Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi organizuje wyjazdowe akcje pobierania krwi. Jeszcze w kwietniu odbędą się one na terenie powiatu zgierskiego.

Pobrania będą przeprowadzane w autobusie w następujących terminach i lokalizacjach:

  • 19 kwietnia (niedziela) godz. 9:00 - 11:00, GŁOWNO, teren Szkoły Podstawowej nr 2, ul. Gen. Wł. Andersa 37;
  • 22 kwietnia (środa) godz. 8:30 - 11:30, ZGIERZ, teren Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej ul. Łąkowa 6/8. Akcja ta jest organizowana wraz z Klubem HDK "Honorowe Jeże";
  • 29 kwietnia (środa) godz. 9:00 - 11:00, ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI, teren przy ratuszu, Plac Kościuszki.

Aby oddać krew, należy mieć ukończone 18 lat. Na zbiórkę należy wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem i numerem PESEL. Na miejscu należy wypełnić kwestionariusz. O zakwalifikowaniu do oddania krwi kandydata na dawcę decyduje – po badaniu - lekarz. 

Zgłaszając się na zbiórkę, należy być w dobrym stanie zdrowia, nie można znajdować się pod wpływem alkoholu, narkotyków oraz w stanie nadmiernego pobudzenia nerwowego. Po wypiciu alkoholu krew można oddać najwcześniej po upływie czterech dni. Krew przetłuszczona nie nadaje się do celów leczniczych, dlatego każdy krwiodawca w dniu poprzedzającym oddanie krwi powinien spożyć lekkostrawną kolację, a do oddania krwi zgłosić się po lekkim, beztłuszczowym śniadaniu.

Równocześnie przypominamy, że codziennie, z wyjątkiem niedziel, krew pobierana jest w siedzibie RCKiK w Łodzi, na ulicy Franciszkańskiej 17/25 (tel. do centrali 42 61 61 400). W trosce o bezpieczeństwo krwiodawców i pracowników, w związku z epidemią wprowadzono tam pewne zmiany: wejście do Centrum możliwe jest tylko od ul. Franciszkańskiej. Znajduje się tam stanowisko do wstępnej kwalifikacji, przy którym: należy zdezynfekować ręce, poinformować o celu wizyty, odpowiedzieć na kilka pytań (dotyczących obecnego stanu zdrowia, pobytu za granicą, ewentualnych kontaktów z osobami zakażonymi COVID-19 i poddanymi kwarantannie) oraz poddać się pomiarowi temperatury bezdotykowym termometrem. Następnym etapem jest zaproszenie krwiodawcy do rejestracji. Na oddanie krwi nie można przyjść z osobą towarzyszącą. RCKiK nie wykonuje badań komercyjnych, ani badań w kierunku wykrycia COVID-19. Jeżeli w ciągu 14 dniu po oddaniu krwi, u dawcy pojawią się objawy infekcji, powinien poinformować o tym fakcie RCKiK. Ponieważ wprowadzono zapisy na separatory, chęć oddania płytek krwi lub osocza należy zgłaszać telefonicznie najpóźniej dzień wcześniej pod numerem tel. 42 61 61 457.