Historia zgierskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną sięga 1983 roku, kiedy z inicjatywy Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci powstało Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski, a siedem miesięcy później, z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych, utworzono pierwsze w Zgierzu dwie grupy specjalne dla dzieci z upośledzeniem umysłowym, przy Żłobku Miejskim nr 1.We wrześniu 1991 roku została powołana do życia pierwsza placówka Stowarzyszenia – Ośrodek Wczesnej Interwencji dla dzieci z zaburzeniami w rozwoju w wieku, do 7 lat, z terenu województwa łódzkiego, zaś w grudniu działalność rodziców, została sformalizowana i zarejestrowana w sądzie pod nazwą Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu. Kolejne lata, aż do dziś, to nieustanny rozwój Stowarzyszenia.

Od początku, nieprzerwanie przez 35 lat, Stowarzyszenie koncentruje się na działaniach związanych z wyrównywaniem szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzeniu dla nich warunków do godnego życia, aktywowaniu ich społecznie i zawodowo oraz wspieraniu ich rodzin. O te cele, od początku, zabiegała założycielka i przewodnicząca zgierskiego koła PSONI – Bożenna Piotrowicz, która niestety nie doczekała jubileuszu, odchodząc 2 maja br. po ciężkiej chorobie. Dlatego uroczystości związane z 35-leciem istnienia Stowarzyszenia, zostały poświęcone jej pamięci. Była ona „kołem napędowym” tej placówki, i to dzięki jej uporowi, determinacji i nieustannej walce, udało się w Zgierzu, stworzyć warunki do godnego i aktywnego życia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Podczas jubileuszu zostały wręczone Kule Doskonałości, przyznawane przez kapitułę Zarządu Głównego PSONI, jako wyraz uznania i podziękowania za wsparcie w wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych oraz wspierania zgierskiego koła Stowarzyszenia w realizacji celów statutowych. Jedna z nich była dla Starostwa Powiatowego w Zgierzu, którą odebrali członkowie Zarządu Powiatu Zgierskiego: Wojciech Brzeski i Wojciech Budziarski, a druga dla Banku Spółdzielczego w Zgierzu.

Na ręce sympatyków Stowarzyszenia, zostały złożone okolicznościowe serduszka, wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy zgierskim PSONI.

Uroczystości jubileuszowe zamykał Koncert Galowy upamiętniający życie i działalność Bożenny Piotrowicz.