Zdjęcia z lat 1918-2018, ukazujące codzienne życie mieszkańców Głowna, a także pamiątki oraz przedmioty codziennego użytku z okresu międzywojennego – to wszystko można zobaczyć w jednym miejscu, a konkretnie w Zespole Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie, który zorganizował wystawę „Fotograficzna podróż ulicami Głowna. Zatrzymane w kadrze”.

Zwiedzający mają okazję zobaczyć jak zmieniło się nasze miasto na przełomie ostatnich 100 lat  – opowiada Agnieszka Jakubowska, nauczyciel historii oraz WOS-u w ZSLG, jednocześnie opiekun wystawy. – Na fotografiach uwiecznione jest codzienne życie mieszkańców miasta, a także najważniejsze wydarzenia i momenty w historii Głowna np. z poświęcenia sztandaru cechowego, wmurowania kamienia węgielnego pod budowę szkół czy kościoła pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego na Zabrzeźni

Oprócz zdjęć, organizatorom udało się także zebrać pamiątki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wśród eksponatów można zobaczyć np. dokumenty z mianowania na mistrza cechowego, mundur kolejarski z tamtych lat, a także zabytkowe adaptery i radia.

Ekspozycje mogą oglądać wszyscy mieszkańcy, gdyż to właśnie oni, w głównej mierze, przekazali na nią wiele ze swoich pamiątek. – Pomysł na stworzenie wystawy zrodził się w lutym tego roku. Od tego czasu cała społeczność szkolna zaangażowała się w to przedsięwzięcie, próbując dotrzeć do jak największej grupy ludzi. Odzew był bardzo duży. Udało nam się zebrać blisko 800 zdjęć i pamiątek, znajdujących się w rodzinnych archiwach mieszkańców Głowna, za co jesteśmy im niezwykle wdzięczni mówi Agnieszka Jakubowska. 

W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. starosta zgierski – Bogdan Jarota, a także członek Zarządu Powiatu Zgierskiego – Wojciech Brzeski, który również podzielił się swoimi zbiorami, przekazując m.in. egzemplarz gazety „Wieś Ilustrowana” z 1911 r., poświęcony historii Głowna oraz pocztówki sprzed II wojny światowej, zdjęcia i wydawnictwa z tamtego okresu.          

Zbiory można podziwiać do 21 listopada, w każdą środę w godzinach 16.00-18.00. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny ze szkołą.


Wystawa, która została zorganizowana we współpracy ze stowarzyszeniem „Senior”, przy wsparciu ze środków Ministra Edukacji Narodowej, w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021, ma upamiętniać setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.