Przez epidemię COVID-19 znacznie spadła liczba krwiodawców, co może odbić się na zdrowiu i życiu pacjentów, którzy muszą mieć regularnie przetaczaną krew.

Zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim Marcin Sznaja zachęca do czynnego oddawania krwi osoby zdrowe, które nie obserwują u siebie objawów infekcyjnych układu oddechowego (gorączka, kaszel, duszności) i które nie przebywały w ostatnich tygodniach w niżej podanych lokalizacjach:

- Ameryka Północna: USA;

- Europa: Włochy, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania;

- Azja: Chiny, Japonia, Korea Południowa, Iran.


Punkty krwiodawstwa zapewniają, że wdrożyły procedury, które minimalizują ryzyko zarażenia koronawirusem i apelują: "oddawajcie krew"!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, w trosce o bezpieczeństwo dawców, personelu oraz biorców wprowadziło nst. zmiany:

  • wejście do RCKiK jest możliwe tylko od ul. Franciszkańskiej. Znajduje się tam stanowisko do wstępnej kwalifikacji przy którym: należy zdezynfekować ręce, podać o cel wizyty i odpowiedzieć na kilka pytań o pobyt za granicą w ciągu 30 dni, obecny stan zdrowia oraz o ewentualne kontakty z osobami zakażonymi COVID-19 i osobami poddanymi kwarantannie. Na miejscu mierzona jest temperatura bezdotykowym termometrem.
  • Dopiero po wypełnieniu powyższej procedury, krwiodawcy zapraszani są do rejestracji.
  • RCKiK nie wykonuje badań komercyjnych (np. płatnej grupy krwi, identyfikacji przeciwciał u kobiet w ciąży) ani badań w kierunku wykrycia COVID-19.
  • Chęć uzyskania zaświadczeń (np. o uzyskanym litrażu, do Urzędu Skarbowego) należy zgłaszać drogą elektroniczną na adres rejestracja@krwiodawstwo.pl
  • Nie są obecnie wydawane legitymacje HDK.

Jeżeli w ciągu 14 dniu po oddaniu krwi, u krwiodawcy pojawią się objawy infekcji, należy poinformować o tym RCKiK (dane kontaktowe w zakładce „Kontakt- kontakt z lekarzem”).

Podajemy kontakt telefoniczny do Centrum: 42 616 14 57.