Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko dla nauczycieli, to także ważny dzień dla całej szkolnej społeczności. W tym roku w Zespole Szkół Specjalnych w Głownie 14 października był obchodzony wyjątkowo uroczyście. Drugim powodem do świętowania było otwarcie ekopracowni, zrealizowanej w ramach projektu „Moja wymarzona ekopracownia 2015” ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wyremontowana i wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne pracownia, to wymarzone miejsce do nauki. Jednak to tablica interaktywna, wraz z oprzyrządowaniem, budzi największy zachwyt wśród uczniów i nauczycieli placówki. – Z takimi pomocami wkraczamy w XXI wiek – mówi dyrektor szkoły Maciej Lisowski. – Tak naprawdę dzięki tej tablicy, pierwszej w szkole, można w ciekawy sposób uczyć dzieci wszystkich przedmiotów.

– Człowiek najszybciej i najłatwiej uczy się poprzez doświadczanie świata, dlatego jestem pewien, a wyposażenie tej pracowni to potwierdza, że wiedza w naturalny sposób będzie przyswajana przez uczniów – dodaje Paweł Bejda – członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
Po oficjalnym przecięciu wstęgi, do którego oprócz marszałka Bejdy, zostali zaproszeni: Andrzej Jankowski – burmistrz Strykowa, Maciej Osiewała – pracownik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Zgierzu, reprezentujący jednocześnie Bogdana Jarotę – starostę zgierskiego oraz opiekunowie pracowni, goście zostali zaproszeni do wspólnego wykonania doświadczeń. Uczniowie gimnazjum: Patryk Jabłoński z I klasy i Patryk Porzeziński z III klasy przeprowadzili badanie PH i twardości wody. Oprócz tego można było obejrzeć komara pod mikroskopem, czy zbadać sobie tętno.
Następnie miał miejsce uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w trakcie którego nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali nagrody dyrektora i odbyło się pasowanie na uczniów przedszkolaków, którzy od września rozpoczęli naukę w tamtejszym przedszkolu. Na zakończenie uczniowie dla kolegów, nauczycieli i gości przygotowali krótki program artystyczny do wierszy Jana Brzechwy pt. „Tydzień” oraz Juliana Tuwima pt. „Rzepka”.