie szeroko języka do brody). Wyszedł też ze swojej kryjówki kotek i zamiauczał -miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki (wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki). W chlewiku świnka zaczęła pukać ryjkiem w drzwi (wysuwanie wargdo przodu jak przy samogłosce u). Krowa zaryczała mu-mu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie, kląskanie). A ty, co mówisz jak się obudzisz (ziewanie). Zabawa zaczerpnięta z Plac Zabaw, wyd. WSIP, 6-latki

    2."Kolory pór roku"- rozmowa na temat pracy rolnika w poszczególnych porach roku. Różnicowanie i nazywanie kolorów dominujących w poszczególnych porach roku. Praca z ilustracją.

    3. "Stary Donald farmę miał"- zabawa przy piosence.

    4."Wiosenne barwy"- malowanie farbami.

    5. "Jajko"- masaż relaksacyjny.

    6." Owoce i warzywa"- przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów z wykorzystaniem dostępnych w domu warzyw i owoców.

     Więcej nnformacj dotyczących zadań na grupie WhatsApp.

     

    TEMATYKA 9-13.03.2020: Porządki w ogrodzie

    W minionym tygodniu rozmawialiśmy o wiosennych porządkach w ogrodzie.  Przypomnieliśmy sobie, jakie zmiany zachodzą na wiosnę – przylatują ptaki, rosną wiosenne kwiaty, trawa, małe liście i pączki na gałęziach, świeci słońce, niebo jest błękitne. Mówiliśmy o tym, jak zadbać o ogród i kwiaty po zimie – trzeba poodkrywać rośliny, które były zabezpieczone przed mrozem i zgrabić liście pozostałe po jesieni. Przedszkolaki były zachęcane, by również po skończonej zabawie i nauce utrzymywać porządek. Dzieci poznały pierwsze wiosenne kwiaty. Słuchały wiosennych wierszy.  Żeby obserwować wzrost roślin i uczyć się je pielęgnować, założyliśmy uprawę fasoli i zasialiśmy kwiatki w donicy. Dzieci poznały piosenkę Krasnoludki i groszek (sł. Małgorzata Twardowska muz. Halina Sokołowska). Zaplanowane mieliśmy również poznać  nazwy różnych ptaków, naśladować wydawane przez nie dźwięki i obserwować na zdjęciach, jakie jajka składają. Mieliśmy mówić o różnicach w ich wielkości i kolorze.

    TEMATYKA OD 16-10.03.2020 : Witaj, wiosno!

    Bieżący  tydzień miał być w przedszkolu czasem witania wiosny. Mieliśmy poznać wiosnę różnymi zmysłami – poprzez kolory, zapachy (zapach ciepłego wiatru, padającego deszczu, kwitnących kwiatów, drzew, krzewów, świeżej ziemi, świeżej trawy), dźwięki (gwizdy szpaków, kosów, śpiew słowików, bociani klekot, rechotanie żab, szum wiosennego deszczu) i smaki (świeże nowalijki: ogórki, koperek, dymka, szczypior, szpinak, marchewka, sałata, rzodkiewka).

     Mieliśmy przypomnieć sobie, jak wyglądają ptaki: bocian, kos, kukułka, jaskółka, czapla, skowronek, naśladować odgłosy oraz sposób poruszania się niektórych z nich. Chcieliśmy rozmawiać o tym, jakie ptaki wracają do nas wiosną.

    Planowaliśmy uczyć się, co należy jeść, by być zdrowym; mieliśmy rozpoznawać wybrane owoce i warzywa za pomocą smaku.

     Dzieci miały poznawać różne formy ekspresji artystycznej: malarstwo, rzeźbę, muzykę, poezję, prozę. Chcieliśmy interpretować utwór muzyczny za pomocą ruchu, malować kwiaty na folii.  Przedszkolaki miały poznać polskie zwyczaje:  Chcieliśmy przygotować Marzannę i spacerować z nią, aby pożegnać zimę a powitać wiosnę.

     Uczymy się opisywać wygląd osoby. Ćwiczymy utrzymywanie równowagi, skoki na jednej nodze i obunóż.

     
    TEMATYKA OD 23-27.03.2020: Zwierzęta na wiejskim podwórku.

    - dzieci miały zapoznać się z wiosennymi pracami rolnika, mieliśmy rozmawiać o uprawie ziemi i hodowli zwierząt,

    - zaplanowaliśmy naukę piosenki „Stary Donald farmę miał”,

    - mieliśmy  przypomnieć sobie nazwy, sposoby poruszania się i odgłosy zwierząt żyjących w gospodarstwie: konia, krowy, kozy, kury, koguta, owcy, indyka, kaczki, gęsi, psa, kota, a także ich miejsca zamieszkania (obora, kurnik, buda, dom człowieka, zagroda dla drobiu, zagroda dla pozostałych zwierząt). Chcieliśmy naśladować odgłosy, które wydają i bawić się w zgadywanki,

     - mieliśmy rozmawiać o tym, jakie wartości daje człowiekowi hodowla poszczególnych zwierząt w gospodarstwie – krowa, owca i koza dają mleko, kura znosi jajka, koń czasami pomaga rolnikowi w uprawie ziemi, pies broni gospodarstwa, kot przegania myszy z domu gospodarza.

    - chcieliśmy układać jaja od najmniejszego do największego: przepiórcze, kurze, indycze, kacze, gęsie, strusie. Za pomocą dotyku dzieci miały  odnaleźć wśród różnych przedmiotów jajko. Wspólnie chcieliśmy robić  pastę jajeczną i ser. Mieliśmy układać historyjki obrazkowe o kurze, która znosi jaja i o krowie, która daje mleko.

     Zajęcia miały między innymi na celu wzbudzenie życzliwości i troski wobec zwierząt gospodarskich. Mieliśmy  rozpoznawać, jaką głoską rozpoczyna się dane słowo, ćwiczyć klasyfikowanie przedmiotów.

    ZADANIA DLA CHĘTNYCH:

    Poniedziałek23.03.20.

    1. Piosenka „Stary Donald”

    https://www.youtube.com/watch?v=KITSIpt5GzA

    2.Zabawa zuchowa z pokazywaniem

    Aseja bum, czika bum -              klaskanie w dłonie

    Aseja bum, czika bum -              jak wyżej

    Bum czika raka            -              klaskanie w dłonie trzy razy

    Bum czika raka            -              uderzenia w uda trzy razy

    Czika raka, czika raka bum -       klaskanie w dłonie cztery razy i raz w uda.

     

     

    3. Kolorowanie według kodu „Zgadnij, kto tu się chowa”?

      

    Wtorek 24.03.20

    1. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach.

    2. Dobieranie ilustracji do nich, podział nazw na sylaby, próby wyodrębniania pierwszej gloski w nazwach zwierząt.

    3. Kolorowanie kredkami, malowanie farbami lub wylepianie kolorowym papierem sylwety wybranego zwierzęcia.

    4. Zabawa ruchowa: nasladowanie ruchów i glosów zwierząt.

     

    Środa 25.03.20.

    1. Słuchanie wiersza "Dzień na wsi" D. Niemiec. Krótka rozmowa na temat wiersza, próby wyliczenia zwierząt. Zwrócenie uwagi na wartość, jaką stanowią zwierzęta dla człowieka.

    2. Praca techniczna "Marchewka dla krolika".Z pomarańczowego papieru składamy rożek, sklejamy, wypełniamy skrawkami papieru, zamykamy górę. Doczepiamy zielone paski- natkę.

    3. "Labirynt"- karta pracy , strona 21.

    Pobyt na wsi u dziadków to dopiero wyzwanie... Dzień się tam zaczyna inaczej, wcześnie jest śniadanie. Trzeba zadbać od rana o wszystkie zwierzęta, o królikach, o świnkach, o owcach pamiętać. Dać jeść i pić bez wyjątku wszystkim w całym obrządku. Owce wypuścić na hale, to dla nich miejsce wspaniałe. Już słychać radosne beczenie, chrumkanie, to znaczy, że zwierzętom smakuje ich śniadanie. Konie są w stajni bardzo szczęśliwe, gdy im porządnie rozczeszę grzywę, gdy je z czułością, dokładnie wyszczotkuję, parskają głośno, mówiąc „dziękuję”. W stajni, w chlewiku, na dworze, cały dzień trwa praca. Dopiero gdy się ściemnia, z dziadkiem do domu wracam. Jestem zmęczony, lecz wiem, że gdy zwierzętom troskę okażę, sam kiedyś będę jak dziadek wspaniałym gospodarzem.

    Czwartek 26.03.20

    1. "Gdzie jest jajko?" zabawa orientacyjno-ruchowa. Jajko zostaje schowane i słowami" ciepło,

    zimno" dziecko odnajduje jajko.

    2."Czyje to jajko"- dziecko ogląda,opisuje wygląd jajka kurzego. odpowiada na pytania:

    Co to jest?, Jaki ptak zniósł to jajko? Jakie inne ptaki mogą mieszkać w gospodarstwach    

     wiejskim lub farmach?

    3."Jajko"-zabawa z wierszykiem.

    A to co? A to co?- dzieci mają rozłożone ręce

    Jajko drogą szło...-dzieci paluszkami jednej ręki idą po drugiej ręce przez ramię do czubka głowy

    Napotkało patelnię...- dzieci na czubku głowy robią okrężny ruch dłonią zakończony lekkim stuknięciem

    I udaje jajecznicę... dzieci wykonują ruchy gładzące od czubka głowy do dłoni

    MOŻNA POWTÓRZYĆ Z DRUGĄ RĘKĄ

    4. "Zróbmy pastę "-  wspólne wykonanie pasty jajecznej

    ale....przed zadaniem dziecko dokładnie myje ręce.

    Nasze ręce są dziś brudne. Są na nich jakieś plamy trudne. Woda po nich pięknie spływa. Brzydkie plamy zmywa.

    Ugotowane na twardo jajko (lub jajka wg uznania) dokładnie rozgniata widelcem, potem dodaje majonez, szczypiorek i dokładnie miesza, smaruje chleb pastą jajeczną i rozdaje rodzinie. Po posiłku dziecko sprząta.

    5.Lepienie z plasteliny jajek różnej wielkości.

    Piątek 27.03.2020r.

    1. "Stary Donald farmę miał" zabawa ruchowo-taneczna do piosenki.

    2. "Co nam daje krowa?" 

    Była sobie krowa. Cały dzień pasła się na pastwisku, żuła trawę, odpoczywała. Przyszedł gospodarz, zabrał ją do obory. tam wydoił krowę.Dzięki temu mamy pyszne mleko.

    Pytanie do dzieci- Co nam daje krowa?  MLEKO   

    Co można zrobić z mleka?  MASŁO, SER BIAŁY- TWARÓG, SER ŻÓŁTY, JOGURT, ŚMIETANĘ, KEFIR, MAŚLANKĘ.

    3. Odgłosy zwierząt w gospodarstwie -You Tube Kids

    4. Zabawa ruchowa do piosenki "Kotek i krówka" You Tube Kiids

    Dzieci zastanawiają się, po co są w gospodarstwie wiejskim takie zwierzęta jak KOŃ, PIES, KOT, jeśli z nich nie uzyskujemy produktów spożywczych.

    KOŃ-czsami pomaga rolnikowi w uprawie ziemi

    PIES- broni gospodarstwa,nie wpuszcza intruzów

    KOT-przegania myszy z domu gospodarza.

    5. Praca z kartą pracy - narysuj po śladzie łaty krowy, pokoloruj obrazek, wytnij pokolorowane  produkty z dołu kartki i wklej do odpowiednich kółek na górze obrazka.

     


     

     

    ZADANIA DLA CHĘTNYCH:

     

     

     

     

     

     

      

     

    Wesoło rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Przedstawiamy się jako grupa 4- latków, która liczy 10 dziewczynek i 15 chłopców. Naszymi wychowawczyniami są panie Edyta Ćmok i Iwona Fojcik.

    Jesteśmy ciekawymi świata małymi ludźmi, interesuje nas WSZYSTKO!
    Lubimy się BAWIĆ: budować z klocków wielkie budowle, rysować piękne obrazy, tańczyć jak szaleni, śpiewać głośno, gotować w naszej zabawkowej kuchni, pędzić samochodami po drogach dywanu, opiekować się malutkimi lalami i misiami.


     

    Wiele radości sprawia nam również zabawa w ogrodzie przedszkolnym, poznajemy tam świat przyrody oraz naszych kolegów i koleżanki z innych grup. Dbamy także o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

     

    Cała nasza grupa korzysta z zajęć dodatkowych. Z panią Moniką Wełniak mamy logopedię, ona bawi się z nami i uczy nas pięknie mówić. Z panią Magdą Weideman mamy język angielski – bawimy się i poznajemy nowy język. Pani Blanka prowadzi z nami zajęcia z rytmiki, tańczymy i śpiewamy do dźwięków jej czarodziejskiego fletu.

    W przedszkolu zjadamy pyszne posiłki, które gotują  nasze  kucharki. Obiadki podaje nam pani Grażyna, która dba też o porządek w naszej sali, a my jako "średniaki"z ochotą jej pomagamy.

    Dla naszych rodziców i opiekunów najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo,  dlatego cały personel przedszkola dba o to, aby nic złego nam się nie przytrafiło!

     

    To nasz kolejny rok w przedszkolu. Wiemy, że to super miejsce do zabawy i nauki. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze żeby wyrosły z nas dzielne przedszkolaki i wspaniali przyszli uczniowie.

    INFORMACJE

    Konsultacje indywidualne dla rodziców:

     środa godz. 15.00 -16.00

    (proszę o wcześniejsze umówienie się z nauczycielem)

    Zajęcia dodatkowe

    język angielski - wtorek godz.13.00 -13.30

    rytmika - czwartek godz. 10.30 - 11.00

     

     

    TEMATYKA  CZERWIEC

     

    1.DZIEŃ DZIECKA

         2. NA ŁĄCE.

           3. LATO

       4. WAKACJE