3 maja 1791 r. cała Europa patrzyła na Polskę z podziwem, bowiem tego właśnie dnia Sejm Czteroletni przyjął, przez aklamację, Ustawę Rządową, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znaną dziś jako Konstytucja 3 Maja.

W 226. rocznicę tamtych wydarzeń, starosta zgierski Bogdan Jarota oraz Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński, zaprosili mieszkańców naszego powiatu do wspólnego świętowania obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się od odegrania pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej OSP w Aleksandrowie Łódzkim. Następnie, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, delegacje złożyły kwiaty. Powiatowy samorząd, oprócz starosty zgierskiego, reprezentowali także: przewodnicząca Rady Powiatu Zgierskiego Iwona Dąbek oraz radni Michał Banaszczyk i Piotr Szewczyk.

Pierwsza w Europie i druga na świecie, po Stanach Zjednoczonych, konstytucja nie tylko zlikwidowała wiele wad systemu politycznego opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej, ale również wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty, dając chłopom ochronę państwa oraz likwidując liberum veto. Mimo, że obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, to pamięć o tej bardzo postępowej, jak na tamte czasy, ustawie pomagała, przez kolejne pokolenia, podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości . – Konstytucja 3 Maja była postulatem głębokiej reformy i drogą do nowoczesności państwa oraz wolności narodu – mówił w trackie obchodów starosta zgierski Bogdan Jarota. – Dziś wiemy, że nie była ona doskonała, ale stanowiła zalążek i podstawę do stworzenia państwa, jakim Polska jest dziś.

Po oficjalnej części obchodów, w parku miejskim, odbył się koncert patriotyczny, w wykonaniu czworga solistów: Małgorzaty Kulińskiej z Polskiej Opery Kameralnej, Agnieszki Makówki i Andrzeja Niemierowskiego z Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Mariusza Ruty z Opery w Białymstoku, przy akompaniamencie fortepianu, na którym zagrała Małgorzata Zajączkowska z Akademii Muzycznej w Łodzi. Śpiewacy zaprezentowali najpiękniejsze arie z opery Stanisława Moniuszki m.in. "Straszny Dwór", a także pieśni polskich kompozytorów tj. Fryderyka Chopina, Stanisława Niewiadomskiego czy Mieczysława Karłowicza. W drugiej części koncertu artyści, wspólnie z publicznością, wykonali kilka pieśni żołnierskich m.in. "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż", czy "Legiony To".


GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI