Dzięki ofiarności i męstwu polskiej armii, jesteśmy bezpieczni i żyjemy w wolnym oraz niepodległym kraju. Wojsko Polskie obchodziło wczoraj swoje święto. Z tej okazji Starosta Zgierski oraz Wójt Gminy Zgierz zaprosili mieszkańców do miejscowości Biała, aby wspólnie uczcić święto polskiego oręża.

Powiatowo-Gminne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na mogile, w której spoczęli polscy żołnierze, polegli w walce z niemieckim najeźdźcą w pobliskich Kęblinach w 1939 r. Następnie, w kościele odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. Tuż po niej, przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP ze Szczawina (działającej przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej) oraz w asyście wojskowych z 25. Batalionu Logistycznego z Tomaszowa Mazowieckiego, zaproszeni parlamentarzyści, radni powiatowego i gminnego samorządu, służby mundurowe, uczniowie i przedstawiciele lokalnych organizacji, udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości.

 – 99 lat temu zdarzył się „Cud na Wisłą”. Polscy obrońcy, ramię w ramię niezależnie od pochodzenia i poglądów, odparli nawałę bolszewicką pod Warszawą, przekreślając plany rozprzestrzenienia się komunizmu na Europę – mówił starosta Bogdan Jarota. – Na pamiątkę tamtych wydarzeń obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Wy, obecni tu dziś polscy żołnierze, jesteście spadkobiercami tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Niech to święto będzie wyrazem szacunku i uznania za trud waszej codziennej żołnierskiej służby.

W trakcie uroczystości kolejny medal “Pro Patria” zawisł na sztandarze szkoły z terenu powiatu zgierskiego. Tym razem, starosta zgierski miał zaszczyt wręczyć wyróżnienie, przyznawane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Szkole Podstawowej im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Besiekierzu Rudnym. Uczniowie, wraz z nauczycielami, pomagają przy organizacji świąt narodowych oraz ważnych dla lokalnej społeczności rocznic historycznych, wydarzeń społeczno-kulturalnych i przedsięwzięć edukacyjnych. Szkoła kultywuje także pamięć o 28. Pułku Strzelców Kaniowskich oraz posiada kącik historyczny, w którym eksponowane są pamiątki po kombatantach z czasów II wojny światowej.

Po części oficjalnej, mieszkańcy bawili się na pikniku pod hasłem „Służymy Niepodległej”. Na wspólnym stoisku powiatu zgierskiego i Klubu Strzelectwa Sportowego „Tarcza Ozorków”, można było wziąć do ręki broń palną typu PM 98, KBK AK 47 czy Mossberg i poznać ich historię, a także wygrać powiatowe gadżety w konkursie wiedzy o NATO. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę wstąpienia naszego kraju do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, dlatego na pikniku nie zabrakło również wystawy Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, poświęconej naszej obecności w NATO.

Z kolei na stoisku strzelnicy „Green Beret” można było sprawdzić swoją celność, strzelając z broni ASG do tarczy. Sporo popularnością cieszył się także punkt poborowy do wojska z czasów II wojny światowej, przygotowany przez Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego. Mieszkańcy, którzy odwiedzili historyczny szpital polowy, mogli stanąć przed komisją lekarską, by otrzymać „powołanie” do służby wojskowej.     

Podczas Powiatowo-Gminnych Obchodów nie zabrakło żołnierzy, którzy obecnie bronią naszych granic, jak i weteranów, którzy walczyli o niepodległość Polski, podczas II wojny światowej. Jednym z nich był płk w stanie spoczynku – Franciszek Tokarz, który służył w I Brygadzie Pancernej, a następnie w oddziale pod dowództwem generała Berlinga. – To jest nasza historia, o której my i następne pokolenia muszą pamiętać – mówił płk Franciszek Tokarz. – Szanujmy naszą ojczyznę, bo to jest wszystko co mamy.