Już za kilka miesięcy wybierzemy nowych radnych miejskich, powiatowych, gminnych i sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast, którzy zostaną wybrani na kolejną kadencję, tym razem pięcioletnią.

Jeżeli chodzi o wybory do rady powiatu, nasz samorząd zostanie podzielony na 6 okręgów wyborczych. Ze względu na liczbę mieszkańców powiatu zgierskiego (według danych Komisarza Wyborczego, jest to 160 350 osób), ustalono liczbę radnych wybieranych do Rady Powiatu Zgierskiego. Będzie ich 29, tak samo jak w poprzednich wyborach, z tą różnicą, że jedne z gmin zyskają radnych, inne stracą. Ma to związek ze zmianą liczby mieszkańców w poszczególnych gminach. 

I tak, w mieście Ozorkowie, gdzie do tej pory wybieranych było 4 radnych, po zmianach, do Rady Powiatu wejdzie tylko 3. Większą liczbę mandatów zyska natomiast okręg Gmina Parzęczew, Gmina Ozorków i Gmina Zgierz. Tutaj mieszkańcy wybiorą 5 radnych, czyli o 1 więcej, niż w poprzednich wyborach. Bez zmian pozostają natomiast okręgi: Miasto Zgierz – 10 radnych, Gmina Aleksandrów Łódzki – 5 radnych, Gmina Głowno oraz Gmina Stryków – 3 radnych, Miasto Głowno – 3 radnych. Zmiany zostały zaopiniowane przez poszczególne gminy, a radni powiatowi przegłosowali kształt okręgów wyborczych podczas ostatniej sesji

W myśl reformy Kodeksu Wyborczego, włodarzy miast, gmin i radnych wybierzemy na 5-letnią kadencję. Nowelizacja zakłada także dwukadencyjność prezydentów, burmistrzów i wójtów, która będzie liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. Nowością jest również zapis mówiący, że kandydat na prezydenta miasta, wójta lub burmistrza nie będzie mógł ubiegać się jednocześnie o mandat radnego w powiecie lub sejmiku województwa.