Województwo łódzkie, a w szczególności powiat zgierski dysponuje ogromnymi zasobami energii podziemnych wód termalnych, które pozwalają pozyskać w sposób ekologiczny, bezemisyjny i przy niskich kosztach wydobycia, energię elektryczną oraz grzewczą, wykorzystywaną m.in. w produkcji przemysłowej, ogrzewaniu, budowaniu basenów termalnych, a także ośrodków uzdrowiskowych. Wydobywana w tym procesie woda jest nie tylko ciepła, ale także posiada bogate właściwości lecznicze.

Dbałość o środowisko naturalne jest jednym z ważniejszych aspektów, którymi zajmują się władze powiatu, w obecnej kadencji. Już kilkukrotnie w Starostwie Powiatowym w Zgierzu odbywały się konferencje i rozmowy ze specjalistami w kwestii wykorzystania naturalnych zasobów regionu. Opracowanie na ten temat przygotowali, na zlecenie powiatu zgierskiego, eksperci z Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Ich badania są naprawdę obiecujące i dowodzą, że nasz region ma korzystne warunki do rozwoju infrastruktury wykorzystującej odnawialne źródła energii.

Powiat zgierski, przy współpracy z Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową i jej zgierskim oddziałem, podjęli inicjatywę w celu uwzględnienia tematyki wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w porozumieniu o współpracy pomiędzy regionem Waloński i Brukselskim, a Rządem RP. Inicjatywa spotkała się z aprobatą władz regionu Walonii i Brukseli oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W grudniu 2016 r. została ona wprowadzona do Programu Wykonawczego na lata 2017-2019 MSWiA pn. "Polsko-Walońska Grupa Inwestycyjna w Dziedzinie Energetyki odnawialnej na terenie powiatu zgierskiego".

Dla realizacji porozumienia odbyło się spotkanie, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zgierzu, z Michałem Janowskim – osobą pomagającą w realizacji inicjatywy z ramienia regionu Walonii i Brukseli, starostą zgierskim – Bogdanem Jarotą, członkiem Zarządu Powiatu Zgierskiego – Wojciechem Brzeskim, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Zgierskiego – Sławomierzem Janiszewskim, a także właścicielem firmy "Falkopia" – Andrzejem Piaskowskim oraz prezesem Zgierskiego Oddziału Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej – Mieczysławem Witczakiem. – Trzeba korzystać z wzorców już istniejących, w tym przypadku ośrodków geotermalnych w Walonii oraz opracowania PAN – mówi Sławomierz Janiszewski, inicjator spotkania. – Jest to również okazja dla belgijskich przedsiębiorców do poznania możliwości inwestycyjnych naszego powiatu.

Potencjał geotermalny Polski w, tym powiatu zgierskiego, jest ogromny i jak dotychczas wykorzystywany w małym stopniu. – Mam nadzieję, że działania które podejmujemy, w tym kierunku, staną się przykładem dla innych rejonów kraju o wysokich zasobach geotermalnych, że warto inwestować w zieloną energię – przekonuje starosta Bogdan Jarota.