Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Białej w ostatni weekend kwietnia świętowały jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji, w budynku OSP, zebrały się byłe i obecne członkinie koła oraz zaproszeni goście, żeby nie tylko świętować, ale również powspominać dawne czasy.

– Pragnę wyrazić słowa wdzięczności za propagowanie przez te lata naszej rodzimej tradycji i kultury oraz pracę na rzecz lokalnej społeczności, poprzez sztukę kulinarną, rękodzieło ludowe oraz współtworzenie wielu społecznych inicjatyw – dziękował gospodyniom starosta zgierski – Bogdan Jarota, wręczając na ręce przewodniczącej KGW Romany Zając, okolicznościowy upominek, który wzbogaci wyposażenie kuchenne koła.

Działalność koła od początku skupia się na pomocy rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu dzieci i młodzieży, działaniach na rzecz ochrony zdrowia, pomocy ludziom starszym, aktywizacji kulturalnej oraz zawodowej kobiet, poszukiwaniu sposobów na rozwój wsi, kultywowaniu folkloru i sztuki ludowej. Jednakże oprócz działalności lokalnej, gospodynie z Białej włączały się także w akcje o zasięgu ogólnokrajowym. W 1961 r. zysk z zabawy przeznaczyły na odbudowę Warszawy, w 1970 r. przekazały środki na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie, w 1978 r. zasiliły Fundusz Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, a w 1982 r. Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W ostatnich latach członkinie KGW w Białej wspierały organizację pikników integracyjnych dla osób niepełnosprawnych, czy zbierały środki na budowę Stacjonarnego Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu.

Jubileusz stał się okazją do przyznania przez Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi, medali oraz dyplomów, dla pań za ich dotychczasową działalność. Pięć członkiń otrzymało „Order Serca – Matkom Wsi”, przyznawany m. in. jako symbol uznania za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków – Patriotów, za kształtowanie w rodzinnym domu i środowisku postaw moralnych, za pracę w przeobrażaniu życia wsi, rodziny wiejskiej w nowoczesną, za aktywność społeczno – zawodową. Piętnaście gospodyń zostało wyróżnionych odznaką „Za Zasługi dla Organizacji Kółek Rolniczych”, a kolejne cztery dyplomami za zaangażowanie w pracę społeczną na rzecz swojego środowiska i Organizacji Kółek Rolniczych.

Jubilatki otrzymały moc życzeń, kwiatów oraz liczne prezenty od gości. Wspólne biesiadowanie przy stołach uginających się od przysmaków przygotowanych przez gospodynie trwało do późnych godzin. Był to czas zabawy i wspomnień.