100 drzew owocowych, starych odmian, posadzono dziś na terenie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, z okazji zbliżającego się Narodowego Święta 3 Maja

Inicjatorem akcji był poseł Robert Telus, a na zaproszenie dyrektora ŁODR Tomasza Kopery, za łopaty chwyciło około trzydziestu gości, w tym: poseł Marek Matuszewski, wicemarszałek województwa łódzkiego Andrzej Górczyński, radni sejmiku wojewódzkiego Alicja Antczak i Waldemar Wojciechowski, a także Wojciech Brzeski z Zarządu Powiatu Zgierskiego, burmistrz Strykowa Witold Kosmowski oraz żołnierze WOT.

Goście posadzili 100 jabłoni z 25 odmian, a wśród nich - pamiętane przez wielu z dzieciństwa: kosztele, złote renety, antonówki czy papierówki.

- Każdy z nas chyba pamięta te pierwsze jabłka – papierówki u sąsiada, jeśli nie miał ich u siebie. Myślę, że to jest właśnie to - żebyśmy z sentymentem powrócili to smaków polskich owoców. Te sady przyjmowały się u nas najlepiej, bo one pasowały do naszego klimatu i myślę, że w jakimś stopniu trzeba do tego wrócić – mówił podczas inauguracji akcji poseł Robert Telus.

Inicjatywa, podjęta dla uczczenia Narodowego Święta 3 Maja, miała także na celu wsparcie bioróżnorodności rolniczej oraz promowanie zdrowej żywności. Sady naszych przodków były wszak ekologiczne, a naturalne nawożenie i właściwa pielęgnacja pozwalały często kilku pokoleniom cieszyć się ich owocami.

- Ja wspominam wyjątkowy smak złotych renet – słodkich jabłek o szorstkiej i grubej, żółtawej skórce. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mieli możliwość skosztowania tych owoców z sadu, który dziś wspólnie założyliśmy - mówi Wojciech Brzeski i dodaje - Przyznam, że z satysfakcją przyglądam się różnym innowacyjnym działaniom Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Bardzo ucieszyła mnie inicjatywa posadzenia stu drzew owocowych starych odmian, historycznie występujących na naszych terenach. Z radością wziąłem udział w tej akcji, a ponieważ mieszkam niedaleko, będę miał niejedną okazję, by obserwować jej efekty.