Zakończył się pierwszy etap projektu realizowanego przez zgierski oddział Ligi Kobiet Polskich, przy dofinansowaniu ze środków powiatu zgierskiego, w ramach konkursu z pożytku publicznego.

„Edukacja prawna i obywatelska dzieci” to inicjatywa mająca na celu zwiększenie ich wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawa, prawa wyborczego oraz przynależności Polski do Unii Europejskiej, a wszystko to podane jest w dopasowanej do ich wieku formie.

W ramach zajęć warsztatowych i terenowych, młodzi uczestnicy projektu, poszerzali swoją wiedzę na temat demokracji, wyborów, zarówno do Parlamentu Europejskiego jak i Polskiego oraz 15-letniej przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej. Dzieci wyruszyły w podróż po ulicach Zgierza, szlakiem miejsc, które zostały dofinansowane ze środków unijnych, m. in. Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, Zespołu Szkół nr 1 im. J. S. Cezaka, czy zrewitalizowanych terenów przy starym Młynie. Jesienią dzieci będą mogły spotkać się z posłami z naszego regionu. W ubiegłym roku, w ramach podobnego projektu, młodzi mieszkańcy powiatu, mogli poznać od podszewki funkcjonowanie powiatowego samorządu oraz różnych organów państwowych, takich jak sąd.

- Od wielu lat Liga Kobiet Polskich udziela porad prawnych dla mieszkańców Zgierza i okolic. Przez ten czas zauważyłyśmy, że wiedza prawna i obywatelska osób dorosłych jest niska, stąd właśnie pomysł, żeby edukację zacząć od dzieci – mówi Maria Kołodziejczyk – przewodnicząca zgierskiego oddziału LKP.