Pracownica szkoły chwilę po godzinie 11.00 znajduje, przed wejściem do budynku, podejrzaną paczkę. Informuje o tym Annę Lewandowską – dyrektora Zespołu Szkół Licealno – Gimnazjalnych w Głownie. Panie powiadamiają policję, która w krótkim czasie dojeżdża na miejsce, aby pomóc w ewakuacji uczniów i pracowników powiatowej placówki edukacyjnej. Funkcjonariusze oceniają, że jest to prawdopodobnie bomba. Na miejsce zostaje wezwany, z Łodzi, specjalny oddział pirotechników, który przy pomocy odpowiedniego sprzętu ma usunąć niebezpieczny ładunek.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń antyterrorystycznych realizowanych w powiatowej szkole, przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Zgierzu i Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji w Łodzi. Pierwsza część szkolenia polegała właśnie na ujawnieniu podejrzanego ładunku, wszczęciu procedur, jakie obowiązują podczas zagrożenia bombowego, ewakuacji osób znajdujących się w budynku oraz zabezpieczeniu niebezpiecznego ładunku. Funkcjonariusze z łódzkiego oddziału SPSP najpierw wysłali pirotechnika ubranego w specjalny strój, z urządzeniem rentgenowskim, aby prześwietlił paczkę i ustalił, czy to może być bomba,. Następnie robot zabrał ładunek i umieścił w beczce pirotechnicznej, w której bomba może być w bezpieczny sposób przetransportowana lub, co się rzadziej zdarza, zdetonowana na miejscu. Następnie uczniowie klas licealnych, wraz z gośćmi, zostali zaproszeni na prezentację multimedialną na temat zagrożeń, na jakie jesteśmy narażeni w dzisiejszych czasach.

– Mam nadzieję, że tego typu ćwiczenia przyczynią się do wzrostu świadomości lokalnego społeczeństwa, co z kolei przedłoży się na poziom bezpieczeństwa – mówił komisarz Bogusław Gorący – komendant Komisariatu Policji w Głownie, koordynujący ćwiczeniami. Pirotechnicy przygotowali także kilka niespodzianek. Np. aby zobrazować jak blisko może być zagrożenie, podczas prelekcji uruchomili kilka ukrytych wcześniej ładunków, będących oczywiście tylko imitacjami bomb. Uczniowie mieli możliwość z bliska obejrzeć granaty, trotyl, czy znany z filmów „plastik” używany do produkcji ładunków wybuchowych. Na zakończenie policjanci przypomnieli podstawowe zasady obowiązujące podczas ewakuacji na wypadek ataku terrorystycznego i bombowego, które znacznie różnią się od tych na wypadek powstania pożaru.

– Miesiąc temu w Starostwie Powiatowym w Zgierzu odbyło się szkolenie dla urzędników z procedur, jakie obowiązują w budynkach użyteczności publicznej w razie ataku terrorystycznego – mówi starosta zgierski – Bogdan Jarota. – Cieszy mnie, że w naszych szkołach także odbywają się akcje edukacyjno – prewencyjne, ponieważ w dzisiejszych czasach musimy być świadomi zagrożeń i gotowi do przeciwdziałania im.