Pod koniec stycznia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu podsumowała 2017 rok, który pod względem prowadzonych działań był bardzo nietypowy, co przedłożyło się na znaczącą zmianę statystyk, w porównaniu do lat ubiegłych. – W ubiegłym roku liczba pożarów spadła niemal o połowę w porównaniu do roku 2015, ponieważ był to deszczowy rok – mówił zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Zgierzu Waldemar Mrulewicz. – Z kolei liczba wyjazdów do miejscowych zagrożeń znacząco wzrosła, osiągając rekordową liczbę 2525 zdarzeń, czyli o 858 więcej w porównaniu do 2016 roku i o 693 więcej w 2015. Ten współczynnik jest tak wysoki za sprawą nawałnic, które przeszły przez powiat zgierski w sierpniu i październiku.

Najwięcej wyjazdów do akcji odnotowali strażacy na terenie miasta Zgierza – 786, w następnej kolejności były to wyjazdy do: gminy Stryków – 596, gminy Zgierz – 532, gminy Aleksandrów Łódzki – 502, miasta Ozorków – 242, gminy Ozorków – 214, miasta Głowno – 203, gminy Głowno – 138 oraz gminy Parzęczew – 129. Patrząc na wyjazdowość poszczególnych jednostek ratowniczo – gaśniczych wchodzących w skład powiatowej komendy, strażacy z JRG w Zgierzu brali udział w 48 % akcji, z JRG w Strykowie 27 %, a z JRG w Ozorkowie w 25 %.

Oprócz wyjazdów do pożarów i innych zdarzeń, strażacy prowadzili czynności kontrolne, w wyniku których zostało sprawdzonych 102 obiekty użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, 39 obiektów produkcyjnych i magazynowych oraz 20 innych miejsc, takich jak gospodarstwa rolne czy lasy.

Powiatowi strażacy poświęcają wiele czasu prowadząc działania prewencyjne i szkolenia, które odbywają się także w ramach wielu ćwiczeń w terenie, podczas których symulowane są realne zagrożenia. W ramach ćwiczeń obiektowych na terenie jednego z zakładów zwiększonego ryzyka w Głownie, strażacy przeprowadzili symulację pożaru cysterny przewożącej LNG. W Dąbrówce Wielkiej, wspólnie z inspektorami sanepidu, policji i Powiatowego Centrum Zarzadzania Kryzysowego, strażacy brali udział w ćwiczeniach na wypadek wystąpienia przypadków wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń).

Rok 2017 był także czasem intensywnych akcji edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa, prowadzonych często przy współpracy i wsparciu powiatowego samorządu. „Kręci mnie bezpieczeństwo”, „Młodzież zapobiega pożarom”, „Nie dla czadu” to akcje, które zyskały oddźwięk ogólnopolski. Strażacy rozdawali czujniki czadu i dymu podczas różnego rodzaju imprez i konkursów oraz edukowali uczniów szkół i młodzież na temat szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, w tym również tego przeciwpożarowego.

– Wiem, że zawsze jesteście w gotowi nieść pomoc, wszędzie tam, gdzie coś się dzieje – mówił Bogdan Jarota – starosta zgierski, który wraz z Wojciechem Brzeskim – członkiem Zarządu Powiatu Zgierskiego oraz Iwoną Dąbek – przewodniczącą Rady Powiatu Zgierskiego, uczestniczył w naradzie – W ubiegłym roku z dużym poświęceniem, przez kilka dni, bez odpoczynku i snu byliście wszędzie tam, gdzie was potrzebowano. To dzięki waszemu wysiłkowi na rzecz niesienia pomocy mieszkańcom powiatu zgierskiego i udrożnianiu dróg, sytuacja w naszym regionie została ustabilizowana.

Podsumowanie roku 2017 było także okazją do przekazania planów na obecny rok. Uczestniczący w spotkaniu zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi – bryg. Grzegorz Janowski przekazał dobrą informację strażakom ze strykowskiej jednostki, którzy w połowie roku otrzymają nowy samochód ratowniczo – gaśniczy.

Tego dnia ślubowanie złożyło trzech nowych funkcjonariuszy: Piotr Dominiak, Bartłomiej Gorący i Adam Stefański, którzy po ukończeniu szkolenia podstawowego, pod koniec lutego zasilą szeregi JRG w Strykowie. Na pamiątkę tego wydarzenia, młodzi strażacy, otrzymali tabliczki z rotą ślubowania, ufundowane przez starostę zgierskiego.