Dzięki różnym kierunkom kształcenia Zespół Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim jest miejscem, w którym uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności i predyspozycje.

Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem w placówce utworzono, jedyną w regionie, pracownię rękodzielniczą dla osób z przeciwwskazaniami do pracy przy maszynach będących w ruchu. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu i przygotowują do pracy w zawodzie: rękodzielnik wyrobów włókienniczych.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz budżetu powiatu zgierskiego udało się niedawno kompleksowo doposażyć salę. Za blisko 30 tys. zł zakupiono m.in. ręczne krosna tkackie, kołowrotek, ramy gobelinowe, maszyny i przybory do szycia oraz filcowania.

W nowej pracowni uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności manualne. – Przyszli rękodzielnicy uczą się wytwarzać, na bazie tkanin oraz dzianin, różnego rodzaju wyroby dekoracyjne, a także szaliki, czapki itp. – mówi Katarzyna Pacholska, wicedyrektor oraz nauczyciel zawodu rękodzielnika. – Popyt na wyroby rękodzielnicze stale rośnie, dlatego nauka w tym zawodzie jest także dobrym pomysłem na zdobycie atrakcyjnego zawodu.

Aktualnie uczniowie aleksandrowskiego Zespołu Szkół Specjalnych kształcą się także w zawodach: fryzjer, cukiernik, piekarz oraz kucharz.