O procedurze umieszczania dzieci w pieczy zastępczej dyskutowano w Starostwie Powiatowym w Zgierzu. W spotkaniu, zorganizowanym z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu oraz zgierskiej komendy Policji, wzięli udział m.in.: Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu – podinsp. Cezary Kacprzak, Prezes Sądu Rejonowego w Zgierzu – Katarzyna Czerwińska, pracownicy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu, sędziowie, kuratorzy, a także policjanci i kierownicy ośrodków pomocy społecznej w powiecie zgierskim.

Celem spotkania było wypracowanie wspólnych procedur w przypadku konieczności interwencyjnego umieszczenia dziecka w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej – mówi Wojciech Brzeski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, który odpowiedzialny jest za powiatową opiekę społeczną. – Obecnie funkcjonujące przepisy są niejednoznaczne, nierzadko nawet sprzeczne ze sobą.

W trakcie spotkania uczestnicy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i problemami z jakimi się borykają. W najbliższym czasie, każda ze służb działająca w kwestii umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, ma zwrócić się z prośbą do Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby podjęli prace związane z ujednoliceniem przepisów oraz określenia zasad dla każdej ze służb.

Na koniec roku, na terenie powiatu zgierskiego, funkcjonowało 177 rodzin zastępczych, w tym m.in. 8 zawodowych, 64 niezawodowych oraz 99 spokrewnionych. Łącznie przebywało w nich blisko 250 dzieci.