Pałacyk przy ul. Karasickiej 51 w Głownie już od 20 lat jest siedzibą Domu Pomocy Społecznej. Placówka, którą prowadzi powiat zgierski, wczoraj świętowała okrągły jubileusz istnienia. Wśród zaproszonych przez dyrektor Bożenę Szremską gości znaleźli się m.in.: Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, Iwona Dąbek – przewodnicząca Rady Powiatu Zgierskiego, Wiesław Stankowski – sekretarz powiatu, Maria Miśkiewicz – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, posłanka Agnieszka Hanajczyk, dyrektor biura poselskiego Pawła Bejdy Justyna Romanow-Przybylak, powiatowi radni: Lidia Elert i Tomasz Jędrzejczak, samorządowcy (m.in. Grzegorz Janeczek - Burmistrz Głowna), księża, przedstawiciele placówek oświatowych i instytucji na co dzień współpracujących z głowieńskim domem.

Historia budynku, pierwotnie należącego do rodziny Ramischów, sięga 1912 r. Po zakończeniu II wojny światowej, od lipca 1944 r. do sierpnia 1995 r., pałacyk był siedzibą Państwowego Domu Dziecka, zaś w październiku 1997 r. zaczęli zamieszkiwać go pierwsi pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej. Obecnie 62-osobowa grupa osób spędza w nim jesień życia. Na 3,5 hektarowym terenie znajduje się nie tylko zabytkowy pałacyk, ale także ogród, część spacerowa, altanka i miejsce na ognisko.

- Patrząc na ten dom mam satysfakcję, że jego mieszkańcy i pracownicy funkcjonują w naprawdę dobrych warunkach – mówił podczas jubileuszu Wojciech Brzeski. – W ostatnim czasie udało nam się wyremontować schody, wejście główne do budynku, taras, przeprowadziliśmy generalny remont kotłowni i zakupiliśmy nowe auto do przewozu osób niepełnosprawnych. Dziś, w imieniu władz naszego powiatu, pragniemy podarować państwu telewizor, by służył mieszkańcom i umilał czas spędzony w tym domu.