Maj jest miesiącem, kiedy na terenie całego kraju, a także Europy, organizowane są festyny i pikniki, podczas których świętowany jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Już tradycyjne podopieczni i terapeuci Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Zgierzu zaprosili zaprzyjaźnione placówki z terenu województwa łódzkiego, samorządowców oraz przedstawicieli instytucji, z którymi na co dzień współpracują, na przegląd twórczości osób niepełnosprawnych pn.: „Sami o sobie wkład osób niepełnosprawnych w kulturę regionu”.

Od marszu „Ku Niezależnemu i Godnemu Życiu”, z placu Jana Pawła II w Zgierzu do Parku Miejskiego im. Tadeusz Kościuszki oraz wręczenia „Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych” rozpoczęło się świętowanie tegorocznych Dni Godności.

- Wyrażenie siebie poprzez muzykę i słowa, uświadomienie społeczeństwu, że pomimo różnic, każdy człowiek ma prawo godnie żyć, to podstawowe prawa każdego człowieka, a zwłaszcza chorego, czy niepełnosprawnego, zarówno pod względem fizycznym czy intelektualnym – mówił Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego w trakcie pikniku.

Projekt był finansowany w ramach zadania publicznego, m. in. ze środków powiatu zgierskiego. Jednym z elementów jego realizacji, oprócz pikniku, było wydanie tomiku wierszy „Mój Świat w Poezji”. Niepełnosprawni intelektualnie poeci, podzielili się swoimi emocjami, przeżyciami i poglądem na świat, w wielu pięknych utworach. Jeden z nich, Michał Cebula- podopieczny zgierskiego koła PSONI, napisał wiersz o naszym powiecie:

„Mój powiat”

Powiat zgierski w centrum Polski leży,

Słynie ze strażackiej wieży.

Wiersz już o niej napisano,

Wtedy powszechnie ją poznano.

Piękna przyroda tutaj występuje,

Każdy turysta dobrze się tu czuje.

Mieszkańcy dumni są, ze tutaj mieszkają.

Jego historię i współczesność doceniają.

To wydarzenie pokazało, że osoby niepełnosprawne mogą nas jeszcze wiele nauczyć, ponieważ mają nam do zaoferowania, nie tylko dzielenie się swoimi talentami, ale także swoje spojrzenie i poglądy na świat. Tym ludziom słowa tolerancja, szacunek i godność nie są obce.