Setki mieszkańców powiatu zgierskiego wzięło udział w, zorganizowanych wspólnie przez nasz samorząd i gminę Zgierz, obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej mszy świętej i wkopaniu dębu niepodległości, goście i mieszkańcy, przemaszerowali spod kościoła w Białej, pod pobliski pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam liczne delegacje złożyły kwiaty a starosta zgierski Bogdan Jarota i wójt Barbara Kaczmarek, wręczyli Szkole Podstawowej im. Jana Kasińskiego w Białej, medal „Pro Patria”, za pielęgnowanie pamięci o losach ojczyzny.

To właśnie społeczność tej szkoły w 1928 r. odrestaurowała mogiłę powstańców styczniowych, w 2002 r. utworzyła izbę pamięci, gdzie znajdują się eksponaty związane z II wojną światową i niemieckim obozem koncentracyjnym dla małoletnich w Dzierżąznej, doprowadziła do wywieszenia na gmachu placówki tablicy poświęconej pamięci, pomordowanych przez Niemców we wrześniu 1939 r., cywilnych mieszkańców Białej oraz jest organizatorem i uczestnikiem licznych uroczystości patriotycznych.

Następnie tworząc uroczystą kawalkadę, na czele z Marszałkiem jadącym konno w obstawie kilku Legionistów, udano się do Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej, gdzie na gości czekał piknik ułański, wojskowa grochówka, pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, przejażdżki bryczką i na kucykach oraz pokazy kaskaderskie mistrzów jeździectwa.

We dworze zorganizowano wystawę z okazji setnego jubileuszu Narodowego Święta Niepodległości, a po terenie ośrodka przechadzali się urzędnicy starostwa i pracownicy Centrum, ubrani w oryginalne stroje sprzed wieku.

Piknik zakończył się już po zmroku, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przy ognisku.