Coraz większa liczba konsumentów poszukuje produktów, które są zdrowe. Żebyśmy jednak mogli w sklepie kupić finalny artykuł oznaczony jako „bioprodukt”, musi on zostać wytworzony w specjalnych warunkach, już na etapie produkcji czy hodowli.

W Łodzi właśnie zakończył się IV Międzynarodowy Kongres Biogospodarski, którego celem było stworzenie korzystnej atmosfery wokół innowacyjnego, efektywnego i konkurencyjnego podejścia do wsparcia rozwoju biogospodarki. Do EC1 Łódź – Miasto Kultury, na dwudniowy kongres, zjechali przedstawiciele środowisk biznesowych, samorządowych, sfery badawczo – naukowej, organizacji oraz instytucji otoczenia biznesu wspierających rozwój biogospodarki, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Podczas licznych wykładów i paneli dyskusyjnych była okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń z gośćmi z całego świata, a także nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

W hali EC1 wystawcy z całego województwa łódzkiego prezentowali produkty potrzebne np. przy produkcji biożywności. Na stoisku Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach można było dowiedzieć się jak bezpiecznie przechowywać i stosować środki ochrony roślin, czy w jaki sposób prowadzić ekologiczną uprawę ziół lub warzyw. Z kolei łódzki Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych przedstawił możliwości zastosowania włókien biodegradowalnych oraz nanowłókien celulozowych w medycynie, rolnictwie, papiernictwie, czy przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

W dziale wystawienniczym „produkty regionalne” powiat zgierski wraz z Kołem Gospodyń Wiejskim z Adamowa, z gminy Aleksandrów Łódzki, wystawił swoje stoisko, na którym uczestnicy kongresu mogli spróbować zdrowych przekąsek. Zgodnie z hasłem, że „u nas w powiecie zgierskim smacznie jak u mamy” gospodynie przeniosły gości w czasy dzieciństwa serwując m. in. jabłuszka w cieście, pasztet z gęsi, pieczony drób, czy tradycyjne pieczywo żytnie na naturalnym zakwasie. Oprócz smacznego i chwalonego przez wszystkich jedzenia, przedsiębiorcze gospodynie prezentowały także, ekologiczne, antyalergiczne przytulanki własnej produkcji.