Zamiast zwyczajnej lekcji WOS-u, uczniowie dwóch klas pierwszych z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Zgierzu, mieli zajęcia z zakresu prawa w zgierskim Sądzie Rejonowym. Podczas symulacji rozprawy sądowej, w II Wydziale Karnym, młodzież wcieliła się w role składu sędziowskiego, prokuratorów, adwokatów, oskarżonych i świadków. Według przygotowanego wcześniej scenariusza, na ławie oskarżonych zasiedli Bartosz K. i Maciek J.

Chłopcy wracając z imprezy sylwestrowej zostali zatrzymani przez patrol do rutynowej kontroli drogowej. Ich zachowanie wzbudziło jednak podejrzenia policjantów. Okazało się, że kierujący Bartosz jest pod wpływem alkoholu. Dodatkowo, pod siedzeniem pasażera, funkcjonariusze zauważyli małą torebkę z białym proszkiem. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Bartosz K. usłyszał zarzut prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, do czego się przyznał. Bronił się tym, że pił alkohol dużo wcześniej i myślał, że już może prowadzić. Natomiast Maciek J., oskarżony o posiadanie amfetaminy, nie przyznawał się do czynu, uzasadniając, że znalezione pod jego fotelem środki odurzające nie należą do niego.

Pod czujnym okiem sędzi Doroty Kłos – Wasińskiej, została przeprowadzona rozprawa, która jak się później okazało, została oparta na prawdziwej historii. Ostatecznie Maciek J. został uniewinniony, gdyż brak było dowodów jednoznacznie wskazujących, że narkotyk należał do niego, zaś Bartosza K. uznano za winnego prowadzenia pojazdu, w stanie po spożyciu alkoholu i wymierzono karę grzywny w wysokości 1000 zł. Zastosowano także wobec niego roczny zakaz prowadzenia pojazdów.

– Symulacja rozprawy sądowej to forma nie tylko ciekawej lekcji WOS-u dla każdego młodego człowieka, ale przede wszystkim możliwość zapoznania się z pracą sądu, tym co się dzieje się podczas rozprawy – podkreślał Adam Świniuch – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, który przysłuchiwał się tej nietypowej lekcji.

Lekcja w sądzie odbywała się przy zaangażowaniu funkcjonariuszy zgierskiej Komendy Powiatowej Policji, którzy w ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej „Narkotyki i dopalacze zabijają”, uświadamiają młodym ludziom, jakie zagrożenia powodują tego typu używki. Zażywanie oraz posiadanie zakazanych substancji psychoaktywnych niesie za sobą ogromne konsekwencje zdrowotne, prawne oraz społeczne, w postaci uzależnienia.