Życie i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – Stefana Żeromskiego, była motywem przewodnim XII edycji Konkursu Wiedzy o Patronach Szkół Ponadgimnazjalnych. Autor „Syzyfowych prac", "Popiołów", "Przedwiośnia", czy „Siłaczki”, w swoich dziełach poruszał tematy związane z ubóstwem, problematyką społeczną czy kondycją warstwy robotniczej i chłopskiej, przez co często nazwany był „sumieniem polskiej literatury”. Tegoroczna edycja, pod patronatem starosty zgierskiego – Bogdana Jaroty, odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Ozorkowie. Patronem szkoły jest właśnie Stefan Żeromski.

Konkurs, który składał się z części pisemnej oraz ustnej, dotyczył znajomości lektur szkolnych oraz życia i działalności pisarza. Uczestnicy musieli odpowiedzieć m.in. dlaczego główną postać „Przedwiośnia” – Cezarego Barykę określa się mianem bohatera dynamicznego, co to jest Chłodek, który z bohaterów „Syzyfowych prac” wydaje się być najciekawszą postacią, co w życiu Żeromskiego zmienił pobyt w Nałęczowie, w jakiej epoce dorastał.

Tegorocznym zwycięzcami konkursu zostali uczniowie z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Tragutta w Zgierzu. – Do udziału w konkursie zachęciła nas nasza nauczycielka historii. Wcześniej nie mieliśmy styczności z twórczością Żeromskiego, dlatego musieliśmy obejrzeć sporo filmów na podstawie jego książek i przeczytać większość jego dzieł – mówią zgodnie Julia Kaczmarek oraz Piotrek Cajdler. Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Nr 1 im. J.S. Cezaka w Zgierzu, zaś trzecie przypadło w udziale gospodarzom konkursu z I LO. – Patrząc na waszą wiedzę, którą dziś zaprezentowaliście, możecie być spokojni o wynik matury – mówił podczas podsumowania konkursu Bogdan Jarota – starosta zgierski, który wspólnie z Adamem Świniuchem – członkiem Zarządu Powiatu Zgierskiego oraz Robertem Chocholskim – sekretarzem Miasta Zgierza, wręczyli nagrody uczestnikom.

Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali nagrodę specjalną – zaproszenie do udziału w wycieczce do Kielc – miasta lat szkolnych Stefana Żeromskiego, ufundowanej m.in. przez powiatowy samorząd.