W pierwszą niedzielę września, w Bronisławowie, mieszkańcy powiatu zgierskiego i gminy Głowno świętowali dożynki – największe z ludowych świąt, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Starosta zgierski Bogdan Jarota i wójt gminy Głowno – Marek Jóźwiak, połączyli siły i wspólnie podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę, prezentując jednocześnie tradycję i kulturę tego regionu.

Uroczystości obrzędowe poprzedziła msza święta, podczas której poświęcony został chleb upieczony z tegorocznego zboża. Następnie starostowie dożynek: Lucyna Gibka z Lubiankowa i Jerzy Kałuża z Mąkolic razem z włodarzami i samorządowcami: Wojciechem Brzeskim i Adamem Świniuchem – członkami Zarządu Powiatu Zgierskiego oraz Jolantą Szkup – Sekretarz Gminy Głowno, częstowali gości dożynkowym chlebem z miodem. Na ręce gospodarzy dożynek, panie w Kół Gospodyń Wiejskich wręczyły wieńce uplecione z tegorocznych plonów. Ten dla starosty zgierskiego wykonały gospodynie z miejscowości Kamień, a dla wójta Głowna panie z Chlebowic.

Dożynki są doskonała okazją do wręczenia podziękowań. Na ręce włodarzy miast i gmin z terenu powiatu zgierskiego, lub ich przedstawicieli, zostały złożone kosze z owocami. W tym dniu zostało również wyróżnionych czterech „Zasłużonych dla rolnictwa” gospodarzy z gminy Głowno: Grzegorz Wojciechowski, Wojciech Kaźmierczak, Krzysztof Marciniak i Tomasz Łukasik.

Na scenie wystąpiły rodzime zespoły ludowe: Zespół Pieśni i Tańca Mąkolice (gm. Głowno), Kapela Aleksandrowianie (gm. Aleksandrów Łódzki) i Amatorski Zespół Śpiewaczy z Maszkowic (gm. Ozorków). Panie z kół gospodyń wiejskich z: Boczek Domaradzkich, Bronisławowa i Karasicy, Domaradzyna, Mąkolic, Mięsośni, Władysławowa Popowskiego, Ziewanic, Ostrołęki, Woli Lubiankowskiej, Lubiankowa, Koźla oraz stowarzyszenia: Śliwniczanie wraz z Janem Wojtczakiem i Tęczowe Siedlisko zadbali o podniebienia odwiedzających dożynki. Zespół Szkół nr 1 im. Cebertowicza w Głownie częstował gości zdrowymi i smacznymi sokami ze świeżo wyciskanych owoców z głowieńskich sadów. Twórcy ludowi z terenu powiatu zgierskiego: Jolanta Kołodziejska, Janina Zuchora, Teresa Zjawiona, Alicja Kret, Katarzyna Jaśkiewicz, Jadwiga Mrówczyńska, Ireneusz Adamczewski, małżeństwo państwa Święcickich, zaprezentowali swoje wyroby, m. in.: obrazy, papieroplastykę, biżuterię i ekologiczne zabawki, zaś jedyne w naszym powiecie Koło Gospodyń Miejskich ze Zgierza plotło dla państwa wianki.

W strefie rodzinnej, na stoisku promocyjnym powiatu zgierskiego i Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, w polowym salonie fryzjerskim, królowały biało-czerwone fryzury wykonywane przez uczniów klasy fryzjerskiej. Budowlańcy ze zgierskiej szkoły, wspólnie z uczestnikami dożynek, wykonali ogromną mozaikę orła w koronie, by uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a urzędniczki ze starostwa zaprezentowały nową grę zręcznościową „Powiatomania”, którą najlepsi zabrali ze sobą do domu. Gmina Głowno przygotowała kącik dla dzieci, w którym odbywały się warsztaty folklorystyczne, malowanie buziek, czy plecenie warkoczyków. Z kolei miasto Głowno przyciągało swoją strefą rodzinnej rekreacji, w której na uczestników czekały m. in. kreatywne warsztaty artystyczne lub zajęcia prowadzone przez głowieński klub karate.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Strykowie rozbili specjalny namiot, w którym w zupełnych ciemnościach i dymie, trzeba było pokonać tor przeszkód odczytując znaki ewakuacyjne. Najmłodsi uczestnicy powiatowo-gminnych dożynek mogli wyszaleć się i wyskakać w darmowym wesołym miasteczku, które powstało dzięki wsparciu następujących firm: Solan Investment Sp. z o. o., Filter Service Sp. z o. o., Wobet Hydret Sp. J. Cichecki, Primavera i Banku Spółdzielczego w Zgierzu. Po południu, tłumy mieszkańców bawiły się przy rytmach muzyki disco i dance z zespołami Power Play i Jorrgus. Imprezę zakończyła dyskoteka poprowadzona przez zespół Cosmo, który zagrał nie tylko te najbardziej znane kawałki muzyki tanecznej, ale także własne utwory.