Powierzenie obowiązków dotychczasowym dyrektorom, wręczenie nagród oraz podziękowań – tak w skrócie wyglądała dzisiejsza narada dyrektorów powiatowych placówek oświatowych.

Podczas spotkania, wicestarosta zgierski Dominik Gabrysiak, odpowiedzialny za oświatę, w imieniu starosty zgierskiego Bogdana Jaroty, podziękował odchodzącemu na emeryturę dotychczasowemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej Specjalnej przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu – Andrzejowi Żurawskiemu, który kierował powiatową placówką przez ostatnie 16 lat. Teraz zastąpi go Anna Pezler.

Nowa dyrektor doskonale zna specyfikę szkoły, bowiem przez ostatnie 28 lat pracowała właśnie w tej placówce. Anna Pezler posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne. Ukończyła także kurs z pedagogiki leczniczej oraz studia podyplomowe z zakresu: zajęć komputerowych dla klas młodszych, informatyki, języka angielskiego dla klas 1-3, przyrody, biologii i plastyki.

Odchodzącemu dyrektorowi życzymy dużo zdrowia, radości z dnia codziennego oraz realizacji planów, zaś nowej dyrektor sukcesów i dalszego rozwoju placówki.

W trakcie spotkania wręczono również akty powierzenia stanowiska dyrektora. W kolejnym roku szkolnym, Zespołem Szkół Zawodowych w Ozorkowie, ponownie kierować będzie Barbara Stępczyńska, zaś Aneta Kopacz poprowadzi Młodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu. Miłym akcentem narady było także wręczenie nagrody jubileuszowej dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu Lilianie Lipińskiej, za wieloletnią pracę w zawodzie nauczyciela.

Podczas narady była także mowa m.in. o zaleceniach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19. Zgodnie z tymi zaleceniami, w placówkach oświatowych muszą być stale zapewnione środki higieniczne w postaci płynów do dezynfekcji rąk (przy wejściach do szkół i w salach), w toaletach nie powinno zabraknąć mydła, papieru toaletowego i papierowych ręczników. Po każdych zajęciach pracownie powinny być wietrzone, a sprzęty używane przez uczniów – dezynfekowane. Dyrektorzy, poprzez stronę Ministerstwa Zdrowia, złożyli zamówienia na bezpłatne płyny do dezynfekcji, termometry bezdotykowe oraz maski dla nauczycieli, personelu i uczniów. Trudne w realizacji może okazać się zalecenie ograniczania przemieszczania się uczniów miedzy pracowniami, gdyż w praktyce nie da się wszystkich przedmiotów (humanistycznych, matematycznych, przyrodniczych i zawodowych) uczyć młodzieży w jednej sali, bo wymagają one odrębnych pomocy dydaktycznych i wyposażenia, na stałe przypisanego do konkretnych pracowni (np. informatycznych, językowych, chemicznych).

Obecni na wczorajszej naradzie dyrektorzy zdecydowali, że będą zalecać swoim uczniom zasłanianie nosa i ust podczas przerw. Nieco inaczej, niż przed epidemią, mogą wyglądać zajęcia wychowania fizycznego, na których – w tradycyjnej formie – nie da się uniknąć bliskiego kontaktu między uczniami, czy to podczas gier zespołowych, czy w przebieralni. Pewną furtkę dla szukania rozwiązań w tej kwestii daje możliwość realizacji 2 z 3 obowiązkowych godzin wf w innym trybie niż klasowo-lekcyjny.