Ponad 50 specjalistów, kierowników i pracowników PCPR-u, MOPS-ów, GOPS-ów, OPS-ów, Domów Dziecka, DPS-ów oraz policji z terenu powiatu zgierskiego wzięło udział w konferencji na temat współpracy między instytucjami zajmującymi się pomocą społeczną oraz bezpieczeństwem pracowników pomocy społecznej. W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zgierzu dyskutowano na temat współpracy asystenta rodziny z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej, bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej oraz pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie.

Pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu: Anna Baczyńska, Wiesława Czajkowska, Paulina Walęcik, Magdalena Kubiak oraz Monika Pujan – ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zgierzu, zaprezentowały krótkie wykłady na temat każdego bloku tematycznego, a następnie był czas na dyskusję. Najwięcej głosów w dyskusji dotyczyło bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej podczas wykonywania obowiązków nie tylko w tej codziennej pracy za biurkiem, ale także podczas wizyt i interwencji w terenie. – Wszelkie spotkania i warsztaty, podczas których dochodzi do wymiany doświadczeń i dyskusji na dany temat są wskazane i zawsze będę je popierał – twierdzi Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, odpowiedzialny za pomoc społeczną w powiecie. – Należy ze specjalistami wypracować sposoby reagowania i radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, kiedy pracownicy tych placówek są atakowani słownie, a nawet fizycznie.
- Drzwi Starostwa Powiatowego w Zgierzu są otwarte dla ludzi, którzy chcą omawiać problemy, zwłaszcza jeśli dotyczą one pracowników placówek podległych powiatowi zgierskiemu – dodaje Wiesław Stankowski – Sekretarz Powiatu Zgierskiego.