Od dziś do 10 kwietnia br. szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Dla wszystkich – nauczycieli, uczniów i ich rodziców – jest to sytuacja nowa, budząca wiele pytań.

Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje na temat, obowiązującego od 25 marca do 10 kwietnia, rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

Przepisy ww. rozporządzenia umożliwiają prowadzenie w tym czasie kształcenia na odległość, określają jego zasady oraz dają możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.

Jak ma wyglądać kształcenie na odległość?

• Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły, który jest zobowiązany do powiadomienia rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka.

• Dyrektor ustala z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie uczniów zajęciami w danym dniu, ich zróżnicowanie oraz możliwości psychofizyczne uczniów. Także w uzgodnieniu z nauczycielami dyrektor określa sposób monitorowania i sprawdzana wiedzy oraz postępów uczniów w nauce.

• Dyrektor określa także formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

• Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w tym rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platformy edukacyjnej www.epodreczniki.pl, do której dostęp jest darmowy), Centralną i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl, tłumaczył, że resort zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy nauczyciele i nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputerów i internetu. W przypadku nauczycieli wskazywał, że sprzęt powinni im zapewnić dyrektorzy szkół, wypożyczając szkolne komputery lub dając możliwość pracy w szkolnej pracowni.

Jeśli chodzi o uczniów, wymieniał możliwość przekazywania im wydrukowanych materiałów poprzez np. tradycyjną pocztę lub kierowców zatrudnianych przez gminy, a także kontaktowania się z nimi telefonicznie. Jak mówił, rozpatrywana jest też pomoc ze strony MEN i resortu cyfryzacji.

Więcej informacji tutaj.

DYREKTORZY SZKÓŁ POWIATOWYCH UPOWAŻNIENI DO UŻYCZENIA KOMPUTERÓW

26 marca Zarząd Powiatu Zgierskiego podjął uchwałę w sprawie upoważnienia dyrektorów szkół do użyczenia sprzętu informatycznego uczniom i nauczycielom.
Jest to odpowiedź na trudną sytuację tych osób, które bądź nie mają w domu komputera, lub - jeśli go mają - to zmuszone są dzielić się nim z wieloma domownikami. W takich przypadkach sprzęt niezbędny do nauki online będzie udostępniany przez powiatowe placówki oświatowe.