Początek czerwca dla wielu sportowych drużyn oznacza koniec sezonu i zasłużone wakacje. Jednak dla koszykarek Szkoły Mistrzostwa Sportowego-Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim, był to czas pełen emocji i rywalizacji. Uczennice powiatowej szkoły zmierzyły się bowiem z elitą szkolnej koszykówki, podczas Ogólnopolskiego Finału Licealiady dziewcząt w koszykówce.

Do finałowego turnieju SMS-ianki przystępowały nie tylko jako gospodynie (finał odbył się w Aleksandrowie Łódzkim), ale przede wszystkim jako aktualne Wicemistrzynie Polski i Mistrzynie Województwa Łódzkiego.

Już w pierwszych meczach grupowych, podopieczne trenera Piotra Neydera pokazały, że na własnym parkiecie są bardzo silne i zdeterminowane, by osiągnąć wymarzony sukces. Na inaugurację zawodów, koszykarki „Kopernika”, rozgromiły swoje rówieśniczki z Zespołu Szkół Nr 3 w Wołominie aż 91:32. Jeszcze wyższym zwycięstwem zakończył się mecz z VI LO w Białymstoku. Drużyna z Podlasia nie była w stanie przeciwstawić się świetnie grającym i zorganizowanym tego dnia dziewczynom z Aleksandrowa Łódzkiego, przegrywając spotkanie 101:27.

Po tak wysokich zwycięstwach, apetyty na finał koszykarek oraz kibiców, rosły coraz bardziej. Jednak na przeszkodzie do złotego medalu, stanęły młode koszykarki z Zespołu Szkół nr 3 w Bochni. To właśnie drużyna z województwa małopolskiego lepiej rozpoczęła półfinałową batalię, prowadząc po pierwszej kwarcie dwoma punktami. SMS-ianki jednak nie odpuszczały i w drugiej odsłonie meczu prowadziły 43:32. Niestety, zmęczenie i proste błędy w grze sprawiły, że w kolejnych dwóch kwartach, na parkiecie dominowały już tylko zawodniczki z Bochni. Najpierw doprowadzając do wyrównania w trzeciej kwarcie, a następnie odskakując na  10 punktów, w ostatniej odsłonie meczu. Ostatecznie uczennice „Kopernika” przegrał cały mecz 57:67 i pozostała im walka o brąz.

W meczu z mistrzyniami województwa śląskiego – VII LO w Sosnowcu,  bardzo dobra gra w kontrataku oraz pod koszem zaowocowała tym, że w pewnym momencie SMS-ianki prowadziły już kilkunastoma punktami. Pomimo kilku słabszych momentów w dalszej części spotkania, to podopieczne Piotra Neydera zachowały więcej sił oraz koncentracji, ostatecznie pokonując zespół z Sosnowca. Tym samym aleksandrowskie koszykarki zostały trzecią najlepszą drużyną ponadgimnazjalną w kraju.  – Wiedziałyśmy od początku, że mecze, zwłaszcza dwa ostatnie, będą ciężkie, ponieważ rywalizowałyśmy z dziewczynami, które grają na bardzo wysokim poziomie – mówi Wiktoria Kośla, kapitan „Kopernika”. – Trzecie miejsce traktujemy jako sukces, choć z małym niedosytem. Wiemy, że w półfinale mogłyśmy dać z siebie więcej, ale niestety taki jest sport.

W meczu o złoto zmierzyły się koszykarki z Bochni oraz Gorzowa Wielkopolskiego. Lepsze okazały się uczennice z województwa lubuskiego, który wygrały 69:55 i tytuł pojechał do Gorzowa Wlkp.