W 1958 r., w kamienicy przy starym rynku w Zgierzu (obecnie pl. Jana Pawła II), zebrali się miejscowi rzemieślnicy, by założyć Cech Rzemiosł Różnych. Na początku istnienia, stowarzyszenie skupiało blisko 120 mistrzów rozmaitych profesji m.in. z branży budowlanej, metalowej, skórzanej czy spożywczej. W ostatni piątek, zgierski Cech obchodził jubileusz 60-lecia istnienia.

Dziękuje za promowanie tradycyjnego rzemiosła, bo dzięki niemu możliwe jest kształcenie następnych pokoleń fachowców i specjalistów, których brakuje na rynku pracy – mówił w trakcie uroczystości członek Zarządu Powiatu Zgierskiego – Wojciech Budziarski. – Wasze stowarzyszenie to przykład dobrej współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń.  

Podczas uroczystości był czas na wspólne wspomnienia, wręczono także odznaczenia zasłużonym rzemieślnikom i członkom stowarzyszenia oraz przypomniano historię Cechu. – W szczytowym momencie funkcjonowania, w stowarzyszeniu zrzeszonych było blisko 2 000 zakładów – wspomina Zbigniew Bugajski, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Zgierzu. – Dziś jest ich 65. Wiele z nich to firmy rodzinne, które prowadzone są z pokolenia na pokolenia.

Do zadań stowarzyszenia należy, przede wszystkim, umożliwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych członkom cechu oraz nadzór nad szkoleniem przyszłych fachowców. Stowarzyszenie współpracuje ze Zgierskim Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych i czuwa nad prawidłowym przygotowaniem do zawodu młodych ludzi. 

Jubileuszowe życzenia, oprócz starosty Wojciecha Budziarskiego, złożyli także: radna Sejmiku Województwa Łódzkiego – Ilona Rafalska, władze miasta oraz przyjaciele, firmy i instytucje na co dzień współpracujące ze zgierskim Cechem.