Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już dla nas od ćwierć wieku! A i my Polacy z roku na rok jesteśmy coraz bardziej zaangażowani w tę akcję, dzięki której szpitale w naszym kraju są zaopatrzone w sprzęt ratujący życie i zdrowie. Widząc np. inkubatory opatrzone serduszkiem WOŚP, dostrzegamy realny wymiar tej pomocy.

Także mieszkańcy naszego powiatu korzystają ze sprzętu zakupionego przez Fundację Jurka Owsiaka. Rok temu do Wojewódzkiego Szpitala w Zgierzu trafiło ok. 100 urządzeń medycznych za kwotę 400 tys. zł.

Podczas tegorocznego, jubileuszowego 25-go finału w stolicy powiatu - Zgierzu, zorganizowano wiele ciekawych atrakcji, w tym m.in.: motoorkiestrę, wybijanie monet okolicznościowych, jeżobieg, Wośpową Wyspę Pyszności, rozmaite rajdy i turnieje.

Kwestowanie rozpoczęło się już kilka dni wcześniej. W środę, w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. S. Staszica w Zgierzu, odbyła się wewnątrzszkolna aukcja, podczas której uczniowie mogli wylicytować m.in. nieprzygotowanie z wybranego przedmiotu, podniesienie o jeden stopień oceny z następnej klasówki, selfie z dyrektorem, czy obrazy namalowane przez uczniów "Staszica". Z kolei w sobotę, przyszli fryzjerzy ze Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych kwestowali w salonie "Szalone Nożyczki", w którym za "wrzut do puszki" malowali serduszka na włosach. Byli i tacy, którzy podzielili się nie tylko pieniędzmi ale też krwią, oddając ją w mobilnym punkcie krwiodawstwa.

W niedzielę 15 stycznia na ulice Zgierza i gminy Zgierz wyszło 330 wolontariuszy, którym udało się zebrać ponad 180 tys. zł. Jedną z najmłodszych kwestujących była 3-letnia Amelka Kamińska, a najstarszym Andrzej Czapliński - pseudonim "Dziadek". - Liczydłem, czyli osobą liczącą kasę, jestem już od przeszło 18 lat - mówi pan Andrzej, który jest harcerzem od ponad 57 lat. - Pierwszy raz musiałem pojechać do Łodzi, ponieważ wtedy nie było jeszcze zgierskiego sztabu. Bardzo cieszy mnie taki rozwój tej inicjatywy.

Tuż przed tradycyjnym światełkiem do nieba, na scenie, która wyjątkowo w tym roku stanęła przy ul. Długiej, obok "Starego Młyna", wystąpili uczestnicy i półfinaliści programu "The Voice of Poland".

Finał obchodzono na różne sposoby, również na sportowo. W Strykowie zorganizowano "Bieg po zdrowie". Zawodnicy rywalizowali na trasie o długości 4,6 km. W kategorii kobiet najlepsza okazała się urzędniczka zgierskiego starostwa – Monika Zaborska, której nagrodę wręczył Bogdan Jarota – starosta zgierski, a zarazem jeden ze darczyńców strykowskiego finału.

Jak co roku wiele instytucji i stowarzyszeń zaangażowało się w WOŚP, w tym także Starostwo Powiatowe w Zgierzu, jako jeden ze sponsorów i partnerów Orkiestry. - Pomimo, że nie wszyscy są przychylni tej akcji, z roku na rok jest nas więcej i jesteśmy coraz bardziej hojni. To właśnie jest siła Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówił Wojciech Budziarski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, który w tym dniu kwestował w Zgierzu.