Innowacyjności w technologii już nie da się ominąć. Wkracza ona w nasze życie czy tego chcemy, czy nie. Dokonywanie płatności za pomocą smartfona, różnego rodzaje aplikacje ułatwiające nam załatwianie codziennych spraw, inteligentne systemy instalowane w autach – to już standard. 

O robotyzacji, automatyzacji, czy cyfryzacji, jako szans rozwojowych dla Polski, trendach w rozwoju sztucznej inteligencji, sposobach zabezpieczeń inteligentnych sieci samochodowych, współpracy biznesu i nauki oraz wielu innych zagadnieniach na miarę XXI wieku, dyskutowano dziś w Zgierskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II.

I Ogólnopolska Konferencja „Ku nowoczesności i cyfryzacji”, pod patronatem Starosty Zgierskiego i Prezydenta Miasta Zgierza, zgromadziła blisko 200 słuchaczy zainteresowanych rozwojem nowoczesnych technologii i wprowadzeniem ich np. do edukacji. 

- Powiatowa szkoła, która jest gospodarzem dzisiejszej konferencji, nie tylko nadąża za technologicznymi trendami ale także ma szansę być o krok przed nimi, kształcąc w zawodach przyszłości, wykorzystując myśl technologiczną i potencjał intelektualny uczniów – mówi starosta Bogdan Jarota. 

Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym, od września 2018 roku Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych kształci w zawodzie technik elektromobilności. 

 – Kiedy dyrektor tej szkoły (przyp. red. Arkadiusz Kędzierski) zawitał do nas, do ministerstwa, z pomysłem uruchomienia takiego kierunku, nawet my urzędnicy byliśmy zaskoczeni – mówi Bogusław Dębski z Ministerstwa Cyfryzacji. – Z zaciekawieniem obserwuję rozwój tego eksperymentu pedagogicznego. Edukacja powinna wychodzić naprzeciw potrzebom dzisiejszego świata, być otwarta, mieć wizję i odważnie ją realizować .