O życiowych wyborach, studiach, pracy i wolontariacie, rozmawiał z uczniami Zespołu Szkół nr 1 im. J. S. Cezaka, poseł na Sejm RP – Władysław Kosiniak-Kamysz, wraz z wicemarszałkiem województwa łódzkiego – Dariuszem Klimczakiem i starostą zgierskim Bogdanem Jarotą. Zaś o realiach życia seniorów i pomysłach na ich integrację społeczną i aktywność, powiatowi goście, dyskutowali w starostwie z ponad 100 przedstawicieli środowisk osób starszych.

W szkolnej debacie uczestniczyli przyszłoroczni maturzyści. Jak podkreślał poseł, młodzi ludzie na swojej ścieżce zawodowej, na równi z wykształceniem powinni również zdobywać doświadczenie poprzez praktyki i działalność społeczną. – Nie ograniczajcie się tylko do waszych obowiązków, rozwijajcie się, bądźcie aktywni w każdej dziedzinie: udzielajcie się w wolontariacie, rozwijajcie swoje pasje, pomagajcie również młodszym kolegom np. poprzez organizowanie dla nich dodatkowych zajęć – apelował do uczniów były minister pracy i polityki społecznej. – Cieszę się, że tak chętnie bierzecie też udział w międzynarodowych wymianach młodzieży takich jak "Easmus+", co pozwoli wam być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy, ale również poznać język i kulturę innych krajów. Z kolei wicemarszałek Dariusz Klimczak zachęcał do studiowania w naszym województwie.

Po spotkaniu z młodymi mieszkańcami naszego powiatu Władysław Kosiniak-Kamysz i Dariusz Klimczak wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez starostę zgierskiego Bogdana Jarotę, na temat polityki senioralnej powiatu zgierskiego. W spotkaniu, zorganizowanym w zgierskim starostwie, uczestniczyli samorządowcy oraz członkowie stowarzyszeń działających na rzecz seniorów, takich jak np.: Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego czy organizacji kombatanckich.

- Obecnie ponad 21 % mieszkańców powiatu zgierskiego ma ukończony 60 rok życia, a prognozy mówią, że do 2050 r. będzie ich ponad 40% – mówił starosta Jarota. – Stąd problematyka zapewnienia wsparcia osobom starszym jest tematem, którym zajął się nasz samorząd tworząc „Program Polityki Senioralnej na lata 2017-2021”. Jest to analiza obecnej sytuacji osób starszych i swoiste kompendium wiedzy na temat działań na rzecz osób po 60-tym roku życia oraz form pomocy, z jakich mogą skorzystać na terenie naszego powiatu.

Przy tworzeniu tego dokumentu władze powiatowe i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, współpracowały z wieloma prężnie działającymi organizacjami pozarządowymi, by wspólnie podjąć działania w kierunku poprawy warunków i jakości życia seniorów. Wytypowano trzy główne obszary aktywizacji i wsparcia osób starszych: zdrowie i profilaktyka zdrowotna, usługi socjalne oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, a także udział w życiu społecznym. - Celem, jaki stawiamy przed sobą obecnie jest utworzenie Powiatowej Rady Senioralnej, jako organu doradczego – mówił starosta zgierski.

Kolejny prelegent - Władysław Kosiniak-Kamysz, poprowadził wykład na temat programów pomocowych dla seniorów i możliwości ich finansowania. Podkreślił konieczność ułatwienia dostępu osobom starszym do rehabilitacji.

- Właściwa rehabilitacja po operacji wstawienia endoprotezy stawu biodrowego jest gwarancją powrotu do sprawności pacjenta, bez niej pieniądze wydane w szpitalu na zabieg są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, dlatego jak byłem ministrem pracy i polityki społecznej powołałem do życia, świetnie działające po dziś dzień domy dziennego pobytu „Senior-Wigor”, gdzie w 119 placówkach w Polsce na ludzi starszych czeka opieka, ciepły posiłek i rehabilitant.

Placówka tego typu działa także z powodzeniem w Zgierzu przy ul. Cezaka.

Poseł zaznaczył też rolę Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które są centrum aktywizacji i integracji osób starszych.

- To właśnie panie z U3W były dla mnie motorem napędowym do stworzenia Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, który był pierwszym ogólnopolskim programem skierowanym do osób starszych na rzecz współpracy międzypokoleniowej.

Spotkanie było także okazją do zapoznania gości honorowych z etapem prac na budowie zgierskiego hospicjum stacjonarnego, największej tego typu placówki w województwie łódzkim. Obecny na sali Marian Miśkiewicz – wiceprezes Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu, zapewnił, że znajdzie się tam także miejsce na ogólnodostępną przychodnię rehabilitacyjną, która będzie służyć mieszkańcom naszego powiatu.

- Zdajemy sobie sprawę, że nasze społeczeństwo jest jednym z tych w Unii Europejskiej, które starzeje się najszybciej, dlatego naszym obowiązkiem jest wspieranie seniorów i nawiązywanie do tradycji międzypokoleniowych – podsumował starosta Bogdan Jarota.