Każdy mieszkaniec wsi zna swojego sołtysa. Do tejpory często był on kojarzony z osobą, która tylko zbiera obowiązkowe podatki. Na szczęście ten stereotyp ulega zatarciu, na rzecz lokalnego działacza. Dzisiaj sołtys to osoba, która jest blisko mieszkańców, zna codzienne problemy lokalnej społeczności, reprezentuje interesy wsi na zewnątrz, organizuje życie społeczno – kulturalne sołectwa. To człowiek, którego ludzie wybierają, obdarzając zaufaniem, wiedząc, że będzie ich przedstawicielem na zewnątrz.

W Dniu Sołtysa, obchodzonym w Polsce 11 marca, starosta zgierski – Bogdan Jarota, zaprosił sołtysów z terenu powiatu zgierskiego do Starostwa Powiatowego w Zgierzu, aby podziękować za ich codzienną pracę, a także aby zapoczątkować dyskusję na temat „Perspektyw rozwoju obszarów wiejskich na terenie powiatu zgierskiego”.

Konferencja składała się z czterech paneli dyskusyjnych. Pierwszy z nich poprowadził starosta zgierski, charakteryzując teren powiatu zgierskiego oraz jego potencjał. Jako drugi wystąpił Paweł Bejda – poseł na Sejm RP, przedstawiając „Sołectwo jako podstawowy filar samorządu terytorialnego”. W swoim wystąpieniu poseł podkreślił, że sołtysi na swoim terenie aktywizują lokalne społeczności, inicjują życie społeczne i kulturalne, a także są głosem mieszkańców. – To wy, sołtysi, jesteście pierwszym ogniwem łączącym wieś, którą reprezentujecie, z organem gminy, powiatu, województwa i rządu – mówił poseł Bejda. W kolejnym wystąpieniu, poseł Artur Dunin, opowiedział zebranym o „Polskim ustawodawstwie wobec wsi”, zachęcając sołtysów, aby m. in. korzystali ze środków z tzw. funduszu sołeckiego. Z kolei Maria Kaczorowska – dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przedstawiła sołtysom „Możliwości wsparcia inicjatyw społecznych ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014 – 2020”.Sołectwa mogą aplikować o środki na realizację inicjatyw społecznych, takich jak np.: spotkania okolicznościowe lub integracyjne, szkolenia, warsztaty, konkursy, budowę lub rozbudowę świetlic wiejskich, zakup wyposażenia, strojów bądź instrumentów dla lokalnych zespołów. Dyrektor Kaczorowska w swojej prezentacji podała kilka przykładów zrealizowanych inicjatyw z funduszy PROW na terenie powiatu zgierskiego: stworzenie nowoczesnego placu zabaw w Bełdowie w gminie Aleksandrów Łódzki, zorganizowanie warsztatów muzycznych i widowiska ludowego w gminie Parzęczew, warsztaty rytmu i tańca oraz doposażenie zespołu mażoretkowego z Dzierżąznej w gminie Zgierz, wyposażenie kuchni OSP w Swędowie w gminie Stryków w nowoczesny sprzęt gastronomiczny, wyposażenie świetlicy wiejskiej OSP w Lubiankowie w gminie Głowno, czy odnowienie przydrożnej kapliczni we wsi Śliwniki w gminie Ozorków. Głos w dyskusji zabrał także Sławomierz Janiszewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego, który zachęcał sołtysów do zapoznania się z możliwościami wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu zgierskiego, zwłaszcza przez indywidualnych odbiorców.

Podczas uroczystości zostały wręczone podziękowania starosty zgierskiego dla sześciu „Wyróżniających się gospodarstw rolnych z terenu powiatu zgierskiego”. Wyróżnienia otrzymali: Paweł Majewski – prezes Grupy Producentów Owoców „Elita” Sp. z o. o. działającej na terenie gminy Głowno, Dmosin i Rogów, Dariusz Wójcicki – od 27 lat prowadzący gospodarstwo rolno – ogrodnicze, produkujące sadzonki truskawek i owoców jagodowych w miejscowości Pustkowa Góra, Adam Michaś – właściciel gospodarstwa rolno – rybackiego w Bełdowie, zajmującego się ekologiczną hodowlą karpi, Ilona i Dariusz Nowak – od 20 lat hodujący bydło mleczne w Zelgoszczy, dwukrotnie nagradzani w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, Dominka Wiktorowska – zajmująca się hodowlą trzody chlewnej w Maszkowicach oraz Jan Wojciechowski – hodowca drobiu z Rogóźna.

Podziękowania za codzienną pracę na rzecz lokalnego samorządu, a tym samym powiatu zgierskiego, otrzymali również najważniejsi goście – sołtysi. Starosta zgierski okolicznościowymi dyplomami i upominkami uhonorował 64 osoby obecne na konferencji.– Dziękując za codzienny trud, proszę przyjąć wyrazy uznania oraz satysfakcji ze służby na rzecz swojej Małej Ojczyzny, a jednocześnie naszą deklarację otwartości na współpracę w przyszłości. Życzymy wielu sił i energii w dalszej pracy na rzecz swojego sołectwa, a także zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym – mówił starosta zgierski Bogdan Jarota, wręczając podziękowania.

Do życzeń przyłączyli się także obecni na uroczystości: radni Sejmiku Województwa Łódzkiego – Ilona Rafalska i Dariusz Szpakowski, członkowie Zarządu Powiatu Zgierskiego – Krzysztof Kozanecki, Wojciech Brzeski, Wojciech Budziarski i Adam Świniuch, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego – Sławomierz Janiszewski,członek Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Zgierskiego, a jednocześnie sołtys Śliwnik w gminie Parzęczew – Włodzimierz Pietruszewski, Sekretarz Powiatu Zgierskiego – Wiesław Stankowski, kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Agata Grzelak – Makowczyńska, dyrektor Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Jerzy Kuzański.