15 sierpnia obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i ocaliła Europę Zachodnią przed rozprzestrzenieniem się komunizm. Ten dzień to także święto Sił Zbrojnych RP. Z tej okazji w całym kraju, także w powiecie zgierskim, odbyły się uroczystości upamiętniające „Cud nad Wisłą” oraz Święto Wojska Polskiego. W obchodach zorganizowanych przez gminy z naszego terenu wzięli udział przedstawiciele powiatowego samorządu.

Miasto Głowno

Podczas głowieńskich uroczystości władze powiatu zgierskiego reprezentował Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego. Obchody rozpoczęły się od wykładu w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła, na temat wojny polsko-bolszewickiej i mszy świętej. Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnikiem poległych za Ojczyznę i Wiarę w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Po tej części uroczystości pochód, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Głowno, przeszedł do pobliskiego Parku im. Armii Krajowej, gdzie nastąpiło odsłonięcie głazu upamiętniającego Obrońców Ojczyzny. Postument, przy którym wartę pełnili harcerze z ZHP i ZHR, odsłoniły głowieńskie dzieci – ośmioletnia Oliwka Romanowicz i pięcioletni Filip Marczewski. Na zakończenie uroczystości, harcerze z Hufca ZHP w Głownie, zaśpiewali pieśni patriotyczne.

Gmina Zgierz

Obchody w gminie Zgierz rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej, podczas której przypomniane zostały zasługi żołnierzy biorących udział w bitwie z 1920 roku. Następnie przedstawiciele gminnego i powiatowego samorządu, w tym m.in. przewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego – Mirosław Burzyński, złożyli kwiaty na mogiłach poległych żołnierzy, na cmentarzach parafialnych w Giecznie i Białej, oraz przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białej.

Miasto Zgierz 

Zgierskie obchody odbyły się na Starym Cmentarzu przy ul. P. Skargi. Samorząd powiatowy reprezentowali: Karol Maśliński – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego oraz powiatowi radni. Szacuje się, że w Bitwie Warszawskiej wzięło udział około 200 zgierzan: poborowych, byłych legionistów oraz harcerzy, którzy zgłosili się do armii ochotniczej.