FASD czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych to zespół chorobowy często występujący u dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży. Wśród wielu objawów tego zespołu należy wymienić: uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, opóźnienia w rozwoju fizycznym i psychicznym, zaburzenia zachowania, nadpobudliwość psychoruchowa, czy wady rozwojowe, które skutkują licznymi nieprawidłowościami i trudnościami u dziecka w przyszłości. Dzieci z FASD mają problemy m. in. z uczeniem się, koncentracją, relacjami z rówieśnikami i rodziną oraz przestrzeganiem norm społecznych.

Aby pomóc osobom z takimi problemami, w Starostwie Powiatowym w Zgierzu, odbyło się szkolenie z zakresu „Budowania systemu wsparcia dla dzieci z FASD”. Dyrektor i pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu zgierskiego, poradni psychologiczno – pedagogicznych, lekarze pediatrzy oraz pracownicy placówek oświatowych, omawiali możliwość powołania lokalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD, który będzie funkcjonował przy Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FASD z siedzibą w Łodzi.

Szkolenie poprowadziły: dr nauk społecznych – Teresa Jadczak – Szumiło oraz Agnieszka Gaj – koordynator Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD, które podzieliły się wiedzą i doświadczeniem w diagnozowaniu i pracy z dziećmi obciążonymi takimi zaburzeniami. Wśród uczestników szkolenia był także Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, który otwierając spotkanie, podkreślił wagę tego społecznego problemu oraz konieczność pomocy dzieciom dotkniętych FASD.