Dokładnie 150 lat temu, 27 lutego 1868 r. zmarł w niewoli major Walerian Łukasiński – działacz niepodległościowy, twórca Wolnomularstwa Narodowego i Towarzystwa Patriotycznego. Prawie połowę swojego życia spędził w carskim więzieniu – Szlisselburg. Za swoją ideę o wolnej Ojczyźnie zapłacił najwyższą cenę – własne życie.

Od 1807 roku służył w armii Księstwa Warszawskiego. Jako młody ochotnik brał udział m.in. w bitwie pod Raszynem. Przez Rosjan był uważany za głównego prowodyra powstania listopadowego. Aresztowany 25 października 1822 r. W czasie powstania wywieziony został, jako więzień stanu, do twierdzy Szlisselburskiej, gdzie spędził resztę życia.

Aby uczcić pamięć Waleriana Łukasińskiego, w Parku Miejskim w pasażu jego imienia, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich i służb mundurowych, uczniowie oraz mieszkańcy Zgierza oddali hołd Majorowi, składając kwiaty pod jego obeliskiem. Powiat zgierski reprezentował Wojciech Budziarski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego.

W ramach tegorocznych uroczystości, o godz. 17.00 w Muzeum Miasta Zgierza, wykład o działalności konspiracyjno-niepodległościowej Majora, wygłosi prof. Radosław Żurawski vel. Grajewski z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.