Polski cmentarz wojenny w Polskim Lasku w Kostiuchnówce na Ukrainie, tradycyjnie już, stał miejscem obchodów świętowania ważnych rocznic i wydarzeń dla Polaków na Wołyniu. To właśnie w tym miejscu, w dniach 4-6 lipca 1916 r. polscy żołnierze pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego powstrzymywali zaciekłe ataki, prawie trzykrotnie przeważających sił, Imperium Rosyjskiego. W „Bitwie pod Kostiuchnówką” poległo lub odniosło rany blisko 2 tysiące legionistów. Tegoroczne uroczystości połączone były z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia harcerskiej służby na Wołyniu.

W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz naszego powiatu: Krzysztof Kozanecki – wicestarosta zgierski oraz Wojciech Budziarski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, a także delegacje stowarzyszeń Polaków mieszkających na Ukrainie, przedstawiciele służb mundurowych, instytucje i organizacje pielęgnujące tradycje legionowe oraz patriotyczne, dyrektorzy polskich i ukraińskich szkół oraz rodziny legionistów.

Dwudniowe obchody rozpoczęły się od harcerskiego apelu, na który stawiły się reprezentacje ZHP Centrum Dialogu Kostiuchnówka (od lat zajmująca się opieką nad legionowymi miejscami pamięci na Wschodzie), obozu Szczepu Matecznik im. J. Grzesiaka Czarnego z hufca ZHP Piotrków Trybunalski i Harcerskiego Hufca Wołyń. Tego dnia, delegacje wzięły udział w zwiedzaniu terenu walk na pobojowisku kostiuchnowskim, a także udały się do Centrum Dialogu Kostiuchnówka, gdzie mogły zapoznać się z wystawą prezentującą wydarzenia z okresu I wojny światowej oraz  historię Legionów Polskich. 

Głównym miejscem obchodów stał się cmentarz legionowy w Polskim Lasku, gdzie odbyła się Msza Święta odprawiona przez proboszcza parafii pw. Ducha Św. w Maniewiczach – ks. Andrzeja Kwiczalę. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznak „Za Wierną Służbę” oraz „Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, a także okolicznościowych podziękowań osobom, które od lat wspierają renowację polskich cmentarzy wojennych na Wschodzie. Następnie, uczestnicy obchodów, złożyli kwiaty na mogiłach bohaterów sprzed stu lat, a także wzięli udział w pikniku z okazji 20-lecia harcerskiej służby pamięci. Całe spotkanie uświetnił spektakl pt. „Ego te absolvo” w wykonaniu Huberta Kułacza, na podstawie pamiętników młodego kapelana II Brygady Legionów ks. Józefa Panasia.

Wizyta powiatowej delegacji była również okazją do spotkania się z rodakami mieszkającymi na Wołyniu, m.in. ks. Andrzejem Kwiczalą – proboszczem parafii w Maniewiczach, w której znajduje się cmentarz Legionów oraz zabytkowy kościół parafialny zamieniony po II wojnie światowej, przez władze sowieckie, na magazyn soli. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 r. i jest w trakcie odbudowy oraz renowacji. W trakcie spotkania starostowie przekazali księdzu również dary dla tamtejszych dzieci.