„Praca szansą na lepszą jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną - zatrudnienie wspomagane” – pod takim hasłem odbyła się w Starostwie Powiatowym w Zgierzu konferencja, pod patronatem starosty zgierskiego Bogdana Jaroty. Wydarzenie to było okazją do podsumowania dziesięcioletniej działalności Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie – w skrócie „Centrum DZWONI”, instytucji prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Centrum, które jest pierwszą w Polsce niepubliczną, bezpłatną, specjalistyczną agencją zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, może poszczycić się 90-cioma zawartymi umowami o pracę i 24-ma umowami cywilno-prawnymi. W ciągu ostatniej dekady udało się wesprzeć 220 osób niepełnosprawnych. Część z nich przybyła na konferencję, by opowiedzieć o tym, jak zmieniło się ich życie w związku z podjęciem zatrudnienia.

- Od 7 lat pracuję w łódzkim Domu Pomocy Społecznej jako pomoc kuchenna – mówi Arkadiusz z Aleksandrowa Łódzkiego. – Czuję się dowartościowany, poznaję nowych ludzi, rozwijam się i mam własne pieniądze.

Piotr Mikołajczyk ze Zgierza, który jest osobą niepełnosprawną intelektualnie w stopniu znacznym, od 6 lat współpracuje z „Centrum DZWONI”. Dziś z powodzeniem radzi sobie pracując w łódzkim oddziale firmy Rehab Enterprises Limited. Pomimo, że nie potrafi pisać ani czytać, z pomocą znajomych z pracy, nauczył się robić przelewy bankowe, wynajął kawalerkę, a także złożył wniosek o przyznanie mu mieszkania komunalnego.

- To była moja najlepsza decyzja – mówi pan Piotr o przystąpieniu do projektu, realizowanego przez „Centrum DZWONI”. – To było otwarcie na realizację moich marzeń … usamodzielnić się.

Członkowie Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Brzeski i Wojciech Budziarski, wraz z dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Marią Miśkiewicz, podczas konferencji, podziękowali osobie, dzięki której osoby niepełnosprawne intelektualnie zamieszkujące nasz powiat, mają zapewnioną pomoc i rozwój – przewodniczącej Zarządu PSONI w Zgierzu, Bożennie Piotrowicz.

- Jestem pod wrażeniem osiągnięć CENTRUM – mówił podczas konferencji Wojciech Brzeski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego. – Studiowałem pedagogikę specjalną i gdyby 15 lat temu ktoś powiedział mi, że osoby głęboko upośledzone intelektualnie lub ze sprzężeniami będą pracować, to trudno mi by było w to uwierzyć. Do niedawna było to powszechnie uważane za niemożliwe. Tym bardziej doceniam wkład Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, działającego w Zgierzu, które tak efektywnie aktywizuje osoby niepełnosprawne.

Konferencja, na którą przybyli m. in. samorządowcy i przedstawiciele instytucji współpracujących z „Centrum DZWONI”, w tym prezydent Zgierza i wójt gminy Zgierz, przewodnicząca Rady Powiatu Zgierskiego oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zgierzu, była także okazją do wręczenia podziękowań dla pracodawców, którzy zatrudniają w swoich firmach osoby niepełnosprawne intelektualnie. To dzięki ich otwartości i gotowości do współpracy, możliwa jest aktywizacja zawodowa takich osób. Wśród 14 wyróżnionych, znalazło się kilka firm działających na ternie naszego powiatu.

- Już kilkakrotnie zatrudniałem w swojej restauracji osoby niepełnosprawne intelektualnie, jako pomoce kuchenne, i przyznaję, że jeśli już zgrają się z resztą załogi i oswoją ze swoimi zadaniami, to są to bardzo oddani pracownicy – mówi Marian Stefański, ze zgierskiej firmy „BIM Gastronomia”.