Tradycyjnie początek roku to dla służb mundurowych czas podsumowań. Dziś w Komendzie Powiatowej Policji w Zgierzu w obecności m.in. zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi - mł. insp. Tomasza Olczyka, Komendanta Powiatowego Policji – podinsp. Roberta Śniecikowskiego, starosty zgierskiego – Bogdana Jaroty oraz włodarzy gmin z terenu powiatu zgierskiego podsumowano pracę funkcjonariuszy w 2017 r.

Wnioski są dość optymistyczne. Było mniej przestępstw (stwierdzono ich 2286, o 333 mniej niż w 2016 r.) – a co za tym idzie, mogliśmy się czuć bezpieczniej w naszym powiecie. Odnotowano także miej wykroczeń szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa. W 2017 r. funkcjonariusze ujawnili 7079 tego typu zjawisk, o ponad 644 mniej w stosunku do ubiegłego roku. Wpływ miała na to m.in. liczba patroli, których średnio było ponad 50 dziennie oraz te pełnione wspólnie ze Strażą Miejską. Istotny wkład w poprawę bezpieczeństwa mają samorządy. W zeszłym roku na dodatkowe patrole przekazały ponad 68 tys. zł, a także zakupiły sprzęt oraz dwa policyjne radiowozy.

Z roku na rok możemy czuć się bezpieczniej także na drogach w powiecie zgierskim. W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do 163 wypadków, czyli o 2 mniej niż 2016 r. Tendencja spadkowa dotyczy także rannych, zaś liczba ofiar śmiertelnych pozostaje na tym samy poziomie (15 osób zabitych). Niestety wzrosła za to liczba kolizji. Powiatowa komenda może poszczycić się za to drugą pozycją, w województwie łódzkim, pod względem ilości złapanych kierowców jadących na „podwójnym gazie”.

Mijający rok to także spektakularne akcje wymierzone w przestępców. Do największych sukcesów naszych policjantów należy m.in. przejęcie w lutym, na jednej z posesji w Zgierzu, prawie 3 tys. litrów nielegalnego alkoholu o łącznej wartości ponad 55 tys. zł. oraz zlikwidowanie kontrabandy i plantacji konopi w Niesułkowie. Funkcjonariusze zabezpieczyli 370 krzaków konopi indyjskich, 4774 kg suszu tytoniowego oraz 23 litry spirytusu bez polskich znaków akcyzy.

Jednak praca policjantów nie polega tylko na łapaniu osób łamiących prawo, ale także podejmowaniu działań profilaktycznych. Debaty społeczne, a także akcje tj. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, oraz „Czy Sprzedałbyś Alkohol Swojemu Dziecku”, powodują wzrost świadomości, co do potencjalnych niebezpieczeństw. Policjanci uczyli także jak zachować się w przypadku zagrożeń. Jedna z tego typu akcji odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 w Ozorkowie. W placówce podłożono fałszywy ładunek wybuchowy, następnie przeprowadzono ewakuację uczniów na boisko szkolne. Na koniec funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi, zabezpieczyli ładunek i zdetonowali go w specjalistycznej beczce pirotechnicznej.

Wpływ na poprawę bezpieczeństwa w powiecie miała również Krajowa Mapa Zagrożeń. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w naszej okolicy. Do tej pory, na terenie powiatu, zgłoszono blisko 2702 zagrożeń, z czego 821 zostało uznanych przez policję.

Pozytywnie powiatowych funkcjonariuszy ocenił zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi – mł. insp. Tomasz Olczyk, a także pozostali uczestnicy narady. – Cieszę się, że również powiatowy samorząd mógł dorzucić swoją cegiełkę do poprawy bezpieczeństwa, m.in. poprzez modernizację dróg oraz dofinansowywanie „Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym” oraz „Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa” – mówił w trakcie narady starosta zgierski – Bogdan Jarota. – Zaprezentowane statystyki pokazują, że w zgierskiej jednostce pracują doskonali specjaliści, a społeczeństwo powiatu zgierskiego jest dobrze strzeżone.