Przedszkole nr 3 w Pszowie

 

Nawigacja

    Procedura organizacji bezpieczeństwa zdrowotnego PROCEDURA BEZPIECZNEGO PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI W PRZEDSZKOLU NR 3 W PSZOWIE Procedura postępowania w sytuacji niespełniania przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w Przedszkolu Nr 3 w Pszowie

    Procedura COVID-19

    Procedura organizacji bezpieczeństwa zdrowotnego

    PROCEDURA ORGANIZACJI BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO  PRZEDSZKOLA NR 3 W PSZOWIE  NA PODSTAWIE WYTYCZNYCH GIS -AKTUALIZACJA VII

    Opracowano na podstawie:

    Wytycznych zachowania bezpieczeństwie zdrowotnego Głównego Inspektora Sanitarnego

    z dnia 31 marca 2022 roku dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych  

                                                                                                                                                                           I ORGANIZACJA OPIEKI W PODMIOCIE

    1. Jedna grupa dzieci będzie przebywała w wyznaczonej i stałej sali.

    2. Do grupy przyporządkowani będą ci sami opiekunowie: nauczycielki i pomoc lub woźna zgodnie z harmonogramem.

    3.Z  sali,  w której będą przebywały dzieci zostaną usunięte przedmioty i  sprzęty, których nie można dezynfekować.

    4. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.

    5. Sale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę i w razie potrzeby.

    6.Podlega zmianie organizacja pracy, która uniemożliwia  stykanie ze sobą poszczególnych grup dzieci: pobyty na podwórku będą odbywać się rotacyjnie wg harmonogramu wyjść..

    7. Opiekunowie są zobowiązani do przestrzegania dystansu społecznego pomiędzy sobą,        w każdej przestrzeni przedszkola, wynoszący min. 1,5 metra.

    8. Personel pomocniczy ( personel nieprzydzielony do pracy z dziećmi) nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi

    9. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do /z przedszkola są zobowiązani do zachowywania dystansu w odniesieniu do pracowników jak innych dzieci                 i dorosłych

    10. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej przedszkola – szatni z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: osłona ust i nosa, jednorazowe rękawiczki lub dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu od kolejnego rodzica z dzieckiem.

    11. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną: katar, kaszel, duszności, temperatura, ból gardła.

    12. Dzieci do przedszkola przyprowadzane i odprowadzane są wyłącznie przez osoby zdrowe.

    13.Jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

    14.Ogranicza się przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum                   z zachowaniem wszelkich środków ostrożności ( osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk), jeżeli już zaistnieje taka konieczność muszą to być tylko osoby zdrowe.

    15. Komunikacja bezpośrednia z rodzicami będzie ograniczona, głównie będzie się odbywała poprzez telefon,    e-mailowo, przez komunikatory( przekazywanie ważnych informacji).

    16. Rodzice są zobligowani do wyrażenia zgody na pomiar temperatury ciała dziecka. Temperatura będzie mierzona w wejściu dom przedszkola jeżeli zaistnieje podejrzenie choroby lub w  czasie pobytu dziecka w przedszkolu przez nauczyciela lub pomoc w danej grupie jeżeli będzie taka potrzeba. Jeżeli temperatura dziecka będzie wynosiła 37 stopni                     i więcej dziecko nie będzie przyjęte do przedszkola.

    17. Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy typu kaszel, duszności , katar, temperatura, ból gardła, będzie odizolowane w odrębnym  pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 metrowej odległości od innych osób. Opiekun dziecka                   w trybie natychmiastowym zobowiązany jest powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola. Rodzic, bądź osoba upoważniona do odbioru  powinna w trybie pilnym odebrać dziecko z przedszkola.

    18.Dzieci będą  korzystały z   pobytu na świeżym powietrzu na terenie przedszkola, przy zachowaniu możliwe maksymalnej odległości, zmianowości grup. Na terenie placu zabaw  może przebywać tylko jedna grupa plus opiekunowie.

    19.Sprzęt na placu zabaw będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany przez osobę do tego wyznaczoną , jeżeli nie będzie takiej możliwości- będzie zabezpieczony  przed użytkowaniem. Ze sprzętu mogą korzystać tylko i wyłącznie poszczególne grupy (rotacyjnie) podczas pobytu w przedszkolu. Obowiązuje zakaz używania placu zabaw przez dzieci pod opieką rodziców.

    20.Wyjścia poza teren przedszkola będą możliwe w zależności od potrzeby i sytuacji epidemiologicznej w terenie (np. na spacer do parku, lasu)

    Higiena, czyszczenie dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.

    1. Przed wejściem do budynku przedszkola obowiązuje dezynfekcja  rąk przez osoby dorosłe .

    2. Przy wejściu do przedszkola dokonywać temperatury ciała dziecka oraz pilnować przestrzegania zasad sanitarnych przez osoby wchodzące: dezynfekcja dłoni, zakładanie rękawiczek ochronnych oraz zakrywanie ust i nosa będzie osoba wyznaczona przez dyrektora.

    3. Na terenie placówki należy przestrzegać wszystkich wymogów sanitarnych: wszyscy pracownicy powinni regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po wejściu do przedszkola, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.

    4.Będzie prowadzony codzienny monitoring prac porządkowych (karty monitorowania) przez osoby odpowiedzialne za utrzymywanie czystości w danych pomieszczeniach, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych dezynfekcji powierzchni dotykowych-poręczy, klamek, powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach, klawiatury, wyłączników.

    5. Dezynfekcja będzie prowadzona zgodnie z zaleceniami producenta środków dezynfekujących z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa użytkowania środków.

    6. Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy będą zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos lub przyłbice, a także fartuchy z długim rękawem ( do użycia w razie konieczności np. przeprowadzenie zabiegów higienicznych u dziecka adekwatnie do aktualnej sytuacji).

    7. W każdych pomieszczeniach sanitarnohigienicznych będą rozwieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk- instrukcje.

     

    Gastronomia- organizacja żywienia w przedszkolu

    1. Dzieci będą miały dostęp do wody pitnej pod kontrolą opiekuna: woda z dystrybutorów               z użyciem jednorazowych kubeczków.

    2. Podczas organizacji żywienia wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników: w miarę możliwości odległość stanowisk pracy , a  jeśli to niemożliwe środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

    3. Korzystanie z posiłków będzie bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych. Wielorazowe naczynia i sztućce będą myte w zmywarce z dodatkiem detergentu                                 w temperaturze min. 60 st. lub będą wyparzane.

     

    Procedura postępowania w wypadku zakażenia u personelu

    I Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu

    1.Do pracy w przedszkolu będą przychodzić wyłącznie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.

    2.W zajęcia opiekuńcze w miarę możliwości nie będą angażowani pracownicy powyżej 60 roku życia lub   z istotnymi problemami zdrowotnymi.

    3. W celu odizolowania osoby z objawami choroby zakaźnej będzie wyznaczone pomieszczenie (izolatorium) wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący.

    II Procedura w przypadku zakażenia

    1. Pracownicy bądź obsługa przedszkola w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie mogą przychodzić do pracy, pozostaną w domu i muszą skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zarażeni korona wirusem.
    2. Wszyscy pracownicy mają obowiązek bieżącego śledzenia informacji GIS i MZ na stronie gis. gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
    3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Pracownik powinien skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną,  Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscowo powiatowo stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
    4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, będzie poddany gruntownej dezynfekcji, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami.
    5. W miejscach ogólnie dostępnych będą znajdowały się potrzebne numery telefonów,                  w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych ( w szatni, w kuchni,                   w każdej Sali dla dzieci, gabinecie dyrektora, sekretarki i izolatce).
    6. W razie zakażenia ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części przedszkola, których przebywała osoba podejrzana o zakażeniem i podejmie się stosowne kroki wg wytycznych GIS dostępnych na stronie htts://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/
    7. W wypadku wątpliwości należy skonsultować się z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu konsultacji i porady.