Wieczór kolęd i pastorałek, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu, stał się okazją do wspominania minionych świąt, a także do wręczenia Złotego Medalu„Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to pierwszy w historii województwa łódzkiego złoty medal przyznany muzykowi ludowemu.

Tadeusz Kubiak urodził się 11 października 1923 r. w Mchowicach, gmina Piątek, gdzie mieszka do dziś. W 1994 r. utworzył w gminie Ozorków autentyczną kapelę ludową, która działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśmierzu. Jej oryginalność szybko doceniono podczas ogólnopolskich festiwali, spotkań folklorystycznych czy na międzywojewódzkich przeglądach kapel ludowych. Kapela Ludowa „Tadeusza Kubiaka” dwukrotnie zdobyła „Basztę” – główną nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Z kolei podczas 38. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2004 r., w kategorii solista-instrumentalista, Tadeusz Kubiak wygrał „Basztę”. W tym samym roku muzyk otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla Kultury Ludowej”. W 2006 r. na wniosek Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymał brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Podczas wręczania medalu, stanął na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi, jako jedyny muzyk ludowy, obok wielkich artystów teatralnych, reżyserów, scenarzystów, śpiewaków operowych. W 2010 r. uczestniczył w projekcie współfinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Folklor łęczycki dla współczesnego odbiorcy”, w którego realizację zaangażowani byli wybitni polscy muzycy jazzowi. Jako najstarszy uczestnik projektu był jedynym wykonawcą dawnych utworów naszego regionu. W 2014 r. Tadeusz Kubiak został uhonorowany przez Wojewodę Łódzkiego. „Złotym Krzyżem Zasługi”. Pan Tadeusz jest ostatnim muzykiem regionu łęczyckiego, który pamięta i gra dawne utwory ludowe. Wychował pokolenia uczniów, którym przekazał własne doświadczenia muzyczne.

Podczas sobotniej uroczystości nie zabrakło wielu ciepłych słów oraz gratulacji dla 94-letniego muzyka. Podziękowania za wieloletnią pracę, krzewienie kultury wśród lokalnej społeczności powiatu zgierskiego, w imieniu własnym oraz starosty zgierskiego – Bogdana Jaroty, złożył członek Zarządu Powiatu Zgierskiego – Adam Świniuch.

– Znam osobiście pana Tadeusza Kubiaka – wspominał podczas wręczania kwiatów Adam Świniuch. – Wspólnie wielokrotnie uczestniczyliśmy w uroczystościach i inicjatywach kulturalnych. Pochodzący z Parzęczewa muzyk jazzowy Ireneusz Wojtczak tak mówił o twórczości pana Kubiaka: Po trzydziestce obudziła się we mnie tęsknota za powrotem do mojego źródła, muzyki dzieciństwa. Odszukany przeze mnie artysta ludowy Tadeusz Kubiak, to skrzypek, „diament”, który stał się moją główną inspiracją. To dzięki niemu usłyszałem muzykę, której szukałem i za którą tęskniłem, formę wyzwoloną ze wszelkich klisz dzisiejszej nowoczesności. To, co mnie urzekło, to ludowa prostota artysty, dla którego rozgłos pozostaje sprawą nieistotną. Mnie również urzeka prostota i skromność ilekroć mam przyjemność spotkać się z panem Tadeuszem – mówił Adam Świniuch.