Pod koniec marca, w Starostwie Powiatowym w Zgierzu, odbyła się konferencja z udziałem pracowników pomocy społecznej, rodzin zastępczych oraz nauczycieli, dotycząca problematyki związanej z zażywaniem środków odurzających przez młodzież.

Spotkanie podzielono na dwie części. Podczas pierwszej kom. Aneta Kominiak z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu opowiedziała m.in. czym są tzw. dopalacze, jakie konsekwencje prawne grożą za ich posiadanie oraz jak należy reagować w przypadku, kiedy będziemy świadkiem zażycia środków odurzających przez inną osobę.

W trakcie drugiej części specjalista terapii uzależnień - Krzysztof Szczęsnowicz, omówił sposoby działalności MONAR-u w obszarze pracy z uzależnioną młodzieżą i ich rodzinami. – Młodzi ludzie, którzy nie radzą sobie z własnymi emocjami lub uczuciami, często traktują narkotyki jako odskocznię od problemów – mówi Krzysztof Szczęsnowicz. – Dlatego najistotniejszą rzeczą w procesie leczenia z uzależnienia jest zdiagnozowanie przyczyny brania środków odurzających.

Terapeuta podkreślał również, że ważnym aspektem w walce z uzależnieniem jest praca z rodziną pacjenta.

W trakcie spotkania, uczestnicy mieli także okazję poznać historię Borysa, podopiecznego ozorkowskiego MONAR-u. Chłopiec był osobą uzależnioną od narkotyków, a przez swoje zachowanie niejednokrotnie krzywdził najbliższych. Obecnie jest na końcowym etapie leczenia, a dzięki terapii jego relacje z rodziną znacznie się poprawiły.

– Konferencja, którą zorganizowaliśmy wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu oraz policją, mam nadzieję, pozwoli na wypracowanie sposobów radzenia sobie z młodzieżą, która eksperymentuje z środkami odurzającymi – mówił w trakcie spotkania Wojciech Brzeski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, odpowiedzialny za pomoc społeczną w powiecie.